poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przyjazd do Danii i co dalej?  (Przeczytany 18216 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline heslividur

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Wrz 2008, 22:49:27 »
5500 to nie tak malo, jesli wynajmuje sie mieszkanie w kilka osob, aczkolwiek i nie zawrotna kwota.
Mimo wszytsko uwazam, ze gra warta swieczki. Doswiadczenie zdobyte za granica bardzo sie liczy.
A reszta sie jakos ulozy.

Dzięki Mirra za wsparcie, bo trochę jestem przybita ilością spraw, jakie należy załatwić.
Wiesz... myślę, że te pieniądze starczą mi tylko na miesiąc pobytu. Wynajęcie na miesiąc mieszkania + jakieś jedzenie. Pracę jednak znaleźć muszę, bo chciałabym pojeździć trochę i odwiedzić obiekty architektury krajobrazu w innych miastach (na szczęście mam zniżki na DSB). Najlepsza byłaby praca więc w tygodniu, tak abym w weekendy mogła wsiąść w pociąg i coś obfotografować. Czy znasz jakąś branżę, w której mogłabym szukać pracy?

i jeszcze pytanie w sprawach charakteru Duńczyków: mam dwóch znajomych duńczyków z Arhus (poznałam ich, bo prowadzili przez tydzień zajęcia w Hojskole, do którego chodziłam przez pół roku). Jednak kontakt z nimi miałam tylko w szkole, od czasu do czasu. Odpisują mi na smsy, ale czy wypada prosić ich o pomoc w sprawach np. znalezienia pracy / mieszkania i w ilu procentach można liczyć na takową pomoc? Obaj są studentami Konserwatorium w Aarhus.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Wrz 2008, 00:13:34 »
Chodzilas tu do Hojskole?
Czyli mowisz po dunsku?
Jesli tak, to bardzo duze ulatwienie.
5500 w sumie? to nie wiele, myslalam, ze miesiecznie.

Jesli chodzi o prace, to chyba tak jak napisalam - hotele, restauracje, bary szybkiej obslugi, agencje sprzatania, gazetki...

O formalnosciach znajdziesz mase informacji na forum.
Jesli chodzi o pytanie Dunczykow o prace. Warto zawsze zapytac, a nuz sie uda?
Aczkolwiek nie liczylabym na to. I to wcale nie ze wzgledu na to, ze to sa Dunczycy.
A raczej, ze z doswiadczenia wiem, ze polecenie kogos do pracy, oznacza poreczenie za ta osobe.
Osobiscie poreczam jedynie za osoby, ktore znam bardzo dobrze, a to i tak z zastrzezeniem, ze nie nalegam, pozostawiajac ostateczna decyzje zatrudniajacemu.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline heslividur

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Wrz 2008, 20:42:10 »
Chodzilas tu do Hojskole?
Czyli mowisz po dunsku?

No niestety to nie tak. W Hojskole w którym byłam bylo 6 Polakow 16 Dunczyków 1 Grenlandczyk i 1 Turek, zatem wszystkie zajęcia odbywały się po angielsku. Jedna Dunka z własnej woli prowadziła dla nas zajęcia z języka, ale było to raczej osfajanie sie z językiem niż taka nauka na poważnie. Ta sama Dunka wysyła mi sms'y  po duńsku i o dziwo, ja je w większości rozumiem (ten język wydaje mi się brzmieć podobnie do angielskiego niemieckiego a czasem francuskiego), niestety mówić potrafię tylko podstawowe słówka, liczyć, podawać godzinę... Nie ma to jednak nic wspólnego z płynnym mówieniem

Zakupiłam wczoraj kurs audio polsko-duński. Jeśli macie cierpliwość i muzyczne ucho z pewnością będziecie po takim kursie mówić co nieco. Ale wiadomo, że do pracy z takim poziomem języka raczej nie da rady ... Kurs kosztował mnie niecałe 30zł. Nie polecam kursu firmy Poinds.  Ten co zakupiłam wygląda tak:





A teraz , po tym off topie, mam pytanie... bo wciąż nie rozumiem tej subtelnej różnicy ...

Czy szukając pracy np. w gastronomii, barach szybkiej obsługi, klubach... mam szanse na znalezienie pracodawcy, który załatwi mi pozwolenie o prace i pobyt? czy raczej już wcześniej muszę mieć te papiery? (sprawa pilna, bo już potrzebuję pracy, a nie złożyłam jeszcze papierów w ambasadzie)
i drugie pytanie: Czy orientuje się ktoś czy w Aarhus w takich nocnych klubach gdzie są dyskoteki lub grają kapele na żywo można się zatrudnić do pomocy przy dźwięku / oświetleniu etc? lub np. w Musichauset, albo na festiwalach ...

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Wrz 2008, 20:42:10 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 255649
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1575
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28529
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34894
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32403
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand