poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przyjazd do Danii i co dalej?  (Przeczytany 18205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Cze 2008, 19:22:14 »
Jesli maz nie ma pozwolenia, zapominij o tym. Jedyna dla Ciebie droga to znalezienie pracy-dostanie cpr-pojscie do szkoly.

ANKAF5

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Cze 2008, 19:23:55 »
Ok dzięki bardzo za wiadomość  :)

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Cze 2008, 19:26:32 »
Czyli też, innymi słowy, postawienie swoich stóp na duńskiej ziemi w LEGALNY sposób,od pozwoleń nrów CPR począwszy,po karty podatkowe i duńskie podatki.
Nie wiem tylko, jak się do tego będzie miala kompletnie nie jasna sytuacja Twojego męża.

Do Mirry

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Cze 2008, 16:13:33 »
[ Mirra,zastanawia mnie jednen fakt,dlaczego Ty ludziom wszystko przedstwiasz w ciemnych kolorach.Nie wiem ile jesteś w Danii ,ale uważasz się za wielką dunkę.Czy Ty nie wiesz co się dzieje w Polsce?warto czasem zaryzykować i poszukać długo pracy niż wracać tutaj do Polski klepiac biedę,bo tutaj długo jeszcze się nic nie zmieni.Mówisz ze w Danii ,nie maja Polacy zadnego socjalu na początku,a w Polsce mają?jaki?50zł?o czym Ty dziewczyno mowisz!Jeżeli ktos decyduję się na wyjazd ,to musi być w trudnej sytuacji,a wie że wszelkie starania mogą w późniejszym czasie wpłynąc na polepszenie sytacji,a w Polsce?marne szanse.Znam wielu ludzi którzy pojechali w ciemno,i szukali na własną rękę ,pewnie było cięzko,czasami bardzo ale nawet przez chwile nie przychodziły chwile zwątpienia. I te wszystkie posrednictwa pracy sa o kant d....,później zostaje się po kontrakcie w jeszcze gorszej sytacji,a tak od poczatku jesteś zadny na siebie.Polak Polakowi nigdy nie bedzie przyjacielem,nawet na obczyźnie....

Tula

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Cze 2008, 16:21:04 »
[ Mirra,zastanawia mnie jednen fakt,dlaczego Ty ludziom wszystko przedstwiasz w ciemnych kolorach.Nie wiem ile jesteś w Danii ,ale uważasz się za wielką dunkę.Czy Ty nie wiesz co się dzieje w Polsce?warto czasem zaryzykować i poszukać długo pracy niż wracać tutaj do Polski klepiac biedę,bo tutaj długo jeszcze się nic nie zmieni.Mówisz ze w Danii ,nie maja Polacy zadnego socjalu na początku,a w Polsce mają?jaki?50zł?o czym Ty dziewczyno mowisz!Jeżeli ktos decyduję się na wyjazd ,to musi być w trudnej sytuacji,a wie że wszelkie starania mogą w późniejszym czasie wpłynąc na polepszenie sytacji,a w Polsce?marne szanse.Znam wielu ludzi którzy pojechali w ciemno,i szukali na własną rękę ,pewnie było cięzko,czasami bardzo ale nawet przez chwile nie przychodziły chwile zwątpienia. I te wszystkie posrednictwa pracy sa o kant d....,później zostaje się po kontrakcie w jeszcze gorszej sytacji,a tak od poczatku jesteś zadny na siebie.Polak Polakowi nigdy nie bedzie przyjacielem,nawet na obczyźnie....

Jezeli realizm nazywasz "przedstawianiem wszystkiego w ciemnych barwach", to nadinterpretujesz. To raz. Dwa, mi to lata, kto, kiedy i z czym tu przyjedzie -- koniec koncow i tak sami ludzie zaplaca cene za swoj hurraoptymizm i przyjazd w ciemno bez jezyka.
Tak wiec rodacy, dawajcie :) Ziemia obiecana czeka.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Cze 2008, 16:23:25 »
Jak zwykle jakis tzw. "gosc". I jak zwykle napadajacy na Mire. Zenujace.
I jeszcze glupoty pisze. Podwojnie zenujace.

odp.do Mirry

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Cze 2008, 16:31:53 »
Nie napadam na nikogo ,ale stwierdzam fakt.A skoro jest tak źle,to co Wy tam robicie???Wracajcie do Polski,czeka na Was super ekstra praca po 12 godzin dziennie za 1000 zł.Ach Wy Polacy - i ta Wasza"szczera" pomoc....

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Cze 2008, 16:31:53 »

Tula

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Cze 2008, 16:39:49 »
Nie napadam na nikogo ,ale stwierdzam fakt.A skoro jest tak źle,to co Wy tam robicie???Wracajcie do Polski,czeka na Was super ekstra praca po 12 godzin dziennie za 1000 zł.Ach Wy Polacy - i ta Wasza"szczera" pomoc....
Czepiasz sie i napadasz. W dodatku bezsensownie. Gdybys zamiast na to poswiecil(a) energie na przejrzenie tego, co piszemy, zobaczyl(a)bys, ze nikt nie pisze, ze jest "tak zle", a co najwyzej, ze poczatki sa trudne.
Ale, jak napisalam, mi to naprawde obojetne, co kto zrobi :). Takze ogolne held og lykke dla wszystkich i z Toba juz koncze "dyskusje".

odp.Tula

  • Gość
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Cze 2008, 16:50:54 »
.Ha Ha Ha - dawno się tak nie uśmialam...Skro jest Ci to obojętne to po co udzielasz jakich kolwiek rad?.Poświęciałam swój cenny czas na wszelakie odpowiedzi,i własnie większośc jest na nie - niestety.Ale ja ,ponawiam zaproszenie do powrotu tutaj -do Polski ,praca czeka i jest od razi łatwo i bez problemu...Dziewczyno,logiczną rzecz jest że ciężko jest wszędzie na początku ,ale trzeba takim ludziom dodać troszkę otuchy a nie jeszcze najlepiej kabusewac ich do powrotu do Polski..

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #39 dnia: 29 Cze 2008, 17:21:03 »
Teraz histeryzujesz.
Po pierwsze - zadna z nas nie pisze, ze w Danii jest strasznie zle, a w Polsce lepiej. Piszemy, ze przyjazd "w ciemno" i "na wariata" to duze ryzyko. Znam Polakow, ktorzy sobie poradzili, ale znam i takich, ktorzy uciekli stad z krzykiem.
Po drugie - mam rodzine i znajomych w Polsce i od nich wiem, ze sytuacja w kraju sie poprawila. Ludzie zmieniaja samochody na coraz lepsze, buduja domy i sa zadowoleni. A o sytuacji na rynku pracy w Polsce pisze sie duzo, np tu http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3357994
Po trzecie - sa osoby, ktorym w Polsce zyje sie dobrze, ale zdecydowali sie na wyjazd, bo przeczytali na necie/w gazecie, ze w Danii zarobia 30 razy wiecej i nie musza znac zadnego jezyka, ani miec jakis przydatnych umiejetnosci, nie musza martwic sie o pozwolenia na prace, w banku i Skat dogadaja sie po polsku itp.
Po czwarte - na necie, jak w zyciu, sa hurraoptymisci i sa sceptycy. Warto wysluchac jednych i drugich, a decyzje trzeba podjac samemu i potem poniesc jej konsekwencje.


Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Cze 2008, 17:59:12 »
Podpisuję się pod Jutą obiema rękami  :D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Cze 2008, 18:17:16 »
Gosiciowi odpowiadac mi sie nie chce.
A innym zainteresowanym, ktorzy mnie nie zrozumieli.
Nie jestem przeciw przyjazdowi.
Jestem przeciw przyjazdowi na wariata, jesli w gre wchodza dzieci.
Mam dwoje dzieci, wiec patrze przez pryzmat matki. NIgdy swoich nie skazalabym na tulaczke lub´niewiadome.


[Posted on: 29 Czerwiec  2008, 18:15:23]

Po prostu Lillu. Nasi rodacy, czesto po porstu nie wiedza, ze cos takiego istnieje.
Maja kontrakt, wiec mysla, ze pracuja legalnie.
Pracuja od rana do nocy, wiec nie maja czasu sie nad tym zastanawiac. Czesto tez nie znaja jezyka, by sie o to zapytac.
Ale dostaja wyplate, raczej zawsze na czas (co w wilelu poslkich firmach nie jest regula), ciesza sie, ze tak wysoka w porownaniu do polskiej, wiec po co dociekac.

Wszystko wyplywa na wierzch, kiedy zdarzy sie wypadek, albo przyjedzie rodzina....

Tak wiec Lillu, wszytsko do kupy.
Chec pracy, zarobienia troche grosza, na ktory rodzina tak bardzo czeka, nieznajomosc jezyka, zrezygnowanie z powodu beznadziejnej sytuacji na rynku polskim....
Szara, polska rzeczywistosc....


Na drugi raz, drogi gosciu, przeczytaj lepiej watek od poczatku, zanim sie osmieszysz.
« Ostatnia zmiana: 29 Cze 2008, 18:46:50 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Lip 2008, 16:38:03 »
Czesc dyskusji dot. sytuacji w Polsce przenioslam do Hydeparku.

Offline heslividur

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Wrz 2008, 22:32:28 »
Ten wątek wydał mi się najlepszy do opisania mojej sytuacji i proszenie Was o wyjaśnienie kilku spraw.

Przyjeżdżam do Aarhus, głównie w celach pisania pracy magisterskiej, mam ograniczony budżet 5.500koron. Zamieszkam w wynajmowanym przez znajomych apartamencie, który defacto należy zwolnić w połowie października (czy myślicie, że mogę zwyczajnie dołożyć się do póli jaką trzeba zapłacić za mieszkanie i nie podpisywać żadnej umowy?) Następnie znów będę szukała mieszkania - czy zawsze płaci się za 3 miesiące z góry?
Kolejna sprawa... jeśli znajdę pracę w Aarhus, chętnie zostanę, ale nie dłużej niż do końca stycznia, gdyż później muszę wracać na studia do Polski. Tu mam pytanie - czy wogóle jest szansa złapania jakiejś pracy w moim fachu ? Jestem inżynierem architektury krajobrazu, mam ze sobą przetłumaczony dyplom i listy referencyjne. Z tego co czytałam i tak o uznanie takiego dyplomu trzeba się ubiegać. Czy raczej lepiej jest szukać pracy w stylu rozwożenie gazet, czy drobne prace sklepowe? Ciągle mi się miesza sprawa z legalizacją pobytu w Danii. Czy mogę szukać pracy bez takiego pozwolenia? Jeśli i tak nie planuję długie pobytu w Danii, a jedynie zarobienie pieniędzy na ewentualne przedłużenie pobytu, opłacenie mieszkania itp? Czy może gdy już dostanę pracę to dana firma sama mi ten pobyt załatwi? (czytałam o tych 1400 firmach, które, z tego co zrozumiałam, sprawę tą załatwiają za nas). I teraz... czy jeśli mam zaświadczenie o stałym zameldowaniu w Polsce to czy dostanę numer duński? a jeśli nie... to czy mogę podejmować normalnie prace? Szczerze przyznaję, że się gubię w tych procedurach...

Główny problem mój polega na tym, że chciałabym zwyczajnie pobyć w Danii (maksymalnie do końca stycznia), popisać pracę magisterską i zarobić na ten pobyt również w Danii (mniej się dla mnie liczą jakieś większe zyski i przywiezienie pieniędzy do Polski. Chodzi głównie o spokój, że mogę się utrzymać.. Nie wiem gdzie wpierw skabusewać swoje kroki po przyjeździe.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #44 dnia: 02 Wrz 2008, 22:39:19 »
Co do pracy w zawodzie.
Moja najblizsza kolezanka jest doktorem architektury krajobrazu. Ma tu meza, pozwolenie na prace i pobyt... Pracy w swoim zawodzie znalezc nie moze.
Predzej jakas praca w stylu sprzatanie w hotelu, w gastronomii, choc znaleznienie jej w ciagu tygodnia, tez raczej niemozliwe.
5500 to nie tak malo, jesli wynajmuje sie mieszkanie w kilka osob, aczkolwiek i nie zawrotna kwota.

Mimo wszytsko uwazam, ze gra warta swieczki. Doswiadczenie zdobyte za granica bardzo sie liczy.
A reszta sie jakos ulozy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd do Danii i co dalej?
« Odpowiedź #44 dnia: 02 Wrz 2008, 22:39:19 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 255366
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1502
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28470
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34811
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32312
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand