poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Szkoła dla prawie 17-latki  (Przeczytany 6333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malgosiakgb

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Szkoła dla prawie 17-latki
« dnia: 12 Cze 2008, 14:07:06 »
Witam.
Czy ktoś może wie, czy jest jakaś szkoła w okolicach Vejle dla prawie 17-latki ? Córka zna j.angielski na poziomie podstawowym. Chciałaby przynajmniej rok pochodzić do szkoły w Danii, aby nauczyć się języka, bądź języków. Mąż pracuje od jakiegoś czasu w Danii, więc problem z mieszkaniem odpada. Niedługo córka jedzie na wakacje do taty i będzie też pracować u Dunki jakiś miesiąc. Co muszimy załatwić, aby córka mogła legalnie przebywać u swojego taty ?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
Są góry przez które trzeba przejść, inaczej droga się urywa.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Cze 2008, 14:44:56 »
Potrzebne jest pozwolenie na pobyt, na ktore czeka sie ostatnio po kilka (5-8 miesiecy).
Gdyby corka dostala miejsce w szkole na przyklad w miedzynarodowym gimnazjum, mogla by sie ubiegac o wize studencka, co trwa okolo 2 tygodnie.

NIestety ze szkola kiepsko.
Nieodplatne szkoly jezyka dusnkiego sa dla doroslych powyzej 18 roku zycia.
Niestety dla mlodziezy miedzy 16-18 rokiem zycia nie ma prawie zadnej oferty, bowiem laczenie rodzin (na warunkach nieunijnych, czyli takich, w ktorych panstwo dunskie ma obowiazek opieki nad obywatelem) jest tylko do 16 roku zycia.
Obywatele Unii moga tu przebywac, tylko pod warunkiem zapewniena sobie odpowiednich warunkow zycia.
Podstawowa znajomosc jezyka angielskiego, jest niestety prawie jak nic. Moja corka byla na poziomie ponad srednio zaawansowanym, czyli tuz przed egzaminem FCE i naprawde bardzo gorzko plakala, przez pierwsze polrocze w szkole anglojezycznej (International Baccalaureatum).

Na platny kurs angielskiego tez nie ma sensu jej wysylac, bo jest tu drozszy minimum 5 razy niz w Polsce.

Jeszcze jedna wazna informacja - rekrutacja do wszystkich szkol odbywa sie w lutym-marcu.
Po tym terminie nie ma szansy na otrzymanie miejsca w szkole, Duczycy sa w takich kwestiach wielkimi sluzbistami.

Przykro mi, ale niestety nie mam dobrych wiesci.
Jedyne co moge doradzic - to intesnsywny kurs angielskiego w Polsce i przyjazd tu na studia, lub starac sie w lutym o miejsce w International Baccalaureatum.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline malgosiakgb

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Cze 2008, 17:09:09 »
Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Coś tam w tym temacie przeczytałam, ale wolałam nie "gdybać" sama tylko dowiedzieć się od lepiej zorientowanych.
Jeszcze raz stukrotne dzięki.
Mimo wszystko córka chce jechać do taty na wakacje.
Są góry przez które trzeba przejść, inaczej droga się urywa.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Cze 2008, 17:23:56 »
Jasne, ze na wakacje jak najbardziej  ;D
No i na angielski i w przyszlym roku do IB.
Wrzuc w google International Baccalaureatum, znajdziecie wiecej informacji na ten temat.
Szkole konczy sie miedzynarodowa matura z biegla znajomoscia angieskiego i dobra dunskiego.
Wszystkie uczelnie swiata stoja otworem, a nawet jesli nie studia, to i tak niezla praca ja czeka po takiej szkole.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline bebloch

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Cze 2008, 10:54:18 »
--------------------------------------------------------------------------------
Witam
Miałam ten sam problem z córka 17 letnia .Nie mam dobrych wiesci .Nie pozwolono jej zamieszkac razem z nami .Do zdanej szkoly nie chcieli jej przyjac bo nie maiala nr CPR.A numeru CPR jej nie wydali ,ponieważ ponieważ jest juz za stara na to aby prosic o pobyt z tytlu laczenia rodzin.Wiec dziecko mieszkalo sobie grzecznie z nami ,od czasu do czasu wyjezdzala do Polski,uczula się języka bo maila na to wiele czasu, zawierala znajomości co teraz owocuje.Gdy skonczyla 19 lat poszla do pracy zlozyla papiery o pobyt .Dodam ze czeka na niego od listopada ubiegłego roku.Gdy otrzyma nr CPR .Wybiera się do szkoly .Wtedy to wszystko czarno widziałam .Ale dzisiaj wiem ze dostala szkole zbycia .Nabrala chęci do nauki ,szacunku do pieniędzy i pracy.W tym czasie nauczya się biegle języka .Moze  startowac smialo do Duńskiej szkoly.Jest jeszce bardzo mloda i moze się uczy w Danii wiele lat.Wiec nie martwcie się o dzieci i o ich nieukończone szkoly ,które zostawiaja w Polsce .Nie zostawiajcie nastolatków pod opieka dziadków .Bo to niczego dobrego nie wrozy. Nigdy nie wiecie czy beda chcialy dolaczyc do was wasze pociechy i czy ukoncza szkole bez waszego nadzoru.Dzisiaj wiem ze to byla sluszna decyzja .Pozdrawiam wszystkich zaniepokojonych rodzicow  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

[Dodane: 24 Czerwiec  2008, 10:45:50]

A co do szkoly IB zlozylismy papiery i rekrutacja odbyla sie .Dowiedzialysmy sie ze szkola ta nie jest dla Polakow .Przykre prawda??odeslano nas do komuny ,a tam wszyscy rece rozkladali.I sanelo na niczym.Poradzialm corce zeby zalogowala sie na www.arto.dk tam nawiazala przyjaznie i dzieki temu portalowi zaczela sie spotykac z ludzmi .Na poczatku porozumiewala sie j.angielskim .Powolutku zaczela chlonac j.dunski .Po Dwoch latach pobytu Swietnie wlada jezykiem dunskim a swoj angielski wyszlifowala do zaawansowanego.Goraco pozdrawiam   ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Cze 2008, 15:47:45 »
Zgadzam sie z Toba bebloch.
Jedynie w jednej kwestii mam inne zdanie, ze IB nie jest szkola dla Polakow.
Moja corka chodzi do tej szkoly, oprocz niej w klasie byl jeszcze jeden chlopiec i jeden dwie klasy wyzej.
CO prawda troje na okolo 300 dzieciaczkow, to nie wiele, ale jednak przyjmuja.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline bebloch

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Cze 2008, 11:32:29 »
Uwierz mi ,to nie moj wymysl w Struer w szkole tak nas brzydko potraktowano ,ze uwierzylam w to ze szkola nie jest dla nas pozdrawiam
bebloch

poloniainfo.dk

Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Cze 2008, 11:32:29 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Cze 2008, 11:59:49 »
Wierze, wierze :)
Moze to zalezy od szkoly???
Moja corka chodzi do IB w Birkerød, ale chciala byc blizej domu, wiec byla na rozmowie w Brønshoj, i tez nie robili problemow.

Wiec moze przez ostatnie lata cos sie zmienilo?
Bo z tego co zrozumialam ubiegalas sie  (a raczej Twoja corka) o miejsce w IB jakis czas temu.

Jak juz bedzie lista uczniow dostepna, to sprawdze czy i w tym roku przyjeli polskie dzieci, a najpozniej w sierpniu :) po rozpoczeciu roku szkolnego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KamiLka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • <3
    • Status GG
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Cze 2008, 01:17:36 »
ja z rodzicami i bratem przeprowadzilismy sie do Danii 1 stycznia 2007 roku. ja mialam 16 a moj brat 13 lat. ja poszlam do szkoly dla obcokrajowcow, od 16 - ok40 lat. przyjeli mnie bez problemu, ale rozmawiala z nimi szefowa mojego taty. w szkole tej bylam do konca roku szkolnego, potem od nowego roku szkolnego poszlam do dunskiej szkoly, 10 klasy. wczoraj mialam zakonczenie roku szkolnego, idę do HF :)
wszystko da sie zalatwic, tylko trzeba znalezc osobe, ktora Ci w tym pomoze..
mam dwie kolezanki, ktore byly w IB, tez chcialam tam isc, ale ze wzgledu na to, ze ja chce zostac w Danii a one nie, wybralam jednak dunska szkole...
w IB poziom jest podobno dosc wysoki jak na Danię, po za tym jest bardzo ciezko na poczatku z jezykiem, bo nie pieszcza sie z uczniami...
dodam, ze tata dostal pozwolenie na prace a razem z nim mama, ja i brat na pobyt.. cpr dostalismy po niecalym miesiacu od dat przyjazdu do Danii..
moze mialam to szczescie ze przyjechalismy tu w 2007, zanim nastapile te rozne dziwne zmiany, ale uwazam, ze nie jestescie w beznadziejnej sytuacji, musicie tylko poprosic kogos, najlepiej jakiegos zaufanego dunczyka, lub Polaka ktory zna sie na dunskich sprawach o pomoc w zalatwieniu wszystkich potrzebnych rzeczy i formalnosci..

pozdrawiam serdecznie ;)
"Nigdy nie można oznaczyć z pewnością, gdzie się w kobiecie anioł kończy, a diabeł poczyna."

Hakuna Matataaa : DDD

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Cze 2008, 09:14:41 »
Kamilka, wklej moze link do tej strony, przyda sie innym.

Powiem szczerze, ze szkoda, ze tak pozno napisalas.
Kolezanka mojej corki nie zaliczyla roku (co prawda Dunka, ale wychowana w Anglii, czyli nie mowiaca po dunsku) i naprawde dobry tydzien wertowalismy internet i przewodniki, myslac co tu dalej z nia zrobic. Niestety, wczoraj nasza Vini pojechala do domu - do Anglii.
Ale moze innym takie namiary sie przydadza.

Jeszcze jedno, slyszalam, ze po 10 klasie maja jakies egzaminy, testy. Pisalas takie, trudne byly?
« Ostatnia zmiana: 27 Cze 2008, 09:29:00 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline KamiLka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • <3
    • Status GG
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lip 2008, 02:28:28 »
przepraszam,  że nie odpisałam wcześniej, ale byłam w Polsce i nie miałam dostępu do internetu .

link do strony z adresem szkoły w której byłam : http://www.eucnord.dk/default.aspx?AREA=1&SUB=A1.Adresseoversigt&CAT=c1.J%C3%B8rgen%20H.%20Jensens%20Vej%20%203


Skopiowane z tej strony :

MIV – et uddannelsestilbud til unge med anden etnisk baggrund end dansk
   
”Multikulturel Individualisering i Vendsyssel” - i daglig tale kaldet MIV - er et uddannelsestilbud til unge med anden etnisk baggrund end dansk, primært i aldersgruppen 16-25 år.
Uddannelsens mål er, at modne, afklare og forbedrede de unge i forhold til uddannelse og arbejde. Både sprogligt, fagligt og personligt. Disse mål søges nået gennem skabelse af en tryg dagligdag, der er baseret på at underviser og vejlede de unge, så de i størst muligt omfang kan opfylde egne behov og læringsmål.
Undervisningen omfatter dansk/sprogtræning, matematik, engelsk, IT, kulturforståelse og praktik. Niveau og varighed fastlægges efter gensidig aftale ud fra individuelle forudsætninger, behov og mål.
Der er løbende optag på forløbet. Visitation af deltagere foregår almindeligvis gennem kommunernes sagsbehandlere (socialforvaltning eller børne- og kulturforvaltning) eller ungdomsuddannelsesvejledere.
Kontakt Diana Kringelbach for yderligere oplysninger på tlf. 72 24 63 00.




tak, po 10 klasie tak jak po trzech wczesniejszych pisze sie egzaminy.. po 10 i 9 klasie jest to egzamin na koniec szkoly czyli ten najwazniejszy... egzaminy nie sprawily mi problemow i nie uwazam ich za trudne, ale to zalezy w jakim stopniu ma sie opanowany jezyk dunski.. pisalam egzaminy ze wszystkich przedmiotow ktore mialam w 10 klasie czyli angielski, niemiecki, dunski i matematyka.. egzaminy skladaja sie na pisemne i ustne. pisemne sa w kwietniu lub maju a ustne w czerwcu, kiedy nie chodzi sie juz do szkoly tylko uczy do tych wlasnie egzaminow.



w razie jakichkolwiek pytan zwiazanych z nauka i szkola prosze pytac, postaram sie pomoc, tym bardziej ze jestem na biezaco :))


pozdrawiam :)
"Nigdy nie można oznaczyć z pewnością, gdzie się w kobiecie anioł kończy, a diabeł poczyna."

Hakuna Matataaa : DDD

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lip 2008, 13:30:21 »
Czy moge sie zapytac o pozostale przedmioty, jak biologia, geografia, historia, chemia i fizyka?

Nie zapisywala sie pani na te kursy wiedzac, ze zdaje pani do HF? Nie bedzie pani trudniej zaczynac chemie na poziomie 0 lub A, zamiast od razu na B.

Offline KamiLka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • <3
    • Status GG
Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lip 2008, 01:16:18 »
Po pierwsze, głupio się czuję jak ktoś mówi do mnie per Pani.. jestem zapewne najmłodsza na tym forum, a nawet jeśli nie to i tak nie zasługuję jeszcze na takie miano :) Więc mam na imię Kamila :)

Po drugie, nie miałam tych przedmiotów w 10 klasie, więc nie mogłam zdawać z nich egzaminów.. Mam wszystkie potrzebne mi do dostania się do HF egzaminy :) Z tego co wiem to poziomu 0 nie ma, A to najwyższy, na którym mam zreszta chyba tylko ze 3 lub 4 przedmioty a C najniższy. Jak dałam radę do teraz, to dam i dalej :)

Życzę powodzenia wszystkim, którzy się w Danii uczą.. Czasami bywa ciężko, ale nic nie jest niemożliwe przy odrobinie chęci :)

Pozdrawiam serdecznie ;)
"Nigdy nie można oznaczyć z pewnością, gdzie się w kobiecie anioł kończy, a diabeł poczyna."

Hakuna Matataaa : DDD

poloniainfo.dk

Odp: Szkoła dla prawie 17-latki
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lip 2008, 01:16:18 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14932
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19167
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 49728
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 15586
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19790
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior