poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Kultura Polaków w Dani...  (Przeczytany 55626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dareq M.

  • Gość
Kultura Polaków w Dani...
« dnia: 01 Lip 2008, 17:04:55 »
Witam, dzis bylem w "SKAT-cie". Wychodze i patrze, auto na DK blachach, ale slysze jezyk polski :) Za chwile ku..y, ch..e, @#$@#$ itp z ust dwoch kobiet (ok. 40 lat). Pozniej jestem w sklepie, slysze jezyk polski, kobieta lat ok. 45 prowadzi wozek, obok mlodsza - ok. 27 i znowu ... #@$#@ $#%^$% $#%^$#. Juz nie wspomne, jak mialem "przyjemnosc" uslyszec mezczyzn ... przeklenstwa owych kobiet w porownaniu z tym, co padalo z ust "rodakow" plci meskiej, to drobnostka.

Ciesze sie, ze na co dzien jestem w stanie poslugiwac sie jezykiem obcym. Jeszcze bardziej sie ciesze, ze Dunczycy nie potrafia mowic po polsku i nie rozumieja tego, co niestety ja rozumiem :(



Rihard

  • Gość
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lip 2008, 17:35:07 »
Tak mi przykro,ze ciemna strona polszczyzny naruszyla Panska wrazliwosc,ale jednoczesnie apeluje aby nie wrzucac wszystkich na jedna szale,na co wskazuje temat tego watku.Poza tym prosze nie histeryzowac.                                     Ps.Nie chciejcie Ojczyzny ktora was nic nie kosztuje!!!

Małgosia75

  • Gość
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lip 2008, 18:30:01 »
Witam, dzis bylem w "SKAT-cie". Wychodze i patrze, auto na DK blachach, ale slysze jezyk polski :) Za chwile ku..y, ch..e, @#$@#$ itp z ust dwoch kobiet (ok. 40 lat). Pozniej jestem w sklepie, slysze jezyk polski, kobieta lat ok. 45 prowadzi wozek, obok mlodsza - ok. 27 i znowu ... #@$#@ $#%^$% $#%^$#. Juz nie wspomne, jak mialem "przyjemnosc" uslyszec mezczyzn ... przeklenstwa owych kobiet w porownaniu z tym, co padalo z ust "rodakow" plci meskiej, to drobnostka.

Ciesze sie, ze na co dzien jestem w stanie poslugiwac sie jezykiem obcym. Jeszcze bardziej sie ciesze, ze Dunczycy nie potrafia mowic po polsku i nie rozumieja tego, co niestety ja rozumiem :(


Niestety ale to smutna prawda,sama spotkałam się za takim zachowaniem,ale we Włoszech.Na lotniskach,zachowanie Polakow budzi wiele do życzenia, ciągle o coś się wykłócają z kolei na dworcach można pełno spotkać nietrzeźwych mężczyzn - szczególnie w Berlinie.Zastanawia mnie tylko jedno,dlaczego kobiety sa tak wulgarne,mnie też się zdarza zabluźnić ,ale na litość boską nie obnoszę się z tym a wszególnośći w miejscach publicznych.


Offline maggie23

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lip 2008, 21:01:20 »
a ja jestem Polką, mieszkam w Danii i nie używam w ogóle wulgaryzmów a moi znajomi - Polacy, którzy także tu miszkają - to bardzo kulturalni ludzie ;)
myślisz, że w Danii nie ma Duńczyków, którzy przeklinają?

a do Danii przyjeżdzają zarówno ludzie kulturalni, jak i mniej kulturalni ;) nie ma co generalizować

Offline Slawek Kopenhaga

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lip 2008, 21:36:05 »
Cytat: maggie23
myślisz, że w Danii nie ma Duńczyków, którzy przeklinają?

Bardzo czesto, rowniez kobiety. No, moze nie sa to cale kwieciste wiazanki, lecz wtracone wyrazy, ale slyszy sie je bardzo czesto i nikt sobie nic z tego nie robi :)

Nawet podczas wizyty u lekarza pacjent odpowiada na jakies pytanie w stylu "det ved jeg squ ikke" i tez nie ma problemu...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lip 2008, 21:56:33 »
Tylko, ze to "squ" to cos jak nasze kurde. Jest raczej roznica.
Ja je mialam nawet w cwiczeniach do sluchania w szkole.

Mysle, ze swietych za wiele nie ma. Kazdy czasem szpetnie zaklnie, ale chodzi o to by nie uzywac przeklenstw jako elementow konstrukcji skladniowych, tudziez znakow interpunkcyjnych.
Tak mi sie bynajmniej wydaje.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lip 2008, 00:21:03 »
Czasami w filmach Duńczycy przeklinają i są twardzi jak w amerykańskich action filmach. ;D
Ale normalnie przeklinanie u Duńczyków nie jest dobrze widziane i nawet "squ", które jest w stylu polskiego "cholera", jest rzadko używane - nie pamiętam czy kiedykolwiek słyszałem. W TV można się spotykać, np. przed chwilą było tlumaczenie angielskiego
".. damn pretty .." na ".. squ flot ..".

Porównywanie do polskich przekleństw jest całkowicie bez proporcji.

poloniainfo.dk

Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lip 2008, 00:21:03 »

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jacy ludzie przyjezdzaja do Danii?
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lip 2008, 09:44:10 »
Duńczycy klną w sumie tak samo jak Polacy. Są też Polacy którzy nie klną w ogóle, kilku znam. Coraz więcej duńczyków rozumie poszczególne polskie słowa zasłyszane tu lub ówdzie.

Co to tego tematu kto tu przyjezdza to własnie obawiam się tylko tych co wpadają tutaj na kilka miesięcy robią zament, zgarniają kase a zostawiają wątpliwą opinie o Polakach.

Offline viking_x1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrz 2008, 13:33:49 »
 Mieszkam w Dani od kilku lat z zona oraz dziecmi,i z przykroscia stwierdzam ze POLACY przyjezdzajacy do Dk w celach zarobkowych(najczesciej).Są pozbawieni KULTURY OSOBISTEJ.Normalnoscia jest zasmiecanie.Np:Czesto jezdze na ryby,i zanim rozstawie sprzet wedkarski przez jakis czas sprzatam puszki po polskim piwie,wodce oraz reklamówki jakie pozostawili po sobie moi (rodacy).Wstydze sie takim poczynaniem....Bo to wlasnie nam,mieszkajacym tu na stale robia reklame ów POLSCY SMIECIARZE ....To tylko jeden z przykladów bialo-czerwonych.  Opinie pozostawiam wam. ::)

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Wrz 2008, 13:42:08 »
Nie ukrywam , ze mnie też to razi bo rzuca to opinie na WSZYSTKICH z PL. Jednak Dunczycy lepsi nie są!!!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Wrz 2008, 14:36:02 »
Pewnie znow wdam sie w awanture, ale co tam chociaz barwniej jest :)

Zawsze swoim dzieciom mowilam: "nie patrz na innych, patrz na siebie", tudziez: " ja nie pytam o Kasie, Kasia ma swoja mame i niech swojej mamie opowiada., ja pytam o Ciebie".

Moze zamiast po prostu zasalaniac sie Dunczykami, Chinczykami, Murzynami, po porstu przylozymy sie po prostu do poprawienia naszego narodowego wizerunku???

Bo czy to, ze wszyscy tudziez inni, oznacza, ze i my rowniez ???
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Wrz 2008, 14:52:26 »
to moze ja dodam jeszcze, pierwszy post dotyczy wszystkich Polaków i generalizuje ze wszyscy śmiecą. Co do mirry to nie jest zasłanianie sie Duńczykami. Widocznie przeczytałaś drugie zdanie mojej wypowiedzi a pierwsze pominęłaś.

Nikt się tu nikim nie zasłania raczej ktoś tu widać dunczyków gloryfikuje.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Wrz 2008, 15:11:22 »
Tak, mnie również szlag trafia, kiedy spotykam się z przedstawicielami "grodu Kraka" i nie chodzi tu tylko o śmiecenie.
Gorzej- niedawno spotkałam nędznego człeka, który twierdził, że najlepiej jest nabrać ileś tam telefonów komórkowych na abonament i uciec do kraju.Na nic zdało się tłumaczenie,że to ZWYCZAJNA KRADZIEŻ.

Dalej- niedawno para rowerzystów omal nie rozjechała mi dziecka na samym środku chodnika-przy którym,może pół metra dalej- była rozległa ścieżka rowerowa,szerokości chodnika. I co..? Chłopak z dziewczyną rozmawiali zawzięcie o nadwoziach samochodowych...  >:(

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Wrz 2008, 15:18:36 »
koło mnie stoi opuszczony rower od dwóch tygodni, ciekawe kiedy kto go zajuma ...

Klingon

  • Gość
Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrz 2008, 15:29:44 »
.. Dunczycy lepsi nie są!!!
Czy Niemcy, Francuzi lub Anglicy tez uwazaja ze nie ma roznicy miedzy Dunczykami i Polakami?

Chłopak z dziewczyną rozmawiali zawzięcie o nadwoziach samochodowych...
Eee.., dziewczyna chyba tylko udawala ze slucha. ;D

poloniainfo.dk

Odp: Kultura Polaków w Dani...
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrz 2008, 15:29:44 »

 

Jak w Dani są rozliczane nadgodziny?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5317
Ostatnia wiadomość 21 Cze 2011, 19:25:34
wysłana przez @ae@
SZUKAM PRACY W DANI

Zaczęty przez arturo72Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4147
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 21:38:38
wysłana przez PRZYJACIEL
export auta z dani do polski

Zaczęty przez benek19892Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6598
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2015, 11:25:29
wysłana przez benek19892
Powrót do Dani

Zaczęty przez egoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9783
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 17:43:22
wysłana przez aisak
rozliczenie 2012 w dani

Zaczęty przez arobar72Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3417
Ostatnia wiadomość 04 Mar 2013, 11:28:39
wysłana przez arobar72