poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: skattefradrag  (Przeczytany 11319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 6palcy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
skattefradrag
« dnia: 31 Sty 2011, 18:45:50 »
Witam,

czy istnieje  możliwość dostania większej tej kwoty od skat niż 3000 ?

[Posted on: 29 Sty 2011, 21:39:52]

moze inne pytanko postawie,  czy to jest normalne miec taki fradrag?

Offline kitty

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 11
  • Wiadomości: 268
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sty 2011, 20:28:12 »
ciesz sie i nie denerwuj innych rodakow. ;)
a tak powaznie - skoro taki masz, to pewnie jest to mozliwe, ale przy najblizszej okazji skat Ci sporo zabierze, bo tak tu zazwyczaj jest.
moze roga cos wiecej odpowie, jak bedzie mial chwile. :)

Offline 6palcy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sty 2011, 22:12:26 »
nie ciesze  sei  bo ledwo wiąże koniec z koncem i trzeba jakoś zaradzic jak jest możliwość i każdy tak powinien zrobić,  bo nie tylko my Polacy tak mys;iimy ale i Duńczycy  także.

Offline maciek4486

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sty 2011, 22:41:12 »
ja mam 4500 czyli mozna:)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lut 2011, 01:21:19 »
Dodam tylko, ze piszac, ze sie MA...to ma sie zaliczkowo, a zaliczkowo mozna sobie wpisac wedlug zasady "szweckiego stolu".
Jak sie skonczy rok podatkowy i nastapi roczne rozliczenie - to wtedy mozna zobaczyc/stwierdzic ile sie faktycznie mialo - prawda?

A ponadto nikt z was nie pisze za jaki okres ma ten fradrag; tygodniowo, miesiecznie? - prozne gadanie.

Czy w ogole sprawdziliscie swoja deklaracje zaliczkowa 2011 (=karta podatkowa). Nie ile wpisano ulgi, ale czy podstawa do jej wpisania jest wlasciwa (dochody i fradragi np. pozycjach np. 51 i 53). Mysle tez ze wiekszosc zdaje sobie sprawe, ze karta podatkowa to tylko propozycja Skatu ,a nie taka calkowicie pewna i nienaruszalna karta podatkowa. Skat sporzadzajac karte podatkowa na jesieni 2010 nie mial przeciez informacji jak wyglada rozliczenie 2010 (bedzie okolo polowy marca i mamy czas na jego rozliczenie kilka miesiecy). Dlatego karta podatkowa Skatu na 2011 oparta jest na rozliczeniu rocznym 2009 ! i np. jezeli w rozliczeniu 2009 miales ulge na wyzywienie, a w 2010 juz Ci sie nie nalezala, to w karcie podatkowej Skat wstawil ci mimo wszystko ta ulge zaliczkowo w 2011. I teraz jeden z drugim zaciera lapki i mowi sobie "zatwierdzili mi fajny fradrag w 2011". Ale Skat nie jest wcale taki glupi. Nic nie zatwierdzil tylko wszedzie jest mowa o propozycji i ktora to propozycje masz obowiazek sprawdzic i ewentualnie zmienic. Mozesz tez zostawic tak jak jest.  To tyle, a moznaby pisac jeszcze wiecej. To tak jak sikac w majtki zimowa pora. Wpierw przyjemnie i cieplo, a potem (po faktycznym rocznym rozliczeniu) nieprzyjemnie i zimno.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lut 2011, 17:39:20 »
Dobrze Roga piszesz ja mialem taki przypadek ze skat dal mi ulge z roku poprzedniego na rok nastepny(lata 2008-2009) gdzie mi sie ta ulga juz nie nalezala, bylem z ta karta w skacie wyjasnic ze cos nie gra a tam trzech( doslownie trzech) urzednikow potwierdzilo ze wszystko jest w porzadku i tak ma byc wiec poprosilem o rozmowe z kims bardziej kumatym od tych osiolkow przy blacie,po paru minutach przyszedl koles co ogrnial temat calosciowo wzial moja karte i mnie i poszlismy do komputera sprawdzic o co z ta karta chodzi i wyszlo ze sytem sam przydzieli mi ta ulge a ze ja nic nie zrobilem czyli zadnych korekt i nic z tych zeczy to mi wyszla taka cudaczna karta.Koles odrazu powiedzial ze w danym roku dostane tez ten zwrot w postaci podniesionego fradragu ale w nastepnym bede musial go w calosci oddac wiec mu powiedzialem zeby cos zrobil z tym i zeby dal taki fradrag jaki mi sie normalnie powinien nalezec a nalezalo mi sie cos ok.4300 na miesiac i zeby naciukal w komputerze zeby w kolejnych latach juz nie bylo takich niespodzianek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2011, 20:34:23 »
Leo1: czy ty naprawde nie czytsz co ja napisalem? wlasnie to o czym ty piszesz. Jeszcze raz: Skat sporzadzajac nowa karte podatkowa, np. na 2011 nie ma zadnych informacji o zarobkach, ulgach itp z roku 2010, poniewaz rok 2010 jeszcze nie jest rozliczony. dlatego Skat (a raczej system komputerowy) wylicza noea karte podatkowa (zarobki, ulgie itp.) na podstawie 2009 !!!Niektorym nic sie nie zmienilo od 2009, i spodziewaja sie w 2011 tych samych zarobkow i ulg. Inni natomiast beda moze zarabiali troche wiecej, troche mniej, moze sa juztylko na ½ etatu itp, moze juzwykorzystali ulgi w 2010 i w 2011 sie im nie naleza. Ale Skat wyliczy wszystko na podstawie 2009.

To wyliczenie na podstawie 2009, zostalo automatycznie przekazane do pracodawcy, ktory na jego podstawie odlicza od zarobku kwote wolna (fradrag) a od reszty np. potraca 37% zgodnie z karta podatkowa.

Dlatego Skat ZWRACA UWAGE, ze zaliczkowa karte podatkowa (Forskudsopgørelse) trzeba skontrolowac i poprawic jezeli nie chce sie miec problemow po zakonczeniu roku.

Mysle, ze dosc zrozumiale to napisalem. Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lut 2011, 20:34:23 »

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lut 2011, 21:20:03 »
Wydaje mi sie ze czytam ze zrozumieniem,ja poparlem tylko to co ty napisales swoim przykladem.

Offline aniald

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lut 2011, 10:00:26 »
Witam.
Czytam forum i nie mogę znaleźć interesującej mnie informacji - proszę więc o pomoc. :-)
Zastanawia mnie w jaki sposób Skat liczy wysokość fradragu (chodzi mi o propozycje fradragu na 2011 r - mąż pracuje w Danii dopabuse od 10.2010 r. - fradrag 42900dkk rocznie). Czy to jakiś procent od planowanego zarobku? Nie chcę dowiedzieć się w nowym roku o konieczności zwrotu jakiś kwot do Skat w związku ze zbyt dużym fradrag.

I jeszcze jedno przy okazji: czy jeśli poprzez błędne wpisanie kwoty planowanego rocznego dochodu Skat w miesiącu styczniu 2011 (wypłata styczniowa) naliczył 55% podatku (a powinien 38%) to w miesiącu lutym 2011 r. dokonane zostanie jakieś  "wyrównanie" czy dopabuse kwota jest do uzyskania po rozliczeniu całego 2011 r. Zastanawiam się czy jakieś pisemko do Skatu mogłoby pomóc - pani w okienku w Skacie nie była zorientowana jak to będzie - raz powiedziała, że powinno być wyrównanie ale potem już tylko coś kręciła :-(

Z góry dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam Ania

Offline pawel333

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lut 2011, 16:14:16 »
a mam pytanko jak mam wystawiony druk ze skata na kompie czy ja moge juz sie rozliczyc czy musze czekac asz oni mi cos wyslom dzienki

tylda

  • Gość
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Lut 2011, 16:36:17 »
Wydaje mi sie ze czytam ze zrozumieniem,ja poparlem tylko to co ty napisales swoim przykladem.


Leo, a to Ci sie oberwalo;)
Brawo za opanowanie.

Offline 6palcy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lut 2011, 15:26:33 »
I jeszcze jedno przy okazji: czy jeśli poprzez błędne wpisanie kwoty planowanego rocznego dochodu Skat w miesiącu styczniu 2011 (wypłata styczniowa) naliczył 55% podatku (a powinien 38%) to w miesiącu lutym 2011 r. dokonane zostanie jakieś  "wyrównanie" czy dopabuse kwota jest do uzyskania po rozliczeniu całego 2011 r


u mnie było podobne że zabrali z pierwszej pensji tego roku 55% bo nie zdażyłem załątwić w skat  nowej karty, wiec  w połowie następnych 2 tyg, .  bo tak mi płaca  Pani księgowa mnie poinformowała  że  moja wypłata  została nadpłacona. 
Tak było u mnie, nie wiem czy to  sie praktykuje  tak wszedzie  czy co firma  to inaczej

poloniainfo.dk

Odp: skattefradrag
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lut 2011, 15:26:33 »

 

Benyttet skattefradrag???-co to jest??

Zaczęty przez buziuhnaDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4606
Ostatnia wiadomość 18 Sty 2008, 12:38:45
wysłana przez buziuhna
nizszy skattefradrag

Zaczęty przez 6palcyDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 15034
Ostatnia wiadomość 15 Sty 2012, 15:58:18
wysłana przez greg1969