poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: co zdzieckiem  (Przeczytany 3303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

karolina

  • Gość
co zdzieckiem
« dnia: 27 Lip 2006, 19:50:30 »
Moj znajomy ma adoptowane dziecko ,jestesmy para,dziecko ma nr cpr jest juz od dwoch lat w Danii.Czy on bedzie mogl przyjechac z tym dzieckiem do Polski tak aby tu chodzilo do szkoly ,jezdzilby tam raz na jakis czas.
Czy nie bedzie w tej kwestii przeszkod.Czy on bedzie mogl dalej dostawac  pieniadze na to dziecko,czy straci wszelkie przywileje ?

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lip 2006, 20:14:57 »
.
Prosze traktowac moja wypowiedz tylko jako wskaznikowa i upewnic sie w komunie . Sadze ze nie bedzie zadnych przeszkód w wyjezdzie do Polski ale watpie aby byly wyplacane børnepenge ( pieniadze na dzieci ) w czasie pobytu za granica .

Chyba ze sie sprytnie uargumentuje wobec osoby o tym decydujacej ze wyjazd do Polski jest z jakichs powodów konieczny ( np. dla dobra dziecka ze wzgledu na kontakt z przybrana matka ) a dodatkowo ze to powoduje wieksze lub porównywalne koszty utrzymania jak w Danii . W razie decyzji negatywnej nalezy sie odwolac do wyzszej instancji . Na dole siedza ludzie którzy zalatwiaja sprawy w/g przepisów i nie maja kompetencji do dawania dyspensacji ( zwolnien , ulg ) . Na wyzszym szczeblu bardzo czesto spotyka sie osoby które chca pomóc i potrafia odpowiednio zonglowac przepisami aby sie to udalo .

Gosc

  • Gość
Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lip 2006, 16:43:36 »
Widze ze pan Grzegorz jest obeznany w sprawach socjalnych itp. Mam pytanie o moja coreczke ktora ma 7 miesiecy. Moj maz pracuje w Danii od kilku miesiecy, moze uda sie tez znalezc prace dla mnie bo chcialabym tu przyjechac ale nie wiem co mozemy w tym czasie zrobic z nasza coreczka jak bedziemy w pracy. Czy sa przedszkola lub inne instytucje gdzie moglibysmy ja zostawic na czas pracy i jakie sa koszty i czy jest to mozliwe gdy jestesmy z Polski ??????

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lip 2006, 21:22:07 »
.
Dania ma najwyzszy na swiecie wskaznik aktywnosci zawodowej kobiet - ponad 70 % miedzy innymi dzieki doskonale zorganizowanej opiece nad dziecmi .

Córeczka nie kwalifikuje sie jeszcze do przedszkola tylko do zlobka . Dla osób z pozwoleniem na staly pobyt jest odplatnosc ok. 1200 - 1500 kr miesiecznie - ale byc moze udaloby sie zalatwic børnepenge ( pieniadze na dzieci ) które dla takich maluchów wynosza ok. 2500 kr miesiecznie ( wyplacane kwartalnie ) . Radzilbym aby maz dowiedzial sie o to w komunie jak równiez potwierdzil moja sugestie ze odplatnosc bylaby tylko 1200-1500 kr - poniewaz miejsce pelnoplatne kosztuje ponad 6000 kr miesiecznie .

Gosc

  • Gość
Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lip 2006, 10:59:35 »
Dziekuje za odpowiedz ale maz nie ma pozwolenia na pobyt staly tylko na rok czasu wiec chyba nie mamy zadnych praw w komunie do tych dotacji...:(

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Lip 2006, 11:13:56 »
.
System dunski jest bardzo przyjazny rodzinie dlatego jest duza szansa ze pieniadze na dziecko by sie Panstwu nalezaly . Prosze po prostu dowiedziec sie w komunie .

poloniainfo.dk

Odp:co zdzieckiem
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Lip 2006, 11:13:56 »