poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wezwanie do US za rok 2007  (Przeczytany 27910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vadermax

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
wezwanie do US za rok 2007
« dnia: 16 Lut 2011, 17:01:18 »
Witam

Mój problem jest nastepujący :
Dzis dostałem wezwanie do Urzedu skarbowego w celu przedstawienia zysków w 2007 z pracy w Danii roku i mam kilka pytan w tej sprawie
Jak sprawa wygłada gdy pracowałem tam od czerwca do grudnia ,praca sezonowa ,nie posiadałem żółtej karty , zameldowany byłem  w Polsce, zwolnienie z podatku na 15 000 kr. (nie pracowałem wczeniej w Polsce lecz posiadam numer NIP)
Jakie dokumenty musze im przedstawic i jakie wypełnic ?
I czy bedę miał z tego powodu problemy finansowe ?

Prosze o wyrozumiałość zielony w sprawach z Urzędem Skarbowym
Z góry dziekuje za odpowiedzi

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lut 2011, 20:50:37 »
od razu pisze ze nie wiem wszystkiego na ten temat ale moge pomoc w ten sposob

1. tutaj link z naszego forum poloniainfo.dk i watek na temat "Rozliczenie w PL"
     
     http://www.poloniainfo.dk/forum?topic=1003037.0

2. wpisz sobie to samo czyli "rozliczenie w pl" w wyszukiwarke wyskoczy 35 stron, przeszukaj jest tam duzo roznych rzeczy

3. w Polsce trzeba sie rozliczyc wypelniajac PIT 36 i do tego zalacznik PIT/ZG

4. nie wiem co i gdzie jak wpisac, istnieja jakies dwie metody rozliczania - metoda wylacznie z progresja i metoda proporcjonalnego odliczenia, nie wiem kto i kiedy ktora metoda sie rozlicza

5. link pomocniczy
 http://pit.wieszjak.pl/dochody-zagraniczne/95822,Rozliczamy-podatkowo-swoje-dochody-z-pracy-za-granica---PORADNIK.htm

aha,jesli jestes w Polsce w tej chwili to najlepiej przejdz sie do swojego US i sie dopytaj...hmm jesli chodzi o konsekwencje finansowe, to takowe istnieja ale kiedy i w jakim przypadku...szczerze I dont know  ???

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lut 2011, 00:06:24 »
US wzywa Cię w sprawie dochodów uzyskanych w Danii, a nie zysków - to tak gwoli ścisłości.

Nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.

Z tego co piszesz, wynika, że wszczęto wobec Ciebie postępowanie podatkowe.
US na podstawie tego postępowania ustali Twoje zobowiązanie podatkowe za 2007 rok i wyda w tej kwestii decyzję.
Decyzja będzie dotyczyła kwoty należnego podatku, a także ewentualnej grzywny z tytułu nieujawnienia dochodów.
Z pewnością US posiada jakieś informacje na ten temat, może ze SKAT, a może z banku, w którym masz polskie konto i na które przelewałeś środki  finansowe z konta dunskiego.
Powinieneś przedstawić w US dokumenty o uzyskanych w Danii dochodach oraz podatkach od nich zapłaconych.
Przedstaw także swoją umowę o pracę, dzięki której będzie można ustalić, ile dni spędziłeś w Danii w związku z pracą zarobkową.
Będzie to potrzebne, aby obliczyć wysokość tzw. diet delegacyjnych, które można odliczyć od duńskich dochodów.

Podatek należny będzie oczywiście obliczony (niestety) metodą proporcjonalnego odliczenia, bo ta metoda obowiazywała w 2007 roku w przypadku dochodów uzyskanych w Danii, a nie obowiązywała wtedy jeszcze tzw. ulga abolicyjna (wprowadzona od 2008 r.).
Podatek należny będzie oczywiście powiększony o odsetki i tak np. gdyby wyszło, że podatek za 2007 rok wynosi 10 tys. pln, to odsetki na dzień dzisiejszy wynoszą 3,2 tys. pln (w zaokrągleniu).

Mogłeś uniknąć tych problemów korzystając z abolicj podatkowej (termin ostateczny na składanie wniosków o abolicje upłynął 6 lutego 2009), ale to se ne vrati...

Takich spraw będzie coraz więcej, bo US zaczynają wymieniać informacje z urzędami skarbowymi innych krajów europejskich, ale także na podstawie innych informacji, choćby z banków (podatek belki). Za rok 2007 kontrole mogą być przeprowadzane do konca 2013 r.
« Ostatnia zmiana: 17 Lut 2011, 00:23:41 wysłana przez tylda »

Offline vadermax

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lut 2011, 14:23:36 »
Dzieki za odpowiedzi
Jeśli chodzi o umowe o prace to ją mam, gorzej z dokumentami o dochodach, domyślam się ze cały wykaz będzie na stronie skat.dk ,lecz nie znam duńskiego i tu kolejna prośba :
czy ktoś mi może mi opisać w które linki kolejno mam wchodzić żeby uzyskać te informacje o dochodach w 2007r tak żebym mógł je wydrukować

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lut 2011, 14:42:06 »
Tylda (i inni):

"Takich spraw będzie coraz więcej, bo US zaczynają wymieniać informacje z urzędami skarbowymi innych krajów europejskich, ale także na podstawie innych informacji, choćby z banków (podatek belki). Za rok 2007 kontrole mogą być przeprowadzane do konca 2013 r."

Przypominam sobie argumenty z innego watku o umowei miedzy 2 panstwami odnosnie udzielania informacji o podatnikach, gdzie mocno krytykowana moja w tej sprawie ocene.

Dzisija dostalem kolejne pismo Skatu (od podanika), w ktorym Skat informuje go o uzyskaniu informacji na zyczenie Skatu a dotyczacych jego mozliwosci zaplacenia dlugu podatkowego. Oodatnik wczesniej poinformowal Skat, ze z powodu utraty pracy w 2009 powiril do Polski i nie ma srodkow na splacenie dlugu podatkowego, poniewaz jego dochody sa bardzo niskie i wynosza 2.650 zl. miesiecznie. Skat odpowiada, ze jego inmformacje nie sa wiarygodne i ze z zaciagnietych informacji w US wynika, ze jest w stanie uregulowac naleznosc wobec Skatu. W pierwszej kolejnosci Skat prosi o uregulowanie dlugu. W przeciwnym wypadku Skat zglosi sprawe do US w celu egzekwowania swojej naleznosci.
 

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lut 2011, 16:40:08 »

Przypominam sobie argumenty z innego watku o umowei miedzy 2 panstwami odnosnie udzielania informacji o podatnikach, gdzie mocno krytykowana moja w tej sprawie ocene.


Roga, bo w tamtym wątku forsowałeś fałszywy pogląd na temat tego, jakie informacje SKAT może uzyskać od polskiego US.
Twój dzisiejszy przykład potwierdza moją tezę, że bez wszczęcia postępowania podatkowego lub karno-skarbowego w Danii, polskie instytucje nie udzielą informacji, które podlegają tajemnicy bankowej.
Na zwykłe zapytanie SKAT polski US może udzielić tylko tych informacji, które posiada: wysokość dochodu danego podatnika, wysokość zapłaconych podatków (w tym tzw. podatku Belki - przy okazji banki odprowadzając zaliczkę na ten podatek informują o wysokości lokat, kapitału itp.), wysokośc podatków zapłaconych od umów kupna-sprzedaży nieruchomości, samochodu itp. oraz wartości w/w przedmiotów transakcji.
Jeśli ktoś natomiast trzyma pieniądze na nieoprocentowanym koncie bankowym (większość rachunków bieżacych jest nieoprocentowana), to US nie ma wiedzy na temat tych środków finansowych dopóki nie zostanie wszczęte formalnie postępowanie podatkowe.
A żeby wszcząć takie postępowanie musi być ku temu jakaś podstawa.

W Twoim przykładzie US prawdopodobnie podał SKAT-owi nie tylko  jego dochody z tytułu wykonywanej pracy, ale np. informację o posiadanej przez niego nieruchomości czy samochodzie. Albo o opodatkowanych podatkiem Belki oszczędnościach.
To wystarczyło.

[Posted on: 17 Lut 2011, 16:31:17]

Dzieki za odpowiedzi
Jeśli chodzi o umowe o prace to ją mam, gorzej z dokumentami o dochodach, domyślam się ze cały wykaz będzie na stronie skat.dk ,lecz nie znam duńskiego i tu kolejna prośba :
czy ktoś mi może mi opisać w które linki kolejno mam wchodzić żeby uzyskać te informacje o dochodach w 2007r tak żebym mógł je wydrukować


Wydrukuj sobie rozliczenie roczne, które masz w swojej teczce podatkowej na stronie SKAT.
Tam są wszystkie niezbędne informacje.

Tu masz przewodnik po polsku autorstwa Klingona, niewatpliwego autorytetu od podatków, który niestety nie bywa już na tym forum:
http://jest.info/dk/sitemap.html
Przewodnik ten pomoże Ci poruszać się po stronie SKAT.

Możesz też wydrukować sobie tę informację, może być jakąś wskazówką dla urzędników US:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatki_w_Danii

ReFormer

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Lut 2011, 16:45:03 »
tylda ale jesli przyjmiemy, ze on placil 38% podatku w Danii (nie korzystal z ulg), w Polsce nie pracowal to przeciez nie zaplaci ani grosza podatku.

vadermax a Ty dokonales jakiegos wiekszego zakupu w Polsce = dlaczego sie Toba zainteresowali?

poloniainfo.dk

Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Lut 2011, 16:45:03 »

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lut 2011, 16:50:46 »
tylda ale jesli przyjmiemy, ze on placil 38% podatku w Danii (nie korzystal z ulg), w Polsce nie pracowal to przeciez nie zaplaci ani grosza podatku.

vadermax a Ty dokonales jakiegos wiekszego zakupu w Polsce = dlaczego sie Toba zainteresowali?

Jeśli miał miesięczny bikort na 15 tys. dkk (tak rozumiem to co napisał), to tego podatku wiele nie zapłacił. Nie wiemy też czy przy rozliczeniu rocznym nie skorzystał z jeszcze większych ulg.

Offline kropka1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Lut 2011, 18:42:00 »
Witam, chciałem przedstawić wam swoją sytuacje z polskim US, bo też tak jak inni dostalem pismo w sprawie wyjasnie roku 2007. Pracowalem w Danii od 2006 do 2010. Przedstawie Wam jak wyglądaja te lata (podkreslam, ze nie osiagalem dochodow w Polsce w tych latach). Za rok 2006 miałem dochód niecale 20000 kr i US policzyl to przez swoje diety i powiedzieli, ze od tak malej kwoty nie bede musial nic placic. Ale za rok 2007, gdzie mialem dochodu brutto 140.000 kr+8700 tzw.potrąconego podatku brutto. Od tej kwoty musialem zaplacic do US prawie 11.000 zł, dlatego też, że nie skorzystalem z abolicji podatkowej za rok 2007 w 2008. Gdzie duzo ludzi o tym wiedzialo, a nikt wtedy o tym glosno nie pisal. Za nastepne lata nie ma sie co martwic, poniewaz gdy pojdziecie do biura podatkowego w swoim miescie, wylicza wam to tak, ze wyjda sumy, w ktorych wpisze sie ulgę podatkową, ktora weszla w życie w styczniu 2008r. i dzieki tej uldze nie bedziemy zwracac do US pieniedzy, jedynie mozemy zostac ukarani karą za nieterminowe zlozenie PIT-0. Kara ta wynosi od 300-500 za jeden rok. Pamietajcie, ze US maksymalnie moze sie cofnac szesc lat do tylu. Z bólem serca zaplacilem im te 11.000, ale nie ma obejscia w tym przypadku. Najgorsze sytuacje moga miec ludzie, ktorzy pracowali w danii i za te pieniadze kupili sobie mieszkanie, domek czy dzialke i jezeli nie wykazali sie przed polskim US skad maja te pieniadze, moze zostac wszczete wobec nich postepowanie o tak tzw. nieujawnionych dochodach. Do tej kary jest przypisany stały procent w wysokosci 75% od zakupionej inwestycji. To jest dopabuse strzał!  :-[ GOOD LUCK

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Lut 2011, 19:17:41 »
Od tej kwoty musialem zaplacic do US prawie 11.000 zł, dlatego też, że nie skorzystalem z abolicji podatkowej za rok 2007 w 2008. Gdzie duzo ludzi o tym wiedzialo, a nikt wtedy o tym glosno nie pisal.

Nie wiem jak "głośno" należałoby pisać, żeby do wszystkich dotarło.
Prasa i telewizja pełne były informacji na temat abolicji podatkowej przez cały rok 2008.
Na początku 2009 przypominano w kółko o tym, że 6 lutego upływa termin składania wniosków abolicyjnych.
Jeśli ktoś nie miał dostępu do polskich środków masowego przekazu, to i na tym forum mógł przeczytać o abolicji (wiele prawdziwych ale i nieprawdziwych informacji, jednak kto chciał, mógł uzyskać rzetelne wskazówki).



[Posted on: 17 Lut 2011, 19:10:55]

Za nastepne lata nie ma sie co martwic, poniewaz gdy pojdziecie do biura podatkowego w swoim miescie, wylicza wam to tak, ze wyjda sumy, w ktorych wpisze sie ulgę podatkową, ktora weszla w życie w styczniu 2008r. i dzieki tej uldze nie bedziemy zwracac do US pieniedzy, jedynie mozemy zostac ukarani karą za nieterminowe zlozenie PIT-0.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu rozliczenia się za 2008, 2009 i 2010 są w wątku "Rozliczenie w PL".
Bez dezinformacji typu "ukarani karą za nieterminowe zlozenie PIT-0".
Ponadto jeśli ktoś w w/w latach uzyskał dochody w Polsce, to Twoje twierdzenie "dzieki tej uldze nie bedziemy zwracac do US pieniedzy" jest nieprawdziwe. A dlaczego, możesz przeczytać w/w wątku.

Offline kropka1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lut 2011, 19:26:00 »
nie wiem, kazdy i tak co innego pisze. róbcie po swojemu, ja tylko przedstawilem to w jaki sposob zostalem poprowadzony. good bye

ReFormer

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Lut 2011, 19:28:22 »
kropka1 75% to od zrodel, ktorych nie mozesz wykazac, , w sensie, ze ktos nagle kupuje dom i nie ma zadnych "papabusew" na to, skad mial pieniadze na ten cel ... a nie od nieujawnionych - z definicji nieujawnione, to takie, ktorych sie nie ujawnilo = wykazalo.

A za 2007 placiles podatek w PL dlatego, ze w DK lekko Cie potraktowali, przy takim dochodzie brutto w PL bys pewnie nic podatku nie zaplacil (jak pracowales tylko w DK), gdybys w Danii rozliczal sie normalnie ("38%"). Ale to bylo logiczne - dla mnie - ze jesli w DK Cie ulgowo traktuja = centrum interesow zyciowych masz w PL = w PL sie rozliczasz, zatem czy wtedy, czy teraz ... podatek i tak bys musial zaplacic.

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Lut 2011, 19:35:05 »
nie wiem, kazdy i tak co innego pisze. róbcie po swojemu, ja tylko przedstawilem to w jaki sposob zostalem poprowadzony. good bye

Kropka, po pierwsze: należy korzystać z wiarygodnych źródeł (najlepiej z aktów prawnych).
Po drugie: trzeba czytać ze zrozumieniem.
Tylko tyle.
I aż tyle.

Offline vadermax

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lut 2011, 19:56:50 »
Nie potrafie stwierdzić ,jakie ulgi miałem w tym czasie gdyż wszysko załatwiał mój pracodawca, rozliczająć się z 2007 roku skat zwrócił mi jeszcze ok 8 000 kr. pracowałem przez 5 miesiecy w tym 1  miesiąc przerwy
W Polsce jedyny zakup to samochód w w 2009 r ,którego jestem współwłaścicielem , posiadałem tez konto bankowe na które przelewałem pieniądze , wiec US może tego się doczepił
Nie wiem jeszcze co kolejnym latami ,czy tez bede miał taką samą sprawę za każdy kolejny rok ?

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lut 2011, 20:11:44 »
Nie potrafie stwierdzić ,jakie ulgi miałem w tym czasie gdyż wszysko załatwiał mój pracodawca, rozliczająć się z 2007 roku skat zwrócił mi jeszcze ok 8 000 kr. pracowałem przez 5 miesiecy w tym 1  miesiąc przerwy
W Polsce jedyny zakup to samochód w w 2009 r ,którego jestem współwłaścicielem , posiadałem tez konto bankowe na które przelewałem pieniądze , wiec US może tego się doczepił
Nie wiem jeszcze co kolejnym latami ,czy tez bede miał taką samą sprawę za każdy kolejny rok ?


Przypuszczam zatem, że nie zapłaciłeś ani korony podatku dochodowego.
Zresztą, sam to sobie sprawdzisz na rozliczeniu za rok 2007, które masz w teczce podatkowej na stronie SKAT.
Zajrzyj do wątku "Rozliczenie w PL", tam masz szczegółowe informacje jak rozliczyć kolejne lata. Nie grozi Ci w każdym razie płacenie podatku od dochodów duńskich uzyskanych w roku 2008, 2009, 2010 ze względu na obowiązującą w tych latach ulgę abolicyjną.
Jeśli uzyskałeś jakieś dochody w Polsce w tych latach, wzrośnie Ci należny podatek od nich, bo duńskie dochody wpływają na Twój próg podatkowy. W przeciwnym razie nie będziesz miał zaległości podatkowej. Jedynie US może nałożyć na Ciebie grzywnę za niezadeklarowanie w obowiązującym terminie dochodów zagranicznych.

poloniainfo.dk

Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Lut 2011, 20:11:44 »

 

Jak rozliczyć poprzedni rok?

Zaczęty przez JakDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1876
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2009, 20:14:27
wysłana przez Jak
komuna nie wypłaca mi już drugi rok zasiłku na dzieci

Zaczęty przez robotnikDział Podatki

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 28913
Ostatnia wiadomość 28 Mar 2015, 18:46:19
wysłana przez robotnik
Fradrag przy pracy krótszej niż rok

Zaczęty przez DagonDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3285
Ostatnia wiadomość 17 Paź 2011, 18:50:11
wysłana przez vordingborg
Brak karty podatkowej na 2017 rok

Zaczęty przez bonaventura1987Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6653
Ostatnia wiadomość 04 Sty 2017, 19:40:18
wysłana przez bonaventura1987
pierwszy rok pracy w Danii

Zaczęty przez derry72Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2991
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2015, 13:04:31
wysłana przez happybeti