poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: wezwanie do US za rok 2007  (Przeczytany 28089 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Maj 2011, 21:36:23 »
Odgrzeje trochę kotleta ale może komuś się przyda.

Ja również dostałem takie wezwanie i wybroniłem się powołując się na rezydencje podatkowa.
Udowodniłem że przebywałem w Danii więcej niż pół roku podatkowego a z Polska nie łączyło mnie żadne centrum rodzinne ani interesów. Nie możesz mieć w Polsce żony ani żądnych biznesów przynoszących zyski i wymagających Twojego nadzoru. Takie rzeczy jak własne mieszkanie czy dom nie wchodzą w grę bo przecież znajomy może w nim mieszkać w tym czasie i się nim zajmować. Rodzina w postaci np. rodziców tez się nie liczy bo nie będziesz ich przecież zabierał ze sobą.

W moim przypadku wszystko grało, wiec mam nadzieje że i Wam się przyda.

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Maj 2011, 21:41:58 »
Odgrzeje trochę kotleta ale może komuś się przyda.

Ja również dostałem takie wezwanie i wybroniłem się powołując się na rezydencje podatkowa.
Udowodniłem że przebywałem w Danii więcej niż pół roku podatkowego a z Polska nie łączyło mnie żadne centrum rodzinne ani interesów. Nie możesz mieć w Polsce żony ani żądnych biznesów przynoszących zyski i wymagających Twojego nadzoru. Takie rzeczy jak własne mieszkanie czy dom nie wchodzą w grę bo przecież znajomy może w nim mieszkać w tym czasie i się nim zajmować. Rodzina w postaci np. rodziców tez się nie liczy bo nie będziesz ich przecież zabierał ze sobą.

W moim przypadku wszystko grało, wiec mam nadzieje że i Wam się przyda.

Cieszę się, że udało Ci się wybronić. Mam jednak dwa pytania:
- czy w 2007 r. byłeś rezydentem podatkowym w  Danii?
- czy korzystałeś w 2007 roku w rozliczeniu ze Skat z ulgi na dojazdy do Polski i ulgi dotyczącej kosztów utrzymania i mieszkania w miejscu tymczasowej pracy?
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2011, 22:02:48 wysłana przez tylda »

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Maj 2011, 21:51:57 »
-w 2007 roku byłem rezydentem podatkowym Danii wedle polskiego prawa podatkowego, to mi wystarczyło. O rezydencje duńską nigdy się nie starałem z resztą być rezydentem kraju a rezydentem podatkowym to 2 całkiem inne rzeczy.

-tak korzystałem ale Skat wysyła do US tylko informacje o tym ile zarobiłeś i ile odprowadziłeś podatku i na tej podstawie US oblicza ile podatku powinieneś zapłacić. Żadnych innych informacji US sobie nie przekazują. Dodatkowo pamietaj że US moze Cie ścignac tylko 5 lat wstecz.

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Maj 2011, 22:01:51 »
-w 2007 roku byłem rezydentem podatkowym Danii wedle polskiego prawa podatkowego, to mi wystarczyło. O rezydencje duńską nigdy się nie starałem z resztą być rezydentem kraju a rezydentem podatkowym to 2 całkiem inne rzeczy.

-tak korzystałem ale Skat wysyła do US tylko informacje o tym ile zarobiłeś i ile odprowadziłeś podatku i na tej podstawie US oblicza ile podatku powinieneś zapłacić. Żadnych innych informacji US sobie nie przekazują. Dodatkowo pamietaj że US moze Cie ścignac tylko 5 lat wstecz.

Tak, US ma 5 lat na przeprowadzenie kontroli podatkowej. Ale pamiętaj, ze termin 5-letni biegnie dopabuse od zakończenia roku, w którym miałeś obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za dany rok. Czyli termin możliwej kontroli za rok 2007 upływa 31 grudnia 2013.

Druga sprawa: jeśli SKAT zechce skontrolować Twoje rozliczenie za 2007 rok, może zażądać zaświadczenia z US o posiadaniu przez Ciebie polskiej rezydencji podatkowej w 2007 roku albo PIT za 2007 (zdarza się takie żądanie ostatnio coraz częściej w stosunku do podatników korzystających z ulg wymienionych przeze mnie w poprzednim poście).
I co wówczas?

ps. w poprzednim poście oczywiście chodziło mi o rezydencję podatkową.

Aha, dodam dla jasności: nie życzę Ci ponownej kontroli podatkowej ze strony US, ani kontroli ze strony SKAT.
Zwracam jedynie uwagę, że Twoje przekonanie o tym, że sprawa jest ostatecznie zamknięta jest niestety przedwczesne.
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2011, 22:42:24 wysłana przez tylda »

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Maj 2011, 23:11:32 »
Tak samo US może zażądać od straży granicznej informacji o przekraczaniu granicy żeby udowodnić że nie przebywałem w Danii tyle ile podaje ale to nie są sumy by takie rzeczy robić. Trzeba by 10 razy takiej armii urzędników żeby posprawdzać tych wszystkich ludzi a papabuselogia byłaby koszmarna. Sprawa jest raczej zamknięta i tak ją traktuje. Oczywiście teraz co roku będzie akcja z wezwaniem. Moim zdaniem wszystko zależy od US i jego naczelnika. Ja mam szczęście że naczelnik mojego US jest normalnym człowiekiem i nie komplikuje życia szukając dziury w całym. Co do kontroli Skat to pierwsze słyszę ale dobrze wiedzieć.

Skat mógłby się przyczepić o brak zeznania podatkowego w PL ale przecież większość czasu byłem jednak w DK...więc o co chodzi? Za dojazdy mi zwracano tak jak każdemu Duńczykowi który dojeżdża odpowiednio daleko do pracy. Całą kilometrówkę miałem wyliczoną według faktycznej częstotliwości tras i ich dystansu, tak więc raczej się nie boję. Zniżki przecież były za dojazdy i za to że przebywam poza domem a nie za to że coś ukrywałem. Prawo tych 2 państw zazębia się w taki sposób że możemy sobie pomóc...czemu tego nie zrobić?

Sprostować muszę też wcześniejszą wypowiedz ponieważ pisałeś "w miejscu tymczasowej pracy?". ja byłem zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony jeśli więc Skat przyznał mi zniżki rozumuje że mi się należały

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Maj 2011, 23:26:48 »
Tak samo US może zażądać od straży granicznej informacji o przekraczaniu granicy żeby udowodnić że nie przebywałem w Danii tyle ile podaje ale to nie są sumy by takie rzeczy robić. Trzeba by 10 razy takiej armii urzędników żeby posprawdzać tych wszystkich ludzi a papabuselogia byłaby koszmarna. Sprawa jest raczej zamknięta i tak ją traktuje. Oczywiście teraz co roku będzie akcja z wezwaniem. Moim zdaniem wszystko zależy od US i jego naczelnika. Ja mam szczęście że naczelnik mojego US jest normalnym człowiekiem i nie komplikuje życia szukając dziury w całym. Co do kontroli Skat to pierwsze słyszę ale dobrze wiedzieć.

Skat mógłby się przyczepić o brak zeznania podatkowego w PL ale przecież większość czasu byłem jednak w DK...więc o co chodzi? Za dojazdy mi zwracano tak jak każdemu Duńczykowi który dojeżdża odpowiednio daleko do pracy. Całą kilometrówkę miałem wyliczoną według faktycznej częstotliwości tras i ich dystansu, tak więc raczej się nie boję. Zniżki przecież były za dojazdy i za to że przebywam poza domem a nie za to że coś ukrywałem. Prawo tych 2 państw zazębia się w taki sposób że możemy sobie pomóc...czemu tego nie zrobić?

Sprostować muszę też wcześniejszą wypowiedz ponieważ pisałeś "w miejscu tymczasowej pracy?". ja byłem zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony jeśli więc Skat przyznał mi zniżki rozumuje że mi się należały

Hmm. SKAT przyznał Ci zniżki?
Czy też może naniosłeś takie ulgi w rozliczeniu, a SKAT ich po prostu do tej pory nie zakwestionował?
Wg mojej wiedzy kontrakt na czas nieokreślony wyklucza możliwość skorzystania z ulg z tytułu kosztów utrzymania i mieszkania w miejscu tymczasowej pracy. Także korzystanie z ulgi na dojazdy do Polski jest w takiej sytuacji nieuprawnione.

Ok, nie chcę burzyć Twego spokoju.

Offline Zukowaty

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Maj 2011, 01:18:48 »
Ok może za mieszkanie nie miałem...było to kilka lat temu...nie kłuce się ale za dojazdy sam przeliczałem km, wiec na pewno miałem ;) Ulgi za dojazdy są niezależne od umowy. Nawet Duńczycy dojeżdżający do pracy odliczają sobie kilometrówkę. Możesz mieć uowę na wieki wieków a i tak dojazdy sobie odliczysz.

poloniainfo.dk

Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Maj 2011, 01:18:48 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Maj 2011, 15:12:03 »
Ok może za mieszkanie nie miałem...było to kilka lat temu...nie kłuce się ale za dojazdy sam przeliczałem km, wiec na pewno miałem ;) Ulgi za dojazdy są niezależne od umowy. Nawet Duńczycy dojeżdżający do pracy odliczają sobie kilometrówkę. Możesz mieć uowę na wieki wieków a i tak dojazdy sobie odliczysz.
Masz racje, dunczycy odliczaja sobie dojazdy do pracy (kilometrowke). Natomiast pracownicy przyjezdrzajacy tutaj do pracy, jezeli ich "centrum interesow zyciowych" nie jest w kraju ich pochodzenia. O ile pamietam, pisales, ze w Polsce sie wybroniles poniewaz miales tutaj (nieoganiczony?) obowiazek podatkowy. Jezel tak, to twoje "centrum" w okresie pracuy wDanii bylo tutaj i ulga na dojazdy do pracy przyslugiwalajedynie z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca zatrudnienia w Danii i tylko zadzienna odleglosc påowyzej 24 km w obie strony. Tak, ze gdybys mial szczescie i zostal np. wylosowany do kontroli podatkowej, to ulga za jazdy Polski zostalaby uniewazniona. Watpie jednak ,ze bedziesz mial takie szczescie, poniewaz Skat koncentruje sie na ostatnich rozliczeniach, np. 2009 i jezeli znajdzie nieprawidlowisci cofa sie wstecz do lat poprzednich.

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Maj 2011, 16:22:22 »
Masz racje, dunczycy odliczaja sobie dojazdy do pracy (kilometrowke). Natomiast pracownicy przyjezdrzajacy tutaj do pracy, jezeli ich "centrum interesow zyciowych" nie jest w kraju ich pochodzenia. O ile pamietam, pisales, ze w Polsce sie wybroniles poniewaz miales tutaj (nieoganiczony?) obowiazek podatkowy. Jezel tak, to twoje "centrum" w okresie pracuy wDanii bylo tutaj i ulga na dojazdy do pracy przyslugiwalajedynie z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca zatrudnienia w Danii i tylko zadzienna odleglosc påowyzej 24 km w obie strony. Tak, ze gdybys mial szczescie i zostal np. wylosowany do kontroli podatkowej, to ulga za jazdy Polski zostalaby uniewazniona. Watpie jednak ,ze bedziesz mial takie szczescie, poniewaz Skat koncentruje sie na ostatnich rozliczeniach, np. 2009 i jezeli znajdzie nieprawidlowisci cofa sie wstecz do lat poprzednich.


No właśnie, Roga, o ile ja dobrze rozumiem sytuację Zukowatego, to mamy tu klasyczny przypadek taktyki "zjeść ciastko i mieć ciastko".
W Danii Zukowaty skorzystał z ulg przewidzianych dla pracowników zatrudnionych na zasadach tymczasowych (mimo, że kontrakt na czas nieokreślony wyklucza tę możliwość), pracowników podlegających pełnemu obowiązkowi podatkowemu w kraju swego pochodzenia, w Polsce natomiast złożył oświadczenie, że centrum interesów życiowych miał w Danii, więc nie podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Uspokaja się przy tym, że SKAT nie wymienia z US szczegółówych informacji, w tym wypadku o ulgach podatkowych z jakich w Danii skorzystał i na jakiej podstawie (domyślna polska rezydencja podatkowa).
Czyli z powyższego wynika, że urzędom podatkowym obu krajów mówi to samo - że centrum interesów ma w tym drugim kraju.
A zatem, skoro udało się Zukowatemu wybronić w trakcie kontroli z US, to w razie kontroli ze SKAT już to się nie uda.


Offline problemdk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Lip 2011, 20:22:53 »
To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.
Mam problem - taki jak tytuł tego wątku. W wezwaniu Pani z US zażyczyła sobie wszelkiej dokumentacji związanej z zatrudnieniem w 2007 w DK i wszystkie papiery miały być przetłumaczone na j. duński przez tłumacza przysięgłego. Całe szczęście podczas rozmowy telefonicznej udało mi się wynegocjować przedstawienie(jak narazie)  dokumentów w j. duńskim i Pani powiedziała, że nie przewidują kar, potrzebna będzie korekta i zapłata zaległego podatku +odsetki. W DK pracowałem przez okres wakacyjny (ok 3 miesięcy), tam rozliczałem się w Skacie, a w PL rozliczałem się tylko za dochody w Polsce i niestety sprawa wróciła jak bumerang. Napisałem do pracodawcy w DK o przesłanie papierów, niestety za wiele ich nie było - mam z tamtego okresu odcinki płacowe i jakieś papiery ze SKAT-u (nic z nich nie rozumiem). Nie bardzo  wiem, które dokument podczas wizyty mogą się najbardziej przydać (jeśli moglibyście podać duńskie nazwy) i które pozycję w tych rozliczeniach  powinny mnie obchodzić najbardziej - liczę na Waszą podpowiedź. Boję się, że babka powie jakąś sumę a ja nie będąc biegłym w podatkach polskich a co dopabuse duńskich zgodzę się na wszystko. Jeśli ktoś z Was zna metodologie wyliczeń - jaki procent z jakich kwot, na jakich rozliczeniach ze SKatu, żebym wiedział jakiej kwoty się spodziewać to byłbym wdzięczny.

Proszę o pomoc.

Offline Roxx

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: +0/-0
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Lip 2011, 21:53:34 »
Zukowaty nawet nie wdawaj się w dyskusję z tego typu ludźmi jak tylda na tym forum. Ich poprostu zazdrość zjada, że były takie czasy, kiedy duński urząd podatkowy przyznawał ulgę TYLKO na podstawie zaświadczenia o zameldowaniu w Polsce i ich nie obchodziło nic więcej. Dzięki temu można było mieć rezydencję podatkową w Danii i ulgę jednocześnie i było to zgodne z prawem. Całe rodziny dostawały ulgi i było ok. Niektórzy nie płacili podatku ponad rok :). Potem dopabuse jak przyszedł kryzys to Duńczycy zaczęli kombinować i szukać oszczędności i sposobów na wyeliminowanie napływu siły roboczej ze wschodu więc pozmieniali trochę interpretację i teraz ulga jest na podstawie rezydencji podatkowej. Ale wtedy nie! Tylko na podstawie zameldowania co o niczym nie świadczyło i nie znaczyło bo zameldowanie a rezydencja podatkowa to nie to samo.
Oni pewnie nie mieli ulgi i ich szlag trafia ile kasy dzięki temu jesteśmy do przodu i to legalnie :P
Teraz pieprzą głupoty i swoje teorie ale trzeba to zignorować. Już nawet czytałem idiotyzmy, że niby duński urząd podatkowy ma mieć dostęp do danych z kont bankowych Polaków w Polsce co jest niemożliwe. To dopabuse wymysły.
Poprostu niech sobie piszą co chcą, sam wiesz jak jest, ja wiem jak jest więc jest ok :)
Oni walili od początku 40 procent my nie i dlatego to ich boli i bardzo dobrze :P
Swoim gadaniem na forum nic nie zmienią

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Lip 2011, 21:21:07 »
Roxx ciebie tez boli ale rak mózgu który cie toczy ;D

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Lip 2011, 21:42:58 »
To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość.
Mam problem - taki jak tytuł tego wątku. W wezwaniu Pani z US zażyczyła sobie wszelkiej dokumentacji związanej z zatrudnieniem w 2007 w DK i wszystkie papiery miały być przetłumaczone na j. duński przez tłumacza przysięgłego. Całe szczęście podczas rozmowy telefonicznej udało mi się wynegocjować przedstawienie(jak narazie)  dokumentów w j. duńskim i Pani powiedziała, że nie przewidują kar, potrzebna będzie korekta i zapłata zaległego podatku +odsetki. W DK pracowałem przez okres wakacyjny (ok 3 miesięcy), tam rozliczałem się w Skacie, a w PL rozliczałem się tylko za dochody w Polsce i niestety sprawa wróciła jak bumerang. Napisałem do pracodawcy w DK o przesłanie papierów, niestety za wiele ich nie było - mam z tamtego okresu odcinki płacowe i jakieś papiery ze SKAT-u (nic z nich nie rozumiem). Nie bardzo  wiem, które dokument podczas wizyty mogą się najbardziej przydać (jeśli moglibyście podać duńskie nazwy) i które pozycję w tych rozliczeniach  powinny mnie obchodzić najbardziej - liczę na Waszą podpowiedź. Boję się, że babka powie jakąś sumę a ja nie będąc biegłym w podatkach polskich a co dopabuse duńskich zgodzę się na wszystko. Jeśli ktoś z Was zna metodologie wyliczeń - jaki procent z jakich kwot, na jakich rozliczeniach ze SKatu, żebym wiedział jakiej kwoty się spodziewać to byłbym wdzięczny.

Proszę o pomoc.


Zajrzyj do tego wątku: http://www.poloniainfo.dk/forum?topic=25323.195
Tam powinieneś znaleźć odpowiedź na swoje pytania.
Możesz również poczytać: http://www.poloniainfo.dk/forum?topic=1003037.120
I może ten wątek, choć dotyczy rozliczenia za 2008, ale są w nim informacje na temat rozliczeń za 2007: http://www.poloniainfo.dk/forum?topic=1011473.0

Mam wrażenie, że sam zorientujesz się, czyje wskazówki można potraktować poważnie.

I jeszcze jedno: przez "poradnictwo" uprawiane przez osoby bez elementarnej wiedzy na temat przepisów podatkowych, wielu bezpowrotnie utraciło możliwość skorzystania z abolicji podatkowej za lata przed 2008 rokiem (Ty też mogłeś z tej abolicji skorzystać, gdybyś złożył wniosek abolicyjny w odpowiednim terminie, a konkretnie do 6 lutego 2009), bo np. posłuchali teorii spiskowych, że ta cała abolicja to podstęp polskich władz, albo, że Skat nie informuje polskiego fiskusa o dochodach uzyskanych przez polskich podatników w Danii, więc wystarczy cicho siedzieć a US nas nie ruszy, albo, że obowiązku rozliczenia w Polsce nie ma, bo coś tam itp. bzdury.
« Ostatnia zmiana: 04 Lip 2011, 22:16:26 wysłana przez tylda »

Offline problemdk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Lip 2011, 20:27:43 »
Dziękuje -tylda- za informację i podpowiedz,.
Mam jeszcze kilka dopytań:
Czy przedstawiony w tym poradniku http://www.poloniainfo.dk/poradnik-mainmenu-64/144-rozliczenia-2006 sposób wyliczeń, jest zbliżony również dla roku 2007? W większości postów oraz w powyższym poradniku składową potrzebną do wyliczeń są diety - i tu zapytanie skąd wyczytać ich ilość, jest to gdzieś może ujęte w rozliczeniu Årsopgørelse oraz jaki kurs NBP przyjąć do wyliczeń, w kilku postach znajdują się sprzeczne info.

Faktycznie w tamtym czasie bazowałem na informacjach, które nie do końca, jak się teraz okazuje były prawdziwe, ale to tez po trosze moja wina, gdyż nie dociekałem i przyjęłem słowa znajomych za pewnik. Teraz staram się wybrnąć z całej sytuacji w możliwie najmniej "bezbolesny" sposób, dlatego tez dopytuje Was na forum.

tylda

  • Gość
Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Lip 2011, 21:44:07 »
Dziękuje -tylda- za informację i podpowiedz,.
Mam jeszcze kilka dopytań:
Czy przedstawiony w tym poradniku http://www.poloniainfo.dk/poradnik-mainmenu-64/144-rozliczenia-2006 sposób wyliczeń, jest zbliżony również dla roku 2007? W większości postów oraz w powyższym poradniku składową potrzebną do wyliczeń są diety - i tu zapytanie skąd wyczytać ich ilość, jest to gdzieś może ujęte w rozliczeniu Årsopgørelse oraz jaki kurs NBP przyjąć do wyliczeń, w kilku postach znajdują się sprzeczne info.

Faktycznie w tamtym czasie bazowałem na informacjach, które nie do końca, jak się teraz okazuje były prawdziwe, ale to tez po trosze moja wina, gdyż nie dociekałem i przyjęłem słowa znajomych za pewnik. Teraz staram się wybrnąć z całej sytuacji w możliwie najmniej "bezbolesny" sposób, dlatego tez dopytuje Was na forum.


Rozliczając się za 2007 rok odliczasz diety na takich samych zasadach jak jest to opisane w w/w wątku, czyli cytując:

Diety za prace w Danii wynosza 324 DKK/dzien. W roku 2009 wysokosc diet sie nie zmienila.
Przy dluzszym pobycie za granica odliczasz sobie 30% dziennej stawki diety czyli 97,20 DKK/dzien
W tym wypadku odliczasz diety za caly okres pobytu zwiazanego z praca, a nie tylko za dni robocze.

Obliczasz nalezne Ci diety za kazdy okres rozliczeniowy (miesieczny lub 2-tygodniowy, zalezy jaki miales) i przeliczasz je wg kursu dkk w dniu wyplaty wynagrodzenia za ten okres.
Tak samo przeliczasz kwote wynagrodzenia brutto za ten sam okres.
Na koniec sumujesz kwoty wynagrodzen brutto za wszystkie okresy rozliczeniowe oraz kwoty diet za wszystkie okresy rozliczeniowe, odejmujesz diety od przychodu i otrzymujesz kwote dochodu do opodatkowania.
Mozesz sobie rzecz uproscic i uniknac osobnego przeliczania kwot naleznych diet na pln w ten sposob, ze od razu pomniejszasz przychod za dany okres rozliczeniowy o nalezne w tym okresie diety. I dopabuse uzyskany dochod przeliczasz na pln.
Potem sumujesz otrzymane w ten sposob dochody miesieczne/2-tygodniowe i otrzymujesz dochod do opodatkowania w zeznaniu rocznym.
Zaplacony podatek przeliczasz wg tej samej zasady, tzn wg kursu w dniu, w ktorym otrzymales wynagrodzenie pomniejszone o ten podatek.

Jak obliczyć kwoty diet wolne od podatku
W rozliczeniach podatnik odlicza kwoty zwolnione z podatku wg korzystniejszej dla niego zasady:

równowartość 1 diety za każdy dzień wykonywania pracy za granicą, nie więcej niż 30 diet rocznie (zasady dotychczasowe), albo
równowartosć 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (zasady wprowadzone od 2007 r.).
W pierwszym przypadku należy liczyć jedynie dni robocze, w drugim - również weekendy, w czasie których pracownik pozostawał w stosunku pracy i przebywał za granicą. W przypadku nieprzerwanego pobytu za granicą, przy nieprzerwanym trwaniu stosunku pracy, metoda druga opłaca się dopabuse przy pobycie dłuższym, niż ok. 100 dni. Zależy to jednak od ilości dni roboczych w tygodniu - im jest ich mniej, tym okres opłacalności pierwszej metody przedłuża się.

zrodlo: http://www.pit.pl/praca_roczne_praca_za_granica_1197.php


Jedyna poprawka do w/w dotyczy kursu walut: przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Oczywiście: nie jest to ujęte w rozliczeniu Årsopgørelse;)

poloniainfo.dk

Odp: wezwanie do US za rok 2007
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Lip 2011, 21:44:07 »

 

Jak rozliczyć poprzedni rok?

Zaczęty przez JakDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1905
Ostatnia wiadomość 11 Mar 2009, 20:14:27
wysłana przez Jak
komuna nie wypłaca mi już drugi rok zasiłku na dzieci

Zaczęty przez robotnikDział Podatki

Odpowiedzi: 44
Wyświetleń: 29678
Ostatnia wiadomość 28 Mar 2015, 18:46:19
wysłana przez robotnik
Fradrag przy pracy krótszej niż rok

Zaczęty przez DagonDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3346
Ostatnia wiadomość 17 Paź 2011, 18:50:11
wysłana przez vordingborg
Brak karty podatkowej na 2017 rok

Zaczęty przez bonaventura1987Dział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6790
Ostatnia wiadomość 04 Sty 2017, 19:40:18
wysłana przez bonaventura1987
pierwszy rok pracy w Danii

Zaczęty przez derry72Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3028
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2015, 13:04:31
wysłana przez happybeti