poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: biały ser... czyli Polak potrafi...  (Przeczytany 7471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turbo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
biały ser... czyli Polak potrafi...
« dnia: 25 Sie 2011, 22:23:01 »
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych tym tematem  ;D

Kilka razy temat białego sera przewijał się na tym forum. Jak ogólnie wiadomo biały ser jest niemalże nie do kupienia w sklepie poza polskimi sklepani które można policzyć na palcach jednej dłoni . Więc skoro nie można go kupić to dlaczego nikt nie spróbował go samemu zrobić ???
I to pytanie bardzo mnie zaintrygowało :o

W oparciu o wspomnienia z czasów mojego dzieciństwa i po konsultacji z babcią postanowiłem przeprowadzić eksperyment kulinarny, którego produktem końcowym jest ser biały :)
Więc zakupiłem dwa litrowe mleka UHT w Aldi oraz jogurt naturalny A38 może być Arli.
Teraz trochę biologii:
Mleko UHT: w procesie pasteryzacji wszystkie żywe kultury bateryjne zostają uśmiercone co ma wydłużyć okres przydatności mleka do spożycia.
Jogurt naturalny A38 w tym przypadku jest przeciwieństwem mleka UHT , ponieważ zawiera w sobie żywe kultury bakterii, które niemalże są niezbędne w procesie postawania sera, a to właśnie nas interesuje.
No dobra do rzeczy
2x 1L Mleka UHT
3x łyżka stołowe jogurtu A38
Metalowy garnek ;D
Mleko wlewamy do metalowego garnka, zaszczepiamy je żywymi kulturami bakterii pod postacią trzech łyżek jogurtu i odstawiamy na dobę czasu do ciepłego miejsca może być też w temperaturze pokojowej ale im cieplej tym lepiej mleko szybciej skwaśnieje. Po dobie czasu mleko powinno skwaśnieć i się zgęstnięć czyli otrzymaliśmy coś jakby dwie litry jogurtu.
Ja wstawiłem jeszcze mleko do lodówki na kolejną dobę. Po upływie owej doby dookoła garnka zebrała się serwatka, czyli czas najwyższy na doprowadzenie eksperymentu do końca ;D
Garnek z kwaśnym mlekiem stawiamy na ogniu, osobiście używam kuchenki gazowej więc mam większą możliwość płynnej regulacji siły palnika ::) bo teraz ważną sprawą jest podgrzać kwaśne mleko ale go nie zagotować .
Gdy pogrzejemy za mało zamiast sera będzie sero podobna pryta, jak za mocno wyjdzie nam gruz ;D trzeba wyczuć odpowiednią chwilę, porostu ser oddzieli się od serwatki i będzie pływał u góry. Możemy też spróbować starej indiańskiej metody z palcem, wkładamy palce do garnka jak nie parzy to jeszcze grzejemy a jak parzy to już czas najwyższy zdjąć z ognia.
Ważne: podczas podgrzewania nie wolno mieszać .
Gdy ser już będzie gotowy odcedzamy go w durszlaku i nie wyciskamy bo będzie za suchy.
Z dwóch litrów mleka wyszło mi 300g białego twarożku który spożyłem dziś w naleśnikach ;D ;D ;D
dzięki za uwagę. :)

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sie 2011, 23:01:05 »
Ja to robie duzo prosciej. A38 wlewam w pieluche tetrowa, ktora umieszczam na durszlaku, a ten w glebokiej misce. I tak na 24 godziny, w trakcie ktorych trzeba odlewac wode i odciskac pieluche. W zamian dostajemy ser idealnie nadajacy sie na wypieki, ale i do bezposredniego spozycia.

Offline syla dania

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Sie 2011, 08:20:16 »
Witam:)
A ja,idę do sklepu typu Bilka lub Kvickly i kupuje Kvark mam nadzieje że dobrze napisałam nazwę to jest biały ser drobno zmielony jest super polecam:)

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Sie 2011, 12:09:01 »
a ja znam jeszcze prostszy sposob-wstawiam karton z A38 do garnka z woda gotuje na wolnym ogniu, karton sie nie rozwali trzyma sie jest silny  ,po ok pol godzinie odcedzam na sicie tzn wylewam z kartonu sciety ser na sitko i mam twarog.to stary sposob wyprobowany przez wielu znakjomych

Offline turbo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sie 2011, 12:41:03 »
kurcze a ja myślałem że zostanę pionierem masowej produkcji sera białego w Danii  ;D ;D ;D hahaha

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sie 2011, 13:38:04 »
"Z dwóch litrów mleka wyszło mi 300g białego twarożku".. To nie lepiej kupic gotowy serek w polskim sklepie, chyba taniej i bez zmywania garow.
Kiedys sie w to bawilem w ayme sposob (zeszle tysiaclecie) dodajac rozne przyprawy; to zawracanie glowy, sery sa zazwyczaj bez jaj, anonimowo- anemiczne (pewnie wina tutejszego "fabrycznego" mleka). Ale.. ale... postanowilem teraz zrobic ser z greckiego yogurtu, nie wiem tylko ilu procentowy wybrac.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sie 2011, 19:59:58 »
Tak jak napisala jamjurand. Metode przedstawiona przez ayme stosowali przybysze polscy juz w lat 70-80 ych zeszlego stulecia !!! A wiec A-38 czy jak sie to nazywalo przed 30-40 laty.  ;D

poloniainfo.dk

Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sie 2011, 19:59:58 »

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sie 2011, 23:55:54 »
w fabryce  lodów  w Aabybro  można kupić pyszny twaróg za  60 kr /kg  http://www.ryaais.dk/
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

poloniainfo.dk

Odp: biały ser... czyli Polak potrafi...
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sie 2011, 23:55:54 »

 

Wiosna idzie! Czyli o dietach, dietkach , cwiczeniach i takie tam ;)

Zaczęty przez aisakDział Hydepark

Odpowiedzi: 840
Wyświetleń: 229268
Ostatnia wiadomość 13 Cze 2022, 19:34:07
wysłana przez Milenova
czosnek niedzwiedzi czyli ramsløg

Zaczęty przez fajaDział Przepisy z różnych stron świata.

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14242
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2012, 21:51:35
wysłana przez faja
Administracyjne zamykanie wątków, czyli "szopka noworoczna"

Zaczęty przez ArtarDział Hydepark

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 17764
Ostatnia wiadomość 02 Lis 2007, 20:13:25
wysłana przez willy
Eurowizja czyli MGP

Zaczęty przez psychopataDział Kultura

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6713
Ostatnia wiadomość 19 Maj 2013, 11:21:45
wysłana przez Jomir
Propozycje - czyli co chcielibyście zmienić/dodać/wywalić z forum/portalu

Zaczęty przez willyDział Informacje

Odpowiedzi: 226
Wyświetleń: 191303
Ostatnia wiadomość 06 Lis 2015, 13:02:22
wysłana przez Jomir