poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rzeczywiste koszty życia w Danii  (Przeczytany 57474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PvdH

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Wrz 2011, 14:05:07 »


Cytuj (zaznaczone)
Nie wiem jak jest  z internetem, czy mozna kupic nie bedac nigdzie zarejestrowanym ?
A szkoly jezykowe? Nie trzeba miec cpr numer?

No brak internetu to byłby problem... Co do szkoły to raczej długofalowy pomysł,
bo może zamiast szkoły integracyjnej od razu lepszym rozwiązaniem po prostu byłyby studia w języku angielskim...
Nie wiem jak to traktują w Danii, ale mam maturę za sobą więc chyba nie ma problemu...

Ciekawe jest właśnie to, że póki nie mam tej żółtej karty i póki jestem turystą nie muszę odprowadzać żadnego podatku w Danii od dochodów z Polski więc wszystko wygląda dośc pozytywnie :)

varszafiak

  • Gość
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Wrz 2011, 14:18:35 »

Ciekawe jest właśnie to, że póki nie mam tej żółtej karty i póki jestem turystą nie muszę odprowadzać żadnego podatku w Danii od dochodów z Polski więc wszystko wygląda dośc pozytywnie :)
Super ...bedziesz mogl swobodnie pospacerować po plazy.
Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie masz ambicji popracować gdzies w "fazie początkowej".
Slychac tylko ...brak podatkow, dotacje, i jedzenie dzien w dzien makaronu.

Offline turbo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Wrz 2011, 14:25:02 »
Gdzie? Co? Jak? Co za ankieta? Turbo ankieta? Temat ankiety?



nie no może złego słowa użyłem nie ankieta ale może statystyki, gdzieś to już przewijało się na tym forum, nie chce w błąd wprowadzać ale nie pamiętam, a jeżeli wprowadziłem to przepraszam nie celowo  :D

Offline trojnar.jakub

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 4
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Wrz 2011, 14:27:40 »
Hej

Pytales czy za 6 000 kr przezyjesz.
Wedlug mnie bez problemu jako mloda osoba da sie przezyc za polowe tej sumy, nie wiem czemu ludzie pisza o jakis ogromnych kosztach. Wszytsko zalezy od tego jak chcesz zyc. Jezeli bedziesz sie poruszac na rowerze, zalatwisz sobie mieszanie ze spoldzielni kawalerka w odense to koszt 2 tys z wszytskim, a jako mloda osoba latwo takie cos dostac. Pewnie blizej granicy z niemcami ceny beda troche nizsze, ale to nie jest pewne :). Jak bedziesz mial rower to poruszanie masz za darmo. Co do jedzenia to 1000 kr jest spoko jak umie sie cos zrobic samemu, nie trzeba jesc krewetek i nie zamawia sie pizzy codziennie itp. Dodajac do tego dosc duzo roznych supermarketow z duza iloscia promocji w ktorych objete promocja produkty sa najczesciej tansze o 50% wiele rzecz mozna kupic taniej niz w polsce. i praiwe wszystko w jakims tam momencie jest tansze - oplaca sie kupowac duzo czegos jak jest tanio. Nie jest to zycie marzen, :), ale bez problemu sie da. I nie mowie o jedzeniu makaronu codziennie bo wtedy chyba mozna sie zamknac w 300 kr miesicznie :P No i wlasnie zawsze duzo rzeczy mozna przwiesc sobie z polski

pozdrawiam

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Wrz 2011, 14:50:19 »
Da sie wynajac mieszkanie ze spóldzielni nie majac cpr nummer?

Z reszta zgadzam sie w zupelnosci - najtansze sklepy, najtansze jedzenie tuz przed uplywem terminu przydatnosci do spozycia mozna dostac bardzo tanio.
Obywajac sie bez gazety, kina, telewizji, koncertu, poruszajac sie  rowerem tylko w scislego centrum obrebie Åbenrå i przywozac mase konserw z Polski da sie przezyc za bardzo male pieniadze...tylko...hm...
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline PvdH

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Wrz 2011, 15:09:30 »
Oczywiście wiecie... Problem tylko w tym, że czytałem że w Danii strasznie ciężko jest o pracę.

Jestem po liceum ogólnokształcącym i studiach przerwanych po pierwszym roku (miałem do wyboru prowadzić firmę albo studiować)
Nie mam wykształcenia i wątpie że przyjmą mnie gdziekolwiek do pracy. Szczerze to bardzo pasowałaby mi praca nawet gazeciarza (czytałem że to popularne w Danii).

Pani @ae@, rozumiem o co pani chodzi, tylko proszę się postawić w mojej sytuacji. Chcę wyjechać do Danii. Mam jakieś określone zarobki w Polsce z którymi mógłbym wejśc na początek i tego muszę się trzymać. Czy mam inne rozwiązanie? Nie mam. Na samym początku muszę tak żyć i od czegoś zacząć, stopniowo dążyć do polepszenia warunków życia. Nigdy nie jest łatwo zupełnie obcej osobie rozpoczynać naukę w obcym kraju. Ale jakieś absolutne minimum mogę chyba na razie osiągnąć. Wyjeżdżam do Danii bo to jest kraj na zachodzie w którym nie ma Euro. Uważam że ta waluta to najgorsze co może być dla ekonomii państwa. Dania mimo wszystko wydaje mi się krajem z przyszłością. Zdaję sobie sprawę, że to może nie raj, ale raju na Ziemi nie ma. A żyć gdzieś trzeba.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Wrz 2011, 15:15:32 »
Jeszcze taniej wyjdzie go utrzymanie jak se wykopie ziemianke i bedzie jadl korzenie i robaki przy okazji bedzie bardzo EKO co jest teraz trendy.Nie no bez jaj z tym utrzymaniem i wyrzywieniem nie mozna porownywac duzych miast takich jak Odense czy inne jej wielkosci do jakiejs Åbenrå,napewno taniej wyszloby mieszkanie w niemczech.I jeszcze jedno co to za bisnesmen co jezdzi na rowerze troche powagi.

poloniainfo.dk

Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Wrz 2011, 15:15:32 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Wrz 2011, 15:23:12 »
OK.
To moze zacznij od szukania pracy, prawo jazdy masz?
Szukaj w agencjach, przez internet, przez znajomych, nie wiem co potrafisz robic, jaki masz uprawnienia/kursy itp itd.

Z praca dla ludzi bez wyksztalcenia, bez umiejetnosci - budowlanka  itp itd jest ciezko.
Roznosiciel gazet - szukaj przez internet. Ale tu chyba tez bylby wskazany samochód lub skuter.

I oczywiscie - dokladne informacje z ambasady, konsulatu firmy rozrachunkowej - gdzie masz rozliczac sie z podatków - ja sie na tym nie znam ale moze byc tak ze po roku czy dwóch okaze sie ze jednak w Danii i "troszke" wieksza kwota do zaplacenia.

Powodzenia !
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski


Offline PvdH

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Wrz 2011, 20:19:00 »
No i sprawa się troche ułatwiła :) Znalazłem pokoje we Flensburgu od 150 euro za miesiac:)
Flensburg lezy tuż przy granicy z Danią, do Aabernyy mam jakieś niecale 20 km :) takze na razie moge mieszkac
tam i powoli sobie kombinowac z tym by przeprowadzic sie do Danii :)

Offline hektor_wektor

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Wrz 2011, 02:36:05 »
Jakie są koszty życia w Danii? Chciałbym zamieszkać niedaleko niemieckiej granicy -
miasteczko Aabenraa. [...] Moje zarobki w Polsce obecnie wynoszą
ok 3000 zł tak więc miałbym jakieś 6000 koron duńskich. czy to starczy by wyżyć w Danii?

W zasadzie jak dobrze pójdzie to da się nawet za 4000 koron ale to hardcore i nie polecam. Trochę dla minimalistów jeśli chodzi o styl życia i styl żywienia się. Mi nawet kiedyś udało się znaleźć pokój za 2100 ze wszystkim. 1800 wydawałem na jedzenie i jeszcze mi zostawało 200-300 koron. ;) {Trochę to w stylu komedii Barei).

Ogólnie da się żyć za 6000 koron. W pojedynkę na minimalu jedząc chleb na wyprzedaży i wszystko co brandowane jest takimi markami jak Xtra, Budget, itp. Ciuchy z Genbrugtu lub w H&M na wyprzedaży. Ale panie, co to za życie... ;] Jak masz jakiś większy plan, to oczywiście trzymam kciuki.

Offline slaban

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 13
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Wrz 2011, 15:14:57 »
hej.
dołączając się do wypowiedzi o kosztach, podaję swoje:
koszty miesięczne:
- wynajem domu 6000kr w tym woda, ogrzewanie, śmieci
- internet 133kr SkyLine
- wyżywienie około 2000kr +\- 20% to na trzy osobową rodzinę
- koszt paliwa 2000kr +\- 20%
- 1600 za żłobek dla dziecka
koszty roczne:
- ubrania, kosmetyki, chemia od 3000kr w górę
- tzw. podatek drogowy 4400kr
- ubezpieczenie aut 15000kr
- energia elektryczna 5000kr
tak że opinie o Danii jako krainie mlekiem i miodem płynącą to w 100% mit.
Według ankiet my polscy jesteśmy na pierwszym miejscu obcokrajowców którzy zostawiają najwięcej pieniędzy w Danii.
Niestety życie tutaj na pewnym standardzie słomo kosztuje  ;D ;D ;D
Wszystko ok ale powiedz mi jak to robisz że jako trzyosobowa rodzina wydajesz tylko 2000 kr. na wyżywienie ???
My jako trzy osobowa rodzina nie mieścimy się w 6000 kr. miesięcznie

Offline Hans

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 243
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Wrz 2011, 15:39:35 »
hej.
dołączając się do wypowiedzi o kosztach, podaję swoje:
koszty miesięczne:
...
- wyżywienie około 2000kr +\- 20% to na trzy osobową rodzinę
...

koszty roczne:
...
- tzw. podatek drogowy 4400kr
- ubezpieczenie aut 15000kr
...
Jeść nie ma za co, ale auto musi być...
Prawda jest taka, że za 2000DKK miesięcznie to ledwo co wyżywisz 3os rodzinę w PL, a nie w DK. No chyba, ze na samym makaronie z cukrem żyjecie...

Offline mbj

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Wrz 2011, 15:53:56 »
2000dkk na miesięczne wyżywienie dla 3-osobowej rodziny???? To chyba niemożliwe. My jesteśmy 3-osobową rodziną, na jedzenie wydajemy 3, 4 razy tyle. No chyba, że zjadacie to, co przywieziecie z Pl, a tu w Danii kupujecie tylko potrzebne minium.

Offline hektor_wektor

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Wrz 2011, 16:11:44 »
2000dkk na miesięczne wyżywienie dla 3-osobowej rodziny???? To chyba niemożliwe. My jesteśmy 3-osobową rodziną, na jedzenie wydajemy 3, 4 razy tyle. No chyba, że zjadacie to, co przywieziecie z Pl, a tu w Danii kupujecie tylko potrzebne minium.
Gość pewnie się pomylił. Poczekajcie na jego kolejny komentarz.

[Posted on: 19 Wrz 2011, 16:06:23]

Jeść nie ma za co, ale auto musi być...

Nie wiem ile jest tych aut ale nie kracz, bo czasami bywa, że bez auta ciężko dotrzeć do pracy. Auto w Kopenhadze to zawracanie głowy. To samo gdy mieszkasz i pracujesz w centrum niedużego miasta. Ale kiedy musisz np. w Jutlandii jeździć po 60-80 km dziennie do/z pracy to okazuje się, że różnie to wypada z czasem i kosztami transportu. Zwłaszcza, że zbiorowa komunikacja nie dociera w każde miejsce - co chyba nie jest aż takim zaskoczeniem. Ale tak, masz rację. W Polsce jest część osób, które przymierają głodem ale "pan domu" musi mieć kasę na 'nie bite, nie kręcone' 180-konne auto po 'niemieckim emerycie'. Takie to bardziej marzenia niż potrzeba sytuacji. : )

poloniainfo.dk

Odp: Rzeczywiste koszty życia w Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Wrz 2011, 16:11:44 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 255639
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1570
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28525
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34889
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32395
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand