poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Choroba A praca??proszę o pomoc  (Przeczytany 5471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MAXFIT

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 15
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Choroba A praca??proszę o pomoc
« dnia: 01 Lis 2011, 20:21:45 »


Witam serdecznie!!

Pracuję fizycznie bardzo ciężko od około roku legalnie w pełnym wymiarze godzin,problem dotyczy mojego kręgosłupa,dzwigam podnoszę itd,i niestety kręgosłup odmawia juz posłuszeństwa,oraz praca w szkodliwych warunkach,co zrobić,jakie mam prawa i obowiązki wobec pracodawcy i odwrotnie,problem jest powazny jest coraz gorzej i myslę ze niedługo nie podniosę sie z łóżka:((
Nie wiem co wybrać szpital czy lekarza rodzinnego,boję sie stracic pracę a zdrugiej strony nikt mi nie zwróci mojego zdrowia!
proszę o pomoc,nie jestem w PL a tu niestety nie wiem jakie zasady panują w firmie liczy sie tylko praca,praca,praca

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lis 2011, 20:45:12 »
Wg. tutejszych przepisow duzo nie wolno dzwigac (watpie czy nawet 15kg), powinienes tez byl byc poinformowany o technice przemieszczania tych ciezarow, musza tez do tego byc roznorakie narzedzia i wozki. Sadze, ze twoj lekarz zna te przepisy, a jesli nie, to powinienes zapytac Arbejdstilsynet, to jest urzad do nadzorowania m.in. takich spraw.Zwiazki na pewno by ci w tym pomogly. Uwazaj bo kregoslupa to raczej juz nie wyleczysz, mozesz natomiast cwiczyc/wzmacniac miesnie wspomagajace, badz ostrozny i rozsadny.

Po zastanowieniu uzmyslowilem sobie, ze porzadne firmy nigdy nie pozwola na dzwiganie "ciezarow" bo w ten sposob "zniszczeni" pracownicy moga sie pozniej domagac duzych odszkodowan.
« Ostatnia zmiana: 01 Lis 2011, 21:00:05 wysłana przez jamjurand »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lis 2011, 20:51:26 »
Przede wszystkim szukac innej pracy i to jak najszybciej. Pieniadze to NIE wszystko. Jestes w A-kassie? Fagforening?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, szpital nie przymie cie bez skabusewania od lekarza.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lis 2011, 22:25:00 »
Przede wszystkim szukac innej pracy i to jak najszybciej. Pieniadze to NIE wszystko. Jestes w A-kassie? Fagforening?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, szpital nie przymie cie bez skabusewania od lekarza.

@ae@ ma rację, popieram.
Jeżeli masz dobre stosunki z pracodawcą i jesteś dobrym pracownikiem porozmawiaj z nim, że podupadasz na zdrowiu z takich a nie innych powodów. Jeżeli będzie mu na Tobie zależało na pewno coś zmieni, jeśli nie zacznij chorować. Moze Cię zwolnic jak będziesz chorował ale wtedy po podreperowaniu zdrowia miożesz iść na zasiłek z A-kasse i szukać lepszej pracy, oczywiście jeśli masz prawo do zasiłu z A-kasse, w prezeciwnym wypadku trochę gorzej. ZDROWIE JEDNAK NAJWAŻNIEJSZE!!!

Offline mawi

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 532
  • Reputacja: +7/-9
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lis 2011, 00:05:04 »
kręgosłup to nie żarty , idź do lekarza  ,poradź się  może skierują  Ciebie na prześwietlenie . Czym szybciej pójdziesz  tym szybciej wyleczysz a jak zwlekasz to może być gorzej . Wiem co piszę  bo sama to przechodziłam .Dopóki mogłam to pracowałam ,a przyszedł dzień że po schodach nie mogłam wejść.
Teraz  chodzę do fizjoterapeuty i mi pomaga. Nie rób nic na własną rękę , bo w zależności od tego co Ci dolega lekarz  wybierze leczenie , nie masuj i nie nagrzewaj ,jeżeli to mięśnie to należy robić zimne okłady ,a jeżeli korzonki to się nagrzewa .Więc sam nic nie rób !!!
tak jak mi  znajomy "dobrze poradził " i pomasował  i jeszcze tym zaszkodził ,bolało jak diabli .Czasami pomaga  Kiropraktik (kręglarz) ale do niego też najlepiej jak Ciebie skieruje lekarz . Jeżeli to dysk  to nie możesz nic dźwigać ,a jeżeli mięśnie  to trzeba ćwiczyć (specjalne ćwiczenie  które  wskazuje fizjoterapeuta) 
jeżeli chodzi o pracę to pracodawca powinien być ubezpieczony i jeżeli idziesz na zwolnienie lekarskie on płaci  Tobie za 4 tygodnie (z czego  zgłasza do ubezpieczalni i  dostaje za Ciebie pieniądze ) a później płaci kommuna. Jeżeli jesteś na zwolnieniu dłużej jak pół roku to kommuna wzywa na komisję  -tak  to raczej wygląda , mogą też wezwać wcześniej na rozmowę  jeżeli  lekarz będzie uważał że jesteś zdolny do pracy . -jakoś tak :)
« Ostatnia zmiana: 02 Lis 2011, 00:18:36 wysłana przez mawi »
"nie kłóć się z idiotą - sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem."

Offline MAXFIT

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 15
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: +2/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lis 2011, 17:07:36 »



Witam! Opłacam A-kasse,druga sprawa w tej pracy nie da się zastąpić pracy ludzkich mięsni wóżkiem do palet są paleciaki,dzwigam srednio 25-30kg,w ciągu dnia przezucam ręcznie 4-5ton,czasami zdarza sie wiecej,brakuje mi do a-kassy jakies 400godzin,ale to chyba pracodawca musi mnie zwolnic aby cokolwiek mi sie należało,jak sam zrezygnuje to raczej nic,druga sprawa nie mam po co wracać do naszego kraju,znalezienie pracy i przyjazd do Danii zbyt wiele wyrzeczeń mnie kosztował,a ja nie chce siedziec w domu bo moze ktos tak pomyslec chce pracować,

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lis 2011, 17:10:58 »
Możesz się sam zwolnić - wtedy 3 pierwsze tygodnie bez zasiłku z A-kassy (karencja). Decyzja należy do Ciebie, jednak zdrowie najważniejsze.

poloniainfo.dk

Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lis 2011, 17:10:58 »

Offline jakotako

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lis 2011, 19:00:22 »
Podobnie Ci radzę: dopracuj te 400 godzin plus 50 aby być pewnym na 100% że dostaniesz stuprocentową A-kasse, a następnie jak nic się nie zmieni - zwolnij się,  bo szkoda zdrowia (a zdrowie jest ważniejsze od kasy, jak to wspomnieli poprzednicy!)!!! Ostatni okres możesz przecież pracować na "zwolnionych obrotach" (wszak na rękę będzie Tobie jak Ciebie zwolnią) a ewentulny miesiąc bez wypłaty jakoś przeżyjesz.
W przepisy odgórne typu "dużo nie wolno tutaj dzwigac" nie wierz - bo i tak tego nikt tu nie sprawdza i nie jest to odgórnie w jakikolwiek sposób respektowane, a poza tym nie zapominaj że jesteś tutaj mieszkańcem drugiej kategorii (bo nie jesteś Duńczykiem). Mimo to, te 12.000 dkk z A-kassy na ręke Ci się należy (i nie przejmuj się "zatroskanymi wujkami" jak i "wujkami dobra rada", którzy będą Ci wypominali że wykorzystujesz duński system. Skoro takie jest tutaj  prawo - możesz z tego korzystać.).  Bedąc na A-kasse możesz sobie odsapnąć przez 2 lata i zapisać się na darmowe kursy, które może pomogą Ci się przekwalifikować lub uzupełnić wykształcenie.
Powodzenia!

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lis 2011, 19:10:08 »
Dla mnie to kryminalna sprawa, nie pracujesz przeciez w chinskiej kopalni? Powinienes poprosic lekarza o skabusewanie na roznorakie badania kregoslupa, rowniez do specjalisty. O ile wyniki badan beda niepokojace
to powinienes zglosic sie do www.ask.dk/ (rozpatruja dolegliwosci zwiazane z praca, okreslaja odszkodowania chyba tez), pracodawce powinienes zglosic do arbejdstilsynet. U lekarzy mozesz sie zapytac czy mozesz kontynuowac ta prace i ewt. zachorowac.
Nie moga w Danii zaistniec takie przypadki zebys "szarpal" 3-5 ton dziennie, pracodawca jest zoobowiazany wyposazyc miejsce pracy w odpowiedni sprzet, a nie brutalnie i za grosze wykorzystywac ciebie.

Jakotako,
Zastanow sie jakotako nad tym co radzisz ??? 450 godzin to 3 miesiace, co ty wiesz o respektowaniu przepisow i sprawdzaniu czegokolwiek w Danii? Kazda uzasadniona skarga zlozona do wyzej wymienionych urzedow musi byc rozpatrywana, w innym przypadku ktos poniesie konsekwencje.
« Ostatnia zmiana: 02 Lis 2011, 19:22:49 wysłana przez jamjurand »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Lis 2011, 20:39:49 »
....a poza tym nie zapominaj że jesteś tutaj mieszkańcem drugiej kategorii (bo nie jesteś Duńczykiem). Mimo to, te 12.000 dkk z A-kassy na ręke Ci się należy ....

Polska mentalnosc-moralnosc ? ?  ;D  ;D  ;D

Nic dodac, nic ujac  ;D  ;D  ;D
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline aarhusN

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 21
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 336
  • Reputacja: +3/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lis 2011, 21:20:42 »
jak na razie cala ta dyskusja jest w zasadzie bezpodstawna.jak wspomnieli niektorzy wpierw wyprawa do lekarza,a pozniej ew skabusewanie na badania specjalistyczne,albo z powrotem do pracy.na razie to tylko wiadomo,ze plecy bola.a swoja droga to 4-5 ton to ja na treningu w ciagu 1,5 godz przerzucam 3 razy w tygodniu(oprocz ca.44 godz ciezkiej pracy fizycznej tygodniowo) ;D.wez sie w garsc  :D, wal do lekarza i czekaj na wyniki

poloniainfo.dk

Odp: Choroba A praca??proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lis 2011, 21:20:42 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10026
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2024, 14:56:49
wysłana przez jonemartin
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18145
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 27992
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21735
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15297
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja