poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy  (Przeczytany 13022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« dnia: 13 Wrz 2012, 01:34:50 »
Tymczasowa "żólta karta" z polskim adresem wydawana jest osobom, ktore nie mieszkaja w Danii a jedynie wykonujatutaj prace. Karta ta upowania na rowni z normalna zolta karta do swiadczen lekarskich oraz bezproblemowo daje mozliwosc uzyskania tymczasowego pozwolenia na jazde zarejestrowanym w Polsce samochodem. ALE: w razie utraty pracy, osoby te nie posiadajac ubezpieczenia w A-kasse nie moga otrzymac zadnej pomocy socjalnej. Kontanhjælp przysluguje wylacznie "herboende" personer (osobom mieszkajacym w Danii).

Offline kasienkkaa_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Paź 2012, 15:51:50 »
witam,
a mam takie pytanie do tej tymczasowej żółtej karty. gdzie mam się udać aby ją dostać???
Dzisiaj byłam w najbliższej komunne gdzie znajduje się moja praca i kobieta powiedziała mi, że u niej nic nie załatwie gdyż musze mieć duński meldunek. Jeśli chcę mieć polski adres muszę iść do SKATu. Jak to jest? Przecież SKAT daje tylko numer cpr a nie żółtą kartę.

Ktoś może orientuje się w tym temacie?

Dzięki z góry za odpowiedź.

Offline clubdk

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 26
  • Wiadomości: 158
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Paź 2012, 17:41:46 »
Napewno wytlumaczylas jej dobrze o co chodzi ?? znam wiele osob ktore idac do gminy / skatu poprostu zle wytlumacza o co im chodzi i dlatego zostaja odsylani do innej placowki

Offline kasienkkaa_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Paź 2012, 14:19:04 »
Witam!
Byłam dzisiaj jeszcze raz w komunie i już wiem co i jak z tymczasową żółtą kartą.
Kobietka powiedziała, że jak najbardziej można mieć tymczasową żółta kartę jednakże oprócz podstawowych dokumentów jakie składa się aby dostać żółtą kartę trzeba złożyć 3 ostatnie odcinki wypłat. Wtedy można dostać tymczasową żółtą kartę.
Ja zaczynam pracować od listopada wiec najpierw muszę wyrobić nr cpr w SKAT a po trzech miesiącach mogę dopabuse ubiegać się o żółtą kartę.
No to teraz czeeeeekaaaaanieeeee na cpr...... :) oby szybko poszło.
Pozdrawiam :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Paź 2012, 20:55:57 »
Witam!
Byłam dzisiaj jeszcze raz w komunie i już wiem co i jak z tymczasową żółtą kartą.
Kobietka powiedziała, że jak najbardziej można mieć tymczasową żółta kartę jednakże oprócz podstawowych dokumentów jakie składa się aby dostać żółtą kartę trzeba złożyć 3 ostatnie odcinki wypłat. Wtedy można dostać tymczasową żółtą kartę.
Ja zaczynam pracować od listopada wiec najpierw muszę wyrobić nr cpr w SKAT a po trzech miesiącach mogę dopabuse ubiegać się o żółtą kartę.
No to teraz czeeeeekaaaaanieeeee na cpr...... :) oby szybko poszło.
Pozdrawiam :)
Troche dziwna kolejnosc postepowania  ;). Pytanie sie o zolta karte, to znaczy o ubezpieczenie zdrowotne w Danii nie posiadjac cpr.nr.
Pamietaj, ze posiadjac karte z polskim adresem, jestes traktowana jako podatnik z ograniczonym obowiazkiem podatkowym nie zamieszkajacy w Danii, alejedynue uzyskujacy tutaj dochod z pracy.  W razie utraty pracy i nie posiadajac ubezpieczenia (A-kassa), nie masz mozliwosci otrzymac pomocy socjalnej w okresie bezrobocia, a Statsforvaltningen (urzad administracji panstwowej) wystosuje do ciebie pismo = nakaz opuszczenia Danii w ciagu 14 dni. Poprostu zopstaniesz wykreslona z rejestru potwierdzajacego legalny pobyt w Danii  -chyba ze zostaniesz tutaj jako turystka.   

Offline on_w_danii

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Paź 2012, 22:55:42 »
@kasienka_88 a spróbuj podjechać do centrum przy Ved Vesterport na ulicy Nyropsgade 1 - tam jest International Citizen Service. Może tam Ci się uda załatwić szybciej wszystkie sprawy.

A na CPR poczekasz trochę... pewnie około 3 tygodni. Tylko nie zapomnij aby Twoje imię było na skrzynce ;-)
« Ostatnia zmiana: 29 Paź 2012, 23:36:34 wysłana przez on_w_danii »

Offline kasienkkaa_88

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Paź 2012, 07:55:42 »
Cytuj (zaznaczone)
Troche dziwna kolejnosc postepowania  ;). Pytanie sie o zolta karte, to znaczy o ubezpieczenie zdrowotne w Danii nie posiadjac cpr.nr.
Moja mama poszła do kommune i dostała żółtą kartę i numer cpr bez chodzenia po skatach. Ale to było w 2007 roku więc mogło się pozmieniać albo coś moja mama poprzekręcała :P (też istnieje taka możliwość). Ale byłam sama dowiedziałam się i już wiem jak to działa. :)

W International Citizen Service byłam i właśnie tam mi kobiety powiedziały, że muszę mieć numer cpr i dopabuse po 3 miesiącach mogę składać papiery o tymczasową żółtą kartę.

Tam zdaje sobie sprawę, że przez taki rodzaj karty mam pewne ograniczenia. Ale muszę trochę się ogarnąć tzn. znaleźć lepszą pracę, więcej godzin i mieszkanie gdzie mogłabym się zameldować (albo załatwić meldunek u kogoś) bo obecnie to jest mój  z główniejszych problemów, że nie mogę się zameldować gdzie mieszkam obecnie. A cena i lokalizacja jest w prządku więc to mnie tu trzyma :)

No nic pozostaje mi czekanie na ten numer. Mam nadzieje, że szybko pójdzie ale słyszałam, że na to można trochę poczekać.... ale nie mam wyboru.

Dziękuję bardzo za pomoc w razie pytań odezwę się jeszcze (chociaż w mojej głowie jest jak zawsze dużo).  Jak będę miała wiedzę na jakiś temat chętnie się podzielę, chociaż dopabuse zaczynam ale może akurat :)

Życzę miłego dnia :)




poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Paź 2012, 07:55:42 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Paź 2012, 08:37:16 »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lut 2014, 22:27:00 »
Troche poza tematem ale o zoltejkarcie: Szykuje sie kolejna "automatyzacja" systemu. Jezeli z takiego czy innego powodu utraci sie rejestracje swojego legalnego pobytu w Statsforvaltningen, nie bedzie potrzeby oddawac z powrotem swojej zoltej larty. Przykladowo osobie na kontanhjælp, komuna po jakims okresie wstrzymuje swiadczenie i powiadamia o tym Statsforvaltningen. Statsforvaltningen wysyla do podatnika pismo z prosba o udokumentowanie zatrudnienia. Brak zatrudnienia powoduje nakaz opuszczenia Danii. Tak jest teraz. Nowosc: Po 14 dniach wprowadzone bedziie  do systemu "sygesikring" zablokowanie tego cpr.nr. w tym systemie. Przychodzac do lekarza czy szpitala itp. nie ma sladu o takiej osobie, ze jest ubezpieczona przez dunski system opieku publicznej. Osoba ta oczywiscie moze przebywac tutaj jako turysta, ale wowcza powinna miec ubezpieczenie ze swojego kraju, np. niebieska karte unijna. Jezeli osoba ta zechce tutaj pozostac na innych zasadach i pod warunkiem ze przy takim pobycie przysluguje "zolta karta", to bedzie musiala, ponownie zarejestrowac swoj pobyt w Statforvaltningen. Z dobrzepoinformowqnyc zrodel wiem, ze tak samo bedzie wygladal sprawa zameldowania. Statforvaltningne bedzie przekazywal do zamkniecia w Fokeregisteret cpr.nr. tych osob. Tak, ze jest mnostwo projektow, a jednym z ciekawszych ale to na poziomie Unii, to automatyczne przekazywanie sobie przez US poszczegolnych krajow uzuskanych dochodwo i potraconych podatkow przez osoby nie posiadajace pelnego obowiazku podatkowego w kraju w ktorym pracuja (Begrænset skattepligt).   

poloniainfo.dk

Odp: Żółta karta z polskim adresem a utrata pracy
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lut 2014, 22:27:00 »

 

PRZENIESIONY: sukamy pracy

Zaczęty przez JomirDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 9010
Ostatnia wiadomość 12 Sie 2014, 11:46:59
wysłana przez Jomir
zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17294
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
polskie agencje pracy

Zaczęty przez 6palcyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 12935
Ostatnia wiadomość 16 Lut 2012, 21:37:25
wysłana przez 6palcy
Agencje pracy

Zaczęty przez benek19892Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 27294
Ostatnia wiadomość 20 Kwi 2011, 07:33:41
wysłana przez dania_d
DOJAZDY DO PRACY

Zaczęty przez AmboDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 13103
Ostatnia wiadomość 23 Mar 2015, 08:47:06
wysłana przez Jomir