poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Co na drugie śniadanie do przedszkola?  (Przeczytany 73640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« dnia: 17 Wrz 2012, 11:23:25 »
Jako,że moje dziecię niespodziewanie rozpocznie karierę przedszkolną pytam co pakujecie dzieciom na drugie śniadanie/lunch?
Gdy pracowałam jako operka mojemu podopiecznemu pakowałam np.kanapki z pasztetem albo czekoladą (piątek), marchewkę,ogórka,czasem rodzynki.

Dziecię mi się trafiło wybrzydzające i zwykłej kanapki nie zje.Sama nie wiem co jej będę dawać.
Jogurt,chleb wasa,pokrojone jabłko albo paprykę,rodzynki?

Offline MinkaDK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Wrz 2012, 12:31:13 »
Hej Anha,
Ja pracuje jako pedagogmedhjælper w przedszkolu i powiem ci ze najlepiej sie spytac pedagoga twojej pociechy gdyz kazda instytucja ma inne zasady...u nas na przyklad nie moga dzieci miec slodyczy,nawet ciastek i deserow typu jogurty danonino i tym podobne.Madpakke powinno byc proste do zjedzenia np.kanapka z wedlina lub serkiem a nie kawalek chlebka i puszka makreli w pomidorach(wierz mi,zdaza sie)...do tego owoce i warzywa obowiazkowo.W dunskich instytucjach przyklada sie duza uwage na wartosci odzywcze w posilkach.
Jesli masz jakies pytania to pisz,postaram sie pomoc  :)
pozdrawiam
Emilia

Offline solange

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Wrz 2012, 13:39:15 »

Dziecię mi się trafiło wybrzydzające i zwykłej kanapki nie zje.Sama nie wiem co jej będę dawać.
Jogurt,chleb wasa,pokrojone jabłko albo paprykę,rodzynki?

A moze wlasnie jak juz rozpocznie te kariere, to zacznie jesc zwykle kanapki. wiesz taki wplyw tlumu. czesto jest tak, ze w domu dziecko wybrzydza, a w zlobku, czy przedszkolu je ladnie, bo robi to, co wszyscy.

Ja tez radze zapytac u zrodla. co placowka, to inne wymogi. moja kolezanka dostala wytyczne ze szkoly, ze chleb ma byc pelnoziarnisty. Na pewno nie moze pakowac dziecku kanapek z bialego (nadmuchanego) pieczywa.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrz 2012, 16:34:14 »
A moze wlasnie jak juz rozpocznie te kariere, to zacznie jesc zwykle kanapki. wiesz taki wplyw tlumu. czesto jest tak, ze w domu dziecko wybrzydza, a w zlobku, czy przedszkolu je ladnie, bo robi to, co wszyscy.
Przyznam,że właśnie na to liczę.

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrz 2012, 21:14:47 »
Ja mojej córeczce do kanapek dawałam też Ostehaps ( czyli pojedynczo pakowane kawałki żółtego sera) lub Frugtstang ( czyli taki batonik z owoców bez cukru). Julia bardzo je lubi :)
Poza tym tak jak pisała MinkaDK porozmawiaj z pedagogiem co jest dozwolone w instytucji, do której będzie uczęszczała twoja pociecha. W żłobku, w którym ja pracuje nie wolno spożywać cukru. Dlatego nawet serki Danonki czy rodzynki są zakazane.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

jens

  • Gość
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrz 2012, 22:28:32 »
Jako,że moje dziecię niespodziewanie rozpocznie karierę przedszkolną pytam co pakujecie dzieciom na drugie śniadanie/lunch?
Gdy pracowałam jako operka mojemu podopiecznemu pakowałam np.kanapki z pasztetem albo czekoladą (piątek), marchewkę,ogórka,czasem rodzynki.

Dziecię mi się trafiło wybrzydzające i zwykłej kanapki nie zje.Sama nie wiem co jej będę dawać.
Jogurt,chleb wasa,pokrojone jabłko albo paprykę,rodzynki?
czy nie lepiej sie zapytac na miejscu . :o ::)

Offline Domnik

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 10
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrz 2012, 14:32:13 »
Zapytaj się o te jogurciki, bo słyszałem że niekiedy nie można.
Kanapka z serem, szynką można mieć zawsze, co do dżemu/nutelli to już nie wiem, wszystko zależy od miejsca i ludzi który tam pracują :P
Bardzo fajnym rozwiązaniem są Ostehapsy, czyli takie serki pakowane pojedyńczko, jakieś małe batoniki musli czy coś, lub danonki itp, małe, lekkie i przepyszne :D
Ja tam bym jeszcze dorzucił jakiś owoc/warzywo, marchewkę czy tam banana, zależy co dziecko lubi.
Cytat od kogoś mądrego, stąd..
'Iraq, Afghanistan, to już było... Teraz odpoczynek...
Dlaczego? -Bo niewłaściwi ludzie dowodzą...
Kapitanie wrócisz?... -Wrócę jak oni odejdą...'

poloniainfo.dk

Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Wrz 2012, 14:32:13 »

Offline Lilka

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Wrz 2012, 18:20:36 »
U nas w przedszkolu nie można dawać dziecku nic z cukrem, także Danonki, batoniki musli itepe odpadają. Ale Frugtstang lub rodzynki czy suszone morele jak najbardziej.
Oprócz tego zawsze kanapka z ciemnego chleba z serem, wędliną albo pasztetem, warzywa - marchew, ogórek, papryka lub pomidorki koktajlowe i ulubiony owoc lub dwa. Moja mala dodatkowo lubi tez małe paróweczki, małe frikadeller albo gotowane jajko.
Tak naprawdę to pakuj to, co Twoja córcia lubi po prostu. Tak jak poradzili inni, zapytaj tylko wcześniej o ogólne zasady panujące w danej placówce :)
Powodzenia dla córci w nowym miejscu :)

Offline thecabb

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 42
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bronchozaury nie wymarły !
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrz 2012, 19:09:45 »
Przepraszam za OT, ale naszło mnie teraz właśnie, żeby kultywować naszą polską tradycję. Jako rezydentka masz do tego pełne prawo, najwyżej zwolnią Cię z pracy. Jednak zawsze możesz pozwać pracodawcę za dyskryminację ze względu na obyczaje.
Musisz przede wszystkim kabusewać się zasadą różnić między płciami.
Tradycyjnie kobiety w Polsce na drugie śniadanie zabierają lakier do włosów, szminkę i cień do powiek, w torebce na śniadanie nie może zabraknąć podpaski (nieco odważniejsze rodaczki - zwane bezpruderyjnymi - zabierają ze sobą tampony), jogurtu (koniecznie 0,0 % - najbardziej liczą się dziesiętne). Nie należy zapominać o pończochach, podkładzie maskującym, wkładkach wonder-bra i musli owowcowym.
Jeśli dziecię to mężczyzna, to bezapelacyjnie , bez względu na posturę, kolor włosów i układ małżowiny usznej polecam zapakować do bagażu podręcznego garnek bigosu i kiełbasę białą. Chłopak może jednak skonsumować całość podczas pierwszej przerwy, więc dodatkowo należy zaopatrzyć pociechę w duży termos kawy po turecku, cztery pączki lub jagodzianki, dwie bułki z serem i na deser .. chiałoby się rzec sześciopak, ale kabusewnik placówki może tego nie zrozumieć, więc najlepszym rozwiązaniem będzie pół blachy sernika lub placka drożdzowego. Mogą się pojawić napady głodu, więc nie obejdzie się bez paluszków... tylko, że do paluszków najlepsze jest piwo, zmierzamy więc do w/w konsternacji dyrekcji. Z własnego doświadczenia wiem, że: aby (lub żaby, będzie szybciej i razem... słowotwór dosyć dziwny i wbrew zasadom, ale bardzo przyjemny w wymawianiu) zaspokoić zachcianki kubków smakowych i wrażenia wzrokowe chłopca najlepiej kupić bukiet waty cukrowej (około 9 sztuk).
Niech żyje polska kuchnia i mity o cholesterolu
"My z Jasiem i Matyldą tylko na 5 minut na papabuseska, proszę pani... za piaskownicą"

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Paź 2012, 13:53:54 »
Byłam na zwiedzaniu przedszkola i konkretów się nie dowiedziałam.
Oczywiście żadnych słodyczy czy ciastek ale właściwie nic konkretnego.
Nic o jogurtach czy rodzynkach choć przyznam się,że o to zapomniałam zapytać.Spodziewałam się jakieś listy.
Cóż,wyjdzie "w praniu".

PS.Dziecię zachwycone,do domu nie chciała wracać :D

Offline solange

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Paź 2012, 14:26:13 »

PS.Dziecię zachwycone,do domu nie chciała wracać :D

no to trzymam kciuki, zeby jej sie nie odwidzialo  ;) moja corka jest teraz na etapie, ze rano nie chce sie od nas odkleic, za to po poludniu nie chce wracac do domu, bo ma jeszcze duzo spraw do zalatwienia  ;D

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Paź 2012, 14:38:53 »
Oczywiście biorę pod uwagę kryzys ale mam nadzieję,że długo to nie będzie trwało.
Zaczynamy w poniedziałek.

varszafiak

  • Gość
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Paź 2012, 15:33:37 »
A w naszym przedszkolu  (awansował ze żłobka 2 tyg, temu) wszyscy rodzice wyrazili chec, aby posilki byly nadal przygotowywane na miejscu... i mamy to z głowy.

P.S.
W tej chwili ma 2 lata i 9 miesięcy.
« Ostatnia zmiana: 02 Paź 2012, 16:33:56 wysłana przez varszafiak »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Paź 2012, 06:45:50 »
Co do rodzynków, to są ok., ale ostatnio na przeglądzie dentystka nas przed  nimi ostrzegała- że mają dużo cukru i "lubią się" przyklejać do ząbków, więc może lepiej je zostawic "do domku", by dziecko moglo potem umyć ząbki.

" Polak gorszego sortu"

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lut 2013, 18:49:31 »
Nasz dzieć jeszcze nie w przedszkolu tylko w dagpleje, ale sposób żywienia czy w dagpleje czy w przedszkolu podobny i mnie się taki nie podoba. Chciałabym, żeby dostawał w południe zupę i drugie danie a nie przez cały dzień chleb czy bułki popijane zimną kranówą  :( Polski styl żywienia z największym, ciepłym posiłkiem pośrodku dnia jest zdecydowanie zdrowszy. Tutaj to  zup właściwie się nie gotuje i to mniej dziwi, bo przecież klimat jest chłodniejszy i bardziej mokry, więc zupy powinny jak najczęściej na stole.

poloniainfo.dk

Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lut 2013, 18:49:31 »

 

Kiedy najwczewśniej do przedszkola???

Zaczęty przez Magda_lenaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6589
Ostatnia wiadomość 02 Paź 2012, 13:36:50
wysłana przez anha
Rząd zamyka wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki w Kolding

Zaczęty przez GagatkaDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4991
Ostatnia wiadomość 21 Lut 2021, 21:49:16
wysłana przez Gagatka
dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez emilyroseDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3362
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2010, 22:40:32
wysłana przez Daria2007
mamusiu nie chce do przedszkola!!!

Zaczęty przez MamaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9087
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2009, 22:41:49
wysłana przez mama
Dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez LoliluliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5812
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2016, 13:22:17
wysłana przez Loliluli