poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Co na drugie śniadanie do przedszkola?  (Przeczytany 73834 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Lut 2013, 19:13:32 »
Nasz dzieć jeszcze nie w przedszkolu tylko w dagpleje, ale sposób żywienia czy w dagpleje czy w przedszkolu podobny i mnie się taki nie podoba. Chciałabym, żeby dostawał w południe zupę i drugie danie a nie przez cały dzień chleb czy bułki popijane zimną kranówą  :( Polski styl żywienia z największym, ciepłym posiłkiem pośrodku dnia jest zdecydowanie zdrowszy. Tutaj to  zup właściwie się nie gotuje i to mniej dziwi, bo przecież klimat jest chłodniejszy i bardziej mokry, więc zupy powinny jak najczęściej na stole.
pora posilkow jest ustalona przez tradycje, u nas mowimy, ze goracy posilek w poludnie rozgrzewa organizm, Dunczycy tez tak twierdzili iles lat temu, ale warunki pracy zmusily ich do jedzenia goracego obiadu o 18, goraca zupa? dobra jest w mroznych krajach, w Danii nie jest za zimno  ;)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Lut 2013, 19:14:55 »
Nie wiem, o której odbierasz dziecko z dagpleje , ale ta 15.00-16.00 to wcale nie za późno, by podać dziecku zupkę w domu.Nikt ci nie zabrania tego robić.Zwłaszcza, ze taka zupke można przygotować dzień wcześniej i tylko podgrzać. To, ze tu mają taki styl zywienia a nie inny- trudno, musimy to przyjąć "z dobrodziejstwem inwentarza".
Poza tym z mojego doświadczenia wynika, że to nieprawda, że w dagpleje dziecko dostaje chleb i kranówę.Moja niania na przykład bardzo często daje dzieciom ciepły posiłek, zwłaszcza teraz, w zimie. Do picia, owszem woda albo mleko czasem, ale co mają dostawać???Od dawna lekarze twierdzą, że woda do picia najzdrowsza.
TY pytasz o podpowiedzi czy tak tylko narzekasz?Bo wiadomo, że tej zupy w przedszkolu nie dostanie, bo tu jest Dania i oni generalnie mają inny rozklad posiłków.Więc o co chodzi?
" Polak gorszego sortu"

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Lut 2013, 20:10:28 »
mi tez to sie niepodoba ale co zrobic nie mamy na to wplywu.moja corka tez z tego co wiem to chleb i woda z kranu nawet cieplej cherbatki niedostana i tak caly dzien.jak przyjda do domu to tak jakby nic niejadly.moj synek 10 miesieczny u niej ponoc niepije nawet mleka z butelki ona sie cieszy ja nie bo jak przyjdzie do domu to brakuje mu bardzo mleczka z butelki przeciez on jeszcze jest maly wiec niewiem niebede sie z ta baba klucic.corka tak samo brak jej zupki czy cos tam cieplego do wypicia.oni tutaj tak maja a my tego niezmienimy,co nieoznacza ze musi sie nam to podobac.moze w innych dagpleje jest inaczej.jestem tutaj tyle lat i to sie nieda jak niekturzy mowia jestes tutaj to zyj jak oni,nieprawda zyje tak jak zylam dotychczas po naszemu ,obiadki godziny popoludniowe nie wieczorne.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Lut 2013, 21:40:46 »
10 miesiecy i mleczko z butelki?
To najwyzszy czas by przyzwyczajac do kubka/szklanki.
Zebow szkoda.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Lut 2013, 22:37:01 »
mi tez to sie niepodoba ale co zrobic nie mamy na to wplywu.moja corka tez z tego co wiem to chleb i woda z kranu nawet cieplej cherbatki niedostana i tak caly dzien.jak przyjda do domu to tak jakby nic niejadly.moj synek 10 miesieczny u niej ponoc niepije nawet mleka z butelki ona sie cieszy ja nie bo jak przyjdzie do domu to brakuje mu bardzo mleczka z butelki przeciez on jeszcze jest maly wiec niewiem niebede sie z ta baba klucic.corka tak samo brak jej zupki czy cos tam cieplego do wypicia.oni tutaj tak maja a my tego niezmienimy,co nieoznacza ze musi sie nam to podobac.moze w innych dagpleje jest inaczej.jestem tutaj tyle lat i to sie nieda jak niekturzy mowia jestes tutaj to zyj jak oni,nieprawda zyje tak jak zylam dotychczas po naszemu ,obiadki godziny popoludniowe nie wieczorne.

Nie przejmuj się komentarzami typu Jomir. Ona po prostu tak ma że musi innych pouczać. To twój wybór jeśli synek nadal pije mleko z butli i tyle. Moja mała tez ma 10 miesięcy (z kawałkiem) i pije i z butli i z kubeczka, zależnie od humoru. A sama nejlepiej wiesz jak zadbać o soje dziecko i jego ząbki  :) Co do niani, ja też miałam kilka uwag co do ich sposobu karmienia itp. ale nie było z tym problemu. Niania sobie zapisała czego sobie nie życzę, żeby moje dziecko jadło lub piło (m.in. kranówki) ale o mleczko do butelki i butelki muszę sama zadbać. Co prawda u mojej niani dzieci codziennie jedzą jeden ciepły posiłek. Ale o to, jak i o wszystkie inne warunki pytałam zanim ją zaakceptowałam. Może i była zdziwiona kiedy mówiłam, że mleko tylko eko i pełnotłuste, że chleba razowego ani "leverpostej" też nie, ale to jej sprawa. Ja płacę, to i wymagam (w ramach rozsądku  ;)) Oczywiście grzecznie jej wytłumaczyłam moje argumenty, a nie dlatego bo tak chcę i tyle. Za to sama się spytała, czy mogłabym jej napisać kilka podstawowych słów po polsku, które moje dziecko może w przyszłości używać, bo wie że maluch będzie dwujęzyczny, więc chce wiedzieć jak jest "mleko" czy "chleb" po polsku  ;D Jeśli chodzi o zupki, to tylko w domu - Duńczycy nie mają tradycji jedzenia zup, ani obiadów na codzień z kilku dań  :)
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lut 2013, 04:20:39 »
A tak "praktycznie patrząc" ;).
Niania ma pod opieką nieraz i pięcioro maluchów.
Jak, na litość, ma ona jeszcze ugotować im obiad????
Ona jest od zajmowania się dziecmi, nie od gotowania.
Tak, jak pisałam, u "naszej" dzieci często dostają ciepły posiłek, ale to jest po drzemce, ok. 15.00.Bo niania wtedy, gdy maluszki śpią , ma tę chwilkę by im cos przygotować .
Przeciez nie zamknie piątki dzieci w pokoju i nie pójdzie do kuchni gotować.
A piątka maluszków w kuchni w czasie gotowania to tez nie jest najlepszy pomysł, chyba się z tym zgodzicie???
To jak dzieci mają dostawać ciepły posiłek w południe???
Owszem, możnaby to "załatwić" cateringiem.Ale  juz sobie wyobrażam, ile za taką "przyjemność" trzebaby było zapłacić... :P .Dagpleje musiałoby kosztować wtedy o wiele więcej.

Ja osobiście tez jestem zdania, że główny ciepły posiłek lepiej zjeść wcześniej, nie "na noc".I gdy mogę, to staram się podawać obiad jak najwcześniej.Ale różnie z tym bywa, nie zawsze mi się to udaje w ciągu tygodnia, bo, wiadomo, praca itd..
Zreszta nie inaczej jest teraz w Polsce- gdy rodzice pracują i wracają do domu późnym popołudniem, to ten obiad siłą rzeczy tez jest później. Tak, jak napisała faja, to warunki pracy zweryfikowały te pory.


Co do tych "ciepłych herbatek", to...hm...z tego, co sie zorientowałam, Duńczycy generalnie nie są narodem "herbaciarzy" ;).Herbata to napój Anglików (kolonie w Indiach) i Europy wschodniej (zwyczaj przyszedł do nas z Rosji).
I pytanko z ciekawości do Reksio- dlaczego Twoje dziecko ma nie jesć ciemnego, razowego chleba? Co jest złego w razowym chlebie?

« Ostatnia zmiana: 02 Lut 2013, 04:39:17 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lut 2013, 04:20:39 »

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Lut 2013, 06:43:20 »
nieuwazam ze na 10 miesieczne dziecko to czas zeby roztac sie z butelka,jest male i ma prawo.moja 2 latka od tego czasu niesika w pampersa i nie bierze smoczka babka w dagpleje byla w szoku ile tym dzieciom mozna zabierac kazde dziecko ma swoj czas na pewne rzeczy.a z tego co widze to duzo dunskich dzieci ze smoczkami do 3 lat albo i dluzej.co do razowego chleba tez go nielubie,w dagpleje tez go podawaja ja prosilam zeby niedawac a powiem dlaczego moj synek od czasu gdy jest tam w porach popoludniowych strasznie plakal a wrecz darl sie ,bolal go brzuch ,niemogl zrobic kupki,cos okropnego bylo patrzec na to takie twarde ze szok ,pytalam ja co on je,ona ze chleb ciemny no to my ze prosze mu niedawac bo to napewno przez chleb ona zdziwiona bo niby ciemny chleb przeczyszcza i to nieprzez to.ale gdy przestala dawac to problemy sie skonczyly.to ze ktos lubi ciemny chleb to ok kazda indywidualna sprawa ale niech zaraz niekrytykuje kogos kto tego czy owego nielubi lub komus pewne rzeczy sie niepodobaja.ja mam 3 dzieci i zawsze mam posprzatane i obiadek i wiele innych rzeczy i potrafie zorganizowac sobie czas .zadko sie zdaza ze babka ma pod soba 5 dzieci.polka zawsze potrafi zorganizowac sobie czas,a bardzo duzo dunek jest w domu swoje dzieci wysyla do zlobka i niema nawet czasu zeby swoje mieszkanie posprzatac siedze w tym wiec duzo widze..u poprzedniej dagpleje babka zawsze zrobila obiadek,ziemniaczki i rybke,jakas ciepla kielbaska ,byla super ale juz odeszla na emeryture.wiec jedna daje rade druga nie.mnie wkurza tylko ze po co pytaja na spotkaniu co dziecko lubi a czego nie czy mamy jakies zyczenia jak i tak robia po swojemu.kobitki wyluzujcie troche dlaczego probujecie zmieniac upodobania i zwyczaje osob ktore tyle zycia wychowaly sie w polsce,ja do tych ludzi tez naleze,uwielbia nasze jedzonko i to ze tu jestem to nieznaczy ze musze zyc i jesc tak jak oni.5 lat tutaj jestem i nadal przywoze mase naszego polskiego chlebka i wedlin itp.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Lut 2013, 06:50:18 »
jomir,jesli chodzi o zabki to ze dziecko pije mleko z butelki to nie oznacza odrazu ze zabki beda zepsute.moja starsza corka pila dlugo zabki przepiekne to tez ma na to wplyw genetyka,dbanie rowniez.mi moja mama tez mowila ze pila mleko dlugo i mam bardzo zdrowe zabki co mnie cieszy,nieprzesadzajmy.to tak jak z pampersami to juz najwyzsza pora odzwyczajc.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Lut 2013, 08:38:37 »
Betti, z tym chlebem to i u nas byly problemy.
Tyle, ze nie chodzilo konkretnie o chleb razowy, a o razowy z ziarnami.
W okresie, w ktorym Mala nie miala wszytskich zebow nie mogla pogryzc ziaren i one podraznialy jej jelita.
Tak wiec podawalismy jej razowy, ale bez ziaren.
Teraz gryzie wiec je wszystko.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Lut 2013, 10:21:36 »
Jak to napisała  nadusiaa chleb razowy powoduje wzdęcia, bóle brzuszka itp, przede wszystkim jest zbyt kwaśny dla małego żołądka. Chodzi tu o zwykły, przemielony chleb razowy. Nie znam przypadków żeby u nas podawano dzieciom chleb pełnoziarnisty, bo tak jak mi powiedziała sundhedssygeplejerske, pełnoziarnisty zaczyna się podawać dopabuse w przedszkolu. Nie ma w chlebie razowym nic "złego", po prostu ma nieodpowiednią kwasowośc dla małych żołądków. Poza tym jest to wymysł czysto duński - że jest on aż taki zdrowy. W innych krajach nie ma zwyczaju masowego wcinania razowca. To, że mieszkam w Danii nie znaczy, że muszę się zgadzać w 100 procentach z ich nawykami i je przejmować.

Mamy 2013 rok i nikt się nie obraża ani gorzej nie myśli o mnie tylko dlatego że mam inne zdanie co do żywienia mojego dziecka. Chyba że trafi się na jakąś "zduńszczałą" na siłę polkę, która uważa, że mieszkając w Danii powinno się zapomnieć o własnym zdaniu i absolutnie przejąć duńskie obyczaje. Z tego co wiem, duńczycy nie lubią takiego "dupolizajstwa". Jeśli ma się pracę i są otwarte granice, to czemu mam być pod ich "pantoflem", bo tak tutaj jest? Ktoś zaraz napisze, że skoro się przeprowadziło do tego kraju, to trzeba się podporządkować. Nie zgodzę się z tym. Trzeba się zasymilować, tzn. poznać język, historię, mentalność, zwyczaje i tradycje i je szanować - ale u mnie w domu są moje zasady i tradycje. Jeśli nie zgadzam się z czymś (np. w dagpleje czy u lekarza), to o tym mówię i razem podejmujemy decyzje, co da się zmienić. Każdy w ten sposób jest zadowolony, bo nie robię podziału na "duńczyków i polaków", tylko na "mnie i na ciebie". 
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Lut 2013, 10:24:21 »
Happybeti: jak Mała podrośnie i będzie się dobrze czuła po tym chlebku to też będzie go jadła. Na razie dagplege będzie jej dawała łagodniejszą wersję "bundebrød".
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Lut 2013, 11:15:24 »
Reksio ,nic dodac nic ujac.mam takie samo zdanie co ty.popieram ze sie niezmieniacie.brawo,a malo takich tu w danii.pozdrawiam was.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Lut 2013, 11:27:27 »
Będąc na emigracji, zmieniamy się wszyscy nieuchronnie, a ci, ktorzy twierdzą inaczej, mijają się zwyczajnie z prawdą.Wszyscy przejmujemy jakieś zwyczaje, nawyki, te, które nam się podobają i nam odpowiadają.
Co do zachowania polskiej tradycji, moim zdaniem ważniejsze jest zachowanie "ducha".Mam na mysli naszą polska kulturę, jezyk- bo uważam, że ZAWSZE "multikulturowość" sprawia, że dany człowiek będzie w jakiś sposób "bogatszy". Dlatego np. ja chcę kultywować np. polską Wigilię, bo jest to piękna sprawa, kupuję dziecku polskie książeczki , uczę polskich piosenek. A kiełbaska i chlebek....cóż...pewnie, że lubię nasze przysmaki ;).Ale to sprawa drugorzędna moim zdaniem, w koncu jemy, by zyć, a nie zyjemy, by jeść.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Co na drugie śniadanie do przedszkola?
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Lut 2013, 11:27:27 »

 

Kiedy najwczewśniej do przedszkola???

Zaczęty przez Magda_lenaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6624
Ostatnia wiadomość 02 Paź 2012, 13:36:50
wysłana przez anha
Rząd zamyka wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki w Kolding

Zaczęty przez GagatkaDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5078
Ostatnia wiadomość 21 Lut 2021, 21:49:16
wysłana przez Gagatka
dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez emilyroseDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3389
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2010, 22:40:32
wysłana przez Daria2007
mamusiu nie chce do przedszkola!!!

Zaczęty przez MamaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9118
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2009, 22:41:49
wysłana przez mama
Dofinansowanie do przedszkola

Zaczęty przez LoliluliDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5840
Ostatnia wiadomość 17 Kwi 2016, 13:22:17
wysłana przez Loliluli