poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT  (Przeczytany 5064 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« dnia: 05 Gru 2012, 19:20:02 »
Witam :) Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna kwestia związana z moim całorocznym przewidywalnym dochodem, który u mnie wynosi 100 tyś. Już teraz mam ponad 100 tyś i byłam w tej sprawie w skacie, 2 razy, z prośbą o zmianę tejże kwoty, jednak oni stwierdzili, że wszystko jest w porządku. Prawdopodobnie na koniec roku przekroczę tę kwotę o ok 20 tyś, czy będę musiała te pieniądze zwrócić?? I co mogę zrobić ewentualnie żeby ich nie zwracać? Dodam, że jestem w Danii ok 6 mieięcy jeżeli ma to jakieś znaczenie.

Krakers

  • Gość
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Gru 2012, 16:25:12 »
Nie zawracaj sobie głowy tą kwotą. Jak płacisz podatki "prawidłowo" to wszystko będzie OK.

Offline Piotr_223

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Gru 2012, 17:45:42 »
Jeśli przekroczysz ową kwotę to nic się nie stanie, jedyne co Cię może spotkać to po rozliczeniu roku 2012 będziesz miała dopłatę. Wynika to z tego, że teraz płacisz składkę ustaloną dla przewidywanych zarobków - teoretycznie powinnaś płacić więcej podatku, bo zarabiasz więcej niż przewidywano. Ja kiedyś będąc w takiej samej sytuacji jak Ty, zmieniałem od razu kwotę - wolałem płacić więcej co 2 tygodnie, niż wszystko naraz na wiosnę kolejnego roku :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Gru 2012, 18:55:44 »
Witam :) Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna kwestia związana z moim całorocznym przewidywalnym dochodem, który u mnie wynosi 100 tyś. Już teraz mam ponad 100 tyś i byłam w tej sprawie w skacie, 2 razy, z prośbą o zmianę tejże kwoty, jednak oni stwierdzili, że wszystko jest w porządku. Prawdopodobnie na koniec roku przekroczę tę kwotę o ok 20 tyś, czy będę musiała te pieniądze zwrócić?? I co mogę zrobić ewentualnie żeby ich nie zwracać? Dodam, że jestem w Danii ok 6 mieięcy jeżeli ma to jakieś znaczenie.
Pamietaj rowniez o jednym, ze Skat tak naprawde nie za bardzo sie interesuja zaliczkowa karta podatkowa, to zanczy czy przewidywalas np. troche zaniski diochod. Karta podatkowa, to tylko "narzedzie" do ustalenia jako takiego przyzwoitego poziomu opodatkowania zaliczkowego, aby wlasnie uniknac ewentualnych za duzych doplat podatkowych. Na podstawie sporzadzonej karty podatkowej, pracodawca potraca i odprowadza podatek do Skatu. Jezeli przykladowo masz ustalony podatek 36%, to pracodawca ppo zwolnieniu od opodatkowania kwoty wolnej wykazanej przez Skat, potraca 36%, co oznacza ze potraca od faktycznego dochodu a tym samym od dochodu ktoery jest wyzszy niz przewidywano. fikcyjny przyklad. W Karci zaliczkowek przewidywano dochod brutto 100.000 = ok. 16.000 miesiecznie (jezeli pracujesz tutaj 6 misiecy). Przykladowo Skat obliczy ze masz 8.000 kr. miesiecznie zwolnione od podatkowania (na podstawie ulg podstawowych i ulg "wlasnych" jakie ewentualnie podano do Skatu). Od 16.000 pracodawca odprowadza skladek na rynek pracy 1.280 kr. (8%). pozostaje 14.720. Po zwolnieniu od opodatkowania 8.000 pozostaje 6.720. Od tej kwoty pracodawca odprowadzi 36% = 2.419 kr. podatku.

Jezeli zarobisz nie 100.000 a np. 120.000, to nie oznacza to ze po zakonczeniu roku podatkowego masz doplacic podatek od tych ekstra 20.000. Zaliczkowo placila juzczesc podatku od tych 20.000. Przyklad. 120.000 = 20.000 miesiecznie
skladka na rynek pracy odprowadzona przez pracodawce 1.600. Pozostalo 18.400. Zwolniono od opodatkowania nadal ta sama kwota jaka pracodawca otrzymal od Skatu w karcie podatkowej to znaczy 8.000. Do opodatkowania pozostalo 10.400. i od tej kwoty pracodawca odprowadza 36% = 3.744. Zwroc uwage, ze zarabiajac wiecej, zostaje juz zaliczkowo odprowadzone troche wiecej do Skatu (3.744 miesiecznie przy dochodzie miesiecznym 20.000 w porownaniu do 2.419 gdybys zarobila tyle co przewidywano, to znaczy tylko 100.000.
W wiec zarabiajac faktycznie wiecej, nie zmienia sie kwpota wolna od opodatkowania jaka ustalil Skat a od reszty placi sie ten w karcie ustalony podatek np. 36%.
Wszystko wyjasni sie po sporzadzeniu przez Skat propozycji rozliczenia za 2012. Pamietaj sprawdzic swoja zaliczkowa deklaracje podatkowa na 2013, szczegolnie jezeli zaczelas pracowac w Danii w 2012.

Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Gru 2012, 13:49:56 »
Jeśli przekroczysz ową kwotę to nic się nie stanie, jedyne co Cię może spotkać to po rozliczeniu roku 2012 będziesz miała dopłatę. Wynika to z tego, że teraz płacisz składkę ustaloną dla przewidywanych zarobków - teoretycznie powinnaś płacić więcej podatku, bo zarabiasz więcej niż przewidywano. Ja kiedyś będąc w takiej samej sytuacji jak Ty, zmieniałem od razu kwotę - wolałem płacić więcej co 2 tygodnie, niż wszystko naraz na wiosnę kolejnego roku :)

Właśnie byłam w Skacie w tej sprawie, 2 razy, ale oni cały czas podkreślają, że wszystko jest okej i nie ma takiej potrzeby żeby cokolwiek zmieniać. Czy powinnam chodzić aż do skutku?

A słyszałam też, że jest możliwość zmiany w domu, gdzieś na stronie Skatu, czy jeżeli samemu zmieni się tą kwotę to później nie będzie problemów? Skoro oni nie chcą mi zmienić może powinnam sama sie tym zająć?  :)



Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Gru 2012, 14:37:50 »
Właśnie byłam w Skacie w tej sprawie, 2 razy, ale oni cały czas podkreślają, że wszystko jest okej i nie ma takiej potrzeby żeby cokolwiek zmieniać. Czy powinnam chodzić aż do skutku?

A słyszałam też, że jest możliwość zmiany w domu, gdzieś na stronie Skatu, czy jeżeli samemu zmieni się tą kwotę to później nie będzie problemów? Skoro oni nie chcą mi zmienić może powinnam sama sie tym zająć?  :)

Jestem z natury bardzo cierpliwa osoba, ale...rece opdaja  :o. Tak szczegolowey opis z podanymi przykladami i wyjasnieniami a Ty w ogole nic z tego nie rozumiesz ::). Czy na prawde nie czytasz tego co napisalem i znowu pytasz czy masz chodzic do Skatu i zmieniac karte podatkowa 2012?. Karty podatkowej na 2012 JUZ NIE ZMIENISZ !!!!. Jezeli zaplacilas na podstawie karty podatkowej 2012 troche za duzo podatku, co rowniez uwidocznilem w moim przykladzie wyliczen, to po zakonczenkiu roku podatkowego w faktycznym rozliczeniu rocznym (a nie zaliczkowym na podstawie karty podatkowej) bedziesz musiala prawdopodobnie troche doplacic, ale byc moze nie, poniewaz w rozliczeniu rocznym mozesz wniesc faktyczne ulgi podatkowe a nie te ktore byly wnoszone jako przewidywane ulgi w karcie podatkowej. Jezeli te ulgi beda wyzsze/dosc wysokie w porownaniu z wniesionymi do karty podatkowej 2012, to byc moze dostanieszjeszcze zwrot podatku zamiast doplaty.

Oczywiscie zmiany w karcie podatkowej mozna wnosic samemu elektronicznie wielokrotnie w ciagu roku i wiekszosc podatnikow tak robi, nie chodzac ze wszystkim do Skatu, ale nie ma to absolutnie sensu odnosnie karty podatkowj 2012, rok podatkowy konczy sie za ok. 20 dni i zmiana nie wniesie zadnych zmian w opodatkowaniu. Natomiast sprawdz swoja karte podatkowa na 2013. Jezeli uwazasz, ze przewidywane dochody/ulgi jaki naniosl skat nie sa wlasciwie - mozesz to sama zmienic w swojej teczce podatkowej. skat zwraca uwage, ze podatnik powinien prawdzic propozycje Skatu.

Zapomnij wiec wszystko o karcie podatkowej 2012. Lepiej pojsc na spacer w mrozne popoludnie. Na jutro zapowiadaja "snestorm" (burze sniegowa).


Offline Juztynka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-1
Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Gru 2012, 15:42:28 »
Mam nadzieję, że ręce nie opadły ;) dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam! :)

poloniainfo.dk

Odp: Czy bede musiala zwrocic pieniadze dla SKAT
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Gru 2012, 15:42:28 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15697
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 20201
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 52294
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 16382
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21846
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior