poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?  (Przeczytany 4992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anastazjasz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« dnia: 08 Sty 2013, 23:54:14 »
Witam

Jestem ciekaw czy mogę zmienić fradrag tak aby nie był podzielony na 12 miesięcy ale na 6? Czyli żebym miał większy przez 6 miesięcy a potem, a potem wyjeżdżam z Danii, ha.

Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sty 2013, 01:48:14 »
Witam

Jestem ciekaw czy mogę zmienić fradrag tak aby nie był podzielony na 12 miesięcy ale na 6? Czyli żebym miał większy przez 6 miesięcy a potem, a potem wyjeżdżam z Danii, ha.

Pozdrawiam
Znamna to sposob, ale niewiele ci on pomoze. Pozakonczeniu roku podatkowego, dostanieszrozliczenie do domu do Polski i nie unikniesz doplaty podatku. wlasciwy sposob zuskania podatku za okres ktory przewidujesz, ze bedziesz w Danii to poinformowanie Skatu o przewidywanym zakonczenkiu okresu obowiazku podatkowego w Danii. Wowczas twoje ulgi podatkowe, beda naliczone wlasciwie za ten okres i zaliczkowa deklaracja podatkowa 2013 (karta podatkowa) bedzie wkazywala wolnakwote od podatku za okres 6 a nie 12 miesiecy. niestey zmiany okresu obowiazku podatkowego nie mozna dokonac elektronicznie w teczce podatkowej - trzeba zmienic to w Skat.

Nie wiem tylko dlaczego zakonczyles swoj post: ...a potem wyjezdrzam z Danii, ha  ;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sty 2013, 01:50:13 »
....pelno bledow w moim poscie...ale tez nie pora do pisania postow...juz zaraz 03.00....

Offline anastazjasz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sty 2013, 07:02:50 »
to zakończenie to pokazanie radości na myśl o wyjeździe, za odpowiedź dzięki wielkie, szczególnie za fragment o rozliczeniu w Polsce, byłbym zaskoczony

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sty 2013, 11:01:17 »
...ja zrozumialem to troche inaczej....ale byc moze patrze na to przez inne okulary, poniewazzdecydowania wiekszosc osob zwracajace sie z takimi i podobnymi pytaniami szuka, delikatnie mowiac, "korzysci" podatkowych  ;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Sty 2013, 11:15:00 »
Typowy przyklad czasto zadawanego pytania. "Czy mozna dopasowac kwote wolna od podatku, np. do 12.000 kr. miesiecznie?".

Odpowiedz: mozna, jezeli ulgi podatkowe (= ulgi ustawowe + indywidualne), sa odpowiednio wysokie i w przyblizeniu daja taka kwote wolna od opodatkowania.

Potem nastepuje kolejne pytanie: "Nie, nie o to chodzi, poniewaz ulg poza dojazdami do pracy to juz nie mam, ale przeciez mozna wpisac rozne inne do karty podatkowej i dopasowa tak, aby daly 12.000".

Odpowiedz: "Mozna".

Kolejne pytanie: "A czy mozna tez obnizyc przewidywany dochod roczny?".

Odpowiedz: "Mozna".

Mija prawie 1½ roku. Ta sama osoba pyta:

"Co mam zrobic. Skat przylozyl mi bardzo duza kwote do zaplaty podatku za ostatni rok. Nie wiem dlaczego, ale chyba brakuje w moim rozliczeniu jakis ulg podatkowych. Czy mozna z tym cos zrobic?".

Odpowiedz:"Tak, mozna - zaplacic".

Oczywiscie mowa o fikcyjnym przypadku ;)

 

Offline anastazjasz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Sty 2013, 12:32:30 »
Rozumiem, trochę masz rację, chodzi mi o to, że czas zmiany nadszedł a ponieważ jestem bez rodziny, mieszkam blisko pracy,mam normalny kontrakt, nie płacę na fundusz dla łazików, ani grosza dla pseudo pomagaczy to jedyne co mam to moje 4400 fradragu, żadnych ulg, co jest irytujące jak człowiek czyta ile ich jest, jeśli. Ponieważ nadszedł czas zmian (mieszkania, kraju, kontynentu) to chcę mieć fradrag x2 do końca pobytu (bo nie wiem czy coś dostanę jak go nie wykorzystam, a tak to wykorzystam i dostanę).

Naturalnie właściwe podejście do pytania umieszczonego w dziale podatki na forum Polonii,  obawiam się, że jestem względnie uczciwy, o ile można być uczciwym dzisiaj, porównując do panującej dookoła nieuczciwości raczej jestem  i taka myśl nie przeszła mi do głowy (przyszła żeby pracować pół roku z dużym fradragiem a potem się zwalniać i w następnym roku szukać innej pracy, ale mi się nie chce i za stary jestem)

Oczywiście zapomniałem zapytać w pierwszym poście (tak byłem podekscytowany, że to mój pierwszy raz...na forum) czy kartę podatkową w opisanym przypadku mogę zmienić teraz kiedy rok już się zaczął?

poloniainfo.dk

Odp: zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Sty 2013, 12:32:30 »

 

rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12678
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 52247
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
UWAGA! Nie dla każdego A-kasse

Zaczęty przez animattDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 16369
Ostatnia wiadomość 08 Mar 2018, 03:50:19
wysłana przez animatt
Feriepenge - pracodawca nie chce wypłacić.

Zaczęty przez AsfaltDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 12185
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2011, 18:30:58
wysłana przez tomekskive
Nie ma nic za darmo...

Zaczęty przez CzaryMaryDział Hydepark

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 18234
Ostatnia wiadomość 15 Kwi 2014, 13:26:04
wysłana przez CzaryMary