poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Sosu skole  (Przeczytany 10755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Majka02

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Sosu skole
« dnia: 20 Sty 2013, 19:40:24 »
Witam!

Bardzo prosze o wszelkie informacje dotyczace Sosu skole . W jakim stopniu trzeba znac Duński? Ile trwa edukacja i jak wrażenia.

Pozdrawiam

Offline AK211

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 40
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Sty 2013, 10:28:27 »
W takim, żeby sobie poradzić ;) To znaczy - rozumieć, o czym mówi się na zajęciach, umieć się ogarnąć, odrobić zadania.
Czas trwania zależy od linii wykształcenia, w sosu skole można wziąć i kilkutygodniowy kurs przygotowawczy - i kilkuletnie linie zawodowe.

A wrażenia..? Chyba każdy sam musi sprawdzić, zwłaszcza, że każdy ma inne oczekiwania, czyż nie ?

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Sty 2013, 11:29:55 »
Faktycznie aby iść do tej szkoły trzeba w miarę płynnie porozumiewać się po duńsku. Wszystkie wykłady jak i zadania domowe są przecież w tym języku... No może poza wykładami z języka angielskiego ;)
Ja 1 marca tego roku rozpoczynam edukację w SOSU skole w Brøndby. Będę sie kształciła na asystenta pedagoga. Całe szkolenie potrwa do maja przyszłego roku a przez cały okres mojej edukacji będę otrzymywała całą wypłatę :)
O wrażeniach mogę opowiedzieć jak już troszke pochodzę do szkoły ;) Pozdrawiam
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Sty 2013, 16:33:31 »
Faktycznie aby iść do tej szkoły trzeba w miarę płynnie porozumiewać się po duńsku. Wszystkie wykłady jak i zadania domowe są przecież w tym języku... No może poza wykładami z języka angielskiego ;)
Ja 1 marca tego roku rozpoczynam edukację w SOSU skole w Brøndby. Będę sie kształciła na asystenta pedagoga. Całe szkolenie potrwa do maja przyszłego roku a przez cały okres mojej edukacji będę otrzymywała całą wypłatę :)
O wrażeniach mogę opowiedzieć jak już troszke pochodzę do szkoły ;) Pozdrawiam
    Tylko nie zapomnij, ze obiecalas, hihi ;). Interesuje mnie tez ten kierunek i do Brøndby mam niedaleko. A tak poza tym jestem bardzo ciekawa, jakie warunki musialas spelniac, zeby otrzymywac cala wyplate? Jestes na a-kasse, czy tez to rodzaj jakiegos stypendium? Nie bardzo rozumiem.... Oczywiscie to dla mnie "spiewka" przyszlosci, ale mysle, ze warto juz wczesniej wiedziec o warunkach . Dzieki za ewentualna odpowiedz :) :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sty 2013, 09:52:37 »
Już odpowiadam

Warunki jakie należy spełnić to:
- jak już pisałam wcześniej w miarę płynne porozumiewanie się językiem duńskim
- trzeba miec ukończone 25 lat
- ukończone 9 klas szkoły ( jeżeli ktoś chodził do szkoły w Danii)
- trzeba posiadać minimum dwu letnie doświadczenie z pracy w żłobku czy przedszkolu
- no i najważniejsze, aby podjąć naukę należy być zatrudnionym w żłobku lub przedszkolu
To chyba wszystko. Jak coś sobie jeszcze oprzyponę to dopiszę. Pozdrawiam
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sty 2013, 15:58:51 »
Już odpowiadam

Warunki jakie należy spełnić to:
- jak już pisałam wcześniej w miarę płynne porozumiewanie się językiem duńskim
- trzeba miec ukończone 25 lat
- ukończone 9 klas szkoły ( jeżeli ktoś chodził do szkoły w Danii)
- trzeba posiadać minimum dwu letnie doświadczenie z pracy w żłobku czy przedszkolu
- no i najważniejsze, aby podjąć naukę należy być zatrudnionym w żłobku lub przedszkolu
To chyba wszystko. Jak coś sobie jeszcze oprzyponę to dopiszę. Pozdrawiam
Dziekuje serdecznie i rowniez pozdrawiam :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Majka02

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sty 2013, 20:43:25 »
Dziękuję za wszystkie informacje:)

poloniainfo.dk

Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sty 2013, 20:43:25 »

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sty 2013, 21:21:04 »
Rybko a nie jest to tak że praktyka też wystarczy ? Czy jednak musi to być zatrudnienie ?

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Sty 2013, 21:22:11 »
Faktycznie aby iść do tej szkoły trzeba w miarę płynnie porozumiewać się po duńsku. Wszystkie wykłady jak i zadania domowe są przecież w tym języku... No może poza wykładami z języka angielskiego ;)
Ja 1 marca tego roku rozpoczynam edukację w SOSU skole w Brøndby. Będę sie kształciła na asystenta pedagoga. Całe szkolenie potrwa do maja przyszłego roku a przez cały okres mojej edukacji będę otrzymywała całą wypłatę :)
O wrażeniach mogę opowiedzieć jak już troszke pochodzę do szkoły ;) Pozdrawiam

Witaj Rybka, mam pytanie dotyczące tej nauki. Jestem zainteresowana pójsciem do szkoły (może też SOSu) od sierpnia, bo od czerwca będę bezrobotna na dagpenge. Chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej o zasadach nauki. Interesuje mnie głównie temat pieniędzy. Czy będę mogła dostać też normalną wypłatę ak Ty czy tylko te SU-penge? Z kim rozmawiać i gdzie się udać, żeby zapytac? Zależy mi na tym, bo wiadomo, jest to kilkanaście miesięcy nauki, a opłaty trzeba robić. I jeszcze może pytanie odnośnie tego asystenta pedagoga? Coś więcej na ten temat możesz mi napisać? Co taka osoba robi i czy są oferty pracy na takie stanowiska? Może wybrać coś innego? Co jeszcze byłoby z zawodów, które wartoby wybrać??
Pozdrawiam

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Sty 2013, 21:57:02 »
MC aby zacząć naukę na kursie przyśpieszonym trzeba być zatrudnionym, praktyka nie wystarczy.

Bluszcz są dwie opcje szkolenie dłuższa, o której poczytasz tutaj:
http://sosuc.dk/vil-du-vaere-sosu'er/paedagogisk-assistent-uddannelse-(pau)/ordinaer-pau.aspx

oraz krótsza, o której poczytasz tutaj:
http://sosuc.dk/vil-du-vaere-sosu'er/paedagogisk-assistent-uddannelse-(pau)/pau-som-gvu.aspx

Mam nadzieje, że to coś pomoże. Jakby co pytaj :)
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline AK211

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 40
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sty 2013, 07:27:51 »
Bluszcz, przecież zostało napisane powyżej, że regułą ( warunkiem ) jest, wcześniejsza praca w żłobku/przedszkolu przez dwa lata. Wówczas otrzymuje się tzw. voksen løn ( w innym przypadku otrzymuje się elevløn - kiedyś to była kwota ok. 8000 kr, a teraz musiałabyś sprawdzić na stronie jakiejkolwiek szkoły, albo wpisać w google ;) ).

Co do ofert pracy, to muszę ostudzić Wasze zapały - komuny oszczędzają, jak mogą, tnąc wszelkie wydatki. Zwalnia się pedagogów i ich pomoce, jest ich w instytucjach mniej i mniej. Natomiast jeśli powstaje wakat - instytucje przeważnie wybierają osobę bez wykształcenia - jest tańsza. I ostatnia ciekawostka - ostatnio w naszej okolicy był wakat na dwóch pomocników przedszkolnych. Było ponad 500 zgłoszeń,  pracę dostały dwie osoby - tak - naturalnie bez wcześniejszego wykształcenia.

Pozdrawiam :)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lut 2013, 15:04:02 »
Bluszcz, przecież zostało napisane powyżej, że regułą ( warunkiem ) jest, wcześniejsza praca w żłobku/przedszkolu przez dwa lata. Wówczas otrzymuje się tzw. voksen løn ( w innym przypadku otrzymuje się elevløn - kiedyś to była kwota ok. 8000 kr, a teraz musiałabyś sprawdzić na stronie jakiejkolwiek szkoły, albo wpisać w google ;) ).

Co do ofert pracy, to muszę ostudzić Wasze zapały - komuny oszczędzają, jak mogą, tnąc wszelkie wydatki. Zwalnia się pedagogów i ich pomoce, jest ich w instytucjach mniej i mniej. Natomiast jeśli powstaje wakat - instytucje przeważnie wybierają osobę bez wykształcenia - jest tańsza. I ostatnia ciekawostka - ostatnio w naszej okolicy był wakat na dwóch pomocników przedszkolnych. Było ponad 500 zgłoszeń,  pracę dostały dwie osoby - tak - naturalnie bez wcześniejszego wykształcenia.

Pozdrawiam :)
No to mnie zmartwilas.... Ale dzieki za info, lepiej wiedziec wczesniej i rozgladac sie za innymi opcjami :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

MalaCzarna

  • Gość
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lut 2013, 15:22:56 »
MC aby zacząć naukę na kursie przyśpieszonym trzeba być zatrudnionym, praktyka nie wystarczy.


Zapytałam bo mi mój kosultant powiedział że praktyka wystarczy.ALE wierzę że ty jesteś lepiej poinformowana.
Dziękuję za informację !  :)

Offline Bluszcz

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 8
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lut 2013, 16:54:25 »
Mam znajomą, która będąc na kontanthjaelpie poszła się uczyć do SUSu i dostała od komuny normalną pensję, a nie tylko te SU-penge - tak sobie załatwiła. (dokładnie nie wiem jak to załatwiła i z kim rozmawiałą)
A ja opłacając a-kasse, czy mam szansę uzyskać też normalną kasę z dagpenge idąc do takiej szkoły? Czy ktoś wie, czy można jakoś sobie to załatwić, porozmawiać ze związkami?? Czy trzeba może jakieś warunki spełnić?
Trochę by mi zależało na tym, by się czegoś tu nauczyć i znaleźć lepszą pracę.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lut 2013, 17:19:13 »
Mam znajomą, która będąc na kontanthjaelpie poszła się uczyć do SUSu i dostała od komuny normalną pensję, a nie tylko te SU-penge - tak sobie załatwiła. (dokładnie nie wiem jak to załatwiła i z kim rozmawiałą)
A ja opłacając a-kasse, czy mam szansę uzyskać też normalną kasę z dagpenge idąc do takiej szkoły? Czy ktoś wie, czy można jakoś sobie to załatwić, porozmawiać ze związkami?? Czy trzeba może jakieś warunki spełnić?
Trochę by mi zależało na tym, by się czegoś tu nauczyć i znaleźć lepszą pracę.

Kliknelam w google: voksenuddannelse i prosze:
http://www.voksenlaerling.nu/?gclid=CPC34cyPmLUCFaF7cAod_HMALA
milej lektury  :)

poloniainfo.dk

Odp: Sosu skole
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lut 2013, 17:19:13 »

 

czy szkola sosu daje pobyt?

Zaczęty przez MagdalenkaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3758
Ostatnia wiadomość 13 Kwi 2007, 11:21:03
wysłana przez Magdalenka
sosu-hjælper - a poziom duńskiego

Zaczęty przez dania_dDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 5076
Ostatnia wiadomość 25 Maj 2012, 23:07:19
wysłana przez Juta
SOSU skolen

Zaczęty przez asiafka76Dział Edukacja

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4330
Ostatnia wiadomość 01 Wrz 2010, 18:04:20
wysłana przez Juta
Sosu C trin 1

Zaczęty przez Kazik40Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4711
Ostatnia wiadomość 04 Wrz 2015, 17:39:40
wysłana przez Kazik40
pytanie o szkoly SOSU

Zaczęty przez paulinaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3769
Ostatnia wiadomość 07 Maj 2007, 16:38:29
wysłana przez paulina