poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii  (Przeczytany 4118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kadill

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii
« dnia: 30 Sty 2013, 19:39:12 »
Witam serdecznie i proszę o pomoc. Zostałam zatrudniona od nowego roku na zasadzie:pracuję 2 tygodnie w Danii a na 2 tygodnie wracam do Polski.W Polsce już nie pracuję i nie mogę opłacać ZUSu. Zachowałam Polską rezydencje. Złożyłam dokumenty w Skacie  gdzie zostałam poinformowana,ze otrzymam numer do rozliczeń podatkowych ale z tego co zrozumiałam nie jest to numer CPR.(może zle zrozumiałam?)
I teraz zaczynają się moje wątpliwości. Czy w tej sytuacji  będę w Danii ubezpieczona zdrowotnie i emerytalnie (mam na myśli emeryture państwową) jeżeli nie mam CPR tylko numer podatkowy.  Czy mogę sobie wyrobić żółtą kartę?  Jak będą wyglądać moje podatki jeżeli przedłużę umowę na następny rok .Słyszałam,że trzeba oddać ulgę na diety(25000). Czy w następnym roku mogę sobie odliczać podróże do Polski? Czy jeżeli ma się rezydencję w Polsce to trzeba w rocznym rozliczeniu uwzględniać polskie odsetki bankowe i płacić w Danii podatek od polskiej nieruchomości? Jeżeli ktoś dobrze zorientowany może mi odpowiedzieć na te wszystkie pytania to będę niezmiernie wdzięczna.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sty 2013, 22:32:47 »
Witam serdecznie i proszę o pomoc. Zostałam zatrudniona od nowego roku na zasadzie:pracuję 2 tygodnie w Danii a na 2 tygodnie wracam do Polski.W Polsce już nie pracuję i nie mogę opłacać ZUSu. Zachowałam Polską rezydencje. Złożyłam dokumenty w Skacie  gdzie zostałam poinformowana,ze otrzymam numer do rozliczeń podatkowych ale z tego co zrozumiałam nie jest to numer CPR.(może zle zrozumiałam?)
I teraz zaczynają się moje wątpliwości. Czy w tej sytuacji  będę w Danii ubezpieczona zdrowotnie i emerytalnie (mam na myśli emeryture państwową) jeżeli nie mam CPR tylko numer podatkowy.  Czy mogę sobie wyrobić żółtą kartę?  Jak będą wyglądać moje podatki jeżeli przedłużę umowę na następny rok .Słyszałam,że trzeba oddać ulgę na diety(25000). Czy w następnym roku mogę sobie odliczać podróże do Polski? Czy jeżeli ma się rezydencję w Polsce to trzeba w rocznym rozliczeniu uwzględniać polskie odsetki bankowe i płacić w Danii podatek od polskiej nieruchomości? Jeżeli ktoś dobrze zorientowany może mi odpowiedzieć na te wszystkie pytania to będę niezmiernie wdzięczna.
Troche za duzo grzybow w barszczu. Otrzymasz normalny cpr.nr., jezeli nie masz adresu zameldowania w Danii mozesz otrzymac tymczasowa zolta karte z polskim adresem. W Danii nie ma ubezpieczenia emerytalnego. Emerytura panstwowa to emerytura wyliczana na podstawie ilosci lat pobytu/pracy. Warunkiem aby uzyskac ulge na wyzywienie i zakwaterowanie jest kontrakt pracy ograniczony w czasie, ale max. 12 miesiecy. Przedluzanie kontraktu na kolejny ograniczony okres nie upowaznia do kolejnej ulgi. Osobny rozdzial to podatek od wartosci posiadanej nieruchomosci w Polsce, ktory placi sie w Danii jezeli masz pelen obowiazek podatkowy w Danii. Dotyczy to rowniez odsetek od wkladow bankowych. Sama rezydencja w Polsce nie musi oznaczac ze nie masz w Danii pelnego obowiazku podatkowego.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sty 2013, 22:35:03 »
Jezeli uzbroisz sie w cierpliwosc i poszukasz, to znajdziesz tutaj na forum bardzo szczegolowe wyjasnienia na wszystkie twoje pytania.   

Offline kadill

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sty 2013, 19:50:53 »
Dziękuję Roga za odpowiedz,  niemniej nie pozbyłam się wszystkich wątpliwości. Wiem ,że w następnym roku nie otrzymam ulgi na zakwaterowanie ale czy trzeba oddać ulgę z poprzedniego roku?
I jak mam się dowiedzieć czy obowiązuje mnie ograniczony czy pełen obowiązek podatkowy.Jakoś nie mogę nigdzie tego znalezć. Na czym polega różnica?

poloniainfo.dk

Odp: Rezydencja w Polsce a ubezpieczenia społeczne w Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sty 2013, 19:50:53 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 250654
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 602
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 26817
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33126
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30090
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand