poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Rozliczenie 2012 w Polsce  (Przeczytany 3316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline heo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Rozliczenie 2012 w Polsce
« dnia: 27 Lut 2013, 20:23:15 »
Witam

Mam pytanie od półtora roku żyje i pracuje w Danii. Słyszałem coś takiego, że muszę ujawnić swoje dochody z 2012 w Urzędzie Skarbowym w Polsce. Nie wiem jak to miało by wyglądać i jakiego pit-u powinienem użyć.
Na pewno są na forum osoby dłużej przebywającej w Dk może ktoś mi wyjaśni tą sprawę nie chce żeby za rok albo dwa US odezwał się z naliczoną karą i odsetkami.

Offline zybis

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lut 2013, 20:36:10 »
aktualnie nie musisz przedstawiac dochodow z dani jesli pracowales caly rok. kiedys trzeba bylo co roku skladac odpowiedni pit ale od roku lu 2 juz nie ma obowiazku. ja kiedys skladalem pit przez firme i oni pozniej mi powiedzieli ze przepisy sie juz zmienily.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lut 2013, 22:56:36 »
Witam

Mam pytanie od półtora roku żyje i pracuje w Danii. Słyszałem coś takiego, że muszę ujawnić swoje dochody z 2012 w Urzędzie Skarbowym w Polsce. Nie wiem jak to miało by wyglądać i jakiego pit-u powinienem użyć.
Na pewno są na forum osoby dłużej przebywającej w Dk może ktoś mi wyjaśni tą sprawę nie chce żeby za rok albo dwa US odezwał się z naliczoną karą i odsetkami.
W niektorych sytuacjach korzystnym jest zlozenie PITu w Polsce dokumentujacego dochody uzyskane w Danii, nie tylko ze wzgledu na "sprawy" polskie ale rowniez jako dokumentacje dla Skat, jezeli chcialbys korzystac z obowiazku podatkowego przyslugujacego pracownikom tranzytowy, ale tego nie wiem poniewaz nie piszesz nic o tym czy jestes tutaj sam czy z rodzina czy masz wlasne mieszkanie w Polsce itp. W Polsce jak juz napisani, nie ma obowiazku skladania PITu, jezeli wlacznie masz dochod z Danii, ale masz prawo do jego zlozenia i wowczas jestes podatnikime  tu i tam, mimo ze "Zerowym" ale podatnikiem.

Offline heo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lut 2013, 12:12:31 »
Dziękuje za odpowiedz  :)

Offline LL

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwi 2013, 18:54:20 »
Mam pytanie podobnej natury: pracowałam w Danii "na chwilę" tj 26.10.2012- 25.11.2012 na duńskiej umowie (polska została anulowana, kiedy podpisałam drugą w Danii). Otrzymałam niedawno payslip- w firmie powiedziano mi, że mam ów dochód ujawnić w Polsce (dorzucić do zeznania wypełniony PIT-ZG). Teoretycznie w Polsce nie ma śladu po moim zarobku w Danii- pieniądze dostałam do ręki, a polska umowa, jak wspomniałam, została zerwana.
Pytanie brzmi: czy naprawdę jest sens? Czy mogę zwyczajnie zignorować ten kwitek, skoro ani niczego nie muszę płacić państwu, ani państwo mnie?

Offline novodat

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwi 2013, 16:15:33 »
Witam ,
W 2012 pracowałam w styczniu w PL, a od lutego do grudnia w Danii? Pytanie moje do Was czy ja mogę rozliczyć się w PL tylko z tego 1 miesiąca czy też z tych pozostałych 11 miesiacy które pracowalam w Danii??? Jakie pity mam złożyć ?

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwi 2013, 16:46:11 »
Witam ,
W 2012 pracowałam w styczniu w PL, a od lutego do grudnia w Danii? Pytanie moje do Was czy ja mogę rozliczyć się w PL tylko z tego 1 miesiąca czy też z tych pozostałych 11 miesiacy które pracowalam w Danii??? Jakie pity mam złożyć ?
Najlepiej zapytaj sie bezposrednio w skarbowce, albo napisz do nich maila z pytaniem. Troche tam dokumentow jest i przeliczen, wiec po co masz zle zrobic. Pytaj u zrodla.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwi 2013, 16:46:11 »

Offline LL

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwi 2013, 18:55:58 »
Problem w tym, że pytałam u wielu źródeł, które powinny wiedzieć najlepiej, ale każde mówiło mi co innego.

Poszłam bezpośrednio do księgowej, która specjalizuje się w rozliczeniach pracowników na linii Polska- Dania i przygotuje mi wszystkie papiery :)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwi 2013, 18:59:14 »
Problem w tym, że pytałam u wielu źródeł, które powinny wiedzieć najlepiej, ale każde mówiło mi co innego.

Poszłam bezpośrednio do księgowej, która specjalizuje się w rozliczeniach pracowników na linii Polska- Dania i przygotuje mi wszystkie papiery :)
Wiesz, w sumie to nie jest skomplikowane, sama tez bys zrobila. Ja tylko podalam namiary na skarbowke, bo wydaje  mi sie, ze tak najpewniej i najszybciej. Ale ksiegowa to tez dobra opcja.
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: Rozliczenie 2012 w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwi 2013, 18:59:14 »

 

uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9250
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7992
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 35708
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12138
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@
Kredyt hipoteczny w Polsce, a rekomendacja KNF.

Zaczęty przez TmkGzlkDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7370
Ostatnia wiadomość 16 Paź 2015, 19:35:01
wysłana przez aneczka.k