poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Strajk w szkołach  (Przeczytany 87146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nutka53

  • Gość
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #165 dnia: 03 Gru 2013, 21:35:23 »
a kto mówi, że kształcenie w Polsce jest słabe? jest dobre, tyle, że mało praktyczne.
Tekst mówi o matematyce-moje zdanie jest takie, że powinniśmy wszyscy umieć liczyć, mnożyć, dodawać, dzielić, ale czy wyższe umiejętności są nam naprawdę potrzebne? :) Jeśli ktoś chce pracować w tej dziedzinie, to ja rozumiem...ale tak na co dzień?


 mysle ze w tym tescie chodzi o umiejetnosc logicznego myslenia i polaczenie tej umiejetnosci z wiedza matematyczna na podstawowym poziomie.
 moj najstarszy syn mowi ze te umiejetnosci sa wazne a nawet b. wazne bo juz podobne pytania zadawane sa kandydatom na rozmowach wstepnych o prace , niestey ale w  w niedalekiej przyszlosci nasze dzieci beda musialy konkurowac o miejsca pracy

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #166 dnia: 04 Gru 2013, 00:00:55 »
mysle ze w tym tescie chodzi o...

To jest miedzynarodowe badanie PISA i obejmuje różne dziedziny, nie tylko matematykę. A Polska w tym światowym rankingu od wielu lat zajmuje wysokie pozycje. Staram się podeprzeć tylko jednym przykładem i pokazać, że polska edukacja stoi na wysokim poziomie, naprzeciw niedowiarkom i maruderom jak to zle im bylo w polskiej szkole.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #167 dnia: 04 Gru 2013, 00:11:14 »
Czytanie ze zrozumieniem i przyrodę. Wiem. Pisałam o matematyce bo o tym głownie w tekście było. A ogólnie mówiąc to metodologia tego badania opierała sie o umiejetność rozwiązywania tekstów. Nie wiem czy to sie do czegoś w życiu przydaje ;)

Co do szkoły polskiej. Nie jest za dobrze. Mnóstwo niepotrzebnych rzeczy - patrz kwejk, egzaminy, matura wg klucza. Lektury ciagle te same, za wiele sie nie zmienia. Szkoła w Polsce niestety nie rozwija sie. Studia to juz inna sprawa, tez nie za dobrze tu wypadamy. Studia w pl - mnóstwo teorii, mało praktyki. Ale to juz na inny wątek :)
Podsumowując - fajnie ze polscy uczniowie dobrze wypadli, ale nie przecenialabym tych badań, bo rozwiązywanie testów to nie wszystko.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #168 dnia: 04 Gru 2013, 14:46:34 »
Mój mały kamyczek do ogródka  ;) Wybaczcie  ;D

"Przykładowe pytanie z najwyższego poziomu testu matematycznego brzmiało: „Helena wybrała się rowerem nad rzekę oddaloną o 4 km. Zajęło jej to 9 minut. Wróciła do domu krótszą drogą liczącą sobie 3 km. Zajęło jej to tylko 6 minut. Jaka była średnia prędkość Heleny na trasie do rzeki i z powrotem?”

 Na tak „trudne” pytanie poprawnie odpowiedziało tylko 5% polskich 15- i 16-latków, którzy pisali ten test. Poziom 5. ukończyło 16,7% naszych uczniów, czyli poprawnej odpowiedzi udzieliło 30% „top performerów” z matematyki. Oznacza to, że 70% naszych matematycznych „orłów” nie poradziło sobie z banalnym zadankiem na obliczenie średniej prędkości. Pamiętam, że sam w tym wieku musiałem rozwiązać znacznie trudniejsze zadania z tego zakresu, bez zaliczenia których można było zapomnieć o zaliczeniu semestru z fizyki.

Poprzeczka została obniżona tak nisko, że gimnazjaliści rozwiązują pytania testowe, z którymi 20 lat temu poradziłby sobie średnio uzdolniony uczeń środkowych klas ówczesnej 8-letniej podstawówki. A na maturze A.D. 2020 pewnie pojawi się zadanie: „Pokoloruj drwala”.

PS: Poprawna odpowiedź na zadanie z poziomu 6. brzmi: 28 km/h."

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #169 dnia: 04 Gru 2013, 18:19:20 »
Mnie wyszło że gdyby wzięła skuter to byłaby dużo szybciej  :)
A tak to obiad spóźniony a Helena  zmachana jak koń po westernie  :P

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #170 dnia: 04 Gru 2013, 19:47:55 »
I dalej Wam zle, olaboga :'(  To jaki dziś jest poziom wszyscy wiemy. Badanie obrazuje w któym miejscu jest poziom nauczania na tle pozostałych krajów. I nie ma tu znaczenia czy jest to pytanie o Helenę w Polsce czy Helgę w Niemczech na hulajnodze, bo widzę, że "santo" odkopuje w Necie pytania :)

Do Farvela: Wiem, nie jest dobrze, ale w innych krajach jest jeszcz gorzej. I z jednej strony ty piszesz, że w polskiej szkole nic się nie zmienia, a powinno. Z drugiej strony "Santo" pisze, że 20 lat temu uczeń podstawówki był lepiej rozwinięty, co oznaczałoby,  że jednak stary system był lepszy. Sami nie wiecie czego chcecie. :P

ps. "Lektury ciągle te same"?   Z kanonu lektur obowiązkowych dla gimnazjów decyzją MEN-u usunięto "Pana Tadeusza". Chcieliscie zmiany...
« Ostatnia zmiana: 04 Gru 2013, 20:05:05 wysłana przez daniaa »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #171 dnia: 05 Gru 2013, 00:01:13 »
Lata lecą, mogliby dołożyć cos nowego, współczesnego. Czy w ciagu ost 40, 50 lat nie napisano żadnego dzieła?

Pan Tadeusz jest nadal w liceum, moze to właściwsza pora ;)

poloniainfo.dk

Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #171 dnia: 05 Gru 2013, 00:01:13 »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #172 dnia: 05 Gru 2013, 00:06:46 »


(...)20 lat temu uczeń podstawówki był lepiej rozwinięty, co oznaczałoby,  że jednak stary system był lepszy. Sami nie wiecie czego chcecie. :P
.

To nie to jest powodem. Teraz jest wiecej "oglupiaczy". Kiedyś wypracowań nie pisał wujek Google, nie było netu, czytało sie książki... A teraz po co? Jest Wikipedia :)

Tak, tak, generalizuję, ale chyba jednak zasadnie ;)

I tak - nie dotyczy to tylko dzieci w pl. Mowię tylko o tym dziwnym świecie ;)

poloniainfo.dk

Odp: Strajk w szkołach
« Odpowiedź #172 dnia: 05 Gru 2013, 00:06:46 »

 

Jakie są kryteria kwalifikowania osób na DU2 i DU3 w szkołach językowych?

Zaczęty przez bloomDział Edukacja

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 14219
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2010, 21:46:23
wysłana przez Bluszcz
strajk kabusewcow autobusow i pociagow?

Zaczęty przez magda0904Dział Kopenhaga

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4586
Ostatnia wiadomość 29 Kwi 2008, 10:45:49
wysłana przez willy
Autobusy na Fionii - strajk

Zaczęty przez mala_z_AarhusDział Odense

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5117
Ostatnia wiadomość 12 Wrz 2008, 23:14:18
wysłana przez mala_z_Aarhus