poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc  (Przeczytany 35790 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asiorekk

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« dnia: 26 Mar 2013, 06:52:21 »
Witam. Moja córeczka ma silną biegunkę od niedzieli czasmai wymiotuje jak jej pomóc?lekarze twierdzą że to wirus i że samo przejdzie a ja się boję żeby się nie odwodniła...co jej podawać?jakieś specjalne herbatki??biszkopty????Dziękuję wszystkim za rady pozdrawiam

Offline ignacy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Mar 2013, 07:19:57 »
To najprawdopodobniej wirus, najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu, najlepiej podawać zwiększoną ilość płynów, a pokarm tak samo jak przed w tej samej ilości. Będzie wszystko dobrze głowa do góry :)

Offline Roxi903

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Mar 2013, 07:24:40 »
Wszystko bedzie dobrze tylko musisz dawac duzo pic swojej coreczce,moje dzieciaczki mialy to samo biegunka,wymioty caly dzien spali nic nie chcieli jesc...To wirus kilkudniowy musi przejsc samo...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Mar 2013, 07:29:16 »
Nie wiem jak duze jest dziecko, ale zawsze mozna podac marchwianke - dobrze rozgowana marchewke miksujesz z woda i podajesz jak zupke.

Pytanie tez co masz na mysli biegunka? Ile kupek na dobe? Wodniste, czy luzne?

Jak masz mozliwosc zdobyc gdzies Smecte, to sprobuj.

Duzo picia. Biszkipty sobie odpusc (ale znow nie wiem ile dziecko ma miesicy).
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline asiorekk

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Mar 2013, 07:54:41 »
9 miesięcy..właśnie chciałam jej kupić biszkopty i jakaś herbatkę do picia z hipa ale niewiem czy to dobry pomysł...kupki to prawie sama woda i bardzo często kilkanascie razy na dobę

Offline self-sufficient

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 4
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Mar 2013, 08:03:46 »
Ci lekarze są chorzy  ! Moja siostra mieszkająca w Niemczech miała ten sam problem, tylko,że jej syn właśnie przy tym dużo pił, a i tak dotarła z nim w ostatniej chwili do szpitala. Lekarze tak samo odesłali ją do domu, dziecku zeszło 1,5 kg, nie chcem Cię straszyć, ale uważaj.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Mar 2013, 08:04:58 »
Ugotuj marchwianke, metoda babc. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoze z kupkami.

Na drugie danie moze byc ryz, albo marchwianke zrob z ryzem.

Kup borowki amerykanskie, ugotuj z nich kompot.

Jak zastosujsze wszystkie trzy dania, uporasz sie z kupka w kilka godzin.

Oczywiscie to tylko dieta zatrzymujaca biegunke, nie lecznicza.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Mar 2013, 08:04:58 »

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Mar 2013, 10:16:39 »
Moja mała właśnie zakończyła chorobę taką jak opisałaś. Byłam u lekarza, grypa żołądkowa. Przez pierwsze dni nawet do 15 kupek, strzelała praktycznie wodą, w nocy wymioty. Dwie doby z temperaturą. Moja rada, idź do lekarza, żeby zrobili badanie krwi i próbkę z kału. Ja prawie co nie miałam z pieluchy zbierać  8) Badanie krwi jest na określenie bakterii tak samo kał. Jeśli będzie w normie, to znaczy że wirus. Nie koniecznie rota bo grypę żołądkową (lub jelitową jak kto woli) wywołują różne wirusy a teraz jest sezon. Moja córeczka (roczek) podłapała na wspólnej gimnastyce. Miała robione badanie z krwi dwa razy i analizę kupki.

Podawaj dużo płynów, soczki, herbatki (z kopru włoskiego) cokolwiek byleby nawodnić. Z jedzenia tak jak pisała Jomir plus kurczaczka ale dziecko może nie mieć ochoty na nic. Jęśli masz to podawaj leki osłonowe z pałeczkami kwasu mlekowego (jelita są przez chorobę bardzo wyjałowione wrażliwe) i elektrolity, bo biegunka i wymioty wypłukują organizm z potrzebnych minerałów (ja mam z Polski, tu chyba nie ma, ale może ktoś ci może przysłać z PL). Tak poradziła mi polska pediatra do której też zadzwoniłam. Choroba może trwać od dwóch dni do dwóch tygodni. Ważne, żeby wysokiej gorączki nie było. Ja też się o mojego malucha bałam, ale jakoś to przeszłyśmy, a trwało około 10 dni. Aha, i jeszcze starte jabłuszko i banan też działają dobrze przeciwko biegunce. Ale wirus to wirus i musi niestety sam przejść.

I wal do lekarza, po duńsku to się nazywa maveinfluenza. I jeszcze jedno, podawaj dziecku coś z glukozą, to mu doda troszkę energii w czasie gdy nie przyjmuje pokarmów stałych.
« Ostatnia zmiana: 26 Mar 2013, 10:36:53 wysłana przez Reksio »
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Reksio

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 25
  • -Otrzymane: 169
  • Wiadomości: 654
  • Reputacja: +21/-15
  • Płeć: Kobieta
  • "Żyjmy chwilą, powtórek w życiu nie ma..."
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Mar 2013, 10:26:35 »
Ci lekarze są chorzy  ! Moja siostra mieszkająca w Niemczech miała ten sam problem, tylko,że jej syn właśnie przy tym dużo pił, a i tak dotarła z nim w ostatniej chwili do szpitala. Lekarze tak samo odesłali ją do domu, dziecku zeszło 1,5 kg, nie chcem Cię straszyć, ale uważaj.

Przy ostrej biegunce i wymiotach jest nieuniknione że tak małe dziecko się częściowo odwodni  a przez co też trochę schudnie. Bez paniki, ja też miałam strach w oczach ale dlatego jest ważne powiadomić lekarza. Jelitówka to z tego co się dowiedziałam, nie jest wcale taka rzadko spotykana i trzeba niestety przeczekać i pomagać maluszkowi w miarę możliwości (częste podawanie płynów w małych ilościach).
"Przejmuj się tylko tymi na których masz wpływ - na pozostałych szkoda twoich nerwów..."

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Mar 2013, 10:43:59 »
Jablko musi byc ugotowane. Surowe przeczyszcza. Gotowane "wstrzymuje"
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Mar 2013, 15:08:39 »
      Koniecznie nawadniaj to podstawa! Woda z odrobina soli (zatrzymuje wode w organizmie) i z glukoza na wzmocnienie. Wg schematu nawadniania: Po lyzeczce, jesli mala ma odruch zwrotny, co kilka minut, potem 2 lyzeczki, do 1/3 szklanki, zebyscie doszly. Najwazniejsze, zeby nie od razu cala szklanke, bo wysika i tyle tego. Jedzeniem sie nie przejmuj, odzywisz ja po chorobie. I nie zmuszaj do jedzenia, zeby odruchu wymiotnego nie spowodowac.
  Moj Mlody lapal czesto tego rodzaju wirusiki az do ukonczenia 1 roku zycia. Wiec sie naumialam. Ale zwykle bylo tak, ze po2-3 dniach wymiotow i biegunki ladowal na oddziale w szpitalu. Poza tym przeszedl pylorostenoze w niemowlectwie, obiawiajaca sie chlustajacymi wymiotami, co zakonczylo sie operacja ratujaca zycie, bo dzieciak schodzil z odwodnienia,  wiec doskonale wiem, co przechodzisz, trzymaj sie , obserwuj dzieciaka, bedzie dobrze :)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Mar 2013, 16:45:41 »
Moja tez własnie to przeszła ::)...Wirus, jak nic :-\

Ja na biegunkę polecam banany :D- można podawac już maleńkiemu dziecku. Polecam ciekawy artykuł na ten temat :).Prepartau co prawda nie kupowałam, same dojrzałe banany dawały zawsze radę.

http://mamosfera.pl/humana/publikacje/dla_lekarzy/banany_w_praktyce_pediatrycznej_


W Polsce , oczywiście, jest w aptekach prepart nawadniający i uzupełniający elektrolity,na bazie marchwii -HIPP ORS, ale nie wiem, jak tu.

Generalnie:
-kleik ryżowy
-marchwianka
-banany

Można  łączyć

Na pocieszenie powiem, że to choróbsko szybko przechodzi.Moja Niunia już jak nowa ;) :D- je jak mały koń i tak samo bryka ;D
" Polak gorszego sortu"

Offline kumcok

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 20
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Mar 2013, 21:51:06 »
Ja posiadam smecte , mam dla swojej malej ale jade teraz do pl wiec pare saszetek moge Ci odstapic jak mieszkasz gdzies w poblizu , ja mieszkam w Hobro ,
zycze powodzenia , wiem z doswiadczenia ze to ciezki temat , moja mala niedawno miala to samo jak zrobila kupke to sie bala zmienic pampersa bo juz miala tak pupke poparzona , placz byl straszny , lekarze rozkladali rece i kazali czekac kupilem jeszcze jakies saszetki ktore uzupelniaja sole , ale nie dalo sie trego wypic takie kwasnie
pozdrawiam i powodzenia

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Mar 2013, 22:45:17 »
Obserwuj tez dziecko, jezeli zrobi sie osowiale i "lejace" , to skontaktuj sie z lekarzem, bedzie to oznaczalo odwodnienie.
Wowczas bedzie trzeba dziecko do kroplowki podlaczyc.
Aczkolwiek o ile bedzie udawalo CI sie poic dziecko systematycznie to nie powinno sie nic groznego stac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Mar 2013, 16:44:00 »
Ciezka biegunka u malych dzieci to powazna rzecz ,bez wzgledu na to czy przyczyna jest wirus czy bakteria.Zawsze trzeba miec Smecte z Polski w domu ,dla doroslych Nitrofuroksazyd bez recepty .Marchwianka i  gotowany na wodzie ryz na prawde pomaga, tak sie leczylo po wojnie w Polsce i pomagalo,trzymaj sie!

poloniainfo.dk

Odp: Biegunka i wymioty u niemowlaka jak pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Mar 2013, 16:44:00 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 16929
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12546
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14272
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak zrobic przelew nordea.dk NIECH MI W KONCU KTOS POMOZE !

Zaczęty przez kolanexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15645
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 10:18:41
wysłana przez 1941
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 16406
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy