poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: od czego zacząć?  (Przeczytany 2962 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mattt81

  • Zarejestrowany
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
od czego zacząć?
« dnia: 11 Lip 2013, 20:26:19 »
Witam wszystkich!!!

Chcę wyjechać z dziewczyną do Dani do Kopenhagi. Zacząłem czytać różne fora i strony internetowe. Pojawiło się wiele pytań i niejasności. Zapewne z czasem wszystko się wyjaśni lecz na te chwilę póki co to proszę was o pomoc.

1. Po pierwsze jakie polecacie strony z informacjami o życiu w Dani? O pierwszych krokach, strony z ofertami pracy, formalnościami i przepisami. Po prostu rzeczowe porady. Jak coś znacie to podsyłajcie.

2. Jeden wielki znak zapytania - czyli: od czego zacząć?
Czytałem różne strony i na różnych stronach różnie piszą, a nawet jeśli tak samo, to tu na forum jest opisana całkiem inna rzeczywistość. Od czego zacząć?

Czy od znalezienia pracy? Czy od wyrobienia CPR? Czy od zezwolenia na pobyt?

Czy mogę znaleźć pracę bez CPR i bez pozwolenia na pobyt? Czy gdy mam pracę to wtedy dopabuse idę wyrabiać CPR i staram się o pozwolenie na pobyt czy też nie ma to znaczenia co pierwsze? Jak pracodawca patrzy na osoby bez CPR? - czytam że bez tego numeru to tak jak by nie było pozwolenia na pracę. Zaś gdzieś na forum piszą osoby które są już od 1m-ca i pracują a nie chcą im przyznać jeszcze CPR. Więc o co tu chodzi?

Wiem że jeśli planuje się pozostać dłużej niż 3m-ce to trzeba otrzymać pozwolenie na pobyt a potem uzyskać CPR. Czy to da  się załatwić od razu po przyjeździe, jak najlepiej do tego się zabrać, ile to zajmuje średnio czasu? Czy trzeba mieć w tym czasie pracę czy też nie?

Jakie są opłaty za składanie wszystkich wniosków?

3. Gdzie i jak najlepiej szukać pracy? Jakie są biura pośrednictwa? Czy przez agencję czy też biuro pośrednictwa? Jak jest z wyjazdem do Kopenhagi i szukania pracy na miejscu?

4. Mieszkanie - a raczej pokój. Czy najpierw jakiś hostel a gdy się znajdzie pracę to wtedy wynajmować pokój lub mieszkanie w tym rejonie? pewnie tak. Na jakich stronach szukać tanich noclegów lub mieszkań i pokoi? Jakie są obecnie ceny w Kopenhadze?

5. Jaka jest minimalna obecnie stawka? i na jakich pracodawców lub prace uważać?

Szukam czegoś w budowlance, magazynie, sklepie i takie tam inne podobne. W co się nie pchać a w co warto? może coś podpowiecie.

CV obowiązkowo podczas szukania pracy?! Czy trzeba mieć list motywacyjny? Czy wymagane są referencje od byłego pracodawcy czy potwierdzenie pracy? Na co tam pracodawca zwraca uwagę?

Z góry wielkie dzięki za każdą podpowiedź!
Mateusz

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: od czego zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lip 2013, 08:34:44 »
Tu masz cos po angielsku:
https://www.workindenmark.dk/en/Find_information/Information_for_job_seekers/Step-by-step/Arrival/Registrering/EU.aspx

Jest tam formularz po polsku.

Tax number i cpr number są takie same. (Hahaha) Tobie potrzebny jest tax number, bo do cpr daleka droga.

poloniainfo.dk

Odp: od czego zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lip 2013, 08:34:44 »

 

co warto a czego nie polecasz

Zaczęty przez piotrnysaDział Hydepark

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 20992
Ostatnia wiadomość 29 Cze 2010, 20:38:44
wysłana przez WIGRY
Czego zyczyc sobie na påske?

Zaczęty przez aisakDział Kultura

Odpowiedzi: 87
Wyświetleń: 42586
Ostatnia wiadomość 01 Kwi 2013, 18:37:54
wysłana przez aisak
duński - interview [czego się spodziewać]

Zaczęty przez blablaDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6902
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2012, 20:12:25
wysłana przez newbie12
czego nam brakuje w Danii

Zaczęty przez kamiladk19Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 13439
Ostatnia wiadomość 23 Maj 2011, 23:02:08
wysłana przez @ae@
Czego należy dopilnować przy opuszczaniu Dani na stałe?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7292
Ostatnia wiadomość 31 Sie 2011, 19:45:36
wysłana przez frisms