poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna  (Przeczytany 9600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zjawadkp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Life after math
Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« dnia: 01 Paź 2013, 15:20:29 »
Dzień dobry.

Tydzień temu otrzymałem 3miesięczne wypowiedzenie z pracy. Supermarket w którym pracowałem stwierdził że woli zatrudnić tzn. Elev, i płacić im 7-8tys niż mi 12tys. Ale nie o to chodzi. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość pójścia na Studia bądź do Szkoły Technicznej otrzymując Dagpenge tzn A-kasse.

SU, mam już wypracowane ale na A-kasie było by mi łatwiej gdyż nie musiał bym dodatkowo pracować.

Oczywiście zdaję sobie sprawę że jeżeli szkoła będzie trwać więcej niż dwa lata to i tak będę musiał przeskoczyć na SU i pracować. Ale zdecydowanie łatwiej by mi było przez pierwsze dwa lata otrzymywać A-kasse i poświęcić swój czas wolny na naukę specjalistycznych zwrotów po duńsku niż chodzić do pracy.

Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Paź 2013, 16:34:31 »
Na A-kasse masz byc w 100% gotowy do podjecia pracy w ciagu 48 godzin.
Uczac sie nie jestes.
Tak wiec jedyna mozliwosca jest SU.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline AK211

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 40
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Paź 2013, 16:39:54 »
Na A-kasse masz byc w 100% gotowy do podjecia pracy w ciagu 48 godzin.
Uczac sie nie jestes.
Tak wiec jedyna mozliwosca jest SU.

Nieprawda.

Moja przyjaciółka na dagpenge zrobiła całe studia. Warunkiem jednak jest miły urzędnik, który zechce tę szkołę/ studia umieścić w tzw."jobplan" - wówczas delikwent chodzi do szkoły i intensywnie się uczy, a AKasse wypłaca należną kwotę.
Chodzi więc o umowę ze swoim związkiem zawodowym. Rzadkie, aczkolwiek możliwe.

Pozdrawiam.

Offline zjawadkp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Life after math
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Paź 2013, 17:16:21 »
Fakt nie mozna isc na studia, AK211 widocznie twoja przyjaciolka mila szczescie.

http://www.ug.dk/flereomraader/maalgrupper/efteruddannelse/uddannelse_med_dagpenge.aspx

Poszperalem i znalazlem jaka edukacje mozesz robic na Dagpenge. Poza tym rozmawialem z jednym z pracowanikow tej szkoly i mowil tylko o SU.

Offline AK211

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 40
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Paź 2013, 17:30:15 »
Miała. Ale była też w trudnej sytuacji, nie wiem, być może i to miało znaczenie ? :)
Na SU nie miałaby szans spłacania rat za dom.

A tak jeszcze przyszło mi do głowy - jeśli spróbujesz rozmawiać i pertraktować ze swoim związkiem, a rozmowy nie przyniosą pożądanego rezultatu, zamiast o studiach pomyśl o szkole, która przydziela "elevløn", zamiast SU. Zależnie od wieku i dotychczasowego doświadczenia, możesz ubiegać się także o "voksenelevøn". Stawka jest znacznie wyższa, niż SU :)

Offline zjawadkp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Life after math
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Paź 2013, 17:54:51 »
voksenelevløn mi raczej nie przysluguje gdyz mam 24 lata. Tzn jaki to sa szkoly w ktorych mozna dostac elevløn?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Paź 2013, 17:56:05 »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Paź 2013, 17:56:05 »

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Paź 2013, 18:03:17 »
ja ciagle slysze od znajomych, ze po stracie pracy przeszli na a-kasse i zaczeli szkole... jeden sie przekwalifikowal...drugi porobil jakies szkoly 1-2 letnie podnaszac kwalifikacje...jeszcze inny jakies kursy...
Wsrod Polakow z kolei slyszalam, ze przejscie na a-kasse to super szansa na szkole jezykowa i SOSU np :)

Offline zjawadkp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Life after math
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Paź 2013, 18:10:04 »
ja ciagle slysze od znajomych, ze po stracie pracy przeszli na a-kasse i zaczeli szkole... jeden sie przekwalifikowal...drugi porobil jakies szkoly 1-2 letnie podnaszac kwalifikacje...jeszcze inny jakies kursy...
Wsrod Polakow z kolei slyszalam, ze przejscie na a-kasse to super szansa na szkole jezykowa i SOSU np :)

Do szkoly jezykowej chodze i sie normalnie dogaduje ;)

Offline zjawadkp

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Life after math
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Paź 2013, 18:24:54 »
Raczej chodzilo mi o wyrobienie zawodu i mozliwosci podjecia pracy. Wydaje mi sie ze Elevløn to bedzie najlepsza perspektywa :)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Paź 2013, 22:42:19 »
Na A-kasse masz byc w 100% gotowy do podjecia pracy w ciagu 48 godzin.
Uczac sie nie jestes.
Tak wiec jedyna mozliwosca jest SU.
Nieprawda. Moja kolezanka, Twoja zreszta takze, wiec dobrze o tym wiesz, dostala sie na studia i bedzie spokojnie studiowala bedac na a-kasse.

Dodatkowe info. Niektore gminy tak traktuja bedacych na a-kasse lub pobierajacych kontanthjælp-tzn, ze maja byc gotowe do pracy i dlatego zero nauki w ciagu dnia, najwyzej po poludniu. Natomiast inne wychodza z zalozenia, ze wyksztalcenie umozliwi szybsze zalezienie pracy, wiec daja wszystkie mozliwe opcje studiowania, uczenia sie , itp.

I znowu, wszystko zalezy od urzednika, na jakiego sie trafi... ;)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Paź 2013, 22:45:59 »
ja ciagle slysze od znajomych, ze po stracie pracy przeszli na a-kasse i zaczeli szkole... jeden sie przekwalifikowal...drugi porobil jakies szkoly 1-2 letnie podnaszac kwalifikacje...jeszcze inny jakies kursy...
Wsrod Polakow z kolei slyszalam, ze przejscie na a-kasse to super szansa na szkole jezykowa i SOSU np :)
Bo to prawda. Sama bedac obecnie na kontanthjælp dostalam tygodniowo 16h nauki dunskiego. Dzis doszly mi 2 h dodatkowe udtale. A po egzaminie , ktory dzis zdawalam, dostane od nastepnego tygodnia dodatkow 8h/tyg. W sumie 26h/tyg nauki dunskiego :D.

A Greve kommune, wedle zalecen Jomir ;), zeby byc gotowym do pracy, dawala mi tylko 6h/tyg po poludniu...
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Paź 2013, 00:08:22 »
Nieprawda. Moja kolezanka, Twoja zreszta takze, wiec dobrze o tym wiesz, dostala sie na studia i bedzie spokojnie studiowala bedac na a-kasse.

Dodatkowe info. Niektore gminy tak traktuja bedacych na a-kasse lub pobierajacych kontanthjælp-tzn, ze maja byc gotowe do pracy i dlatego zero nauki w ciagu dnia, najwyzej po poludniu. Natomiast inne wychodza z zalozenia, ze wyksztalcenie umozliwi szybsze zalezienie pracy, wiec daja wszystkie mozliwe opcje studiowania, uczenia sie , itp.

I znowu, wszystko zalezy od urzednika, na jakiego sie trafi... ;)
Kolezanka nie dostala sie na studia, a do szkoly policealnej. NIe bedzie na A-kasse, a na SU, ale ze jest samotna matka, to dostaje podwojnie i niezle na tym wychodzi. To tak gwoli scislosci.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Paź 2013, 00:30:40 »

Hvis du er ledig og modtager dagpenge, har du mulighed for at deltage i en række uddannelser og kurser, mens du er ledig.

Du skal samtidig aktivt søge arbejde, tage imod et anvist job og deltage i beskæftigelsestilbud.

I denne artikel kan du læse om vilkårene for uddannelse med dagpenge.

Ubegrænset timetal

Du kan deltage i:
•Undervisning på 8.-10. klassetrin som fx almen voksenundervisning (avu), forberedende voksenundervisning (FVU), danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. og undervisning for ordblinde
•Aftenskoleundervisning under folkeoplysningsloven
•Kurser ligestillet med aftenskoleundervisning i op til 2 uger, tillidsmandskurser eller boligselskabernes fritidskurser for bestyrelsesmedlemmer

Under 20 timer om ugen
Du kan deltage i enkeltfag på gymnasialt niveau, dvs. studentereksamen, hf, hhx eller htx.

Det er muligt på samme tid at have under 20 timers undervisning på gymnasialt niveau og følge undervisning svarende til folkeskolens 8.-10. klassetrin.

Du kan også deltage i uddannelser, som ikke giver adgang til SU, dvs.:
•Uddannelser under lov om åben uddannelse og deltidsuddannelser under § 5 i lov om universiteter, som ikke også findes som heltidsundervisning med adgang til SU - fx akademimerkonom, akademiuddannelsen til statonom, ED og HD, diplom- og masteruddannelser, voksenunderviser og it-administrator
•Undervisning arrangeret af fagforbund og a-kasser, som varer mindre end 20 timer om ugen
•Andre uddannelser, fx private uddannelser, kompenserende specialundervisning og undervisning ved Folkeuniversitetet

Op til 6 timers undervisning
Du kan deltage i op til 6 timer om ugen (eller 1/3 studenterårsværk) - svarende til 20 ECTS - i åben uddannelse eller deltidsuddannelser efter § 5 i lov om universiteter, der også udbydes som heltidsundervisning med adgang til SU.

Ved undervisning på mere end 6 timer om ugen skal du dokumentere, at undervisningen pr. uge højst svarer til 1/3 studenterårsværk.

En undervisningstime skal forstås som en undervisningslektion, uanset at en lektion typisk er på 45 minutter. Hvis en lektion er på mere end 60 minutter, er det dog undervisningens omfang opgjort i timer pr. uge, der er afgørende for, om uddannelsen kan følges med dagpenge.

Du skal desuden:
•have en erhvervsmæssig uddannelse på mindst 18 måneder
•vælge en uddannelse, der har tilknytning til dit faglige område eller din hidtidige uddannelse

Du kan deltage i uddannelsen, indtil du får et beskæftigelsestilbud. Det betyder, at

•hvis du er under 30 år, kan du deltage i uddannelsen inden for de første 13 ugers ledighed
•hvis du er mellem 30 og 59 år, kan du deltage i uddannelsen inden for de første 9 måneders ledighed
•hvis du er fyldt 60 år, kan du deltage i uddannelsen inden for de første 6 måneders ledighed

Særligt for ledige under 25 år
Du kan deltage i kurser på folkehøjskoler og daghøjskoler inden for de første 6 måneders ledighed, og du må ikke fylde 25 år under skoleforløbet.

Særligt for ledige over 25 år
Du kan fortsætte din uddannelse i op til 444 timer (360 timer som deltidsforsikret), hvis du som fuldtidsforsikret har uddannet dig og samtidig gennemsnitligt har arbejdet mindst 30 timer om ugen i mindst 2 år (mindst 20 timer om ugen for deltidsforsikrede).

Undervisningen skal foregå efter kl. 16 eller på lørdage og søn- og helligdage. Du må ikke selv være skyld i din ledighed.

Betingelser og bestemmelser

Du må ikke modtage SU eller løn. Spørg a-kasse og jobcenter til råds og giv dem besked, hvis du ønsker at begynde på et kursus eller en uddannelse.

Få mere at vide

Bekendtgørelse af lov om arbejdsløshedsforsikring m.v. Nr. 642 af 22. juni 2012.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Paź 2013, 00:36:46 »
I teraz odpowiadajac konkretnie:
1. Aisak - masz prawo do nauki w szkole jezykowej, jako ze nauka w niej nie jest objeta ustawa SU;
2. AK211 - o ile pamietam historie Twojej kolezanki (dosc szczególow opisana na forum) uczeszczala ona na studium podyplomowe, ktore bylo "merit". W przypadku "merituddannelsen" istnieje mozliwosc nauki w przypadku bycia na A-kasse.

NIc nie zalezy od dobrej woli urzednika, a od konkretnej sytuacji, jezeli ktos czyta po dunsku (i rozumie co czyta) w przytoczonych powyzej przepisach znajdzie mase szczegolowych informacji i mozliwosci wyjatkowego odejscia od wymagan.
Pragne zwrocic Wasza uwage, ze w tracie nauki istnieje wciaz obowiazek poszukiwania pracy. A jak takowa sie dostanie, to jej podjecia. I co wtedy z nauka???
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Dagpenge a Studia/Szkola Techniczna
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Paź 2013, 00:36:46 »

 

szkola angielskiego

Zaczęty przez krolikDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3291
Ostatnia wiadomość 30 Sie 2009, 21:30:12
wysłana przez krolik
Gdzie w Khh jest najlepsza szkola nauki dunskiego?

Zaczęty przez Nauka jezyka dunskiegoDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 13649
Ostatnia wiadomość 06 Sie 2009, 11:43:44
wysłana przez jamjurand
Szkola j. duńskiego/Aarhus

Zaczęty przez anijahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 12124
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2007, 20:12:10
wysłana przez anijah
Szkola specjalna

Zaczęty przez HectorDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3823
Ostatnia wiadomość 12 Mar 2008, 08:13:52
wysłana przez Jomir
Polska szkola

Zaczęty przez Barbara CerazyDział Edukacja

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4019
Ostatnia wiadomość 18 Sie 2010, 16:27:29
wysłana przez Barbara Cerazy