poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii  (Przeczytany 21347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Lis 2013, 22:46:18 »
Santo, to jest informacja dla tych, którzy mają przyznane i wyjeżdżają za granicę. O ile mowa jest o tymczasowym pobycie. Dokładnie i na szybko nie przetłumaczę. Ale analogicznie gdyby to obowiązywało w Polsce to powinnaś dostawać Polski zasiłek będąc w Danii. Przynajmniej tak długo jak Twój pobyt jest tymczasowy.

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Lis 2013, 22:51:19 »
Wrzuciłem w gogle "dodatek dyferencyjny" i wyrzuciło ciekawego linka. Ja wiem, że mój post nie wnosi nic do sprawy, ale może się komuś przyda.
Słowa kluczowe: neutralizacja wymogu zamieszkania, transfer świadczeń.

http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/swiadczenia-w-ramach-koordynacji-unijnej-/swiadczenia-rodzinne/

 


Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Lis 2013, 23:41:19 »
Znalazłam coś ciekawego na dyskutowany temat: http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i17277o0/$File/i17277o0.pdf

Według tego co zostało napisane w linku, osoba która pobiera świadczenie pielęgnacyjne ma status osoby zatrudnionej:

"Warto podkreślić, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jeśli osoba pobiera świadczenie pielęgnacyjne i opłacane są składki na ubezpieczenie, sytuacja taka traktowana jest równoważnie z wykonywaniem pracy (w związku z odprowadzaniem składek). Pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego spełnia zatem przesłanki kwalifikujące do uznania tego okresu za okres równoważny z okresem wykonywania „pracy najemnej” w myśl art. 1 pkt a) rozporządzenia (WE) nr 883/04. Zatem jeśli osoba będzie miała prawo do tego świadczenia, wówczas pierwszeństwo do wypłaty wszystkich świadczeń będzie miało ustawodawstwo polskie, natomiast instytucja drugiego państwa przyzna ewentualnie dodatek dyferencyjny."

Szukam dalej. Póki mały śpi i mam czas dla siebie  ;)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Lis 2013, 23:59:34 »
jezu skomplikowane to...
Nie wiem czy dobrze rozumiem...
Jesli zalozmy w DK mam tymczasowy pobyt, a w PL pobieram świadczenie pielegnacyjne.... to mieszkajac w DK to Dania powinna mi to świadczenie wyplacac? Czy jednak Polska - bo pobieram świadczenie pielegnacyjne, nie pracuję (wedlug Twojej definicji Santo to jednak jest praca). Wiec w pierwszej kolejnosci jest brane pod uwage miejsce zatrudnienia - czyli Polska. (z linka waruiny)

Jesli tak jest - to Twoj Urzad Marszalkowski juz zupelnie nie mial racji probujac od Ciebie wyegzekwowac jakis zwrot.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Lis 2013, 00:29:40 »
Ten poprzedni link pochodzi z interpelacji poselskiej posłów Jana Warzęchy i Bogdana Rzońcy. Jest to odpowiedź na tą interpelacje Marka Buciora- podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=17277

Z treści odpowiedzi na interpelacje wynika że zgodnie z polskim prawem pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego jest uznane za wykonywanie pracy. Jeśli wykonuje się pracę na terenie Polski to Polska jest uprawniona do wypłaty świadczeń rodzinnych. W przypadku kiedy drugi z rodziców pracuje za granicą i tam z racji wykonywania pracy przysługuje mu świadczenie rodzinne to zachodzi sytuacja gdy oba państwa (Polska i Dania) są uprawnione do wypłaty świadczeń rodzinnych. W takim przypadku świadczenia rodzinne wypłacane są w możliwie najwyższej wysokości przewidziane w obydwu państwach. Świadczenia są wypłacane w pełnej wysokości przez jedno państwo, dodatek dyferencyjny jest wypłacany przez drugie państwo tak, aby świadczenia się nie kumulowały.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Lis 2013, 01:18:14 »
Grzebię nadal  :) może nie tylko mnie się to przyda.

Urząd Marszałkowski twierdzi że: "... jeżeli w Pani sprawie zostanie ustalone iż 1szenstwo do wypłaty jest po stronie Danii (a tak się prawdopodobnie stanie, bo jeżeli OPS Borne uchyli Pani decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego, z tym dniem przestanie być Pani traktowana jako osoba pracująca w Polsce i 1szeństow będzie w kraju gdzie jest wykonywana praca tj. w Danii)."

I tu jest pies pogrzebany (przepraszam psiarzy). OPS chce uchylić mi decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego z tego powodu że mieszkam teraz w Danii. Przestudiowałam na szybko swoją decyzję o świadczeniu i nie ma tam nic o tym że mają prawo wypowiedzieć decyzje z powodu wyprowadzki. Mało tego, na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie ma żadnej informacji, w przypadku przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o tym że świadczenie nie przysługuje w przypadku zamieszkiwania w innym państwie jak również nie ma wymienionego kryterium zamieszkiwania na terytorium Polski w przypadku starania się o takie świadczenie. Takie kryterium jest w Ustawie o Świadczeniach Rodzinnych:

"3. Świadczenia rodzinne przysługują osobom, o których mowa w ust. 2, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej."

Z tego powodu Urząd Marszałkowski jest pewny że nie tylko zachodzi koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego, ale próbuje wmówić że pierwszeństwo w wypłacie świadczeń rodzinnych, z uwagi na pracę mojego męża w Danii, ma Dania. Próbują ustalić od kiedy mąż przebywa w Danii i od tego czasu będą próbowali dochodzić zwrotu (jak to określają) nienależnie pobranych świadczeń.

Urzędnik dalej pisze tak: "W sytuacji gdy mąż byłby uprawniony z data wsteczną, a już wiemy że tak jest bo jak podaje duńska instytucja uprawnienie istnieje od lipca 2010 (instytucja duńska nie wskazała natomiast daty podjęcia pracy a taka informacja będzie niezbędna w Pani sprawie, w celu ustalenia koordynacji; w przypadku nie przekazania jej przez Panią koniecznym będzie wystąpienie dodatkowo do duńskiej instytucji właściwiej, co ze względu na czas oczekiwana na odpowiedź, zdecydowanie nie jest korzystne dla Pani) to instytucja duńska potraci sobie wysokość pobranego w Polsce zasiłku rodzinnego do wysokości duńskiego zasiłku rodzinnego."

Nie wiem jak sobie potrąci skoro polskie świadczenie pielęgnacyjne jest wyższe od duńskiego zasiłku rodzinnego ?

Wydaję mi się, że skoro przebywając na terenie Polski i pobierając świadczenie pielęgnacyjne (co według MPiPS jest pracą) to do czasu wyjazdu do Danii, to Polska była uprawniona do wypłaty świadczeń rodzinnych i nie powinni domagać się ich zwrotu od momentu podjęcia przez męża pracy w Danii. Nie wiem już czy dobrze myślę, chyba muszę iść spać bo za bardzo się tym przejęłam. To chyba zrozumiałe że boję tego żądania zwrotu, bo na pieniądzach nie śpię.


Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Kwi 2014, 09:34:57 »
Kontynuuje temat bo robi się ciekawie :)

Otrzymaliśmy pismo z Udbetaling Danmark z informacją iż otrzymali oni pismo od Polskiego Urzędu w której Polska informuję iż jestem zatrudniona w Polsce i przebywam z dzieckiem w Polsce  :o Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia że osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem i będąca na świadczeniu pielęgnacyjnym jest traktowana jako osoba pracująca. I teraz nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić ? Udbetaling do niczego nie wzywa, nie żąda żadnych wyjaśnień a przecież ja wraz z dzieckiem mieszkam tutaj i otrzymuję rodzinne na dziecko. Podejrzewam że Udbetaling nadal nie jest doinformowany na czym polega różnica w zasiłku rodzinnym a świadczeniu pielęgnacyjnym. Jak im to wytłumaczyć ?

PS. W tym miesiącu kończy mi się świadczenie gdyż traci ważność orzeczenie o niepełnosprawności. Ponieważ nie mam tutaj stałego pobytu, nie pracuję a opiekuję się nadal niepełnosprawnym dzieckiem powinnam chyba ponownie stawać na komisji lekarskiej w Polsce. Normalnie zgłupiałam.

poloniainfo.dk

Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Kwi 2014, 09:34:57 »

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Kwi 2014, 19:39:37 »
Bardzo ciekawie interpretujesz przepisy, ktore wyraznie mowia, ze obywatel Unii moze podlegac jednemu ubezpieczeniu spolecznemu.
Przeprowadzilas sie do Danii, dostajesz zasilek na dziecko i chcesz stawac na komisje przyznajaca zasilek opiekunczy wg. polskiego systemu ubezpieczen? Dlaczego nie pojdziesz z dzieckiem do lekarza, nie wejdziesz w system dla handicapow?
Mieszkasz w Danii, dziecko tez, wiec co chcesz od Polski? 
Niewazne, ze nie masz stalego pobytu, ubezpieczenie zdrowotne jest tu gratis dla wszystkich, ktorzy tu mieszkaja, wrocisz do kraju, znow wejdziesz w polski system.
Albo ja czegos nie rozumiem  :(

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Kwi 2014, 20:22:31 »
Jak nie wiadomo o co chodzi to ...
W Danii daja "tylko" swiadczenia - darmowa rehabilitacje, leki, przyrzady rehabilitacyjne, itp. , w Polsce "zywa" gotowke.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Kwi 2014, 21:00:02 »
Bardzo proszę o czytanie ze zrozumieniem bo tłumaczenie w kółko tego samego jest już irytujące. Zasiłek rodzinny jest na dziecko i tylko na nie, świadczenie pielęgnacyjne jest dla rodzica rezygnującego z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, które w orzeczeniu o niepełnosprawności ma stwierdzone:

pkt.7 konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji

pt. 8 konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.


i rodzic otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne jest traktowany jak zatrudniony i za niego płacone są składki emerytalne i na ubezpieczenie i tak samo jak inna osoba pracująca na etacie może swoje wynagrodzenie wydać np na cukierki lub inne głupoty bo to jest JEGO WYNAGRODZENIA ZA WYKONYWANĄ PRACĘ. Pieniądze na dzieci to inna para kaloszy.

Zarówno w Danii jak i w Polsce dzieci niepełnosprawne mogą korzystać z darmowej rehabilitacji, przyrządów rehabilitacyjnych czy zniżki na leki ale nikt nie zatrudni opiekuna dziecka niepełnosprawnego, który całodobowo jest ZATRUDNIONY przez niepełnosprawne dziecko i dlatego jest to świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna.

Problem jest w wytłumaczeniu tej różnicy duńskiemu urzędowi bo on domaga się wskazania otrzymywanych w Polsce pieniędzy na dziecko a ja takowych nie otrzymuję to Polski urząd wprowadza w błąd.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Kwi 2014, 23:11:50 »
W Danii tez istnieje takie swiadczenie:

Tabt arbejdsfortjeneste  Fold denne artikel ind eller ud 




Hvis du er forælder til et barn med handicap, kan du få dækket tabt arbejdsfortjeneste, hvis det er nødvendigt, at du selv passer dit barn.

Du kan også søge om kompensation for tabt arbejdsfortjeneste, når det er nødvendigt, at du ledsager dit barn til undersøgelser, behandling mv. som følge af barnets handicap.

Begge forældre kan søge om tabt arbejdsfortjeneste, og dermed deles om pasningen mv.

Du skal opfylde en række betingelser for at få bevilget tabt arbejdsfortjeneste, og det er kommunen, som skal udbetale ydelsen.

Du kan modtage ydelsen i de tilfælde, hvor dit barn skal passes i hjemmet, og hvor det er mest hensigtsmæssigt, at det er en forælder, som tager sig af pasningen. Dit barns handicap skal medføre en betydelig og varigt nedsat funktionsevne, eller dit barn skal have en såkaldt indgribende kronisk eller langvarig lidelse. At lidelsen er indgribende betyder, at den har alvorlige følger i barnets daglige liv.

Kompensationen for tabt arbejdsfortjeneste fastsættes på baggrund af din tidligere bruttoindtægt. Nye ansøgninger har et loft for den månedlige kompensation på 28.443 kr. (2014).

Du kan læse om reglerne på Social-, Børne-  og Integrationsministeriets hjemmeside.
•Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold om tabt arbejdsfortjeneste (nyt vindue)

 
http://www.sm.dk/Temaer/sociale-omraader/Handicap/Ydelser/tabt-arbejdsfortjeneste/Sider/Start.aspx

MOze zamiast potyczkowac sie z polskimi urzedami, czas uporzadkowac sprawy i umiescic wszystko w jednym kraju?
A swoja droga nie rozumiem. Dziecko chodzi do szkoly, to znaczy chyba, ze nie wymaga ciaglej opieki?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Kwi 2014, 00:02:56 »
Taki news, dzieci niepełnosprawne też chodzą do szkoły  ;) nawet przy niepełnosprawności intelektualnej a opiekun jest potrzebny na każde wezwanie szkoły przy różnych sytuacjach zdrowotnych oraz podczas wizyt i badań lekarskich. Opiekun uczestniczy również podczas zajęć rehabilitacyjnych, zabiegów leczniczych, zapewnia dojazd do placówek itp. Uwierz, jest to zajęcie na więcej niż etat.

Dziękuję za wklejkę ale jest ona powieleniem tej samej informacji która już się pojawiła w tym wątku. Ja właśnie dążę do tego aby te sprawy uporządkować ale to jakaś paranoja jest gdyż duński urząd domaga się udokumentowania moich "utraconych zarobków" a polski urząd twierdzi że ja nadal pracuję w Polsce i dostaję zasiłek rodzinny choć go od kilku lat nie pobieram. Polski urząd nie może wystawić mi zaświadczenia o "utraconych zarobkach" ani o żadnych innych gdyż jedynym dokumentem jest decyzja o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego które jest jakby moim zarobkiem ale według duńskiego urzędu nie jest to mój zarobek. Kółko się zamyka.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Kwi 2014, 00:21:39 »
Jestem matka 17-letniego niepelnosprawnego dziecka, ktore w ciagu pierwszych 6 lat zycia bylo 17 razy w szpitalu, do ktorego musialam (i musze) sie stawiac na kazde wezwanie do szkoly, chodzic na badania lekarskie i zabiegi.

Nigdy nie przerwalam swojej aktywnosci zawodowej, nawet w okresie, gdy bylam samotna matka, wiec moim zdaniem w wielu przypadkach jest to kwestia organizacji zycia codziennego, jak i rowniez wybrania roli "meczennika" czy "chwycenia byka za rogi".

Dunskie swiadczenie przysluguje jedynie w przypadku dzieci, ktore faktycznie wymagaja stalej opieki.
Jezeli dziecko chodzi do szkoly, to tej opieki nie wymaga (stad moj komentarz), a przynajmniej nie caloetatowej.
 
Kommuna moze tez przydzielic dziecku handicapmedhjælper, ktory z dzieckiem bedzie w szkole, jezeli istnieje taka potrzeba.
Tak wiec mozliwosci jest wiele i na wiele sposobow mozna pomoc rodzinie z dzieckiem niepelnosprawnym.
Konstytucja dunska gwarantuje takiej rodzinie pomoc, ktora ma sprawic, ze rodzina ma nie oduczuwac skutkow ekonomicznych wynikajacej z niepelnosprawnosci w rodzinie.

Jednak wyplacanie zasilku za "siedzenie w domu z dzieckiem" jest najmniej popularna forma pomocy, bowiem najwazniejsze jest to, zeby rodziny zyly w miare mozliwosci normalnie.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwi 2014, 10:28:21 wysłana przez Jomir »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Kwi 2014, 21:09:06 »
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;) Najwięcej do powiedzenia w temacie mają jak zwykle ci, którzy nigdy z problemem nie mieli do czynienia. Oczywiście nie życzę nikomu jakichkolwiek problemów a tym bardziej niepełnosprawności ale prawda jest taka że aby zrozumieć problem trzeba go albo samemu doświadczyć albo mieć przynajmniej trochę empatii.

Co do cytatu (domyślam się że to jakiś cytat, choć nie wiadomo kogo), to wypowiedz o niepełnosprawnym dziecko które w ciągu 6 lat było 17 razy w szpitalu, należy brać w duży nawias. Bo takimi opowieściami nie da się "zmierzyć" niepełnosprawności. Ja z moim synem jestem średnio 15 razy w szpitalu w ciągu tylko jednego roku a wada wrodzona się ciągle pogłębia. Skoro kobieta mogła być aktywna zawodowo to po pierwsze, chwała jej za to i wielki podziw a po drugie, najwidoczniej niepełnosprawność jej dziecka nie była aż tak poważna, skoro mogła pozwolić sobie na pracę. Takimi porównaniami nie da się "zmierzyć" tego z czym na co dzień borykają się rodzice niepełnosprawnych dzieci. Wielu rodziców z wielką radością poszłoby do pracy gdyby tylko mogli, bo to jest również oderwanie od monotonności i problemów zdrowotnych w domu.

A teraz odwróćmy trochę sytuację. Załóżmy że jesteście pracodawcą i potrzebujecie pracownika, oczywiście każdy chce nie tylko wykształconego, z doświadczeniem i zapałem do pracy ale również dyspozycyjnego. Zatrudniacie opiekuna dziecka niepełnosprawnego który jest wykształcony, z doświadczeniem i zapałem do pracy ale z dyspozycyjnością jest już na bakier a co z ciągłymi zwolnieniami, a co z niepewnością co do wykonania określonego zadania w ciągu dnia kiedy pracownik zostaje wezwany do szkoły, szpitala ???  W jaki sposób realizować z takim pracownikiem np projekty, które wymagają czasu, umiejętności itp ale również mają swój termin zakończenia a pracownik w trakcie trwania projektu "ląduje" z dzieckiem w szpitalu na nieplanowej operacji ? A jak się ma to wszystko do obecnego kryzysu gospodarczego i problemach na rynku pracy ? Co jest złego w tym że skoro jest możliwość skorzystania z takiej a nie innej pomocy państwa dana osoba chcę i niejednokrotnie jest zmuszona z niej skorzystać ?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Kwi 2014, 22:40:05 »
Mysle, ze ciezko musi sie zyc ze swiadomoscia bycia jedyna pokrzywdza na tym swiecie.

I masz racje niepelnosprawnosci nie da sie zmierzyc i nie da sie porownac.
DLa kazdej matki kazda choroba jej dziecka jest zgryzota a co dopabuse, gdy jest to choroba, z ktora przyjdzie zyc reszte zycia?

Moim zdaniem jednak jest duzo latwiej zyc z choroba, niz zyc choroba.

Z innej beczki.
Skoro od roku mieszkasz w Danii legalnie, bo tak wnioskuje z Twoich wiadomosci, to dlaczego Twoje dziecko nie jest juz w "trybach" handicapcenter - czy jak sie ta komorka w Twoje gminie nazywa?
W Danii wszystko dzieje sie z automatu: lekarz rodzinny, szpital, odpowiednia komorka w kommunie, a na koniec sagsbehandler, ktory zajmuje sie wszelkimi potrzebami dziecka niepelnosprawnego i jego rodziny.

Przeciez tutaj to takie proste! za niczym nie trzeba sie nabiegac, wszystko "dzieje sie samo". Czasem jedynie trzeba moze "przycisnac" sagsbehanldera o przyznanie pewnych swiadczen.

Pytasz jak znalezc prace majac chore dziecko?
No, moze zaczac od checi i przyzywczajenia sie do mysli, ze jestes w Danii a nie w Polsce.
Tu stosunek pracodawcow do choroby w rodzinie jest inny.

MOzesz szukac pracy na przyklad na 20 godzin w tygodniu, nie 37.
W razie potrzeby wizyty u lekarza, bierzesz nieodplatne wolne, a komuna pokrywa CI te godziny, ktore opusicilas z powodu koniecznosci wizyt niezbednych u lekarza, pobytu w szpitalu.
Jest naprawde wiele mozliwosci, ale najpierw trzeba zmienic tok myslenia.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Kwi 2014, 22:40:05 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253281
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27839
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34094
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31308
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand