poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii  (Przeczytany 21347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« dnia: 14 Paź 2013, 13:52:24 »
Witam.
Nie znalazłam takiej informacji (wyszukiwarka nie pokazała wyników). Czy będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i zmieniąjąc miejsce zamieszkania na Danię, tracę to świadczenie ? Taką informację otrzymałam w MOPS, choć pracownik nie jest na 100% pewien. Proszę o pomoc.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Paź 2013, 18:28:14 »
mi z kolei kiedyś powiedziano (znajoma ma taką sytuację), że jezeli ma się pobyt stały poza granicami kraju to wtedy się nie należy. Slyszalam tez od pracownika OPS, ze gdy zaczyna sie swiadczenie (jakiekolwiek) na dziecko otrzymywac w nowym kraju to tez nie mozna juz pobierac w PL... Ale nie wiem na jakiej to podstawie. Sledzilam warunki otrzymywania swiadczenia - i tam np. jest taka informacja ze jesli chcesz pobierac swiadczenie w Polsce to oswiadczasz ze nie pobierasz zadnych innych swiadczen, takze zagranica. Bo wtedy go nie dostaniesz. To chyba dotyczy takze zasilku pielegnacyjnego. Ale nie wiem jak to jest. Mojemu dziecku wygasa za chwile orzeczenie o niepelnosprawnosci w PL, wymeldowalismy sie tez, takze wole nie miec juz zadnych interesow, takze finansowych w PL ;)

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Paź 2013, 11:09:35 »
Potwierdzają się Twoje słowa, niestety. Przy zmianie miejsca zamieszkania na inny kraj UE, traci się prawo do świadczeń opiekuńczych oraz staje się przed wizją ewentualnego zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Polska to naprawdę chory kraj bo świadczenia traktuje wybiórczo. Jeśli chodzi o same świadczenia w Polsce to jest rozróżnienie na świadczenia rodzinne czyli zasiłek rodzinny, dodatki do zasiłku rodzinnego itp, oraz świadczenia opiekuńcze czyli zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Obie formy są obwarowane przepisami z tym że świadczenie opiekuńcze jest traktowane jako świadczenie specjalne bo wynika z występowania niepełnosprawności w rodzinie. Natomiast w przypadku rozliczeń pomiędzy Państwami już tak nie jest, oba świadczenia czyli rodzinne i opiekuńcze wrzucane jest do jednego wora i traktowane na równi jako zwykły zasiłek rodzinny.

Wobec powyższego fikcją jest gwarancja swobody przemieszczania się między państwami UE, gdyż traci się prawa nabyte np. w Polsce.

Jest taka umowa pomiędzy państwami o nazwie koordynacja systemów zabezpieczeń społecznych.
"Celem tych przepisów jest koordynacja krajowych systemów zabezpieczenia społecznego. Określają one wspólne reguły i zasady, których muszą przestrzegać wszystkie władze krajowe, instytucje zabezpieczenia społecznego, sądy i trybunały przy stosowaniu przepisów prawa krajowego. W ten sposób gwarantuje się, że stosowanie ustawodawstwa różnych krajów nie wywiera negatywnego wpływu na osoby korzystające z prawa do swobodnego przepływu i pobytu na terytorium państw członkowskich. [/u]" (http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m481&ms=48&ml=pl&mi=87&mx=0&ma=16024)

Moim skromnym zdaniem Polskie przepisy przeczą celowi tej umowy. Będąc opiekunem dziecka niepełnosprawnego i rezygnując z możliwości podjęcia pracy z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w przypadku skorzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się i zamieszkania w krajach UE, tracę nabyte prawa co wywiera na mnie i na moje dziecko skutek negatywny.

Obecnie Urząd Marszałkowski bada czy w ogóle należało mi się świadczenie pielęgnacyjne gdyż były mąż pracował przez jakiś czas w krajach UE. Próbują mnie zmusić do tego abym im podała jego umowy o prace i okresy zatrudnienia a ja tego nie wiem, nie mam też pojęcia czy pracował legalnie czy nie. Sami z siebie doszukują się nie wiadomo czego (a raczej wiadomo, kasy) a w nosie mają że Duński urząd wystąpił tylko z zapytaniem czy obecnie pobieram rodzinne w Polsce. Z tego wynika że jeśli stwierdzą że pracował i te kraje powinny wypłacać rodzinne (kraje mogą mieć odmienne zdanie bo dziecko było cały czas z prawnym opiekunem w Polsce), unieważnią wszystkie decyzje o świadczeniu pielęgnacyjnym i każą zwracać. No to perspektywa nie fajna.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Paź 2013, 00:22:10 »
ale wydaje mi się, że kluczowe jest - czy pobierałaś inne świadczenia zagranicą, a nie czy inny kraj powinien je wypłacać. To przecież nie jest ważne. Ważne jest to czy je pobierałaś. Z tego co piszesz wydaje mi się że nie.
Poza tym - to że ojciec dziecka pracował to nie powinno ich obchodzić, to Ty jesteś na świadczeniu, nie on, kwestia ważna jak dla mnie - to pobieranie świadczeń zagranicą. Jeśli do tej pory nie pobierałaś moim zdaniem nie powinnaś się martwić, że każą oddawać:)

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Paź 2013, 01:26:46 »
W tym sęk ze nie pobierałam a oni nadal twierdzą że będę musiała zwracać  >:( i próbują się dogrzebać od kiedy były mąż pracuje za granicą.

Urząd Marszałkowski otrzymał konkretne zapytanie z Danii: czy obecnie pobieram zasiłek rodzinny, czy pobierałam zasiłek rodzinny w okresie ostatnich 3 lat i ewentualnie w jakiej wysokości został wypłacony a zamiast prostej i klarownej odpowiedzi, nasze spece od łatania budżetu grzebią w przeszłości i już z góry informują mnie że będę musiała zwracać to co w Polsce mi wypłacili. Dla nich kwestia osoby uprawnionej do pobierania świadczenie jest kwestią drugorzędną lub nawet całkiem bez znaczenia, ponieważ napisali mi tak: "podjecie zatrudnienia przez ojca dziecka za granica ma jednak wpływ na Pani uprawnienia do świadczeń rodzinnych w Polsce." Celowo pomijają że osobą uprawnioną do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest faktyczny opiekun dziecka, który rezygnuje z zatrudnienia z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. To nie ojciec dziecka jest uprawniony tylko ja oraz fakt że nigdy nie pobierałam świadczenia ani rodzinnego ani opiekuńczego za granicą.

Ponadto: "świadczenie pielęgnacyjne traktowane jako świadczenie rodzinne wlicza się do kwoty pobranego zasiłku rodzinnego, mimo iż system duński nie przewiduje tego rodzaju świadczenia."... "celem koordynacji jest w 1szej kolejności ustalenie, który kraj jest zobowiązany do wypłaty świadczeń rodzinnych (kwestia wykonywania bądź nie pracy zawodowej lub traktowanej jako taka) a także dalej unikniecie sytuacji w której dwa kraje wypłacałyby tożsame świadczenia rodzinne." Mają potwierdzenie że przebywałam wraz z dzieckiem w Polsce do sierpnia tego roku oraz że pobierałam świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny w związku z niepełnosprawnością dziecka i to ja byłam do tego świadczenia uprawniona a nie ojciec dziecka a mimo to drążą dalej. Dalej piszą też tak: -W sytuacji gdy stwierdzimy od kiedy ojciec dziecka był uprawniony do pobierania świadczeń rodzinnych, właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej będzie miał więc podstawę do uchylenia Pani prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od daty podjęcia pracy przez ojca dzieci na terenie Danii. Nienależnie pobrane świadczenie podlegają zwrotowi lub instytucja duńska potraci sobie wysokość pobranego w Polsce zasiłku rodzinnego do wysokości duńskiego zasiłku rodzinnego.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Paź 2013, 09:59:35 »
ale jest tak jak napisalas - to TY pobierasz swiadczenie pielegnacyjne na dziecko, a nie ojciec dziecka... wiec moga sobie w tylek to wsadzic ;) Takze nie przejmuj sie, odwolasz sie jakby co, z cala pewnoscia nie powinnas nic zwracac za ten okres, bo po pierwsze nic nie pobieralas, takze niech spadaja ;)
U mnie moze byc podobna sytuacja. Ale jak na razie dunska strona o nic nie wystepowala. Poza tym trudno w Polsce "otrzymywac" rodzinne. Ale tak czy tak - u mnie tez nie ma sytuacji zebym na dziecko miala cokolwiek podwojnie. Byl moment ze bylam za granica i pobieralam zasilek pielegnacyjny, ale niczego nie pobieralam w Danii wowczas. Dziecko jest niepelnosprawne, jest obywatelem Polski, i skoro nie pobieralam w tym czasie na niego nic w Danii to niech sie ugryza ;)
Takze - walcz - niech spadaja, jak dla mnie nic Ci nie moga zrobic :)

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lis 2013, 17:32:33 »
Uzyskałam pewną opinię z którą chcę się podzielić. Zamieszczę jedynie mały fragment, gdyż to on ma w sprawie z tego wątku kluczowe znaczenie.

"Jeżeli świadczenia rodzinne w państwie właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych są niższe niż świadczenia przewidziane w drugim państwie, to instytucja tego drugiego państwa jest zobowiązana do wypłaty dodatku dyferencyjnego, tak więc nawet jeśli nie ma odpowiedniego świadczenia w danym kraju, nie dochodzi do ustalenia mniej korzystnego rozwiązania."

Z powyższego wynika że w Polsce miałam wyższe świadczenie od Duńskiego świadczenia rodzinnego a więc Dania powinna wyrównać duńskie rodzinne do wysokości tego Polskiego świadczenia. I o to chyba powinni walczyć opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Nie wiem tylko jak.

poloniainfo.dk

Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lis 2013, 17:32:33 »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lis 2013, 20:46:09 »
Santo, to bardzo ciekawe co piszesz. Czy taką odpowiedź uzyskałaś w urzędzie marszałkowskim?
Jak to się ma do tego co w DK to nie wiem... Świadczenie w pl to teraz jakieś 8200 zł-czyli ponad 1600 kr. No ale bez możliwości podjęcia pracy - tu ci co pobierają zasiłki rodzinne normalnie pracują. Ta kwota polska to jest co miesiąc...Już widzę Duńczyków którzy nadpłacają taka kwotę haha. Jakoś mi się to wydaje niemożliwe, a już na pewno mało logiczne... No ale tu takiego świadczenia nie ma, a w tym cytacie jest mowa o tym - że "tak więc nawet jeśli nie ma odpowiedniego świadczenia w danym kraju". Dziwne. Podpytasz jakoś o to czy co?

A jak Twoja sprawa? coś się ruszyło...

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lis 2013, 21:25:24 »
 Słuchajcie ale to niej jest do końca tak, że w Danii nie ma czegoś takiego jak zasiłek pielęgnacyjny. Jest przecież Tabt   arbejdsfortjeneste, prawda, że nie jest łatwe do uzyskania ale możliwe. O ile oczywiście zespół orzekający w kommune przyzna.
Mam nadzieję, że link się dobrze wkleił     
http://www.sm.dk/temaer/sociale-omraader/handicap/ydelser/tabt-arbejdsfortjeneste/Sider/Start.aspx

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lis 2013, 21:41:06 »
Sa tez nieodplatne leki, przybory rehabilitacyjne, swiadczenia lekarskie, dowoz na badania i zabiegi i mase innych rzeczy.
Nie ma samego zasilku - i w sumie i slusznie, bo nie zawsze on na cele chorego dziecka idzie.
Natomiast jest mase mozliwosci dla rodziny chorego dziecka, czy doroslej osoby niepelnosprawnej.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lis 2013, 22:10:42 »
Sa tez nieodplatne leki, przybory rehabilitacyjne, swiadczenia lekarskie, dowoz na badania i zabiegi i mase innych rzeczy.
Nie ma samego zasilku - i w sumie i slusznie, bo nie zawsze on na cele chorego dziecka idzie.
Natomiast jest mase mozliwosci dla rodziny chorego dziecka, czy doroslej osoby niepelnosprawnej.

Świadczenie pielęgnacyjne nie jest w żadnym wypadku dla dziecka, jest namiastką wynagrodzenia dla niepracującego rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem  ;) Dla dziecka jest zasiłek rodzinny i dodatki do niego w tym zasiłek pielęgnacyjny, dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. W Polsce jest też zwrot za dojazdy do placówek medycznych, zniżka na przejazdy itp. Jest też możliwa częściowa refundacja leków.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lis 2013, 22:14:34 »
farvela, niestety nadal nic się nie dzieje. A ta zacytowana opinia pochodzi również z Urzędu Marszałkowskiego. Zobaczymy co będzie się działo jak wreszcie Urząd Marszałkowski odpowie urzędowi Duńskiemu o wysokości pobieranego w Polsce zasiłku rodzinnego (w moim wypadku to było świadczenie pielęgnacyjne które przecież nie jest na dziecko). Jak coś będe wiedziała to oczywiście napisze.

Idris, bardzo dziękuję za linka. Teraz muszę pomęczyć wujka google  ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lis 2013, 22:26:57 »
Świadczenie pielęgnacyjne nie jest w żadnym wypadku dla dziecka, jest namiastką wynagrodzenia dla niepracującego rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem  ;) Dla dziecka jest zasiłek rodzinny i dodatki do niego w tym zasiłek pielęgnacyjny, dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. W Polsce jest też zwrot za dojazdy do placówek medycznych, zniżka na przejazdy itp. Jest też możliwa częściowa refundacja leków.
aaa... dawno mnie juz w kraju nie bylo :)

To tu tez tak jest, ze jezeli miales prace a musiales z niej zrezygnowac ze wzgledu na chorobe dziecka, to otrzymujesz chyba nawet rownowartosc wynagrodzenia (ale nie mam czasu sprawdzac czy na pewno rowowartosc i w jaki sposob jest to ograniczone).
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Lis 2013, 22:35:02 »
aaa... dawno mnie juz w kraju nie bylo :)

To tu tez tak jest, ze jezeli miales prace a musiales z niej zrezygnowac ze wzgledu na chorobe dziecka, to otrzymujesz chyba nawet rownowartosc wynagrodzenia (ale nie mam czasu sprawdzac czy na pewno rowowartosc i w jaki sposob jest to ograniczone).
Przyznają też jeśli nie miałaś pracy. Ogólnie jeśli z powodu choroby bądź niepełnosprawności dziecka jest wymagane by opiekował się nim rodzic to kommune może przyznać, nazwijmy to zasiłek.
To może być równowartość wynagrodzenia ale nie więcej niż chyba 19 tyś, a w wypadku gdy nie pracowałaś obliczają ile teoretycznie bylabys w stanie zarobić.

Offline santo

  • patriota
  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 11
  • -Otrzymane: 6
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lis 2013, 22:39:44 »
Jomir, nie dziwię się  :) w Polsce to się ciągle coś zmienia i to na gorsze, niestety.

Idris, a czy nie jest to też tak że jeśli takie świadczenie przysługuje ci w kraju pochodzenia to zgodnie z zawarta umową międzynarodową miedzy krajami UE, kraj zamieszkania przejmuje takie świadczenia ?

Nie rozumiem tej informacji z linku bo wujek google w tym wypadku nie spisał się:

Forælderen kan tage tabt arbejdsfortjeneste med til udlandet efter reglerne i udlandsbekendtgørelsen.

Det er en betingelse for at bevare hjælpen i udlandet, at der er tale om midlertidige ophold, at forælderen inden udrejsen opfylder betingelserne for at modtage hjælp, og at kommunen løbende kan holdes orienteret om, at opholdet kan ske, uden at de almindelige regler for hjælpen tilsidesættes. Hvis det midlertidige udlandsophold ikke overstiger en måned, kan den tabte arbejdsfortjeneste medtages uden forudgående ansøgning til kommunen. Overstiger udlandsopholdet en måned, skal man søge kommunen på forhånd for at kunne medtage ydelsen.

poloniainfo.dk

Odp: świadczenie pielęgnacyjne a przeprowadzka do Danii
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Lis 2013, 22:39:44 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 253398
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 619
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27892
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34140
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 31358
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand