poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Sukces polskich gimanzajalistów  (Przeczytany 23062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Sukces polskich gimanzajalistów
« dnia: 04 Gru 2013, 20:53:55 »
Co prawda temat działu to Edukacja w Danii, ale postanowiłam się podzielić tym co właśnie przeczytałam:
http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5783%3Asukces-polskich-gimnazjalistow-ogoszono-wiatowe-wyniki-badania-pisa-2012&catid=314%3Abadania-i-analizy-default&Itemid=408
Brawo polscy uczniowie!  :)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Gru 2013, 23:51:44 »
Juz jest o tym dyskusja w wątku "strajk w szkołach".a ja dzis sobie obejrzałam materiał w TVN o tym jak jaka wiedzę o geografii pl maja Polacy. Wrocław na Mazurach :) a jedna gimnazjalistka namawia Polski umieściła m.in Francję i Niemcy, jako cześc Polski,nie wiadomo czy sie śmiać czy płakać ;))))

Ale tak, to miłe ze Polska w tym teście dobrze wypadła :) dumnam :)

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Gru 2013, 16:17:48 »
brawo zawsze wiedzialam ze nauka w polsce jest dobra.zaluje tylko ze moja corka nie moze sie tam uczyc bo tutaj jaka ona wiedze ma i posiada przez dunska szkole to masakra.jest w 7 klasie a ona nieiwe jak obliczac pola,obwod prostakata ,kwadrata a o innych sprawach miewspomne,masakra.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Gru 2013, 16:30:27 »
Nadusia, a tak obiektywnie, po co jej to? :) ile razy w swoim życiu wykorzystalas te wiedzę w praktyce?:)

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Gru 2013, 20:51:09 »
Tak, drugi temat tutaj się stworzył.  :)

Nadusia, a tak obiektywnie, po co jej to? :) ile razy w swoim życiu wykorzystalas te wiedzę w praktyce?:)

Jakbym slyszal aktualnego gimnazjaliste ;) Przeciez to nie jest istotne czy będzie jej potrzebne konkretne obliczanie pola prostokata. Przecież przez te lata kształtuję się umysł, myślenie. Podany tutaj przykład geometrii jest takim rodzajem ćwiczenia. I na tym polega edukacja, wiecie?  ;D To jest m.in nauka myślenia. Kształtując swój mózg pozniej zwykle, przyziemne "PITy" nie są problemem.

nutka53

  • Gość
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Gru 2013, 21:27:21 »
sa tu w danii polacy  ktorych  kazda pozytwna wiadomosc o polsce czy z polski zwyczajnie irytuje i dlawi  niczym gorzka pigulka podczas przelykania a ich potrzebna i praktyczna  do zycia wiedza ogranicza sie do tego co i ile sie im "nalezy"

Offline Concrete Angel

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0

poloniainfo.dk

Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Gru 2013, 21:42:17 »

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Gru 2013, 00:45:03 »

Jakbym slyszal aktualnego gimnazjaliste ;) Przeciez to nie jest istotne czy będzie jej potrzebne konkretne obliczanie pola prostokata. Przecież przez te lata kształtuję się umysł, myślenie. Podany tutaj przykład geometrii jest takim rodzajem ćwiczenia. I na tym polega edukacja, wiecie?  ;D To jest m.in nauka myślenia. Kształtując swój mózg pozniej zwykle, przyziemne "PITy" nie są problemem.

Widać nie każdy złapał moje mrugnięcie okiem. A co do samej nauki myślenia. Nie musi się ona odbywać na matematyce ;) Być może przemawia przeze mnie umysł humanistyczny. Ale podam przykład -ja chodziłam do tzw.autorskiego liceum. W 2 lata robiło się cały program liceum z wiekszosci przedmiotow, a ostatnie 2 lata edukacja specjalnościowa,przygotowujaca do matury,studiow. Byl "human", "mat-fiz", "biol-chem". I to miało sens - moglam doglebnie zajac sie w ost 2 latach przedmiotami ktore mnie interesowaly, jezyka polskiego mialam potem 10 h tygodniowo (mat-fiz-10 h matematyki), byl czas na teatr w klasie (sami robilismy przedstawienia), byl czas na ksiazki jakie tylko chcielismy, angielski w wymiarze 12 h tygodniowo. I brak matematyki:) Do takiej szkoly chodzilam chetnie. Nikt mnie nie katowal scislymi rzeczami. Mi po prostu odpowiada ten model- uczysz sie tego czego chcesz...a tego czego nie chcesz w podstawowym zakresie. 15 letni czlowiek juz wie czym sie interesuje. Dlatego uwazam ze polska edukacja jest na wysokim poziomie,ale niepraktyczna. Bo powinna byc bardziej zindywidualizowana. Dunska jest inna, bo widac ucza sie myslenia inaczej (pozniej?) :)

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Gru 2013, 00:51:31 »
sa tu w danii polacy  ktorych  kazda pozytwna wiadomosc o polsce czy z polski zwyczajnie irytuje i dlawi  niczym gorzka pigulka podczas przelykania a ich potrzebna i praktyczna  do zycia wiedza ogranicza sie do tego co i ile sie im "nalezy"

rozumiem nutka ze ten wywod Twoj to do mnie byl? tak jakos mi sie wydaje. To moze zamiast mnie obrazać tekstem o "się należy", może przeczytasz moja pierwsza wypowiedz, gdzie napisalam ze "dumnam" jestem?  Mnie dobre wiadomosci z Polski nie irytuja, choc masz racje - tak ich malo,ze powinnam siedziec cicho i cieszyc sie, z inteligentnej polskiej mlodziezy ;)
Jednak wolę tę dumę z Polski przenosić na areny sportowe (chyba jednak moja wiedza na temat polskiej edukacji jest zbyt duza ;) ) - tam mamy kilka perelek z ktorych mozemy byc dumni :)

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Gru 2013, 08:16:54 »
w polsce moze i jest duzo nauki ale ja uwazam ze to dobrze ,w jakis sposob trzeba ksztaltowac ten mozg a jak jak nie przez nauke.tutaj w danii co to za nauka mojej corki szare komorki umarly i nie zanosi sie na jej poprawe.te dziecko nie poradzi sobie w zyciu.moj maz jest obuzony sytuacja w jej klasie jest w 7 klasie a jak nam corka oznajmila ze musi dac 2 prezenty na tydzien przez 3 tygodnie do tej samej osoby co wylosowali.razem 6 o co tu chodzi to szkola czy przedszkole

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Gru 2013, 08:52:25 »
Nadusia, poradzi sobie, poradzi. Edukacja tutaj jest dobrze rozwinięta na każdym poziomie. Mam na myśli, ze to co będzie chciała robić to będzie robila, jest wiele możliwości :) poza tym czy młodzi Duńczycy nie radzą sobie w życiu? Radzą i usamodzielniaja sie szybciej niż polscy - także można :)
I niestety,ale przyjeżdżając do innego kraju trzeba mieć świadomość innej kultury, podejścia edukacyjnego - pociesze - studia tutaj wyglądają super, znacznie lepiej niż w Pl. Mam nadzieje ze córka dotrwa :)))))

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Gru 2013, 16:17:22 »
no niewiem maz dostawal uczni i po prostu z tym radzeniem to nie przygotowani do zycia.tak jakby wszystko im sie nalezalo,a jak doszlo do stresowej sytuacji to poprostu mlodzi nieradzili sobie .a dzisiaj moja corka mi oznajmila ze nie wierzy w boga zatkalo mnie.byla ochrzczona ,przyjeta teraz ma miec bierzmowanie a ona do mnie ze to ona decyduje o tym czy ma miec czy nie.tak ja zmienil ten system i wglowie jej sie poprzewracalo,brak slow na to co ona mowi.ale to co mi dzisaj powiedziala to zabolalo bardzo.jedna pani od religi w dunskiej szkole powiedziala jej ze jest katoliczka ale nie wierzy w boga no to my corce ze ta pani chyba niewie co mowi.mowilismy o tym w szkole ale jak to oni probowali to jakos wytlumaczyc nie da sie tego wytlumaczyc.a moja corka bardziej wierzy nauczycielom niz nam.slowa nauczycieli swiete.moj maz jak slyszy jakie wiadomosci corka ze szkoly przynosi to poprostu niewiadomo jakie szkoly oni skaczyli i jakim cudem oni ucza.

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Gru 2013, 17:34:33 »
Ostanio do mojej pracy przychodzili dunskie "świeżaki" po szkolach. Jak kilku przyjmowano, tak po ok. miesiącu wywalano. Oni nawet do pracy się nie nadają, a o myśleniu nie wspomnę. :o
Przykro mi nadusiaa, taki jest koszt życia tutaj, że córka to już bardziej duńskie rozumowanie będzie miała -nic zlego na myśli nie mam, ale ta edukacja innym torem idzie, dla nas niezrozumiałym.
Komu te prezenty ma podarować, nauczycielowi ;) ?

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Gru 2013, 18:34:30 »
koledze z klasy ma dac.jest tak jak piszesz :D,nic dodac nic ujac.tylko przykro mi ze tak ja wychowalam ze miala slaby charakter i wdala sie w ten system i wychowanie.juz nic nie poradze.moj maz mowi to juz dunka

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Gru 2013, 19:03:49 »
normalnie jak bym o jakiejs sekcie czytala ;) poza tym mysle ze generalizowanie, że wszyscy Dunczycy sie do niczego nie nadaja jest naduzyciem.
Co do Boga - ona jest juz nastolatką - to jest wlasnie ten wiek - kryzys tozsamosci - sprzeciw wobec rodzicow, kosciola,to normalna sprawa. Poszukuje, bada, byloby pewnie tak i w Polsce, bo to normalna sprawa w rozwoju kazdej jednostki :) Jedni przechodza to mocniej, drudzy lżej, a ci którzy nie poszukują swojej tożsamosci w tym wieku, mają problemy pozniej. Polecam lektura - kryzysow tozsamosci wg Eriksona, fajna lektura by byc moze corke zrozumiec :)
Tak czy tak, nie przejmowala bym sie zbytnio tym, ze to cos nienormalnego, lub "dunskiego", tylko starala sie zrozumiec corke, bo to tu jest klucz. I to jest wlasnie to - w Polsce dyktatura, dzieciom sie "przewraca" w glowie, tu się dzieci i nastolatkow slucha. Ty jej wybralas wiare kiedys, ona moze ja zmienic. Co w tym zlego?

Ale powiem też że nie rozumiem tego jak można życ w kraju do ktorego ma się tak zle nastawienie - bo ja ten komentarz "że to już Dunka" odbieram jako obelgę dla was. Tzn. że wy to tak odbieracie. Musi być wam bardzo trudno, skoro nie przepadacie za Danią i duńskimi sprawami.

poloniainfo.dk

Odp: Sukces polskich gimanzajalistów
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Gru 2013, 19:03:49 »

 

samochód na Polskich numerach

Zaczęty przez zuzaDział Podatki

Odpowiedzi: 106
Wyświetleń: 69973
Ostatnia wiadomość 23 Maj 2011, 21:43:32
wysłana przez charly
Czerwony MALUSZEK 126 p na polskich blachach w Aarhus

Zaczęty przez Ania i JustynaDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 21874
Ostatnia wiadomość 09 Sie 2013, 18:50:16
wysłana przez piotr1
Pożyczony samochód na polskich blachach.

Zaczęty przez nilaDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 25823
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2010, 14:05:29
wysłana przez zozolek
Opodatkowanie polskich oszczędności

Zaczęty przez liliaDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 23128
Ostatnia wiadomość 24 Cze 2010, 07:45:51
wysłana przez neletop
o polskich dzieciach deportowanych do Rosji

Zaczęty przez neletopDział Kultura

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8696
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2010, 15:28:30
wysłana przez neletop