poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić  (Przeczytany 9386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasdrugi

  • Gość
Hej,

przyglądam się moim finansom i poszukuję rozwiązań, pomogłyby mi oszczędzić co nieco. Konto w BZWBK które posiadam trochę mnie chyba w balona robi i odsetki są minimalne.

Z racji, że przeprowadziłem się do DK (nie wiem czy na zawsze) szukam rozwiązania / konta które pomoże mi coś oszczędzić.

Pytam tutaj, bo na pewno ktoś to przerabiał.

Posiadam konto w Nordea DK, na tym forum doczytałem, że podobno jest możliwe przelewanie pieniędzy za darmo na konto w Nordea PL (czy to za darmo dotyczy netbanku czy trzeba to robić w placówce, jak to zrobić, żeby nie płacić). Zatem zastanawiam się jakie konto w Nordea PL otworzyć - czy darmowy przelew zadziała z każdym kontem (nawet oszczędnościowym) w nordea?

I czy otwierać konto w Polskiej Nordei w DKK czy w PLN - gdzie mniej się traci na przewalutowaniu na złotówki?

Wstępnie sobie umyśliłem tak:
1. Z konta w Nordea DK co miesiąc przelewam ileś pieniążków na konto Nordea PL (i tu pytanie czy sensowniej przelewać na konto walutowe w DKK czy w PLN)
2. Z konta w Nordei PL przelewam pieniądze na konto oszczędnościowe w innym banku oferującym najlepsze warunki.

Czy jesteście w stanie polecić jakieś rozwiązania?  Czy może pokusić się o konto oszczędnościowe w DK?

Pozdrawiam,
Lukasz

Offline Mikhael

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Gru 2013, 22:47:41 »
ja może podepnę się do tematu.

Chciałbym zapytać co jest wymagane, żeby założyć konto w Duńskim oddziale Nordei i czy można podpisać umowę w jęz. ang?

Wybieram się na studia/praktykę do Danii  i również czytałem od darmowych przelewach pomiędzy rachunkami w Nordei, w Polsce i Danii...

lukasdrugi

  • Gość
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Gru 2013, 00:02:15 »
hej,

umowa tylko w DK, netbank też tylko DK, bez opcji EN. Wiem bo przerabiałem temat. TEraz kombinuje ajkby tu zrobić, żeby pieniadze same troche pracowaly

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Gru 2013, 01:10:18 »
ja może podepnę się do tematu.

Chciałbym zapytać co jest wymagane, żeby założyć konto w Duńskim oddziale Nordei i czy można podpisać umowę w jęz. ang?

Wybieram się na studia/praktykę do Danii  i również czytałem od darmowych przelewach pomiędzy rachunkami w Nordei, w Polsce i Danii...

Umowa jest po duńsku ale cała instrukcja jak robić przelewy i wszystko co jest online moga ci dać po angielsku.

Offline farvela

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 38
  • -Otrzymane: 98
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Gru 2013, 01:14:53 »
Lukas, jak dla mnie to trochę za duzo kombinacji, przelewanie z pl kobra na kolejne pl konto.to tez są koszta, nie wiem czy to jest tego warte. Skupilabym sie raczej na tym by pomyśleć cos tu, jedli kiedyś wrócisz to i tak będziesz mogl przenieść wtedy te pieniądze. Czy teraz chce ci sie tyle kombinować?;)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Gru 2013, 05:19:40 »
Zdaje mi się, że przelewy z Nordei DK do Nordei PL za darmo juz nieaktualne, to nie jest już ten sam bank, Nordea PL została w zeszłym roku kupiona.
" Polak gorszego sortu"

lukasdrugi

  • Gość
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Gru 2013, 08:10:56 »
Ok, a czy orientuje sie ktos jakie sa mniej wiecej oprocentowania na kontach oszczednosciowych w danii? Bo domyslam sie ze konto ktore mam jest standardowe bez zadnych naliczanych odsetek.

Czy ktos z was otwieral moze konto oszczednosciowe w dk, moze cos mozecie polecic?

poloniainfo.dk

Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Gru 2013, 08:10:56 »

Krakers

  • Gość
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Gru 2013, 23:26:38 »
A weź przestań ;) = jak tutaj znajdziesz ... i jak znajdziesz dobrą ... lokatę - to tak jak byś wygrał w lotto ;) - ja ten temat wałkowałem 6 lat temu, zapytałem się księgowej ... jak to - tutaj nie macie tak, że wchodzicie sobie na konto online i zakładacie lokatę? - ona nie wiedziała o czym ja do niej mówię ;)

Plus jest taki, że jak masz inflację na poziomie 1%, a podwyżkę co roku (przynajmniej w mojej firmie jakoś jest) o 3%, to ... nie stoisz w miejscu, ewentualnie z podwyżki możesz rekompensować sobie inflację, ale to nie są kwoty, którymi trzeba sobie głowę zawracać, ale jak ktoś był przyzwyczajony do oszczędzania w PL - to się trochę rozczaruje.

Ja mam w PL konto w Eurobanku, lokaty są całkiem całkiem, jak masz min. 15 000zł na koncie to nie ma żadnych opłat (poza tokenem do dostępu online za 2, albo 3, zł miesięcznie), lokaty:
http://www.eurobank.pl/produkty,lokaty,lokata-terminowa,24,10.html
Ja mam jeszcze rachunek oszczędnościowy - było takie coś w Eurobanki, i oprocentowanie na poziomie lokat występuje z kapitalizacją dzienną i nie trzeba się czasowo uzależniać, no, ale tego już nie ma (jako nowego produktu).

A przelewanie pieniedzy do PL - kiedyś trochę ten temat maglowałem:
http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php/topic,9436.msg1001056.html#msg1001056

A BZWBK i oszczędzanie to ... nie, uciekaj stamtąd.

Ja mam jeszcze konto w mbanku, kiedyś lokaty były w miarę, teraz porażka, trzymam głównie dlatego, że za 25zł rocznie wydają kartę do transakcji ... internetowych - działa jako kredytowa. A działa w taki sposób, że do rachunku bieżącego masz subkonto do tej karty i jak chesz coś kupić w internecie, to najpierw zasilasz (albo trzymasz na tym subkoncie jakąś kwotę) to subkonto, kupujesz online - podajesz dane karty, która jest przypisana do tego subkonta. Lubię to, bo w przypadku przejęcia przez kogoś numerów karty - to, co mogą zyskać to jedynie środki z subkonta, a tym możesz zarządzać jak chcesz, a przerzucanie z głównego to chwila moment. No, ale konto główne to 0%, dlatego ... eurobank = lokata (z tym, że ja mam dzienną kapitalizację, i to jest bardziej rachunek bieżący), a jak potrzeba coś kupić przez internet to środki lecą na mbank, na subkonto "kartowe" i wtedy zakup. No, ale to głównie do zakupów online w PL, sporadycznych w DK, jako, że kurs rozliczeniowy za ciekawy nie jest, ale czasami nie ma wyjścia.

A w DK - sporo sklepów ma opcję zapłać z Nordeą / Danske, no, a jak jakiś nie ma to ... właśnie ta karta mbanku. Na niej mam jeszcze aktywny abonament na telefon, ale to kwota 100kr. na miesiąc, to kurs walutowy praktycznie żadnej roli nie odgrywa ... to tak z własnego doświadczenia, może system Tobie "przypasi" i skopiujesz ;)

Udanych kalkulacji.

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sty 2014, 12:10:42 »
Od tych polskich odsetek i tak należy się podatek w Danii.

BTW
Szczęśliwego Nowego Roku! :)

Krakers

  • Gość
Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sty 2014, 13:12:50 »
letniak niby tak, ale jak masz np. 50 000zł oszczędności, na lokacie 3% to odsetki wynoszą ... przeogromną kwotę 1500zł rocznie ;)
Od tego w PL płacisz podatek "Belki" - 19%, czyli z tych 1500zł zostaje przeogromne 1215zł.

A podatek w Danii - pewnie (na logikę) można odliczyć zapłacony podatek w Polsce, zatem jeśli wyjdzie kwota wysokości ... (nie chce mi się teraz liczyć) ... śmiesznej ... to ... więcej czasu straci się na liczenie, aniżeli ten podatek będzie warty.

No chyba, że ktoś ma na lokatach miliony ;)

Dla mnie lokaty mają tylko 1 cel - żeby pieniądze nie traciły realnie na wartości (inflacja), nie interesuje mnie zarobek, od tego jest praca, dlatego tych śmiesznych kwot odsetek w rozliczeniu nie podaję  :-X - bo, żeby to jeszcze można było łatwo wyliczyć ... a jak ktoś żongluje lokatami, zmienia okresy, zakłada nowe - no to, jak pisałem, więcej czasu spędzi się na liczeniu, niż to wszystko warte.
A tutaj - tutaj się o nic nie martwisz, bank wysyła wszystkie dane do SKAT-u ... jak tak będzie w PL to ja też mogę podawać te przeogromne kwoty ;)

poloniainfo.dk

Odp: konta bankowe i oszczędności - jak zrobić, żeby nie stracić
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sty 2014, 13:12:50 »

 

Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17662
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
feriepenge - jak otrzymać wypłatę?

Zaczęty przez evadeloonaDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 12934
Ostatnia wiadomość 27 Maj 2009, 10:37:25
wysłana przez mala_z_Aarhus
jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14824
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
jak odliczyc dojazdy do polski

Zaczęty przez mucz81Dział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 17244
Ostatnia wiadomość 27 Cze 2009, 20:40:39
wysłana przez andyandy
Jak Julia księdza po kolędzie przyjmowała.

Zaczęty przez willyDział Hydepark

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 38580
Ostatnia wiadomość 28 Lut 2013, 03:57:29
wysłana przez happybeti