poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Permanent ophold - dokumentacja  (Przeczytany 9989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline m.jutlandzki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Permanent ophold - dokumentacja
« dnia: 04 Maj 2014, 22:25:54 »
Witam wszystkich.

Właśnie mi stuknęły 3 lata w aktualnej pracy, 5 lat od uzyskania CPR minęło jesienią no i myślę o uzyskaniu bezwzględnego pobytu - nigdzie się stąd nie wybieram w przewidywalnej przyszłości.
Czy może mi ktoś doradzić co miałbym dołączyć do wniosku poza kopią paszportu, decyzji o nadaniu CPR i umowy z aktualnej pracy? Czy np. rozliczenia roczne ze skatu + na przykład wydruk z konta wszystkich opłat za mieszkanie z 5 lat wystarczy dla udokumentowania tych 5 lat, czy też musiałbym im wysłać grubą teczkę z wszystkimi możliwymi lønseddelami?

A z drugiej strony naszła mnie lekka paranoja jak do tego siadłem. Dostałem CPR w 2008, od tego czasu zdarzyło mi się rzucić robotę, być jakiś czas na deltid dagpenge, vikarzyć, ze dwa czy trzy miesiące po drodze przejechałem też po prostu na oszczędnościach... i nigdy nic nie meldowałem do Statsforvaltningen, kierując się tym co mi napisali wtedy w 2008 (dopóki firma jest pod overenkomstem, nie ma potrzeby nic zgłaszać) i przepisami o prawie do szukania pracy. Chyba nie będą w tym grzebać, nie? :S

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2014, 22:44:06 »
nie :) wystarcza "årsopørelse"
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline m.jutlandzki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2014, 22:48:26 »
Dzięki :). Zmienili mi co prawda skattepligt z begrænset dopabuse w tym roku... ale pewnie wnikam za mocno.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2014, 22:52:55 »
To moze miec znaczenie.
Znam osobe, ktorej odmowili przyznania pobytu po 5 latach, bowiem pierwszy rok pracowal jako osoba mieszkajaca za na stale w Polsce, z polska rezydencja podatkowa.
Oczywiscie bedzie mogl sie o pobyt ubiegac, ale jak uplynie 5 lat stalego zamieszkiwania w Danii.
Byc moze to przypadek jednostkowy i bedziesz mial wiecej szczescia.
Jakbys mial, daj znac! Bedzie to wyznacznikiem, do "wojowania" ze statsforvaltning.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline frisms

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 59
  • -Otrzymane: 32
  • Wiadomości: 365
  • Reputacja: +2/-2
  • Płeć: Kobieta
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Maj 2014, 12:06:57 »
Nie potrzebne im årsopgørelse,urzad sam scigaga dochody ze wszystkich lat pobytu w Danii z tzw. e-indkomst,tak zrobili u mnie.

Na pierwsze wysłanie aplikacji nie sa im potrzebne twoje lønsedler,umowy o mieszkanie i inne śmieci...jak będą chcieli to ci napiszą w liście lub mailu - "Du kan i forbindelse med kontrollen blive bedt om at indsende yderligere oplysninger."

Z tym begrænset skattepligtigt może byc ciekawie,nie wiem jak to z analizują,ale wiedz ze będą kopać,grzebać we wszystkim jesli cos im nie bedzie pasowac,na to sie przygotuj.


Skoro juz troche tu mieszkasz to wiesz ze wszystko jest tutaj przezroczyste - nie wiem jaka masz aplikacje,ale tam jest napisane ze beda sciagac dane ze wszystkich panstwowych urzedow -

"Kontrollen kan foregå på følgende måder:   Opslag i registre, fx Det Centrale Personregister.  Samkøring af oplysninger i Udlændingestyrelsens registre, fx udlændingeregistret, med oplysninger fra Det Centrale Personregister (CPR), Bygnings- og Boligregistret (BBR) og indkomstregistret.  Henvendelse til andre myndigheder, fx kommuner. "Henvendelse til tredjepart, fx arbejdsgiver eller studiested.Personlig henvendelse på bopæl, studie- eller arbejdssted. 

I takze kontrol na gruncie prywatnym,ostatnie zdanie.


Dla nich punktem wyjściowym jest na jakiej zasadzie starasz się o stały pobyt w Danii - tidsubegrænset/permanent  opholdstilladelse, w twoim przypadku na zasadzie zatrudnienia.

Znam przypadek ze anulowano 3 lata z 6 pobytu przy staraniu się o stały pobyt - ogólnie tylko powiem ze wiazalo sie to z praca i bezrobociem tez na a-kasse.

Wiec rożnie to wygląda...a Stasforvaltning ma dość wysotrzone patrzenie na te sprawy.

Cytaty grubym drukiem pochodzą z aplikacji FA10 - Ansøgning om tidsubegrænset ophold efter EU-retten  ktora dołączam w załączniku.

Powodzenia i trzymam kciuki ;-)

Offline letniak

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 9
  • -Otrzymane: 12
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2014, 15:40:17 »
FA10 - Du bedes udfylde dette skema sammen med den danske statsborger, som du er blevet familiesammenført med i Danmark.

To nie jest druk dla osoby, która ubiega się o pobyt z powodu pracy. Odpowiedni druk to będzie OD1 (zaznaczyć pobyt trwający dłużej niż 5lat)
________

Należy wiedzieć, że:

- otrzymasz stały obowiązek płacenia w Danii podatków - nawet nie mając tutaj pracy, a jedynie posiadając stały pobyt, co wydaje się być niekorzystne (np. opodatkowanie nieruchomości w Polsce)

- lata w których miałeś ograniczony obowiązek w Danii - rozumiem iż posiadałeś ulgi podatkowe, jeśli teraz będziesz chciał wykazać, że byłeś w tamtych latach w Danii "na stałe" to ryzykujesz zabranie tych ulg. W tym sensie jest to ryzykowne zachowanie.


Oczywiście taki pobyt przyda się w przypadku chęci korzystania z pomocy Kontanthjalpe, ale należy pamiętać że posiadając cokolwiek (np. mieszkanie w Polsce) taka pomoc nam nie przysługuje. Jeśli chcesz korzystać tylko z a-kasse to pobyt stały nie jest wymagany.


Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2014, 15:57:25 »
dodam jeszcze, ze jak juz udasz sie do Statsforvaltning i np Tobie odmówią, to poproś o papierek dlaczego :) Duńczycy wymyślają kłamstewka na poczekaniu, najcześciej w urzędach.

poloniainfo.dk

Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2014, 15:57:25 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Maj 2014, 16:58:59 »
dodam jeszcze, ze jak juz udasz sie do Statsforvaltning i np Tobie odmówią, to poproś o papierek dlaczego :) Duńczycy wymyślają kłamstewka na poczekaniu, najcześciej w urzędach.

 :o

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Maj 2014, 17:08:53 »
FA10 - Du bedes udfylde dette skema sammen med den danske statsborger, som du er blevet familiesammenført med i Danmark.

To nie jest druk dla osoby, która ubiega się o pobyt z powodu pracy. Odpowiedni druk to będzie OD1 (zaznaczyć pobyt trwający dłużej niż 5lat)
________

Należy wiedzieć, że:

- otrzymasz stały obowiązek płacenia w Danii podatków - nawet nie mając tutaj pracy, a jedynie posiadając stały pobyt, co wydaje się być niekorzystne (np. opodatkowanie nieruchomości w Polsce)

- lata w których miałeś ograniczony obowiązek w Danii - rozumiem iż posiadałeś ulgi podatkowe, jeśli teraz będziesz chciał wykazać, że byłeś w tamtych latach w Danii "na stałe" to ryzykujesz zabranie tych ulg. W tym sensie jest to ryzykowne zachowanie.


Oczywiście taki pobyt przyda się w przypadku chęci korzystania z pomocy Kontanthjalpe, ale należy pamiętać że posiadając cokolwiek (np. mieszkanie w Polsce) taka pomoc nam nie przysługuje. Jeśli chcesz korzystać tylko z a-kasse to pobyt stały nie jest wymagany.

Posiadaniw wpisu Begrænset skattepligt w rozliczeniach z lat poprzednich, nie ozancza ze miales taki status. Najczesciej taki status zostal wpisany przy pierwszum kontakcie z Dania i tak juz pozostalo. Dopabuse teraz w zwiazku z rozliczeniem za 2013, Skat automatycznie podjal ocene, albo inaczej probuje ocenic ale nie jest pewnym czy podatnik nadal ma taki status i z punktu wyjsciowego, ze podatnik mieszka tutaj juz tak dlugo (mieszka = dunski adres) postanowil zmienic status na pelen obowiazek podatkowy. Teraz pytanie, czy Skat mzoe zakwestionowac ulgi podatkowe ktore podatnicy sobie wpisywali w rozliczeniach w latach poprzednich? dla podatnikow z begrænset skattepligt bylu otwarte rubryki do wnoszenia danych, ktore umozliwialy ulgi na malzonke w Polsce, nie wymagano podatku od posiadanej nieruchomosci w Polsce mimo ze nalezalo podac wartosc tej nieruchomosci itp. Ostanie doswiadczenie mowi, ze Skat moze/powinien nie tylko wstrzymac ulgi podatkowe dla podnika z ograniczonym obowiazkioem podatkowym od teraz, ale ma prawo zakwestionowac ulgi wniesieione w latac poprzdnich, poniewaz dostep do rubryk nie ozancza ze mozna te ulgi wpisywac jezeli nie przysluguje. Taka umotywowana decyzje otrzymala osoba ktora zwrocila sie do mnie o pomoc. Jak wiadomo kazda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a w szczegolnosci pod katem oceny miejsca zamieszkania, centrum spraw zyciowych itp. , ale ryzyko zwrotu korzysci podatkowych istnieje.

Offline m.jutlandzki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Maj 2014, 20:06:05 »
Dziękuję wszystkim za odzew.

Luz u mnie jest taki, że nie wykorzystałem ani razu jakiejkolwiek ulgi podatkowej. Nie mam też materialnie/finansowo nic co by mnie łączyło z Polską (od 2 lat nawet meldunku). Zdecydowałem, że zostaję tutaj i dlatego właśnie chciałbym załatwić permanent ophold na wypadek podwinięcia się nogi - jak pisze letniak, potrzeby kontanthjelp czy langtid sygdom. Tudzież prozaicznych rzeczy jak większy kredyt w banku.

To, czego się boję, to właśnie to kopanie w szczegółach - a ja nigdy nigdzie nie meldowałem, że rzuciłem pracę, że siedziałem parę miesięcy bez pracy na oszczędnościach; potem nie wiem czy przysługiwało mi prawo siedzieć tutaj na deltid dagpenge (na pełną akasę zabrakło mi wtedy wypracowanych godzin) - itd. Boję się po prostu, żeby jakiś wredny urzędnik nie stwierdził sobie że jak tego nie meldowałem, to tu nielegalnie jestem. Nie jest mi ten ophold aż tak do życia niezbędny.

W tym formularzu OD-1, czy muszę też dać szefowi dodatek do wypełnienia przez pracodawcę, czy starczy kontrakt i kopia starego listu ze Statsf. o zezwoleniu na pobyt? Ten dodatek to chyba tylko przy pierwszym pozwoleniu się wypełnia na chłopski rozum...

Chyba się najpierw przejadę do Aabenraa i zobaczę co mi powiedzą i w jakim tonie.
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2014, 20:19:44 wysłana przez m.jutlandzki »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Maj 2014, 20:32:01 »
kazdy mowi co innego. Ja mialam zeznania roczne. Hmm.. odcinki z wyplat, z pieciu lat? Matko bosko. 60 sztuk? Kto to bedzie sprawdzal.

Przygotuj wszystko jak potrafisz. Przy przyjmowaniu dokumentow "pancia" sprawdzi i powie Ci co masz jeszcze dowiezc.
Przyjmie dokumenty, a sprawe pusci w obiego po dolaczeniu ostatniego.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maj 2014, 08:53:00 »
Tak drogi roga :) mi odmówili, bo Pani stwierdziła, ze nie moge dostać poniewaz mam małe dziecko (miałam wtedy), a przepracowane miałam dokładnie 6 lat bez żadnych zasiłków czy chorobowych :) w Kommune czy innych urzędach Panie przy biurkach czy w okienkach wymyślają kłamstwa na poczekaniu. Dostałam pobyt stały, potym jak przyjechałam jeszcze raz ze znajoma, która przepracowała w Kommune 20 lat i juz Pani mówiła co innego :)

Offline m.jutlandzki

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Paź 2014, 13:59:10 »
Z dużym poślizgiem, ale zakończyłem sprawę - wolałem by wypoczęty po urlopach w razie komplikacji i tak to przesuwałem na później.

Zapakowałem formularz, zaświadczenie od szefa, 5 ostatnich årsopgørelse, kopię paszportu, kontraktu i zaświadczenia o przyznaniu CPR na podstawie zatrudnienia jako obywatel EU, i wysłałem do Statsforvaltningen pocztą tydzień temu. Dziś przyszedł list z bevisem o prawie nieograniczonego pobytu.

Czyli przynajmniej w Aabenraa nie robią żadnych komplikacji  8)

poloniainfo.dk

Odp: Permanent ophold - dokumentacja
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Paź 2014, 13:59:10 »

 

Praca tymvczasowa a ophold

Zaczęty przez lukasdrugiDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6385
Ostatnia wiadomość 14 Paź 2013, 18:21:04
wysłana przez farvela
Samochód - blachy PL + ophold środki własne

Zaczęty przez anniexDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2254
Ostatnia wiadomość 17 Lut 2014, 17:51:35
wysłana przez anniex
Zezwolenie - EU ophold

Zaczęty przez markopoloDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2690
Ostatnia wiadomość 17 Lis 2008, 22:04:51
wysłana przez Tula
dziwna sprawa z eu-ophold

Zaczęty przez sebastian91Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3433
Ostatnia wiadomość 29 Kwi 2014, 23:04:47
wysłana przez sebastian91
Eu-ophold - tłumaczenie i zmiana pracy ?

Zaczęty przez picardiDział Pomoc!

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 7105
Ostatnia wiadomość 31 Paź 2008, 12:00:54
wysłana przez Tula