poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych  (Przeczytany 10295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline phil

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Mieszkam tu juz 6 lat i wstyd mi sie przyznac ale gdy jestem w miejscu publicznym, szczegolnie w sklepie to wstydze sie mowic po polsku. Nie chodzi o to, ze wstydze sie ze jestem Polakiem, bo jak rozmawiam to ludzie dookola nie wiedza z jakiego dokladnie kraju pochodze, zdaja sobie sprawe tylko z tego ze ze wschodniej europy. Poprostu jak sie odezwe po polsku to czuje na sobie wzrok wszystkich ludzi, ktorzy sa w poblizu. Jak jestesmy w sklepie z moim 6 letnim synem i on krzyczy do mnie na caly sklep np: "zobacz tato co znalazlem" to mowie mu ze jak chce sie wydzierac na caly sklep to niech krzyczy po dunsku. Poprostu irytuje mnie pogardliwy wzrok ludzi. Moze przesadzam ale mam wrazenie ze dunczycy maja nas juz dosc bo zabieramy im prace a sami sa bezrobotni. I ta ciagla nagonka w prasie o zlodziejach ze wschodniej europy itd. Moze przesadzam i moze powinienem byc "ligeglad" tak jak brzmi dunskie motto narodowe. Pozdrawiam.

Offline Piotr_223

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +2/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lip 2014, 12:27:40 »
Mam tak samo niestety (choc nie przenioslem sie do Dani na stale).
Co ciekawe zauwazylem, ze sprawa jest zupelnie inna, gdy jestem w innym kraju na wakacjach - wtedy bez problemow....
...potrzebny nam psycholog :)

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lip 2014, 12:32:27 »
Tutaj nie jest jeszcze tak źle. Angole z Cameronem na czele nie tylko rzucają spojrzenia w sklepie, lecz głośno o tym mówią  :P Co ciekawe, turecki jezyk w sklepie jakoś tutaj nie rzuca się "na uszy" ;)

Offline sopocianka

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 52
  • Wiadomości: 246
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lip 2014, 13:16:32 »
a jak tak nie mam, ani moja rodzina :) nikt nigdy nie patrzyl sie na mnie "dziwnie" kiedy mowilam po polsku. Zawsze z synkiem mowimy po polsku i takze ucze jez polkiego meza. Juz mowi dosc duzo, nawet w pociagu Polakow zagaduje w naszym jezyku. Mysle, ze nie trzeba brac wszystkiego do siebie. Moze ludzie sie patrza, bo slysza inny jezyk...ja tez sie patrze jak ktos mowi w innym jezyku, ale jestem raczej zainteresowana, niz poirytowana :)

Offline vordingborg

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 77
  • -Otrzymane: 550
  • Wiadomości: 1899
  • Reputacja: +58/-30
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lip 2014, 13:46:07 »
Sopocianka ty to nie masz kompleksów bo masz chłopa z Włoch  ;)
Ale są tu też takie ofiary losu które się  własnej matki wstydzą   ::)

Offline milena33

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Kalendarze trójdzielne
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lip 2014, 14:56:52 »
Czy to nie przewrażliwienie? Czy to nie jest tak, że Polak pracuje w Danii nie dlatego, że jest Polakiem, ale gównie dlatego, że zgodził się na pracę za niższą stawkę. Może się mylę. Ale podobne opinie mają Polacy np. o Białorusinach, Czeczenach, Ukraińcach pracujących w Polsce. Też złość niektórych bierze, że przyjechali, za mała kasę robią i psują rynek, kiedy pracy jak na lekarstwo. Jeśli Ty się wstydzisz mówić w ojczystym języku, to Twój syn tez będzie się wstydził.

Offline kayutek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 4
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lip 2014, 15:24:36 »
Nigdy nie wstydzilam sie mowic po polsku, mowie glosno skad pochodze. Nie wydaje mi sie, zebym kiedykolwiek czula pogardliwe spojrzenie.

Fakt, kilka razy zdarzylo mi sie z polska kolezanka na dunski przejsc. Na promie do Swinoujscia np. Ale to bardziej w celu odstraszenia pana zenka  i tym podobnych typow ;)


poloniainfo.dk

Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lip 2014, 15:24:36 »

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lip 2014, 05:22:56 »
phil, Piotr- nie macie się czego wstydzić  :).

Jesli bierzecie "do siebie" wyczytane w brukowcach opinie o Polakach, to tak, jakbyście poczuwali się do winy za te złodziejstwa, pijaństwa itp, popełniane przez naszych rodaków, zazwyczaj "na gościnnych występach " w Danii.

Ja mam inne podejście.

Jeśli jestem ok., pracuję, płacę podatki, nie kradnę, nie piję  i generalnie jestem "porządnym obywatelem" , to z rodziną i znajomymy rozmawiam w miejscach publicznych po polsku. Po to właśnie, by "pokazać" , że my, Polacy, jesteśmy normalnymi, porządnymi ludźmi.

A jeśli ktoś generalizuje i uważa, że "wszyscy Polacy to złodzieje i klienci socjalni"- "olać " takich PROSTAKÓW sikiem prostym :P 8).
Opinią PROSTAKÓW, którzy nie potrafią samodzielnie myślec i analizować i obserwować rzeczywistości, tylko łykają propagandę z brukowców, ja się nie przejmuję, nie jest w stanie mnie dotknąć opinia głupszego ode mnie ;) .
Czego i Wam zyczę :)
BTW- nawet rozmawiając "po duńsku", nie łudźcie się, że nie będziecie zwracać na siebie uwagi  :P 8).
Z naszym "wschodnioeuropejskim akcentem" jeszcze dłuuugo, dłuuugo będziemy się wyróżniać , gdy się odezwiemy.
Moim skromnym zdaniem, lepiej do dziecka czy męża/żony w miejscu publicznym mówić po polsku, niż łamaną duńszczyzną, bo to jest dopabuse śmieszne  ::).
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Lip 2014, 11:12:44 »
A ja sie, kurcze blade, wstydze mowic po dunsku z powodu mojego mocno kresowego akcentu (jestem bowiem z Wroclawia), wiec sie tylko usmiecham i kiwam porozumiewawczo glowa, czasem nawet tupne noga w towarzystwie dunczykow.Co tu zrobic madrale?
  :)  :)

Offline andrejos

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 39
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Lip 2014, 14:01:43 »
Zpatentem pal glupa gestykulujac rekoma zes gluchoniemy ;) tacy ludzie wzbudzaja sympatie,oczywiscie nie chce nikogo urazic ma sie rozumiec! tylko taka rada dla wstydzacych sie swojego pochodzenia...ktorzy pewnie w Polsce tez sie "wstydza" i mowia po dunsku ;D ;D ;D

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Lip 2014, 21:32:39 »
A ja sie, kurcze blade, wstydze mowic po dunsku z powodu mojego mocno kresowego akcentu (jestem bowiem z Wroclawia), wiec sie tylko usmiecham i kiwam porozumiewawczo glowa, czasem nawet tupne noga w towarzystwie dunczykow.Co tu zrobic madrale?
  :)  :)
;D ;D ;D
"Mocno kresowy akcent"  ;)

A tak BTW, to moje dziecko będzie miało z całąpewnością silny "prowincjonalny" Fyński akcent- już teraz słychac wyrażnie, jak uroczo "zaśpiewuje" ;). I co? Będzie miała z tego powodu kompleksy i bedzie usiłowała mówić "płasko", "po Kopenhasku" ?  ;) :D
" Polak gorszego sortu"

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Lip 2014, 21:38:32 »
Zpatentem pal glupa gestykulujac rekoma zes gluchoniemy ;) tacy ludzie wzbudzaja sympatie,oczywiscie nie chce nikogo urazic ma sie rozumiec! tylko taka rada dla wstydzacych sie swojego pochodzenia...ktorzy pewnie w Polsce tez sie "wstydza" i mowia po dunsku ;D ;D ;D
ZPat, ale uwazaj, zebys nie machal za bardzo w lewo i za bardzo w dol, bo znow Twoj polski kresowy akcent wyplynie :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Lip 2014, 22:32:29 »
Jeszcze cos: pelna dunska akceptacja bedzie zagwarantowana jak znienacka w pracy (fizycznej) "zameldujecie" : "kraft vil æde mig!!!!" i charkniecie na ziemie, oczywiscie w poblizu swoich butow, to bedzie bardziej bezpieczne :) .

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lip 2014, 00:11:33 »
A tak BTW, to moje dziecko będzie miało z całąpewnością silny "prowincjonalny" Fyński akcent [...] i bedzie usiłowała mówić "płasko", "po Kopenhasku" ?  ;) :D
Nic nie musi, na pewno już polskiego mieć nie będzie :P

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lip 2014, 04:01:46 »
Jeszcze cos: pelna dunska akceptacja bedzie zagwarantowana jak znienacka w pracy (fizycznej) "zameldujecie" : "kraft vil æde mig!!!!" i charkniecie na ziemie, oczywiscie w poblizu swoich butow, to bedzie bardziej bezpieczne :) .
W wolnym tłumaczeniu :
"Niech Moc będzie ze mną "   8)
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Wstydze sie rozmawiac po polsku w miejscach publicznych
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lip 2014, 04:01:46 »

 

jak odnosza sie pracodawcy w danii do sluzby wojskowej

Zaczęty przez tygrys3000Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 14841
Ostatnia wiadomość 09 Cze 2007, 15:21:41
wysłana przez GoTTie
Gdzie najlepiej mieszka sie w Århus?

Zaczęty przez SarahDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 21905
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2012, 19:29:18
wysłana przez air2006
muah Thai - gdzie mozna sie zapisac?

Zaczęty przez Muay Thai- gdzie znajde?Dział Esbjerg, Haderslev, Kolding ...

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 31340
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2014, 13:41:34
wysłana przez czesio
Problem z logowaniem sie do banku

Zaczęty przez patrykos93Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11924
Ostatnia wiadomość 15 Wrz 2016, 20:03:06
wysłana przez daniaa
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 22263
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3