poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: SU - co po kolei?  (Przeczytany 21468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asztar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
SU - co po kolei?
« dnia: 14 Wrz 2014, 01:13:13 »
Witam,
studiuje w Danii, udalo mi sie znalezc prace 10h/tydzien, ale nie dostalem jeszcze CPR. Co musze teraz dalej zrobic aby starac sie o SU? http://www.su.dk/Sider/default.aspx znalazlem ta strone ale niestety nie jestem pewien - zeby moc sie zalogowac musze cos takiego jak NEM ID wyrobic? I do tego musze miec juz cpr? Czy co innego musze zrobic?
Biuro Su w moim miescie jest godzine drogi rowerem od miejsca gdzie pracuje/studiuje i jest otwarte tylko w godzinach jak pracuje/studiuje dlatego wolalbym uniknac niepotrzebnego jezdzenia tam...

Offline makarpoland

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 44
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Wrz 2014, 01:47:59 »
https://www.nemid.nu/dk-da/ - musisz zamowic NEMid przez te strone www (mozna zmienic na jezyk angielski i zamowic z pomoca paszportu lub prawka). Nie musisz miec CPR zeby ubiegac sie o SU - jestem tego pewien na 99%, bo sam niedawno wysylalem wniosek.

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Wrz 2014, 18:52:16 »
Asztar z tego co czytam to chcesz starac sie o SU na tej samej podstawie co ja, czyli praca 10-12 godzin tygodniowo. Niestety we wniosku, ktory nalezy wypelnic jest okienko w ktorym wymagaja podania numeru CPR. Dodatkowo przy skladaniu wniosku nalezy udowodnic, ze rzeczywiscie pracujesz te 10-12 godzin/tydz. poprzez zalaczenie kopii kontraktu i 'lonow' (paskow wyplat z okreslona liczba godzin i zarobkiem).
Ja swoj nem-id dostalam zakladajac konto w banku, wydaje mi sie ze to najlatwiejsza opcja (gdy posiadasz CPR) gdzie kody do zalogowania dostajesz od reki.
Z reguly sekretariat SU znajduje sie na kazdej uczelni i to zawsze tam zalatwia sie wszystkie sprawy z tym zwiazane, wiec dziwi mnie fakt, ze do najblizszego biura masz godzine drogi.

Offline asztar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Wrz 2014, 19:50:27 »
ale nie da sie miec nemidu bez cpr chyba, chociaz pewien nei jestem

godzina drogi bo mieszkam w aalborgu - kampus jest na granicy miasta a wydzial, praca i moje mieszkanie w samym centrum (moj wydzial nie jest w kampusie). Z tego co wiem - chociaz nie moge dobrych informacji znalezc na razie - jest tylko jedno biuro na uczelnie i na pewno jest ono w kampusie

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Wrz 2014, 20:05:58 »
Nie sadze. aby cokolwiek dalo sie zalatwic bez cpr-u ;) Ale to kwestia 2-3 tygodni, aby go uzyskac.
Zawsze mozna skontaktowac sie z biurem SU przez maila i telefon w razie watpliowsci. Numer na pewno znajedziesz na stronie uczelni. Wniosek o SU mozna wyslac mailem, bez koniecznosci telepotania sie do biura :)

Offline asztar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Wrz 2014, 23:05:14 »
no wlasnie 3 tydzien we wtorek mija odkad zlozylem dokumenty o pozwolenie na pobyt :/ ale dzieki za informacje o mailu. Czyli nie musze sie tam pojawiac nawet? to wiele ulatwia :D

Offline mazal

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2014, 16:07:03 »
A nie jest przypadkiem tak ,ze aby dostac SU to trzeba mieszkac w Danii minimum 5 lat i w ciagu  tych 5 lat miec przepracowane min. 2 lata na pelen etat?
Ja zaczelam szkole  w sierpniu i musialam dostarczyc cala gromade dokumentow zeby wszystko udokumentowac..
Na szczescie sie udalo
Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrz 2014, 16:07:03 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrz 2014, 16:53:04 »
Zasady przyznawania SU sa rowne w zaleznosci w jakiej sytuacji znajduje sie osoba starajaca sie o SU, np.:

1. Czy przyjechala tutaj razem z rodzicami
2. Czy jest w zwiazku malzenskim z obywatelem dunskim
3. Czy ma prace w Danii
4. Czy przebywa w Danii dluzej niz 5 lat
5. Czy w okresie po 30.4.2006 przebywala poza Daniia lacznie dluzej niz 2 lata
itp.

Waznym jest rowniez to czy glownym powodem przyjazdu do Danii bylo studiowanie czy nie.

Tak, ze nie mozna dac jednoznacznej odpowiedzi na pytanie komu przysluguje i na jakich zasadach dunskie SU. Przepisy mowia o rownouprawnieniu w mozliwosci uzyskania SU dla obywateli innych krajow, ale w zaleznosci od miedzy innymi ww kryteriow.

Jezeli juz uzyskamy SU, to na stronie SU jest kalkulatorek (Regnemaskine - Fribeløb) i mozan obliczyc ile mozna rocznie "dorobic" do SU. Fribeløb to 7.428 kr. miesiecznie w tych miesiacach w ktorych pobieramy SU, w miesiacach w ktorych nie pobieramy SU (ale moze mamy jakies podlegajace opodatkowaniu swiadczenia z komuny), kwota ta wynosi ok. 35.000 kr. miesiecznie, jezeli jestesmy osoba samotnie wychowujaca dziecko kwota to dodatkowa kwota Fribeløb okolo 25.000 kr. rocznie. Jezeli byly okresy, gdzie uzyskiwalismy dochodu z pracy, wpisujemy kwote brutto uzyskanego/przewidywanego dochodu. Kalkulatorek pokazuje kwote Fribeløb jaka mozemy miec w ciagu roku i informuje czy miescimy sie w granicy kwoty nie powodujacej obnizenie SU. Od tej kwoty jaka pokazuje kalkulatrek, nalezy odliczyc kwote ewentuialnej kontanhjælp (obniza ww Fribeløb 35.000). 
Jezeli macie watpliwosci, zapytajcie Mazal - przerabialismy temat, a wyliczenia zostaly potwierdzone wyliczeniem uczelni.

 

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Wrz 2014, 16:54:26 »
Napisalem, ze zasady przyznawania SU sa rowne - oczywiscie milao byc rozne w zaleznosci .....

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Wrz 2014, 16:59:40 »
asztar: najlepiej zadzwon i sie upewnij, to ze na mojej uczelni byla taka mozliwosc nie oznacza, ze tak jest wszedzie. Chociaz raczej powinni sie zgodzic na wyslanie mailem, albo przynajmniej poczta. Dopytaj tez czy wystarczy jedna kopia czy musza byc dwie.

mazal: 5 lat pobytu to jedna z podstaw by dostac su, nie tak dawno przepisy sie zmienily i doszla kolejna opcja - praca 10/12 godzin tygodniowo w czasie studiow.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Wrz 2014, 18:00:50 »

 nie tak dawno przepisy sie zmienily i doszla kolejna opcja - praca 10/12 godzin tygodniowo w czasie studiow.


Chyba przepisy nie zmienily sie od piatku? Uczelnia podajac informacje o Fribeløb, ktora jest identyczne z kwota po wprowadzeniu do klakulatora na stronie SU.

Nie jestem specjalista od SU, ale nigdzie nie spotkalem sie z opcjaa ile godzin mozna pracowac na SU ?, ale moze sie myle, prosze o link tego nowego przepisu. Jedyna podstawa do wyliczenia Fribeløb, ktora ja znam to kwota jaka mozna zarobic a nie ilosc dni pracy. Zakladam, ze strona SU jest zaktualizowana, bo taki link wlasnie podalo SU. 

Offline asztar

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Wrz 2014, 18:42:59 »
przyjechalem na studia nie do pracy, tak wypelnilem pozwolenie o pobyt - to znaczy ze SU nie moge dostac?

inne pytanie - czekam juz 3 tygodnie na odpowiedz na pozwolenie o pobyt - czy moze nie powinienem czekac i bez listu isc do komuny i skladac dokumenty o cpr?

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Wrz 2014, 19:12:58 »
Roga chodzilo mi o to, ze aby uzyskac status pracownika i spelnic warunek do otrzymania SU nalezy miec prace na MINIMUM 10-12 godzin tygodniowo (wg. zarzadzenia Trybunalu Sprawiedliwosci UE z dnia 21 luty 2013). Nie ma maksymalnej liczby godzin jaka mozna przepracowac, ale za to jest maksymalna kwota dodatkowego zarobku tak jak juz nadmieniles.

Tutaj linki:
http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlandsk/ligestillingeu/Sider/eu-domogsu_genoptagels.aspx
http://www.su.dk/SU/betingelser/udenlandsk/ligestillingeu/arbejde/arbtagelselvst/Sider/default.aspx

asztar: Jesli posiadasz prace na minimum 10 godzin tygodniowo i mozesz to udokumentowac to SU bedzie Ci przyznane. Przed 21.2.2013 warunkiem do uzyskania SU byl fakt, iz podjelo sie prace przed studiami (inaczej ujmujac - pozwolenie na pobyt bylo na podstawe pracy). W chwili obecnej nie ma to znaczenia, czy najpierw podejmiesz prace a pozniej nauke czy na odwrot.
Cytat:
"EU-domstolen har den 21. februar 2013 afsagt dom i sag C-46/12, L.N. Sagen har betydning for udlændinges ret til SU efter EU-retten.
Det følger af dommen, at EU-borgere, der studerer i Danmark og samtidig har reel og faktisk beskæftigelse i et sådan omfang, at de får status af "arbejdstager" efter EU-retten, ikke kan nægtes SU, der gives til danske statsborgere.
Det betyder, at EU-borgere, der indrejser til Danmark med det hovedformål at studere, i modsætning til tidligere praksis har ret til SU, hvis de samtidig har status som arbejdstagere."

Offline zaq

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 14
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: +6/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Wrz 2014, 19:24:54 »
przyjechalem na studia nie do pracy, tak wypelnilem pozwolenie o pobyt - to znaczy ze SU nie moge dostac?

inne pytanie - czekam juz 3 tygodnie na odpowiedz na pozwolenie o pobyt - czy moze nie powinienem czekac i bez listu isc do komuny i skladac dokumenty o cpr?

Musisz czekac, bez pozwolenia nie dostaniesz cpr-u.
Wiem, ze zycie w Danii jest drogie, tym bardziej przyjezdzajac tutaj glownie na studia trzeba miec oszczednosci a nie liczyc na SU od reki..

Offline adamadamowicz

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrz 2014, 19:57:42 »
temat szeroki i dużo możliwości.
z mojego doświadczenia.
aby nabyć prawa do su, to trzeba uczyć się lub studiować(ma to znaczenie przy kwocie, jaką można zarobić podczas nauki; szkoła+praca=kwota  7.428 kroner, studia+praca=kwota 10.701 kroner) oraz:
-przyjechać przed 18.stką z rodzicami(cem), który(co najmniej jeden) mieszka nadal w danii, kiedy jest się uczniem/studentem.
-przepracować 2 lata przed złożeniem wniosku co najmniej 30 godz. tygodniowo(nie jest to konieczne przed rozpoczęciem nauki ale przed złożeniem wniosku. czyli do czasu wnioskowania o su) lub mieć własną firmę.
-mieszkać ponad 5 lat(gdzie nie ma przerwy pomiędzy wyjazdem i ponownym przyjazdem do danii 3 m-cy)
albo dla nowo przyjezdnych pracować co najmniej 3 m-ce po 43 godz.(chyba tyle) miesięcznie i złożyć wniosek o su

finanse:
poza tym ile można zarobić podczas nauki jest wyżej. dodatkowo można dorobić. ważne , że cały zarobek jest brany w skali roku. zarobku nie podaje się brutto. do wyliczenia w kalkulatorze podajemy kwotę po odjęciu 8% na fundusz pracy oraz własną opłacaną przez siebie składkę atp(1/3 z całej kwoty atp podanej na pasku wypłat). to jest kwota gotowa do wyliczenia.
kiedy nie uczymy się, np. zaczynamy studia w lutym(styczeń jest bez su i liczy się jako miesiąc bez nauki) lub we wrześniu(sierpień jest bez su i liczy się jako miesiąc bez nauki) można zarobić 35.708 kroner.
w miesiącach, kiedy uczymy się, ale nie pobieramy su, można zarobić 18.552 kroner.

dla osób, które pracowały w styczniu i zaczęły studia w styczniu będzie możliwość ,,szybciej" przekroczyć limit, niż dla osób pracujących do sierpnia i zaczynających studia w sierpniu(więcej m-cy bez nauki i większy limit (35.708 kroner *8 m-cy))

dodatkowo deser.
można przekroczyć limit zarobków i pobierania su. w przypadku jak przekroczy się limit o 1. wysokość su to nie trzeba oddawać su. kiedy przekroczy się limit zarobku i pobierania su o 2. krotność su to trzeba oddać pół  z 1. krotności su (czyli 5839/2). sumując można przekroczyć limit z pobieraniem su o 1,5 krotność bez oddawania su.

poloniainfo.dk

Odp: SU - co po kolei?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Wrz 2014, 19:57:42 »

 

Promocja DSB ( dunskich kolei panstwowych ) 26.05.

Zaczęty przez Grzegorz_OdenseDział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4777
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2006, 19:48:38
wysłana przez Grzegorz_Odense