poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?  (Przeczytany 14984 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« dnia: 22 Wrz 2014, 16:06:22 »
Witam
Od tygodnia jestem w Danii swoim autem na polskich tablicach rejestracyjnych i wiem jakie restrykcje tu obowiazuja ale jedna rzecz nie daje mi spokoju wiec chce was bardziej doswiadczonych zapytac
Mianowicie pomimo tego ze juz pracuje nadal nie otrzymalem numeru CPR ani tez karty podatkowej ( jak mi powiedziano moze to potrwac do 3-4 tyg). Czy do tego czasu moge swobodnie sie przemieszczac swoim autem i czy jesli zostane zatrzymany przez policje to jak mam tlumaczyc jazde swoim polskim autem?
Drugie pytanie odnosnie pozwolenia na tymczasowe poruszanie sie autem na polskich blachach.
Jesli juz otrzymam numer CPR to odrazu chce wypelnic wniosek o pozwolenie na jazde moim polskim autem na terenie Danii.
Pytanie brzmi: czy od momentu zlozenia owego wniosku az do otrzymania odpowiedziedzi ze Skat moge tym autem jezdzic i czy jest policja mnie zatrzyma to jak im udowodnic ze takowy wniosek zlozylem ?

Offline szczurek

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 73
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrz 2014, 16:59:43 »
Jeżeli osiedlasz się̨ w Danii na stałe lub czasowo i przywozisz ze sobą pojazd, jesteś zobowiązany  do jego zarejestrowania w terminie 14 dni od przyjazdu oraz do zapłacenia podatku rejestracyjnego.
Juz prace podjales wiec wydaje mi sie ze ten termin ciebie obowiazuje
Masz tu link z ambasady
http://kopenhaga.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/informacje_konsularne/kopenhaga_dk_a_101/kopenhaga_dk_a_172/

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrz 2014, 17:08:18 »
Problem w tym ze nie mam numeru CPR i ani rejestracja ani zlozenie wniosku o pozwolenie na jazde nie wchodzi chyba w rachube bo tam jest potrzebny :)

Paulina23

  • Gość
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrz 2014, 17:41:25 »
Jak Cie zatrzyma policja to mow, ze przyjechales tydzien temu   ;D ;D.
Musialbys trafic na prawdziwych sluzbistow zeby czepiali sie ciebie jak nie masz nawet cpr. Przeciez bez cpr nie ma Cie nawet w zadnym systemie czyli teoretycznie jestes wciaz turysta. Najlepiej napisz mail do Skat, przedstaw sytuacje to Ci wytlumcza.

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrz 2014, 18:11:55 »
Paulinko wiesz nie chce ich od samego poczatku sciemniac ;)
Chyba poprostu wybiore sie jutro do Skatu i wypytam co i jak :)
A noz widelec bede mial jakies nowe informacje i podziele sie z nimi wami :)

Offline szczurek

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 73
  • -Otrzymane: 16
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Wrz 2014, 18:32:39 »
Jak Cie zatrzyma policja to mow, ze przyjechales tydzien temu   ;D ;D.
Musialbys trafic na prawdziwych sluzbistow zeby czepiali sie ciebie jak nie masz nawet cpr. Przeciez bez cpr nie ma Cie nawet w zadnym systemie czyli teoretycznie jestes wciaz turysta. Najlepiej napisz mail do Skat, przedstaw sytuacje to Ci wytlumcza.
po co krecic ,idz jutro do skata i sie dowiesz

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrz 2014, 18:37:19 »
Paulinko wiesz nie chce ich od samego poczatku sciemniac ;)
Chyba poprostu wybiore sie jutro do Skatu i wypytam co i jak :)
A noz widelec bede mial jakies nowe informacje i podziele sie z nimi wami :)
Wizyta w Skacie zbedna. Od dluzszego juz czasu skat obsluguje tylko telefonicznie lub mailowo. Osobiscie tylko po uprzednim umowieniu.
Tu masz dane kontaktowe.
http://www.skat.dk/data.aspx?oId=58676

tudziesz e-mail: skat@skat.dk
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrz 2014, 18:37:19 »

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrz 2014, 18:38:31 »
Bardzo ci dziekuje Jomir za to :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Wrz 2014, 18:38:36 »
Wizyta w Skacie zbedna. Od dluzszego juz czasu skat obsluguje tylko telefonicznie lub mailowo. Osobiscie tylko po uprzednim umowieniu.
Tu masz dane kontaktowe.
http://www.skat.dk/data.aspx?oId=58676

tudziesz e-mail: skat@skat.dk

Proponujer rowniez pogrzebac nieco na forum, jest tu mase swiezych informacji. W tym wypowedzi ROGI. Znajdz uzytkownika ROGA!
To ekspert podatkowy.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Wrz 2014, 18:43:09 »
Jomir poszukam go na pewno !!!! Chcialbym miec juz kwestie samochodu z glowy dlatego chce to zrobic jak najszybciej

Offline Odense fyn

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Wrz 2014, 19:38:41 »
do motor skat mozna isc bez umawiania sie, do zwyklego skat tylko telefonicznie

Offline core82

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrz 2014, 19:40:53 »
A ze mieszkam w hotelu w Taastrup to ich jutro chetnie odwiedze i przesle pozdrowienia od nas wszytkich i niech sie w koncu jasno okresla :D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Wrz 2014, 20:03:31 »
Nie zapomnij wziac swojego kontraktu, to on miedzy innymi rozstrzyga czy mozesz sie starac o pozwolenie czy nie
Miedzy innymi, bo nie tylko, ale dobrze go miec.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Wrz 2014, 20:12:53 »
..i oczywiscie dowodu resjestracujnego...

Uyskanie pozwolenie na prowadzenie w Danii pojazdu zarejestrowanego w innym kraju, nie jest wylacznie fromalnoscia. Musisz spelniac pewne warunki, o czym wielokrotnie pisano tutaj na forum, ale z cala pewnoscia uzyskasz te informacje w Skat, Motor
Helgeshøj Alle 9, 2630 Taastrup.

Offline spooky

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 45
  • Wiadomości: 265
  • Reputacja: +31/-3
Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrz 2014, 20:15:58 »
Cześć, generalnie to ja nie jestem za łamaniem prawa, ale jakie są przepisy dotyczące samochodów to pewnie tutaj każdy wie, no i gdyby to były np. Niemcy, gdzie za 1500 EUR można kupić całkiem sprawne do jazdy autko, to bym w ogóle o tym nie pisał, ale, że Dania samochodowo jest jaka jest ... to ... ja bym Tobie nie polecał wizyty w Skacie, tylko trzymać się tego o czym pisała Jomir.

Składanie wniosku ma się nijak do tego, że możesz sobie jeździć, po prostu nie możesz jeździć tym samochodem, tym bardziej, że pracujesz. Oczekiwanie na rozpatrzenie nie jest okresem, kiedy możesz się poruszać - nielegalnie - tym samochodem.
A jak pójdziesz grzecznie do Skatu, to Cię odnotują, odnotują, że jesteś tutaj autkiem i przy drugiej kontroli - już będą wiedzieć, kiedy byłeś odnotowany - i na tej podstawie mogą Cię ukarać.
A jak Cię policja zatrzyma pierwszy raz - wtedy (czego nie popieram, bo to jednak kłamstwo, no, ale jakie przepisy są, to każdy wie ;)) ... wtedy można jeszcze coś tam załatwić. No bo jeśli policja nie wie od kiedy masz tutaj samochód - to Tobie za bardzo nic nie zrobią (bo na jakiej podstawie prawnej? - jak np. powiesz, że wjechałeś wczoraj? ... moje autko miało zrobione zdjęcie - i wtedy wiedzieli, kiedy to je widzieli) ale wtedy musiałbyś kłamać, a to zależy już od osobistej uczciwości, z tym, że Twój temat sugeruje, że chciałbyś być prawy, a najbardziej ograniczają Cię / Nas ... średnio przyjazne przepisy.

Nie wiem jak z Twoim duńskim, ale tutaj jest sporo o poruszaniu się samochodem na zagranicznych blachach, także o pozwoleniu (wniosek kosztuje 400kr.):
http://skat.dk/SKAT.aspx?oId=2091334&vId=0
- generalnie, jak Jomir napisała, w ciągu 14 dni powinieneś przerejestrować autko:
"Flytter du til Danmark og har en bil på udenlandske plader, skal du registrere bilen i Danmark senest 14 dage efter, du er flyttet hertil."
z tym, że jak pobyt będzie krótszy niż 185 dni w ciągu 12 miesięcy ... to wtedy poprzez pozwolenie powinno się udać - pozwolenie i informacja o 185 dniach jest w tym samym ... temacie, zatem jedno z drugim można wiązać. A jak chcesz, żeby pozwolenie się udało, to powinieneś mieć kontrakt, gdzie dokładnie widać jak długo będziesz (tzn. musisz być wystarczająco krótko, bo jak za długo - to raczej nici z pozwolenia). W innym wypadku - jak kontrakt nie będzie tego zawierał, to z pozwolenia raczej nici.

Tak czy inaczej, ja bym się na Twoim miejscu do Skatu nie wybierał, tylko przeanalizował kontrakt i wtedy coś zdecydował. Jak masz zamiar zostać dłużej - to przerejestrowanie, wywiezienie, itd. - opcji trochę jest. A jak masz kontrakt krótkoterminowy - to pozwolenie, a w międzyczasie ... niestety, trochę kombinowania. I właśnie tutaj Dania ma u mnie minusa, bo mogliby to bezproblemowo rozwiązać wprowadzając jakieś "szybkowydawalne" pozwolenie - oczywiście płatne, no bo wiadomo, że przecież nie każdy wjeżdża do Danii pociągiem, autobusem, wraz ze swoim dobytkiem. Oczywiście, że są różne opcje typu rower, pociąg, etc. - ale można też wprowadzić udogodnienie dla takich właśnie osób, które chcą wjechać swoim autkiem, dlaczego by tego nie zrobić? (bo pewnie się zaraz pojawią głosy, że jak ktoś nie chce - to do DK nie musi wjeżdżać ;) - a nie o to mi chodzi, tylko chodzi o to, że jest jeszcze pole manewru, by ułatwić ludziom życie, a my byśmy mieli więcej czasu na coś innego, aniżelu pisanie wypracowań na forum na tematy zagranicznych blach ;)).

poloniainfo.dk

Odp: Przyjechalem polskim samochodem- co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrz 2014, 20:15:58 »

 

co dalej z tymi dokumentami

Zaczęty przez mikaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 9225
Ostatnia wiadomość 30 Lip 2009, 20:33:49
wysłana przez Jomir
co dalej

Zaczęty przez maciej.mDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3687
Ostatnia wiadomość 20 Lis 2014, 20:07:58
wysłana przez vordingborg
Powrót na stałe z Danii do Polski - co dalej?

Zaczęty przez FeliksDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6225
Ostatnia wiadomość 30 Gru 2017, 15:21:59
wysłana przez roga
wypadek i co dalej ....

Zaczęty przez lenna063Dział Podatki

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 3746
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2010, 23:43:52
wysłana przez roga
Wypadek, co dalej?

Zaczęty przez KowallloDział Pomoc!

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 11779
Ostatnia wiadomość 20 Wrz 2008, 15:28:06
wysłana przez Jomir