poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie  (Przeczytany 9009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline j0hny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« dnia: 09 Lut 2015, 15:00:57 »
Cześć,

Proszę Was o poradę w następującej sytuacji.

Obecnie jestem w Polsce, z początkiem maja zaczynam pracę w AArhus. Mam podpisany kontrakt bezterminowy rozpoczynający się właśnie w maju (narazie jest tam wpisany mój PESEL zamiast CPR), w którym wpisany jest 3-miesięczny okres próbny (standard korporacyjny). Mój pracodawca opłaca mi Hotel przez pierwsze kilka miesięcy ale wiadomo jak to w hotelu chcę od razu znaleźć jakieś mieszkanko i jak najszybciej ściągnąć żonę i córkę do Danii. W Polsce zostawiam swoje mieszkanko i jak potrzeba dalej mogę tam być zameldowany Żona na początku będzie się tylko zajmowała dzieckiem.

W związku z powyższym, mam pytania:

1) czy mogę uzyskać CPR dla żony i córki ale one jeszcze bedą w Polsce (chodzi o ubezpieczenie - w PL żona i córka ubezpieczone są przy mnie) i prosić o wydanie niebieskiej karty europejskiej dla nich  ?
2) czy opłaca mi się na miesiąc-dwa uzyskiwać status pracownika transgranicznego ?
Ew. proszę o wasze wskazówki na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę

Z góry dziękuję!

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lut 2015, 20:09:18 »
A w jakim wieku jest córka ?
" Polak gorszego sortu"

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lut 2015, 06:07:15 »
Napisz do Rogi, to spec w tych sprawach!

Offline j0hny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lut 2015, 07:29:44 »
Córka ma 16 miesięcy

Offline Holger

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 34
  • -Otrzymane: 35
  • Wiadomości: 198
  • Reputacja: +7/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lut 2015, 09:19:25 »
Przyjedź popracuj dostan żółta karetę czyli ubezpieczenie ... Na 3 miesięczny kontrakt to tu nic ważnego nie załatwisz. Będziesz miał NemId będziesz mógł sie "poruszać" po Duńskim urzędzie internetowym. Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak łatwo tu stracić prace, lub jak wolisz nie dostać przedłużenia kontraktu. Kasę zarobiona juztez policzyłeś i wydałeś :)
Życzę powodzenia i cierpliwości.
Nasz naród jak lawa, Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa; Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi, Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.
                                                Adam Mickiewicz

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lut 2015, 10:39:38 »
Kontrakt nie jest 3 miesiecznym. Mowa o okresie probnym!

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lut 2015, 10:39:44 »
NUmeru cpr, na osoby zamieszkale i przebywajace w Polsce nie dostaniesz.

Co do pracownika transgranicznego - Roga zna zasady.

JA bym zwrocila uwage na ceny mieszkan. Århus jest rownie drogie jak Kopenhaga i ruch w nieruchomosciach zaczal sie, wiec znalezienie mieszkania potrwa.

Czy ten hotel to Helnan Marselis?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lut 2015, 10:39:44 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lut 2015, 10:41:59 »

1) czy mogę uzyskać CPR dla żony i córki ale one jeszcze bedą w Polsce (chodzi o ubezpieczenie - w PL żona i córka ubezpieczone są przy mnie) i prosić o wydanie niebieskiej karty europejskiej dla nich  ?
2) czy opłaca mi się na miesiąc-dwa uzyskiwać status pracownika transgranicznego ?
Ew. proszę o wasze wskazówki na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę

Z góry dziękuję!
OdpowiedzI:

1) Nie
2) Nie

-ale wymagalyby dokladnej oceny "oplacalnosci", w zaleznosci czy kontrakt po okresie probnym bedzie kontynuowany, czy tez zostanie rozwiazany stosunek pracy.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lut 2015, 05:09:46 »
Pytałam o wiek dziecka, ponieważ wywnioskowałam z Twojego postu, że chodzi o dłuższy pobyt- być może "na stałe" .
Jesli tak, to po przyjeździe rodziny (2 miesiące to wariant optymistyczny,zakładając, że w tym czasie załatwisz wszystkie formalności związane z własnym pobytem -CPR, pozwolenie na pobyt na zasadach "unijnych" (pamiętaj o zdjęciu "paszportowym", dla żony i córeczki tez będą potem potrzebne), żółta karta, znalezienie mieszkania (kaucja za 3 miesiące z góry) i zameldowanie . Duńska biurokracja czasami, niestety, sama "zagrzebuje się " w tych wszystkich papierkach i trzeba trochę poczekac.

Ale do czego zmierzam- warto od razu, gdy tylko załatwicie formalności związane z przyjazdem żony z dzieckiem (znów te same, co w Twoim przypadku i znów czekanie ), pomyśleć nad szkołą językową dla żony - po zmianie przepisów dot. ludności z krajów UE trzeba naprawdę się "sprężać" , by się "wyrobić" w określonym terminie i móc skorzystać z lekcji duńskiego opłacanych przez Kommune. Bez znajomości duńskiego cięzko myślec o jakiejś przyszłości, znalezieniu pracy itp.
Więc od razu starać się załatwić dziecku miejsce w dagpleje albo żłobku (są przeciwnicy i zwolennicy obu tych form opieki) . Z tym raczej nie ma problemu, choc czasem też trzeba poczekać, aż znajdzie się miejsce w interesującej nas instytucji . Dziecko będzie się uczyło duńskiego prawie równocześnie z polskim, żona będzie miała czas na szkołę i ewentualne szukanie pracy .
Przetoczyła się juz przez to forum dyskusja- "dziecko w domu z mamą czy w dagpleje /żłobku /przedszkolu ". Moim zdaniem, jako obcokrajowcy, na luksus pozostania z dzieckiem w domku raczej nie powinniśmy sobie pozwalać . Dla dobra dziecka właśnie. By poznawało język od najwcześniejszych momentów i potem nie odstawało od rówieśników, by nie szykować mu traumy.
Akurat do przedszkola , do którego chodzi moja córka, doszedł chłopiec z Litwy. Problem ogromny- on nie rozumie nikogo, nikt go nie rozumie, dziecko sfrustrowane i zagubione. Aż żal patrzeć...

*Dagpleje to taki mini-żłobek , prowadzony przez nianie we własnych domach, ale pod nadzorem państwa i funkcjonujący na zasadach państwowych instytucji. Są równiez prywatne dagpleje, ale z nimi jest ten problem, że gdy niania np zachoruje czy ma urlop, nie masz co zrobić z dzieckiem. W przypadku "panstwowych" organizowana jest opieka u innej niani.
Namawiam gorąco do skorzystania z tego, bo to INWESTYCJA w rozwój dziecka .


" Polak gorszego sortu"

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Lut 2015, 09:13:56 »
Faktycznie bardzo optymistyczne podejscie do sprawy przyjazdu rodziny :) My z mezem po 2-3latach jego pracy w DK mielismy obawy czy to nie za szybko i czy na pewno ta praca sie nie skoczy, bo roznie sie zdarza. Ale na probnym sciagac rodziny to bym sie nie odwazyla, bo jak sama nazwa wskazuje jest to okres probny i jak to juz Roga zauwazyl, kontrakt wcale nie musi zostac przedluzony. Ja osobiscie bym poczekala chociaz pol roku, ogarnela swoje sprawy i wowczas sciagnelabym rodzine.

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Lut 2015, 09:23:02 »
Co do żłobków. Mój mały synek 11mcy od dwoch tygodni chodzi do żłobka. JAk narazie nie jest nam łatwo, bo musi sie nauczyc wielu rzeczy np pic z kubka, sam jest i spac na dworzu, ale nie jest źle. Na opiekę narzekać nie mogę. opiekunow jest tam mnostwo, wszedzie dzieci sa bezpieczne i maja duzo swobody. Ja jak narazie jestem zadowolona choc rowniez mialam watpliwosci czy nie dac go niani (dagpleje). Na miejsce w zlobku nie czekalam, dostalam od reki w jednym z trzech, ktorymi bylam zainteresowana. Jedyny minus to brak wyzywienia w zlobku. Reszta same plusy.  :P

Offline j0hny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Lut 2015, 10:04:29 »
Fajnie jest wiedzieć, że są tu Polacy gotowi do pomocy rodakom. Dziękuję za cenne uwagi i pozdrawiam!

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lut 2015, 12:29:57 »
j0hny my wszyscy zyczymy Ci jak najlepiej, ale kazdy z nas ma jakies doswiadczenia, ktorymi sie z Toba dzielimy. Sa tu osoby, ktore mieszkaja po lilkanascie/dziesiat lat i znaja tutejsze realia, dlatego tez probuja ostudzic Twoj entuzjazm pokazujac jak wyglada papabuselogiczno- formalna strona poczatkow zycia w DK. Nie jest to straszne, ale wymaga cierpliwego czekania. I juz. Nie masz wiec powodu, zeby sie obrazac i ironizowac.

Offline j0hny

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Lut 2015, 19:24:56 »
surja85 o kurcze teraz jak to czytam to faktycznie widze, że mogło zabrzmieć ironicznie ale nic takiego nie miałem na myśli! Naprawdę dziękuję za odpowiedzi, zdanie osób które przez to przechodziły jest dla mnie bardzo ważne.

Offline surja85

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 53
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lut 2015, 22:31:04 »
No i to chcialam uslyszec :) powodzenia i jak masz jeszcze pytania to pisz. Mniej lub bardziej ale na pewno zawsze ktos pomoze :)

poloniainfo.dk

Odp: Przyjazd żony z dzieckiem miesiąc-dwa po mnie
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lut 2015, 22:31:04 »

 

Gdzie mogę się zwrócić o pomoc <szef mnie oszukał>

Zaczęty przez Tomek1983Dział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2626
Ostatnia wiadomość 08 Lis 2013, 18:16:39
wysłana przez Emill
Co zrobic zeby zwolnili mnie z pracy !

Zaczęty przez czarnula2005Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 7707
Ostatnia wiadomość 20 Paź 2017, 20:12:11
wysłana przez Miszmon
Osoba ktora mnie zapisze do zwiazkow zawodowych

Zaczęty przez dita1Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5926
Ostatnia wiadomość 10 Lip 2010, 18:18:22
wysłana przez robertcph
czy skat poinformuje mnie o mozliwości odbioru pieniedzy za 2008?

Zaczęty przez mucza81Dział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4678
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2009, 17:28:33
wysłana przez mucza81
szef mnie okradł i okazuje się że pracowałem na czarno!!

Zaczęty przez praca legalna inaczejDział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2626
Ostatnia wiadomość 05 Wrz 2008, 13:06:59
wysłana przez Dzidek