poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiana obowiązku podatkowego  (Przeczytany 4509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cirol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Zmiana obowiązku podatkowego
« dnia: 10 Mar 2015, 15:12:21 »
Witam. Jak mogę zmienić w teczce podatkowej obowiązek podatkowy? Pracuję w Dani od 07.2013 i do dnia dzisiejszego cały czas mam status "begrænset skattepligt". Wiem, że status ten uzależniony jest od ilości dni spędzonych w Danii i tak w 2013 się zgadzało, ale 2014 i obecnie to już nie bardzo. Co mogę zrobić aby årsopgørelse za 2014 było prawidłowo rozliczone? I kolejne pytanie czy status pracownika transgranicznego mnie dotyczy? (umowa o pracę na czas nieokreślony, w budowlance, wynajmuję tu mieszkanie, żółta karta z polskim adresem,  pracuję 3 tyg a na 1,5tyg jeżdżę do Polski do żony (nie pracuje) i dzieci). Pozdrawiam

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana obowiązku podatkowego
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Mar 2015, 16:17:27 »
do dwoch lat mozesz miec podwojny dom i bez znaczenia czy tu zameldowales sie czynie nie.

po uplywie dwoch lat tracisz podwojne prowadzenie domu i wtedy nie naleza ci sie wczesniejsze ulgi wiazane  z prowadzeniem, utrzymanie odwojnego domu

zawsze mozesz z tego zrezygnowac ale jak ci nalezy sie wiec czemu chcesz z tego zrezygnowac przed czasem

po dwoch latach jestes traktowany jak dunscy podatnicy

placisz podatek akonto wiec sam jestes odpowiedzialny o poinformowaniu skatu o twoich zmianach podatkowych, jesli tego nie zrobisz to podczas rozliczenia za nastepny rok dostaniesz doplate za te miesiace jesli nadal miales, dostawales znizke po uplywie dwoch lat pracy w dani

wiec do konca 2015 mozesz nadal przeciagnac swoja obecna sytuacje i miec wiecej kasy ale od momentu jesli ci sie nie bedzie nalezala ulga to dostaniesz doplate skatu podczas rozliczeniu

zadnej kary za to nie poniesiesz ze przez kilka miesiecy danego roku dostawales nadal wczesniejsza wyzsza ulge za prowadzenie podwojnego domu ale odczas rozliczenia za dany rok musisz to podac jesli nie podasz a skat cie sprawdzi do piec lat po uplywie danego roku rozliczeniowego to dostaniesz kare i zwrot za to co ci sie nie nalezalo     

jesli dostaniesz doplate do 18 - 19 tys. koron za dany rok to ich nie musisz zwracac, zmiejsza ci znizke podatkowa za dwa lata plus delikatne oprocentowanie

te informacj beda podane na twojej karcie rozliczeniowej za dany rok

wiec sam decydujesz czy masz kase, czy chcesz podlate do skatu uregulowac na biezaco czy dopabuse za dwa lata plus jakies 2,5 procenta

powyzej tej kwoty musisz uregulowac, jesli nie to dostaniesz kare upominajaca jakies 250 koron, jesli nadal bedziesz zwlekal to nastepna kara 250 koron plus oprocentowanie, jesli nadal nie uregulujesz skatu to siada ci na twoja wyplate i sami sciagna od ciebie nalezna pieniadze, jakies 50 procent za kazda raza

np. za 2014 zalegasz 50.000 kr,
te 18-19 tys. koron  mozesz nie splacic, w 2016 roku obnizy ci skat kwoja znizke podatkowa a reszte musisz splacic

wiec jak nie masz kasy obecnie to te 18 - 19 tys. koron mozesz wpierw splacic za dwa lata przez nizsza ulge podatkowa

a wiec jesli nie masz tych pierwszych 18-19 tys. to doplacisz jakies 2,5-4 procenta i splacisz za dwa lata przez zniske ulg za dwa lata, wiec nigdzie nie dostaniesz tak niskiej pozyczki na dwa lata

ale pamietaj ze te 18-19 tys koron wisisz i bedziesz musial splacac za dwa lata

jesli skat ci wisi kase to dostaniesz swoja kase spowrotem plus jakies 2 procenty jesli ty i to jakies 4 procenty

wiec mozesz nadal kozystac z tych mozliwosci ale skat juz za to zabral sie i nie chce zwracac podatnika kasy i placic te jakies 2 procenty od zwrotu

np. w tym roku skat ma zrwocic podatnika 200 miliardow koron, wiec musi zwrocic 200 miliardow plus te jakies 2 procenty dlatego to dla nich duzy wydatek kazdego roku

poza tym jesli podatnicy sa winni np. 200 miliardow koron to skat tylko dostanie za to jakies 4 procenty a to za malo bo nigdzie normalny podatnik nie dostanie pozyczki na dwa lata na 4 procenty za dwa lata

a wiec 1000 koron za dwa lata musisz oddac tylko 1004 koron

kwota jaka mozna przeniesc do splaty za dwa lata jest regulowana przez skat ale jakies 18-19 tys.koron i tez oprocentowanie jakies 2 - 2,5 procenta  a odnosnie zwrotu do skatu to jakies 4 procenty te informacje sa dostepne na ich stronie   

tu spojz

http://www.skat.dk/skat.aspx?oId=1817316
   
« Ostatnia zmiana: 10 Mar 2015, 17:18:54 wysłana przez ksiazecph »

Offline ksiazecph

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 21
  • Wiadomości: 163
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana obowiązku podatkowego
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Mar 2015, 17:25:47 »
obecnie juz zmienili wiec skat tylko zwraca 0,5 oprocenta od kwoty zwrotu a bierze 2,9 procenta od zaleglych wlasnie sprawdzilem i podaje link


http://www.rgkbh.dk/2014/12/restskat-og-overskydende-skat-for-indkomstaret-2014/

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiana obowiązku podatkowego
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Mar 2015, 00:16:35 »
Witam. Jak mogę zmienić w teczce podatkowej obowiązek podatkowy? Pracuję w Dani od 07.2013 i do dnia dzisiejszego cały czas mam status "begrænset skattepligt". Wiem, że status ten uzależniony jest od ilości dni spędzonych w Danii i tak w 2013 się zgadzało, ale 2014 i obecnie to już nie bardzo. Co mogę zrobić aby årsopgørelse za 2014 było prawidłowo rozliczone? I kolejne pytanie czy status pracownika transgranicznego mnie dotyczy? (umowa o pracę na czas nieokreślony, w budowlance, wynajmuję tu mieszkanie, żółta karta z polskim adresem,  pracuję 3 tyg a na 1,5tyg jeżdżę do Polski do żony (nie pracuje) i dzieci). Pozdrawiam

Masz bardzo dobra sytuacje, a status pracownika transgranicznego mozesz w zasadzie miec w nieskonczonosc, tak dlugo jak spelniasz warunki. Ty je spelniasz jak najbardziej. Oczywscie nie mozesz juz korzystac z ulgi na wyzywienie, mimo ze nadal twoje miejsce pracy jest tymczasowym (budowlanka automatycznie tymczasowym miejscem pracy), poniewaz ulga na wyzywienie udzielana jest max. przez
12 miesiecy tymczasowego miejsca pracy. Natomiast z ulgi na zakwaterowanie mozesz korzystac nawet do 24 miesiecy, ale nie pamietam jaki warunek musi byc spelniony. W twojej sytuacji mozesz uzyskac obnizenie podatku ze wzgledu na nieopracujaca zone, mozesz odpiywac odsetki od kredytow mieszkaniowych i gotowkowych i oczywiscie mozesz odliczac jazdy do swojego "sædvanlige bopæl" w Polsce. to ze w rozliczeniu nadal masz "begrænser skattepligt" nie ma wiekszego znaczenia. Taki kiedys ustanowiono i tak zostalo. Ale przy takim statusie masz otwarte rubryki na wprowadzanie danych dotyczacych "grænsegængere" i o to wlasnie chodzi w twojej sytuacji. Jest wiele przykladow, gdzie podatnicy od samego poczatku nie maja wpisu "begrænset skattepligt" ale maja wpis nazwy komuny. W takim przypadku nie maja dostepu do ww rubryk dla grænsegængere, co nie ozancza, ze nimi nie sa. W takiej sytuacji nalezy pwnioskowac do Skatu nie o usuniecie wpisu nazwy komuny, ale o wprowadzenie przez Skat tych ulg dla grænsegængere, ktorych podatnik nie moze sam wprowadzic (brak tych rubryk). Oczywiscie w pismie do skatu informujesz skat dlaczego wnosisz o te ulgi. Mozesz rowniez fdodatkowo zalaczyc blankiet 04.031. Jedynym ulempem jest to ze kazdego roku musisz to powtarzac, a nieraz na zyczenie Skatu przedlozyc "swiezy" wydruk aktu zawarcia zwiazku malzenskiego, zaswiadczenie o wspolnym zameldowaniu malzomkow, zaswiadczenie o wysokosci dochodow zony i to chyba wszystko. Jest rowniez mozliwosc odzyskania" ulg dla grænsegænger z lat poprzednich jezeli sie ich nie wykorzystalo, oczywiscie tylko wtedy kiedy przysluguja/przyslugiwaly.
konczac ma takie pytanie, nie do ciebie ale do "ogolu". Zwrocila sie do mnie osoba, ktora szukala pomocy w sprawie rozliczenia u kogos, kto oswiadczyl, ze nie moze wprowadzic odpisu za jazdy do domu w ilosci powyzej 23-25. Chciala sie upewnic czy jest taki przepis. Czyzbym cos przeoczyl? Przyznam ze nie aktualizuje swojej wiedzy o przepisach codziennie, ale jezeli ktos wie cos na ten temat, niech sie z nami podzieli. A moze dotyczy to tylko obcokrajowcow jezdrzacych do domu, ale skad skat wie o ilosci jazd, skoro jazdy do domu i dojazdy do pracy w Danii znajduja sie w tej samej rubryce - dziwne, jezeli jest to prawdziwe. A moze przy wyrywkowej kontroli podatkowej kwestionuja te ilosci jazd.       


Offline cirol

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 6
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zmiana obowiązku podatkowego
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Mar 2015, 16:59:46 »
Dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje :) Faktycznie w mojej teczce podatkowej mam otwarte rubryki dotyczące Grænsegængerdata. W związku z tym mam kilka pytań, może ktoś pomoże? Rubryka 468 dotycząca wartości nieruchomości w Polsce, jak ją ustalić? (podać kwotę zakupu z 2006r czy aktualną wartość rynkową). Rubryka 474 dotycząca odsetek od kredytu hipotecznego, czy potrzebuję jakieś zaświadczenie z banku o ich wysokości w przeliczeniu na DKK? No i 3 pytania dotyczące stanu cywilnego:
Du skal også oplyse os om:
I havde den samme bopæl da indkomståret sluttede. Hvis du er skattepligtig hele året, er det den 31. december, der gælder. Hvis du ophørte med at være skattepligtig i Danmark i årets løb, er det jeres bopæl den dag, din skattepligt ophørte, der gælder.  Ja/Nej
Din ægtefælle har indtægter fra Danmark (fx løn, SU, pension, dagpenge, har dansk virksomhed eller ejer dansk ejendom) ? Ja/Nej
Din ægtefælle bruger de særlige regler for grænsegængere ? Ja / Nej

Kiedy wrzucam w google translate wyskaują mi jakieś mało zrozumiałe dla mnie cuda:)

I na koniec ostatnie pytanie: czy kiedy wypełnię już te wszystkie rubryki to automatycznie uzyskam obniżenie podatku ze względu na niepracującą żonę? Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Zmiana obowiązku podatkowego
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Mar 2015, 16:59:46 »

 

Zmiana nazwiska

Zaczęty przez aarhusianerDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3917
Ostatnia wiadomość 08 Lis 2014, 14:49:46
wysłana przez zpatentem
zmiana pracodawcy

Zaczęty przez sob123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5102
Ostatnia wiadomość 22 Lis 2012, 21:15:05
wysłana przez sob123
zmiana zółtej karty

Zaczęty przez kingamagdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9784
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2013, 16:01:20
wysłana przez 1941
Zmiana Opholdu

Zaczęty przez adamosDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6689
Ostatnia wiadomość 02 Sty 2014, 15:06:45
wysłana przez Jomir
Zmiana cen biletów na autobusy miejskie.

Zaczęty przez 123123Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7097
Ostatnia wiadomość 02 Sie 2009, 23:42:29
wysłana przez rey2000