poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc  (Przeczytany 6395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline venez22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Witam.
Krótko i zwięźle : mieszkam w Danii 2 lata i za niedługo chciałbym zjechać do Polski.
Chciałbym wypłacić uzbierane pieniądze emerytalne ( wiem, że potrącają wtedy 60% podatku ).
Teraz pytanie : czy jeżeli przyjadę do Polski i wpłacę większą kwotę ( np. 40 tys ) do Banku, ( będzie to część oszczędzonych pieniędzy oraz część emerytalna wypłacona podczas wyjazdu ), to czy muszę od tego płacić podatek ?
Czy w ogóle w Polsce od zarobionych pieniędzy za granicą trzeba płacić podatek podczas powrotu ?
Może to jest banalne pytanie, ale rożne informacje krążą w internecie, dlatego zwracam się do ludzi tutaj, którzy co nieco o tym wiedzą.
Pozdrawiam!

Offline Mirelle

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Cze 2015, 15:41:19 »
Z tego co mi wiadomo,w Polsce od oszczednosci w banku nie placi sie podatku.Jedynie od odsetek naliczonych od tych oszczednosci,tzw."podatek Belki"

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Cze 2015, 18:25:24 »
Z takimi pytaniami mam, ze ta powiem do czynienia na codzien. Pomijajac formalnowsci jakie musisz spelnic, aby Fundusz Emerytalny wyplacil zgromadzone na koncie srodki, nalezy zastanowic sie czy przelac kwote na konto do Polski czy tez na Nemkonto w Danii. Nie ma umowy miedzy Dania a Polska, ktora gwarantowalaby unikania podwojnego podatkowania jezeli dochod nie jest dochodem z zatrudnienia. Czy Urzad Skarbowy, moze potraktowac ten dochod jako dochod z innego zrodla niz zatrudnienie / na ten temat nie mam jeszcze konkretnego doswiadczenia. Dlatego ostrozna rada; nie zamykac Nemkonta w Danii i przelac na to konto wyplate z funduszu.     

Offline venez22

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Cze 2015, 20:28:03 »
Baaaardzo dziekuję za pomoc! Bardzo dziękuję, teraz sprawa jest jasna, zostawić te pieniądze na duńskim koncie i z tego konta nimi dysponować.

Pozdrawiam !

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Cze 2015, 14:10:46 »
dodam jeszcze, ze czesto spotykana krytka faktu potracenia 60% z konta emerytalnego, nie jest sluszna. nalezy pamietac, ze pracodawca wplacal 2&3pauzasadnionasalda o

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Cze 2015, 14:28:07 »
ups!! niechcacev kliknalem na "wysli wiadomosc". A wiec...pracodawca wplacal 2/3 lacznej kaoty wplacanej na konto Funduszu (zazwyczaj 8% a pracownik 4%). Kwota wplacane od pracodawcy byla nieopodatkowana u podatnika. Oddjac 60% salda zgromadzonego na funduszu, podatnik zachowujac 40% odzyskuje wlasciwie cala swoja wplacona kwote i nawet wiecej. watpie czy ktos z podatnikow bylby w stanie sam zxainwestowac swoje srodki zgormadzone na funduszu w ten sposob aby uzyskac zyski inwestycyjne. Otrzymujac wyplate z funduszu odzyskuje nir tylko swoje wklady ale rowniez dopisane zyski. Dla przykladu moge podac, ze wioskuja o wyplate z funduszu w imieniu jednego z podatnikow, stwiedzilem, ze jego fundusz emerytalny uzyskal w 2014 bardzo dobry rezultat dopisujac do salda na koncie emerytalnym wyzsza kwote uzyskanego zysku niz wplata jaka byla dokonana na konto (laczna wplata podatnika i pracodawcy). W tym konkretnym przypadku wplacona funsusz skladka wyniolsa w 2016 39.500 kr. a podzial uzyskanego przez fundusz w 2014 zysku ozanczal dopisanie + 46.000 kr. Oznacza to ze ten wlasnie fundusz byl bardzo zdolny w 2014 w porownaniu z generalnym "afkast" jaki mialy miejsce na rynku inwestycyjnym.

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Cze 2015, 15:58:41 »
Witaj Jerzy , gdzieś widziałem taką informację , że podatnik który wypłaci emerytalne pieniądze ma okres karencji 5 lat na ewentualny powrót i pracę w Dk. Czytałem to w jakimś poście. Pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Cze 2015, 15:58:41 »

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Cze 2015, 19:23:24 »
Czy nikt o tym nie słuszał poza rogą?

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Cze 2015, 09:23:15 »
...jezeli gdzies widziales, albo czytales o karencji 5 lat, to moze poszukaj ta wiadomosc i podziel sie z innymi. Na konkretnym przypadku, konkretnego funduszu moge tylko stwierdzic, ze o takiej karnecji nie bylo mowy. Ten konkretny Fundusz "przyjmuje" na czlonkow tych pracownikow, ktorym pracodawca zobowiazuje sie wplacac 8%. W konkretnym przypadku, pracownik po wybraniu kwoty z funduszu, zostal po 1,5 roku przyjety ponownie i to do tej samej firmy i bez najmniejszego probelmu ze strony funduszu. Mam takie pytanie - a kto mialby sprawdzac czy podatnik ponownie przyjezdrzajac do pracy w Danii mial poprzednio srodki w jakims funduszu, ktore pobral. Przyjezdrzajac ponownie do Danii po oficjalnym jej opuszczeniu, wypelnia sie tylko blankiet 04.063 do Skatu, dostaje sie karte podatkowa i to wszystko. Przy staraniu sie o wyplate srodkow zgromadzinych w funduszu nalezalo albo uzyskac poswiadczenie SKATu o zaprzestaniu obowiazku podatkowego dla Danii albo przedlozyc do funduszu rozliczenie roczne Årsopgøresle lub Forskudsopgørelse gdzie,j est wpis o zakonczeniu obowiazku podatkowego (data rozpoczecia i data zakonczenia). Jezeli podatnik skladal wniosek o to poswiadczenie do Skatu i wpisal powod opuszczenia Danii jako "emigracja", to byc moze ma to jakies zanczenie przy ponownym wjezdzie do Danii, ale nie widze w jaki spsob mialoby to rzutowac na jakas karencje odnosnie ponownego pobytu i podjecia pracy w Danii. Przy ponownym wjezdzie posiada ie nadal cpr.nr. i wypelnia sie jedynie 04.063 aby uzyskac karte podatkowa, a wniosek o zarejesterowanie w Startsforvaltningen (OD1) nie zawiera o ile pamietam pytan dotyczacych funduszow emerytalnych). Byc moze sie myle ...nie ma nieomylnych....ale w praktyce nie spotkalem sie z karencja. Z drugiej strony uwazam, ze byloby wskazanym, aby taka kontrola miala miejsce. W innym przypadku podatnicy mogliby dowolnie przy kazdorazowym opuszczaniu Danii pobierac sobie srodki z funduszow emerytalnych. A moze taka kontrola rzeczywiscie ma miejsce?.......ja sie z tym jeszcze nie spotkalem. Nalezaloby moze poszukac w odpowiednim przepisie....ale jak na razie, to zblizaja sie wakacje i nie bardzo mam ochote zabrac sie do tego...pozostawiam to osobom zainteresowanym w praktyce.

   

Offline czysio

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 22
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja: +3/-0
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Cze 2015, 10:18:15 »
Kiedyś ktoś o tym pisał , znajoma która przed tygodniem wróciła do Polski zadała mi właśnie to pytanie. I tak się zastanawiałem nad sensem tego co kiedyś czytałem , stąd pytanie. Teraz już wszystko jasne , czytałem zwykłe bzdury któregoś z moich rodaków. Dziękuję Jerzy i pozdrawiam.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Cze 2015, 12:04:04 »
Generalnie Rogo, na czysty zdrowy rozsadek, to niech sobie biora.
Przeciez tu chodzi tylko i wylacznie o emeryture danej osoby. Jezli 67 lat osiagnie z pustym katem, to po prostu bedzie mial gole x/40 z folkepension i tyle.

Ja zawsze mawiam, ze dunskie urzedy cierpliwe, ale sprawiedliwe. Gdy taka sytuacja Cie zastanie, po prostu powiedza, ze im przykro, ale "det er jo sådan".

Przyjemnych wakacji!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Gru 2015, 17:48:30 »
3. czerwca pisalem, ze nie mam pewnosci co do opodatkowania w Polsce wyplat z dunskiego funduszu emerytalnego. aktualnie mam informacje i 2 konkretne przypadki, ze bank w Polsce, przyjmujacy przelew z funduszu, pobral z konta kwote w wysokosci 19% wplaconej kwoty z funduszu z tekstem "zaliczka na poczet podatku od wyplaty emerytury" - cos w tym rodzaju, nie pamietam dokladnie tekstu. Czy bank postapil slusznie czy nie i czy zgodnie z przepisami, tego nie wiem. O ile pamietam, pisalem juz o tym rowniez w innym watku.

poloniainfo.dk

Odp: Wypłata emerytalnych a podatek w Polsce/ proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Gru 2015, 17:48:30 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9113
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6485
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 10026
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9120
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1
Skat odnosnie auta na pl dechach prosze o tlumaczenie/wyjasnienie

Zaczęty przez witiawDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 18061
Ostatnia wiadomość 13 Gru 2014, 21:09:25
wysłana przez roga