poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: integracja z Duńczykami, kultura, wartości  (Przeczytany 16904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Cze 2015, 19:16:30 »
Jakie widoki? Na tej wysepce?  Rok czasu tam kiedys przezylem. Bylo to jeszcze jak na Polaka patrzyli jak my na murzyna ;D
 Krajobraz jak na kazdym polskim polu za wsia w obszarze nizinnym. ;)
Polowa bedzie pisac w jakim to raju sie znalazlas i mocno bronia tej swojej "nowej ziemi", reszcie to po prostu wisi, eseji sie nie spodziewaj, bo przeciez to nie warte.
Bo, widzisz, daniaa, podczas tego roku trzeba było nie tylko tyrać i korony na kupkę składac, ale trochę pojeździć, pozwiedzać :)
Byłeś na Helnæs?
Na Røjle Klint?
Na Æbelø ?
W "Fyńskich Alpach" ?
Widzisz, dla niektórych "widokiem" będzie tylko zachód słońca na Hawajach...A dla innych- stuletnia chatka z pruskiego muru, przy wydmach, wśród sosen, smagana wiatrem...
to kwestia pewnej wrażliwości- niekoniecznie muszą być Alpy, zachwycić mogą żywopłoty z bzów w różnych odcieniach fioletu, na tle kwitnącego... szczypiorku ;)- zestaw niesamowity!
I wiele takich przykładów moge podac, ale...to jak tłumaczyć ślepemu o kolorach...
I- nie, nie pochodzę z  "GURNICZYCH " terenów :))). Więc widocznie mam "ułańską fantazję"  :)

A tak, nawiasem mówiąc, to mądre przysłowie mówi , ze o gustach się nie dyskutuje.
Jeden lubi róże, inny fiołki i ocenianie negatywne tego, ze komuś się fiołki podobają, jest, moim skromnym zdaniem, dowodem totalnego braku ogłady.
A jeszcze jedno charakterystyczne dla tych malkontentów ;)- skrytykować coś, co się komuś podoba- owszem, potrafią:).
ale już napisać samemu, co im sie podoba, to nie.
bo malkontentom nie podoba się nic i nigdzie i zawsze wszystko skrytykują :).
A ja, choć uwielbiam "zadupia Europy" , znalazłabym i dobre strony mieszkania na Manhattanie.
E, tam- Manhattan to bułka z masłem.
W Katowicach, a co!
A nawet w Kielcach ;).
« Ostatnia zmiana: 19 Cze 2015, 19:30:47 wysłana przez happybeti »
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Cze 2015, 12:16:52 »
Zuzel to piekny sport kolesie meza pewnie biora zony, moglybyscie wspolnie ponarzekac :) )?

Tu strona ktora powinnas czytac regularnie:

http://www.visitaalborg.dk/aalborg/begivenheder?gclid=CjwKEAjwnpSsBRDH3pT2-7q55R4SJABRiNyTfUQGs8BBunCwAR-kipAwKbbGuonWIv-8hNBH8nyYdhoCmKXw_wcB

Na tutejszym forum jest tez dzial o Ålborgu zaproponuj cos: piknik, festiwal wypiekow czy nawet zapasy w blocie :)
Jest tez pewnie kosciol gdzie rodacy przychodza i to nie tylko w celach religijnych tylko po to by poznac inne "ofiary".

Dunskie kobiety w parafii uwiedz kursem pieczenia polskich ciast; makowiec ktory wg. plotek rozwija choryzonty, sernik (coraz bardziej popularny w Danii) itp. itp.

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Cze 2015, 12:56:47 »
happybeti: Te "fionskie Alpy" najlepsze. ;D Zjezdzilem tez i Fionie, choc co tu objezdzac, kilkadziesiat km w kazda strone. Wystarczylo kilka weekendow na to przeznaczyc. W mojej wypowiedzi nic nie bylo zlego na temat "Fijoni", jedynie to, ze takie spotkasz w calej Polsce poza miastem w nizinnym terenie (na wschodzie masz jeszcze lepsze). Nic szczegolnego, zarazem piekna prostota krajobrazu. Tez wystarczy,ale zeby tym sie zachwycac? Nie bez powodu dunczyk w lato zapina kemping i uderza na Hiszpanie ;)

A co mi sie ostatnio podobalo? Jak chcesz takich romatnycznych widokow bez dunskich swinskich farm w tle, to polecam relaks przy estońskich widokach wsrod 1500! wysp, z pieknymi plazami. Coroczne festiwale sredniowieczne, skanseny, zamki, unikatowe krajobrazy.
Wiec ja te korony, jak to okreslilas, skladam na "kupke", racja, ale nie po to by zobaczyc zwykle pole traw na plaskim, nudnym terenie (co tez uczynilem, jednak nie pieniadze, a rower do tego wystarczy), ale polecam siegnac troche dalej, a zarazem calkiem blisko.
A propo, od poniedzialku krotki urlop, bez jakiś internetów, starczy na szybko w niskie Stołowe i Karkonosze jeszcze przed sezonem najazdu turystow. Jesli juz mowa i widokach, hehe.
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2015, 13:37:06 wysłana przez daniaa »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Cze 2015, 14:52:40 »
Drogi Rogo z calym szacunkiem, ale wybory nijak sie Maja do tego tematu,


Droga Jomir. Maja, maja / spojrz na tytul watku "integracja kultura.....". ale z mojej strony byl to tylko prolog....


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Cze 2015, 16:44:57 »
No, tak, no tak.. ale kobitka szuka przyczyn w jej nieudanych kontaktach.
Zagadywanie ludzi o wyborach mogloby sie jeszcze gorzej skonczyc... zwlaszcza w obliczu wynikow, ktore chyba zaskoczyly wszystkich. Nie mam na mysli dokladnie, kto wygral, ale rozklad glosow.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Cze 2015, 16:55:41 »
Mnie absolutnie nie zaskoczyly, prosze pani moderator. Dr. Guru alias Roga powinien moze otworzyc watek dunskie wybory, bede chetnie partycypowal, nic sam nie bede otwieral bo mow do slupa...takie mam doswiadczenia w otwieraniu :)

"Kobitka" powinna opisywac (jest wlasnie jakos zoobowiazana) swoje nowe poczynania aklimatyzyjne :)

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Cze 2015, 17:30:03 »
daniaa, KOMPLETNIE nie skumałeś przekazu :)
Czy ja GDZIEKOLWIEK twierdzę, że Góry Stołowe, Alpy Francuskie czy Wyspy Dziewicze  NIE SĄ przepiękne ????
Czy mówię, że Fionia jest piękniejsza OD WSZYSTKIEGO ???
Nie:)
Ja tylko stwierdziłam, że lubię mieszkać na moim "zadupiu", czuję się tu dobrze i podoba mi się tu :).
Coś w tym złego???
Trzeba od razu swoje trzy grosze?
Ty widzisz świńskie farmy, jak chatki ze strzechą, z malwami przed nimi...Może do Himalajów czy norweskich fiordów się nie umywają, ale trzeba cieszyć się i takimi widokami i czerpać przyjemność z mieszkania w takiej spokojnej, sielskiej okolicy. Co w tym dziwnego, że komuś może się podobac mieszkanie na zadupiu ? ;)
Jak już pisałam- jeden lubi fiołki, inny woli róże. Licytowanie sie , czyje "lepsiejsze" , moim zdaniem, CAŁKOWICIE BEZ SENSU .
I zaśmieca wątek.
" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Cze 2015, 17:30:03 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Cze 2015, 18:29:57 »
No dobra, tosmy podyskutowalismy, a teraz wracamy do tematu :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline daniaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 10
  • -Otrzymane: 29
  • Wiadomości: 335
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Cze 2015, 19:00:36 »
Racja, jakieś fiołki i róże.
Jolcze, myślę, że powinnaś znaleźć pracę, najlepiej taką z nadgodzinami i nie będziesz miała czasu na takie przemyślenia i zawracania sobie głowy tym docieraniem do Duńczyków ;) Nie będzie czasu na te dalsze rodziny, tylko zajmiesz się swoją bliską dla Ciebie. A może z czasem, pracując (współpracując) z tym ludem integracja sama przyjdzie.

Ps. kurcze, w DTP robiłaś, w Polsce miałaś dobrą pracę, a tak w Danii siedzisz bez roboty. Moja przyjaciółka z dobrym, polskim doświadczeniem zawodowym, po kilku latach we Włoszech nie wytrzymała i swojego Włocha zabrała do Polski. Ależ podczas wizyt zazdrościłem im włoskiego klimatu :) Ale to nie wystarczyło, brakowało wielu innych rzeczy. W Polsce już od 2 lat, ona w końcu w swoim zawodzie, a i Włoch zadowolony również w zawodzie. 
To tylko taka jedna z opcji na przyszłość :)
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2015, 19:58:58 wysłana przez daniaa »

poloniainfo.dk

Odp: integracja z Duńczykami, kultura, wartości
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Cze 2015, 19:00:36 »

 

Kultura Polaków w Dani...

Zaczęty przez Dareq M.Dział Hydepark

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 55649
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2009, 21:56:15
wysłana przez szczeciniak
kultura

Zaczęty przez maja002Dział Kultura

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4444
Ostatnia wiadomość 01 Wrz 2014, 17:39:52
wysłana przez frisms
Polska kultura w Danii

Zaczęty przez IsaDział Hydepark

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7854
Ostatnia wiadomość 10 Wrz 2014, 14:16:59
wysłana przez roga
DK podatek od wartości nieruchomości w PL - zamieszkiwanej?

Zaczęty przez taxiDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3084
Ostatnia wiadomość 19 Mar 2013, 16:48:05
wysłana przez 1941
PRZENIESIONY: poszukuję osoby do rozmów z Duńczykami

Zaczęty przez JomirDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4994
Ostatnia wiadomość 09 Wrz 2014, 09:27:56
wysłana przez Jomir