poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Urlop  (Przeczytany 11479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Urlop
« dnia: 08 Lip 2015, 06:28:39 »
Zacząłem niedawno pracę na kontrakcie, umowa na czas nieokreślony, pełny wymiar godzin. Mam pytanie - czy przysługuje mi jakiś urlop - płatny czy bezpłatny w pierwszym roku pracy ? W kontrakcie nie ma nawet słowa o dniach wolnych.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lip 2015, 08:24:03 »
To zalezy w takim razie od umowy zbiorowej w zakladzie pracy.
Czy Twoj kontrakt nie jest czasem kontraktem Vikar?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lip 2015, 18:31:46 »
Nie należę do związków, nie ma żadnego układu. To mała firma usługowa, jestem jednym z czterech pracowników. Mogę podesłać kontrakt na priva do analizy, jeżeli masz kolego czas byłby bardzo wdzięczny za analizę. Co najbardziej dziwi mnie w tym kontrakcie to zapis, że po zwolnieniu się z tej firmy nie mogę przez rok podjąć pracy w innej firmie z tej branży (na terenie Danii), szef twierdzi "że to tutaj normalna praktyka"..

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lip 2015, 19:35:06 »
Zapisz sie do zwiazkow!
to kosztuje kolo 200 koron, miesiecznie. A takie sprawy zwiazki CI zalatwia same.

Zakaz pracy u konkurencji nie jest normalna praktyka. Jest spotykana praktyka. Ale jezeli masz taki zakaz w kontrakcie, to w momencie zwolnienia pracodawca jest zobowiazany wyplacic CI roczna odprawe, 12 rocznych pensji.

Co do urlopu, powinienes miec jakis zapis. W Danii jego dlugosci nie reguluje prawo pracy a wlasnie umowy zbiorowe i kontrakty.
Tylko dla funktionær (inzynabusewnie, pracownicy sprzedazy i magazynow powiazanych bezposrednio ze sprzedaza, plus kadra managerska) maja te sprawy prawnie uregulowane.

Zapisz sie do zwiazkow jutro, a w poniedzialek juz bedziesz mogl sie zglosic ze swoim kontraktem do zwiazkow, a oni pomoga Ci wyprostowac zawilosci.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Urlop
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lip 2015, 20:06:15 »
Wiekszosc zwiazkow wymaga 2 miesiecznego czlonkostwa, zeby zajac sie sprawami.
 Czy urlop nie przysluguje w nastepnym roku kalendarzowym od 1 maja?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lip 2015, 20:07:06 »
Tak, po przepracowanym roku, od pierwszego maja. Ale jego wymiar, jest juz kwestia plynna.

Co do zwiazkow, widocznie sie zmienilo. Ostatni raz korzystalam z ich pomocy cztery lata temu, a i tak po kilkuletnim czlonkowstwie.
Wiem, ze kiedys wystarczylo byc w zwiazkach przed zaistnieniem problemu. Moze w niektorych wciaz tak jest?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Urlop
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lip 2015, 20:11:11 »
Moze, ale nie znam takich, pozdrowienia Jomir  :)

poloniainfo.dk

Odp: Urlop
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lip 2015, 20:11:11 »

Offline Lukaszos

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lip 2015, 20:23:09 »
Wiecie, ja nie chcę walczyć z szefem przy pomocy związków, bo ogólnie spoko koleś, płaci dobrze, dał mi samochód, telefon kompa itd..,  ale wolałbym wiedzieć na czym stoję zanim zacznę rozmowę o ewentualnym urlopie w bieżącym roku. Chciałbym po prostu jasnej informacji, czy cokolwiek mi przysługuje, bo wielokrotnie czytając tematy na temat pracy widziałem zdanie "każdemu pracownikowi należy się około 2.08 dnia na przepracowany miesiąc". Ale dotyczy to roku następnego czy również bierzącego? Smutno byłoby tak zasuwać kilka miesięcy bez chociażby tygodnia urlopu, zwłaszcza, że sianko w końcu lepsze niż w PL i mógłbym w końcu poszaleć :D

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Urlop
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lip 2015, 20:27:01 »
Sprawdz na lønsedel czy masz odprowadzane feriepenge.
 Zasady sa takie, ze za prace w roku biezacym, masz prawo do urlopu od maja roku nastepnego. W czasie urlopu nie otrzymujesz wynagrodzenia, tylko pieniadze z feriekonto.
 W tym roku mozesz poprosic o urlop bezplatny, moze otrzymasz, ale to wola szefa.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lip 2015, 21:18:54 »
Alle lønmodtagere har lovmæssigt ret til at holde ferie og få feriepenge eller løn under ferie. Retten til feriepenge er beskrevet i ferieloven.

Har alle lønmodtagere ret til feriepenge?

Som udgangskpunkt kan man ikke fravige loven om feriepenge, når man er almindeligt ansat på det danske arbejdsmarked. Man kan heller ikke individuelt aftale med sin arbejdsgiver, at man ikke indgår i ordningen om feriepenge eller lønnet ferie som ferieloven beskriver.

Der er dog mange forskellige former for ansættelsesforhold i Danmark, og der kan være tilfælde hvor man ikke nødvendigvis er omfattet af ferieloven. Derfor kan det være en god idé at tjekke sin ansættelseskontrakt og se om det er nedskrevet at man er dækket ind under ferieloven og optjener ret til feriepenge og feriedage. Nogle tjenestemandsstillinger og militærstillinger har undtagelser for ferieloven eller er underlagt andre ferieordninger.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lip 2015, 22:04:53 »
Sprawdz na lønsedel czy masz odprowadzane feriepenge.
 Zasady sa takie, ze za prace w roku biezacym, masz prawo do urlopu od maja roku nastepnego. W czasie urlopu nie otrzymujesz wynagrodzenia, tylko pieniadze z feriekonto.
 W tym roku mozesz poprosic o urlop bezplatny, moze otrzymasz, ale to wola szefa.

Nie koniecznie musza byc.
Ja mam po prostu pensje podczas urlopu i z zadnego feriepenge nie korzytsam, tym samym nic z mojej pensji nie jest odprowadzane.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lip 2015, 22:05:42 »
Alle lønmodtagere har lovmæssigt ret til at holde ferie og få feriepenge eller løn under ferie. Retten til feriepenge er beskrevet i ferieloven.

Har alle lønmodtagere ret til feriepenge?

Som udgangskpunkt kan man ikke fravige loven om feriepenge, når man er almindeligt ansat på det danske arbejdsmarked. Man kan heller ikke individuelt aftale med sin arbejdsgiver, at man ikke indgår i ordningen om feriepenge eller lønnet ferie som ferieloven beskriver.

Der er dog mange forskellige former for ansættelsesforhold i Danmark, og der kan være tilfælde hvor man ikke nødvendigvis er omfattet af ferieloven. Derfor kan det være en god idé at tjekke sin ansættelseskontrakt og se om det er nedskrevet at man er dækket ind under ferieloven og optjener ret til feriepenge og feriedage. Nogle tjenestemandsstillinger og militærstillinger har undtagelser for ferieloven eller er underlagt andre ferieordninger.

Dokladnie mowie o od poczatku. Prawo do ferii ma bezsprzeczne, ale na jakich warunkach, to juz tylko kontrakt, albo umowa zbiorowa okreslaja.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Urlop
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lip 2015, 22:07:06 »
Wiecie, ja nie chcę walczyć z szefem przy pomocy związków, bo ogólnie spoko koleś, płaci dobrze, dał mi samochód, telefon kompa itd..,  ale wolałbym wiedzieć na czym stoję zanim zacznę rozmowę o ewentualnym urlopie w bieżącym roku. Chciałbym po prostu jasnej informacji, czy cokolwiek mi przysługuje, bo wielokrotnie czytając tematy na temat pracy widziałem zdanie "każdemu pracownikowi należy się około 2.08 dnia na przepracowany miesiąc". Ale dotyczy to roku następnego czy również bierzącego? Smutno byłoby tak zasuwać kilka miesięcy bez chociażby tygodnia urlopu, zwłaszcza, że sianko w końcu lepsze niż w PL i mógłbym w końcu poszaleć :D
Spoko koles? Ktory probuje Ci wbrew prawu zrobic klauzule konkurencji bez odszkodowania za to? Obudz sie! Spoko, to on w zadnym wypadku nie jest.
I proponuje w ramach pobudtki zapisac sie do A-kasse i zwiazkow, bo inaczej obudzisz sie z reka w nocniku.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lip 2015, 03:31:42 »
Lukaszos, nikt tu nie mówi od razu o "walce"  8).
Ale - primo- do A-Kasse MUSISZ się zapisać, niezaleznie od wszystkiego. to twoje "ubezpieczenie" na wypadek utraty pracy, to A-Kasse wypłaca zasiłek dla bezrobotnych, w Danii nie nabywasz praw do niego "automatycznie", pracując. Wydatek "groszowy" , a nie obudzisz się z ręką w nocniku  8). A trzeba to zrobic jak najszybciej, bo świadczenie przysługują po określonym okresie płacenia składek i przepracowanych godzin. Więc , by Ci to nie "uciekało" , nie trać czasu.
Co do Związków (funkcjonujących przy A-Kasse - lub odwrotnie  :P )- to jest opcjonalne. możesz być ich członkiem, nie musisz. A, jako, że związki funkcjonują jako niezależne struktury, pracodawca nawet nie musi wiedzieć, czy jesteś ich członkiem.
 Dodam tylko, iż nalezenie do Związków NIE JEST odbierane przez pracodawców jako "policzek" , to w zasadzie standard, nikt krzywo nie będzie na Ciebie patrzył z tgo powodu . A masz wówczas ową opiekę prawną i możliwość przedyskutowania z "fachowcem" nurtujących cię kwestii- wcale nie musisz wkraczać na ścieżke wojenną od razu :). To TWÓJ wybór :).

Co do urlopu- w tym roku i tak możesz liczyc najwyżej na dobrą wolę szefa i bezpłatny - nie "zapracowałeś" sobie jeszcze na niego ...Ale sprawdź, na jakich zasadach przysługuje ci urlop po 1 maja w roku następnym- czy właśnie masz odprowadzane "feriepenge", czy masz urlop płatny .
W kontrakcie POWINNO BYĆ napisane, ile przysługuje Ci dni urlopu i na jakich zasadach.
Jesli tego nie ma, coś jest nie tak .
Zawsze można szefa w miły i uprzejmy sposób o to zapytac, nie? Od razu za to z pracy Cię nie wywali  ;).
" Polak gorszego sortu"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Urlop
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lip 2015, 06:06:56 »
Jezeli masz mozliwosc nadgodzin to mozesz je nieomalze zawsze zamienic na wolne. Wolne ktore bedzies mogl np. wykorzystac razem ze swietami gdzie jest wiele dni wolnych od pracy; niektore firmy zamykaja nawet dzialalnosc, bo wiedza ze pracownicy beda kombinowali urlopy ze swietami.

poloniainfo.dk

Odp: Urlop
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lip 2015, 06:06:56 »

 

Urlop.

Zaczęty przez FlashDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3037
Ostatnia wiadomość 13 Mar 2012, 18:11:23
wysłana przez Flash
Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 256864
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
ile trwa ustawowo urlop

Zaczęty przez ile trwa ustawowo urlopDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5073
Ostatnia wiadomość 23 Cze 2009, 23:20:01
wysłana przez felis
urlop po narodzinach dziecka.

Zaczęty przez grzes85_2006Dział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4515
Ostatnia wiadomość 24 Kwi 2012, 21:34:50
wysłana przez Jomir
urlop tacierzyński

Zaczęty przez magiDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 8241
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2009, 13:16:02
wysłana przez Jen28