poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...  (Przeczytany 6096 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline boleslav

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« dnia: 02 Lis 2015, 09:39:01 »
Witam. Interesuje mnie dodatkowe ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków i niezdolności do pracy. Czy wiecie coś na ten temat, jak to wygląda, jakieś propozycje firm itd. Jestem już ponad rok w Dani i nigdy nie miałem takiego przypadku, żebym był niezdolny do pracy przez długi okres czasu( jedynie pojedyncze dni, za które oczywiści nie miałem płacone). Chciałbym się zabezpieczyć w razie ewentualnego przypadku i niezdolności do pracy( mój kontrakt tego nie gwarantuje) przez dłuższy okres czasu. Pojedyncze dni niezdolności mi nie przeszkadzają, gdyż mogę się tak pozamieniać w grafiku, że nie odczuje tego... gorzej jest już z dłuższą niezdolnością, gdyż później mogę zostać bez środków do życia, a takie ryzyko istnieje w moim zawodzie. Może wiecie coś na ten temat, jak to wygląda z firmami ubezpieczeniowymi na wypadek wypadków i utraty zdolności do pracy, zasiłkach chorobowych. Z góry dziękuje za pomoc ;) Pozdrawiam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lis 2015, 16:23:43 »
NIe ma czegos takiego.
Jak jestes chory, to jestes chory i nawet jezeli firma Cie zwolni, to komuna placi Ci chorobowe tak dlugo jak jestes chory. Dopabuse jak wyzdrowiejesz, jestes przesuniety na bezrobocie. Tak wiec oplacanie A-kasse jest dobrym rozwiazaniem.

Jezeli nie wyzdorwiejesz, wowczas przesuwa sie Ciebie na rehabiliteringsforløb, a pozniej na fortidpension.

Mozesz oplacac wspolnie z pracodawca pension, wowczas w przypadku pension, otrzymasz (w zaleznosci jak rozdysponujesz pieniadze), nieco swiadczenia w trakcie førtidspension albo po.
Niesety førtidspension, jest tak jak i pension zalezne od lat w Danii, a naliczane dopabuse po 10 latach pobytu.


Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lis 2015, 17:44:10 »
Niesety førtidspension, jest tak jak i pension zalezne od lat w Danii, a naliczane dopabuse po 10 latach pobytu.

...z twojej odpowiedzi mozna zrozumiec, ze rowniez pension (folkepension = dunska emerytura panstwowa) naliczana jest dopabuse po 10 latach pobytu....? 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lis 2015, 19:15:08 »
Mysle, ze tak mozna to ujac. Bo rowniez, by nabyc jakiegokolwie prawa do emerytury, to trzeba (bez obywatelstwa dunskiego ) przyjechac do Dani minimum 10 lat przed osiagnieciem Wieku emerytalnego. , wiec podobnie wychodzi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lis 2015, 19:45:18 »
MOzna jeszcze inaczej powiedziec, ze prawa do emerytury czy renty nabywa sie po 10 latach. Choc w przypadku renty sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. I regula przynaleznosci do rynku pracy minium 10 lat dotyczy rowniez Dunczkow, ale nie dotyczy osob, ktore sa kalekami od urodzenia.

Za duzo zasad by ujac to w kilku zdaniach. Jestem w kazdym badz razie na biezaco zarowno z zalatwianiem emerytury, jak i renty, wiec swoje nad przepisami przesiedzialam.
Prawo do renty udalo mi sie udowodnic w kommunie.
Prawa do emerytury nie, mimo kilkuletniego odwolywania sie do roznych instytuacji i instancji. Stad tez wiem, ze jest tak na pewno.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lis 2015, 21:19:46 »
MOzna jeszcze inaczej powiedziec, ze prawa do emerytury czy renty nabywa sie po 10 latach.

Masz racje, ale.......prawo do emerytury (folkepension), nabywaja rowniez podatnicy, ktorzy tutaj pracowali i niekoniecznie beda zamieszkiwac w Danii osiagajac wiek emerytalny. Te osoby maja prawo do 1/40 stawki emerytury za kazdy rok zatrudnienia w Danii.   

Offline happybeti

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1104
  • -Otrzymane: 715
  • Wiadomości: 1852
  • Reputacja: +48/-71
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2015, 04:41:05 »
Ale można się prywatnie ubezpieczyc "na wypadek wypadku ". Każda firma ubezpieczeniowa może zaproponować takie ubezpieczenie . Sami takie opłacamy, co prawda dotyczące "czasu wolnego", czyli "fritidsulykkeforsikring".
Oczywiście, rzecz wiąże się raczej z wypłatą jednorazowego odszkodowania, aczkolwiek znam przypadek, gdzie firma ubezpieczeniowa co miesiąc wypłaca byłemu pracownikowi odszkodowanie , rekompensujące utracony dochód z pracy. Ale było to w ramach ubezpieczenia opłacanego przez pracodawcę.
Czy naprawdę jest taka możliwośc, że można miec kontrakt o pracę i nie być ubezpieczonym przez pracodawcę na od wypadku przy pracy ? Czy pracodawca nie ma obowiązku ubezpieczyć pracownika ?

Istnieje też zawsze możliwość ubezpieczenia się w Polsce- wiem, że firmy ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenia, równiez dla ludzi mieszkających i pracujących za granicą.

" Polak gorszego sortu"

poloniainfo.dk

Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lis 2015, 04:41:05 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lis 2015, 08:21:22 »
Wypadku Betti, ale on pyta choroby w nastepstwie wypadku, od tego nie mozna.
MOzna zalozyc sundhedsforskring, ktory udostepni lekarzy i prywatne szpitale, ale nie da "chorobowego".

MOzna dostac odszkodowanie za nastepstwa wypadku, ale niestety nie mozna otrzymacc chorobowego w czasie choroby powypadkowej,

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Dodatkowe ubezpieczenie, swiadczenie chorobowe...
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lis 2015, 08:21:22 »

 

ubezpieczenie samochodu wazne

Zaczęty przez magdalena25Dział Hydepark

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 19570
Ostatnia wiadomość 17 Mar 2010, 18:55:30
wysłana przez willy
ubezpieczenie samochodu

Zaczęty przez tetaDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5548
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2009, 20:15:50
wysłana przez teta
Ubezpieczenie rodziny i domu

Zaczęty przez GajolDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7125
Ostatnia wiadomość 30 Wrz 2013, 07:25:01
wysłana przez aneczka.k
Ubezpieczenie duńskie. Rachunek za pobyt w szpitalu w Polsce.

Zaczęty przez dziubasewoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10722
Ostatnia wiadomość 03 Sie 2011, 07:03:30
wysłana przez faja
UBEZPIECZENIE MIESZKANIA !!!!

Zaczęty przez sliskiDział Hydepark

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 10170
Ostatnia wiadomość 14 Maj 2009, 20:13:33
wysłana przez Manior