poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL  (Przeczytany 72992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Baumi

  • Gość
Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« dnia: 09 Gru 2015, 17:53:26 »
Witam,

   Dziś znajomy zapytał mnie o kwestię bezterminowego polskiego prawa jazdy. Otóz ja byłem święcie przekonany, iż jako jest to dokument EU obowiązuje on również w Danii. Natomiast na stronie https://www.borger.dk/Sider/Fra-udenlandsk-til-dansk-koerekort.aspx widnieje taka oto informacja:

Cytuj (zaznaczone)
Såfremt dit kørekort fra et EU- eller EØS-land har en længere gyldighed, end 15 år for bil, motorcykel mv., og fem år for lastbil, bus, mv., giver det kun ret til at køre i op til to år, efter du i kørekortmæssig henseende har bopæl i Danmark.

Dodatkowo na stronie https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=169280 (paragraf 120 punkt 2) można przeczytać, iż:

Cytuj (zaznaczone)
Stk. 2. Har et kørekort udstedt i et andet EU- eller EØS-land en længere gyldighedstid end fastsat i § 80, første led, eller § 81, stk. 1, giver det indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet, i indtil 2 år efter det tidspunkt, hvor betingelsen om sædvanlig bopæl er opfyldt. Denne ret mistes dog tidligst den 19. januar 2015.

Czy oznacza to, że prawo jazdy mające ważność dłuższą niż 15 lat (więc także i polskie bezterminowe prawa jazdy) sa ważne tylko przez 2 lata pobytu w Danii a po tym czasie należy je wymienić na duńskie?

Offline lonewolf

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 142
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 425
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
  • ..Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru..
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Gru 2015, 19:07:56 »
A no tak jest..
Zalatwiasz w komunie, oni odsylaja twoje polskie do kraju pochodzenia i tam sobie lezy do czasu jak np wracasz do kraju,bedzie do odebrania w urzedzie.
Procedura jest troche dluga ,bo okolo 3 miesiace
Najpierw weryfikuja czy Twoje prawo jazdy jest ok , potem cos tam sprawdzaja na policji (to trwa najdluzej-przynajmniej tak mi powiedziala mila pani w komunie )
Aktualne zdjecie i czekasz, dostajesz papierek z pieczatka i informacja uprawniajaca cie do poruszania pojazdem na terenie Danni, do czasu otrzymania nowego dunskiego dokumentu
Motto- "Dyskusja z wierzącym nie ma sensu tak jak gra w szachy z gołębiem. Nieważne jak dobry jesteś to gołąb przewróci figury, nasra na planszę i będzie się puszył jakby wygrał."

Baumi

  • Gość
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Gru 2015, 19:47:16 »
Dzięki, to się zgadza. Opisujesz jednak procedurę wymiany dokumentu, ja natomiast chciałem poruszyć kwestię obowiązku tej wymiany dla prawa jady bezterminowego oraz możliwych konsekwencji w przypadku kontroli kabusewcy jeżdżącego jak ja na polskim bezterminowym prawie jazdy od ponad 8 lat na terenie Danii.

Ktoś, coś?

Offline lonewolf

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 142
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 425
  • Reputacja: +14/-2
  • Płeć: Mężczyzna
  • ..Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru..
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Gru 2015, 20:19:05 »
Trzeba wymienic, ja tez jezdzilem ponad 8 lat
Motto- "Dyskusja z wierzącym nie ma sensu tak jak gra w szachy z gołębiem. Nieważne jak dobry jesteś to gołąb przewróci figury, nasra na planszę i będzie się puszył jakby wygrał."

Offline kujawiaczkaa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Gru 2015, 21:06:01 »
ok, ale co z osobami które nadal posiadają centrum życiowe w PL?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Gru 2015, 21:16:22 »
To nie mieszkaja tu na stale....
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Baumi

  • Gość
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Gru 2015, 06:09:56 »
Zapytam inaczej: czy w takim razie moje prawo jazdy w tym momencie nieważne na terenie Danii? I jeszcze prośba do kogoś <uśmiecha_się_do_Jomir> aby przetłumaczył to co wkleiłem w pierwszym poście:

Cytuj (zaznaczone)
Stk. 2. Har et kørekort udstedt i et andet EU- eller EØS-land en længere gyldighedstid end fastsat i § 80, første led, eller § 81, stk. 1, giver det indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet, i indtil 2 år efter det tidspunkt, hvor betingelsen om sædvanlig bopæl er opfyldt. Denne ret mistes dog tidligst den 19. januar 2015.

ponieważ troche to dla mnie zagmatwane. Do czego dokładnie odnosi się data 19.01.2015 w tym punkcie?
« Ostatnia zmiana: 10 Gru 2015, 06:53:25 wysłana przez Baumi »

poloniainfo.dk

Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Gru 2015, 06:09:56 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Gru 2015, 08:31:26 »
Ten kto posiada, prawo jazdy wystawione w innym kraju UE lub ØES og dluzszym terminie waznosci niz okreslony w §80 pk1. , zachwuje prawo do kabusewania takimi samymi pojazdami, jak te, ktorymi moze kabusewac w kraju wystawienia dokumentu, przez okres 2 lat od czasu, kiedy spelnilo sie warunki o stalym zamieszkaniu. Prawo to traci sie po najwczesniej 19 stycznia 2015.

Tak bym to przetlumaczyla, ale jest faktycznie zagmatwane.  Zaczecie zdania do "har et ...." oznacza, ze ten podpunkt nawiazuje bezposrednio do czegos przed. Mozesz wkleic caly pargraf? Bo poprzedni tekst byc moze calkicie zmienia brzmienie tego.


Nie jestem prawnikiem, wiec nie chce sie wypowadac autorytarnie i wiazaco.
Warto by bylo spojrzec tez na inne paragrafy, byc moze ten wybrany nawiazuje do innych, albo inne go obalaja, dodaja jakies zastrzezenia??? tak na chlodno wyglada na to, ze traci sie prawo do kabusewania pojazdami.
Ale mozna to zrozumiec, ze traci sie prawo do tej dwuletniej karencji. Albo, ze przepis traci moc prawna...

I teraz albo jak napisalam wczesniej ten paragraf mimo wszystko koresponduje z jakims innym i w sumie zupelnie o co innego chodzi. 

Jak nie duzo, to spojrze w ciagu dnia.
A jak duzo, to niestety dopabuse w niedziele, teraz siedzie w prawie handlowym i rejstracji lekow :)

Niestety nie wiem jak wyglada praktyka teraz, od dwoch lat praktycznie nie tlumacze (za wyjatkiem drobnych zlecen pisemnych i nocno/weekendowych dyzurow :) ). Dlatego wczesniej Ci nie odpowiedzialam.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Baumi

  • Gość
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Gru 2015, 09:02:29 »
Dzięki Jomir :) Po prostu byłem ciekawy swojej sytuacji w tym momencie. Z odpowiedzią się nie spieszy oczywiście, jak znajdziesz chwilkę i nie będziesz miała nic lepszego do roboty to możesz zerknąć ;)

Zaczecie zdania do "har et ...." oznacza, ze ten podpunkt nawiazuje bezposrednio do czegos przed. Mozesz wkleic caly pargraf? Bo poprzedni tekst byc moze calkicie zmienia brzmienie tego.

Jeśli chodzi o całą treść paragrafu, to:

Cytuj (zaznaczone)
§ 120. Et kørekort udstedt i et andet EU- eller EØS-land giver indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet i den i kørekortet angivne gyldighedsperiode, jf. dog stk. 2.
Stk. 2. Har et kørekort udstedt i et andet EU- eller EØS-land en længere gyldighedstid end fastsat i § 80, første led, eller § 81, stk. 1, giver det indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet, i indtil 2 år efter det tidspunkt, hvor betingelsen om sædvanlig bopæl er opfyldt. Denne ret mistes dog tidligst den 19. januar 2015.
Stk. 3. Et kørekort, der ikke er udstedt i et EU- eller EØS-land, samt kørekort udstedt på baggrund af et sådant kørekort, giver indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet, i indtil 90 dage efter det tidspunkt, hvor betingelsen om sædvanlig bopæl er opfyldt. Det er dog en betingelse, at kørekortet er udfærdiget med latinske bogstaver eller er ledsaget af en oversættelse til dansk, engelsk eller fransk, som er udfærdiget af en offentlig myndighed eller af en organisation, der i udstedelseslandet er bemyndiget dertil. Justitsministeren kan efter indstilling fra Rigspolitiet træffe nærmere bestemmelser om udvidelse af fristen for ombytning af kørekort udstedt af visse lande, jf. 1. pkt.

https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=169280

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Gru 2015, 09:13:45 »
Tak na szybko, bo lece.
NIe rozumialam tej daty, 19/21015.
Ale wyglada to tak, przepisy sa z 11/12 2013, wiec dano ludziom czas na wymiane  dokumentow.
Bo inaczej by sie  okazalo, ze nagle mase ludzi by mialo niewazne prawa jazdy.

Nie przelecialam jeszcze calosci, ale faktycznie wyglada na to, ze jak sie mieszka du jako "sædvanlig bopæl", "zwyczajowe zamieszkanie" czyli po prostu na stale (uniezalezniaja zwrot od stalego pobytu), to jest obowiazek wymiany prawa jazdy.

Poczytam calosc, jak znajde czas, ale z grubsza wyglada na to, ze trzeba wymieniac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline amager30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Gru 2015, 09:39:36 »
ciekawy temat

Stk. 2. Har et kørekort udstedt i et andet EU- eller EØS-land en længere gyldighedstid end fastsat i § 80, første led, eller § 81, stk. 1, giver det indehaveren ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet, i indtil 2 år efter det tidspunkt, hvor betingelsen om sædvanlig bopæl er opfyldt. Denne ret mistes dog tidligst den 19. januar 2015.

wydaje mi sie ze tracisz prawo z pierwszego zdania czyli nie masz juz prawa do "ret til at føre samme køretøjer i Danmark, som det berettiger til at føre i udstedelseslandet" bo minal okres dwuletni

znalazlem jeszcze jakies jakis dokument eu
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-10_en.htm ze stycznia 2013

i w punkcie 3 miedzy innymi jest napisane ze

"A Member State may also request that, as from two years after taking up residence in its country, the holder of a driving licence issued by another Member State without the validity periods prescribed by the Directive (e.g. indefinite validity period) renew his/her licence."

teraz pytanie czy pomoze cos wymiana prawa jazdy na polski, ktore jest wazne 15 lat?

Offline Hmmm

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Gru 2015, 09:53:48 »
Kørekort udstedt på Færøerne, et EU- eller EØS-land (Island, Norge og Lichtenstein)

Hvis dit kørekort er udstedt på Færøerne eller i et EU- eller EØS-land, skal du ikke ombytte dit kørekort. Du kan dermed føre de samme køretøjer i Danmark, som du må ifølge dit gyldige kørekort dér, hvor kørekortet er udstedt. Det er en betingelse for ombytning, at du opfylder de aldersbetingelser, som gælder for udstedelse af et tilsvarende dansk kørekort (med visse undtagelser for kørekort fra EU- og EØS-lande). Endvidere accepteres gyldighedstider i færøske kørekort, der er længere end til indehaverens fyldte 70. år, ikke i Danmark.

Selv om der ikke er krav om, at du skal ombytte dit udenlandske kørekort til et dansk, kan du søge om at få dit kørekort ombyttet, hvis du ønsker det.

O ile dobrze rozumie, członkowie Unii nie muszą wymieniać. Cytat pochodzi z  www.Justitsministeriet.dk

Offline Hmmm

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Gru 2015, 09:58:01 »
Dodam jeszcze że policja nigdy się przyczepila do mojego polskiego prawka a sprawdzała je już kilkukrotnie.

Baumi

  • Gość
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Gru 2015, 10:47:14 »
Do mnie też się nigdy nie przyczepiła, mimo iż właśnie 5 min. temu zapłaciłem mandat z fotoradaru - najpierw dostałem informację, że nie maja mnie w bazie, wiec muszę im odesłać skan prawa jazdy. Zrobiłem to i widocznie nie mieli zastrzeżeń ponieważ kilka minut temu dostałem już konkretną kwotę mandatu do zapłaty...

... co jednak nie neguje istnienia takich czy innych przepisów a o tym tutaj dyskutujemy.

"A Member State may also request that, as from two years after taking up residence in its country, the holder of a driving licence issued by another Member State without the validity periods prescribed by the Directive (e.g. indefinite validity period) renew his/her licence."

renew the license - czyli ponowny egzamin. I to właśnie równiez słyszałem... tzn. biorąc wszystko w całość: jeżeli Twoje prawo jazdy ma okres ważnosci < 15 lat to możesz je używać. W przeciwnym wypadku musisz je wymienić na duńskie do 19.stycznia.2015. Po tej dacie musisz zrobic kurs.

Temat ten założyłem aby uzyskać potwierdzenie istenia takich przepisów oraz by upewnić się, co do ich poprawnego rozumienia ;)

Offline amager30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 50
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Gru 2015, 11:22:50 »
      Nie wydaje mi sie ze chodzi tutaj o ponowny egzamin tylko o zmuszenie do odnowienia prawa jazdy ktore bedzie wazne na 15lat  jak innych krajach unii.
      Ciekawe jak bedzie praktyka policji czy uznaja to za brak uprawnien 5000kr czy tylko brak dokumentu 1000kr a moze zabiora polskie i wystawia midlertidig kørekort na jeden miesiac.


poloniainfo.dk

Odp: Bezterminowe prawo jazdy wydane w PL
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Gru 2015, 11:22:50 »

 

Klip w polskim/EU prawie jazdy

Zaczęty przez dorissa79Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 7910
Ostatnia wiadomość 21 Lut 2014, 14:06:25
wysłana przez nadin
Wymiana prawa jazdy w DANII

Zaczęty przez MAXFITDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6425
Ostatnia wiadomość 27 Gru 2016, 22:08:13
wysłana przez MAXFIT
rozkŁad jaZdy

Zaczęty przez incognito08Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4935
Ostatnia wiadomość 05 Sty 2010, 21:32:47
wysłana przez incognito08
Rozkład jazdy autobusów i trasy w Odense

Zaczęty przez _maniak_Dział Odense

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 74776
Ostatnia wiadomość 06 Mar 2010, 20:59:12
wysłana przez Manior
Skuterem bez prawa jazdy jaki mandat?

Zaczęty przez ArianV8Dział Hydepark

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6576
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2017, 10:37:09
wysłana przez basia25