poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..  (Przeczytany 12800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« dnia: 16 Wrz 2008, 14:37:20 »
.. którzy byliby dostępni w języku polskim, na polskim rynku. Nie specjalnie się orientuję w literaturze duńskiej, a baaardzo chętnie bym się z nią wreszcie zapoznała.

Offline pli

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrz 2008, 16:41:45 »
Czytałem ostatnio dobrą nowelkę Leifa Panduro. Facet chyba celował w dramatach psychologicznych. Widziałem, że po Polsku wydana była jego książka 'Okna' choć sam jej nie czytałem, więc nie wiem czy dobra :) On taki dość średnio współczesny (chyba lata 60-70 o ile pamiętam)
pzdr

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrz 2008, 23:14:32 »
Troche bylo w tym watku: http://poloniainfo.dk/forum?topic=8615.0

Ostatnio widzialam tlumaczenie jakiegos dunskiego kryminalu, ale nie pamietam autorki..

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrz 2008, 11:42:01 »
Może ślepa jestem,albo taka śpiąca, ale duńskiego pisarza, przetłumaczonego na polski w tym wątku nie znalazłam  :-\

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrz 2008, 14:14:29 »
J.Katz jest Dunka, ale przyznaje sie, ze nie ten link wkleilam.  :-[

Znalazlam wpis Maniora z watku http://poloniainfo.dk/forum?topic=4971.0
" W Polsce książka ta występuje (również?) pod tytułem "Smilla w labiryntach śniegu"
Dokładnie tego tytułu duńskiego przetłumaczyć się nie da bo wychodziłoby coś w stylu:
"Wyczucie (przeczucie) śniegu panny Smilla"  A w tytule chodzi generalnie o jej znajomość różnych rodzajów śniegu."
Dun. autor Peter Høeg. Dosc duzo jego ksiazek jest przetlumaczonych na jezyk polski.

Ostatnio przetlumaczono tez "Wyjatek" C.Jungersena...Kryminalu nadal nie pamietama, ale wlasnie zaczelam sie zastanawiac czy moze nie czytalam tego po dunsku.



Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrz 2008, 14:42:24 »
Świetnie :D
I "Smillę..." i "Wyjątek"  zanalazłam w bibliotece.Lecę po książki  ;D

Tula

  • Gość
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrz 2008, 14:42:59 »
Oczywiscie Karen Blixen :). Zmarla w 1962 roku, wiec jeszcze sie lapie chyba na wspolczesna?

Poza nia ten pan od Smilli, czyli Peter Høeg (po polsku wydano jeszcze "Kobietę i małpę" w 1996 roku), noblista Johannes Jensen (sporo jest po polsku, uwazany jest ze czolowego przedstawiciela "realizmu jutlandzkiego" -- cokolwiek to znaczy :D), Martin Andersen Nexø (najbardziej znany z "Pellego zwyciezcy"; film na podstawie tej powiesci zdobyl pierwszego dla Danii Oskara w 1987 roku), Dorrit Willumsen (ocierajaca sie w swych powiesciach o fantastyke i groteske).

poloniainfo.dk

Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrz 2008, 14:42:59 »

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrz 2008, 14:44:22 »
Jakos mam wrazenie, ze o tym juz kiedys pisalysmy, ale nie moge znalezc.

Tak "Upadek krola" jest klasykiem.

Tula

  • Gość
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Wrz 2008, 22:12:39 »
Czytałem ostatnio dobrą nowelkę Leifa Panduro. Facet chyba celował w dramatach psychologicznych. Widziałem, że po Polsku wydana była jego książka 'Okna' choć sam jej nie czytałem, więc nie wiem czy dobra :) On taki dość średnio współczesny (chyba lata 60-70 o ile pamiętam)
pzdr
A jaka te nowelke czytales? Bo my dzis w szkole czytalismy "Zamieszki na przedmiesciach" :).
Przy okazji sie dowiedzielismy, ze pan Panduro to absolutnie najwybitniejszy wspolczesny dunski pisarz i nie tylko pisarz (paral sie tez scenariuszami miedzy innymi) i ze kazdy Dunczyk cos jego kiedys czytal :).

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lut 2009, 23:34:13 »
Pojawilo sie tlumaczenie ksiazki Carsten'a Jensen'a "Vi, De druknede" na jezyk polski "My Topielcy"

Streszczenie za www.empik.com:

Marstal to duńskie miasto portowe. Mężczyźni wypływają dla zysku i przygód w długie, egzotyczne rejsy. Wielu nie wraca. Jest rok 1848, wybucha wojna z Niemcami ze Szlezwika i Holsztynu. Wśród dymu i pyłu, huku wystrzałów z dział, mieszkańcy portu heroicznie walczą na morzu. Najzuchwalszy z obrońców, Laurids Madsen, znika wkrótce w niewyjaśniony sposób. Po latach jego syn, Albert, wyrusza na poszukiwanie śladów ojca. Dopabuse na starość wróci do domu i wychowa kolejnego marynarza, który - jak i jego przodkowie - wypłynie w morze wbrew woli matki. My, topielcy to losy czterech pokoleń żeglarzy i ich rodzin, tworzące niezwykle barwną kronikę ewolucji współczesnej Danii ? od wojny niemiecko-duńskiej w 1848 roku po kapitulację Niemiec w 1945. To również zbiorowa opowieść wilków morskich, dzięki której możemy odbyć podróż od wybrzeży Danii, poprzez Morze Białe i Nową Funlandię, aż po Samoa.


[Posted on: 14 Grudzień  2008, 20:51:54]

Byc moze jeszcze w tym roku ukaze sie nowa ksiazka Peter Høeg. http://www.berlingske.dk/article/20090219/boeger/702190085

Offline coma_berenices

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Lut 2009, 17:26:45 »
Sven Hassel, jeśli interesują Cię książki o tematyce wojennej. Szczególnie druga wojna światowa. Czytałam "Królestwo Piekieł. Powstanie Warszawskie". Podobało mi się. Wiem, że polski instytut wydawniczy Erica ma dostępne wszystkie jego książki.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Kwi 2009, 19:07:55 »
Wpadlo mi w rece tlumaczenie Den åbne dør Anders'a Bodelsen'a. Polski tytul "Otwarte drzwi". Opowiadanie z 1997r ma 84 str i jest, jak wiekszosc tworczosci tego autora, z pogranicza kryminalu i psychologi.

Streszczenie z okladki:
Latem 1954r. grupa mlodych Dunczykow wyjezdza do Szwecji, zeby obejrzec ostatnie calkowite zacmienie Slonca w Skandynawii w tym stuleciu. W czasie ich pobytu w Smålandzie znika bez sladu interesujaca i pekna studentka medycyny, Frida. Nigdy nie zostaje odnaleziona - zywa ani martwa. Ponad czterdziesci lat pozniej jeden z uczestnikow wycieczki wysyla list do kolezanek i kolegow, proszac  ich o pomoc w rozszyfrowaniu tej zagadki. Otrzymuje dziewiec relacji o trzech dobach spedzonych przez grupke mlodziezy w Szwecji, dziewiec roznych interpretacji tych samych wydarzen. Czy byly mu one rzeczywiscice potrzebne, by poznac prawde?...

Offline andyandy

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 278
  • Reputacja: +6/-1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
    • Tłumacz przysięgły j. duńskiego
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Cze 2009, 02:49:34 »
Blixen trzeba przeczytać wszystko. Bije wszystkich na głowę. "Smilla..." Petera Høeg'a też absolutnie lektura obowiązkowa. Panduro (po polsku "Inny świat Daniela" i "Okna") trochę się przeterminował ze swoim buntem i absurdem. Trafił pod strzechy, bo pisał sztuki telewizyjne, ale żeby wybitny ... już lepszy chyba Klaus Rifbjerg (po polsku "Chroniczna niewinności", "Miłośnik opery" i "Sobowtór"). Można jeszcze poczytać "Anegdoty losu" - tomik opowiadań duńskich autorów.
Andrzej Dwulat
Tłum. przysięgły j. duńskiego

hetman

  • Gość
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Lis 2009, 00:38:07 »
Oczywiscie Karen Blixen :). Zmarla w 1962 roku, wiec jeszcze sie lapie chyba na wspolczesna?

Poza nia ten pan od Smilli, czyli Peter Høeg (po polsku wydano jeszcze "Kobietę i małpę" w 1996 roku), noblista Johannes Jensen (sporo jest po polsku, uwazany jest ze czolowego przedstawiciela "realizmu jutlandzkiego" -- cokolwiek to znaczy :D), Martin Andersen Nexø (najbardziej znany z "Pellego zwyciezcy"; film na podstawie tej powiesci zdobyl pierwszego dla Danii Oskara w 1987 roku), Dorrit Willumsen (ocierajaca sie w swych powiesciach o fantastyke i groteske).
Pelle Erobreren - Pelle zdobywca , nie zwyciezca!

hetman

  • Gość
Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lis 2009, 00:49:35 »
Pelle Erobreren - Pelle zdobywca , nie zwyciezca!
Politiet har erobret Ungdomshuset - Policja zdobyla dom mlodziezy[/b

poloniainfo.dk

Odp: Polećcie dobrych,współczesnych autorów duńskich..
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lis 2009, 00:49:35 »

 

decyzje dunskich urzedow - frustracje podatnikow

Zaczęty przez rogaDział Podatki

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6797
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2011, 19:08:37
wysłana przez vordingborg
Czy mogę wysłać oferty do Duńskich firm ?

Zaczęty przez elproyectoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4140
Ostatnia wiadomość 01 Sie 2019, 11:48:40
wysłana przez obywatel59
CZY KTOS MONTOWAŁ TUTAJ HAK DO AUTA NA DUNSKICH REJSTRACJACH

Zaczęty przez ogDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4466
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2011, 20:06:40
wysłana przez leo1
AndreasAgro Aps praca na fermach duńskich

Zaczęty przez Dublinka84Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 17864
Ostatnia wiadomość 01 Gru 2012, 19:16:01
wysłana przez lukashero
auto na dunskich blachach z polska przyczepka

Zaczęty przez doktorekDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6415
Ostatnia wiadomość 11 Paź 2010, 10:46:12
wysłana przez vera