poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: jestem w ciazy, rodzic w Danii????  (Przeczytany 74605 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

co zrobic....

  • Gość
jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« dnia: 21 Wrz 2008, 00:04:56 »
Zwracam sie z ogromna prosba o pomoc wszystkie informacje zapewne pomoga.
Moja sytuacja wyglada nastepujaco: chlopak zaczal prace w Dnii jest w trakcie zalatwiania papabusew, ja jestem w 20tygodniu ciazy bez pobytu, bez niczego.. On strasznie chce abym rodzila tu i zebysmy mieszkali razem. Aktualnie wynajmujemy mieszkanie jest to kawalerka, w Polsce przy naszych zarobkach nawet nie starczyloby na wynajecie mieszkania plus rachunki, jedzenie itd... natomiast tu przy jego penji spokojnie starcza na zaplate jedzenie na wszystko i sporo zostaje wiec spokojnie odkladamy na dzidziusia. Naprade nie wiem czy tu urodzic czy moze lepiej w polsce i pozniej starac sie o zlaczenie rodziny, o pobyt dla mnie i dziecka...

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Wrz 2008, 00:40:08 »
Dopoki nie otrzymasz pozwolenia na pobyt, to za porod tutaj bedziesz musiala zaplacic. Jak i rowniez po okolo 500 koron za wizyte u ginegologa czy lekarza rodzinnego. Dzidzia jesli sie urodzi, a Ty wciaz nie bedziesz miala pozwolenia, tez nie bedzie miala darmowej opeki medycznej. Za wizyte poloznej, za wizyte u lekarza rodzinnego bedziesz musiala zaplacic. Zycze CI jak najlepiej, a zwlaszcza dzidziusiowi, ale... co bedize jak dzidzia lub Ty bedziecie potrzebowaly bardziej specjalistycznej opieki???? To beda dziesiatki tysiecy koron.

O reszcie poszukaj na forum, jest tu juz sporo informacji: jest tez nawet watek o mamusiach i dla mamus.
Powodzenia.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

co zrobic

  • Gość
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Wrz 2008, 01:16:21 »
termin mam na koniec stycznia jezeli w tym czasie ojciec dziecka dostalby pobyt i ta karte czy za porod musialabym zaplacic?  Bardzo chcielibysmy mieszkac razem zycie na odleglosc jest ciezkie :( pierwszym krokiem do czego kolwiek to zapewne slub a czy cywilny wystarczy??

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Wrz 2008, 10:17:08 »
Ty musisz dostac pozwolenie na pobyt nie ojciec dziecka.
Bo to Ty bedziesz w szpitalu i u lekarza, a nie on.
Teoretycznie powinniscie dostac pobyt do stycznia. Praktycznie????

Moim zdaniem chlopak powinien wystapic o pozwolenia dla siebie i dla Ciebie, a Ty bezpiecznie powinnas poczekac tam, gdzie masz lekarza.
Ze nie wspomne, ze nie jest wcale oczywiste, ze uzyska on pozwolenie dla Ciebie. Kazda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

Poza tym, ciaza nie jest jak podroz sluzbowa. Nie zapalnujesz jej z dokladnoscia co do jednego dnia, ze nie wspomne, ze przeciez czasem dzieci rodza sie wczesniej. I nikt nie jest w stanie przewidziec tego wczesniej.
Wiem, ze ciezko, ale to przeciez tylko kilka miesiecy, przed Wami wciaz dlugie zycie razem.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Wrz 2008, 13:44:51 »
Europejska karta ubezpieczeniowa dotyczy tylko naglych wypadkow. Porod o czasie nie jest do nich zaliczany.
Ubezpieczalnia pokryje tylko i wylacznie koszty zwiazane z przedwczesnym porodem.

Family reunification dotyczy tylko laczenia rodzin z obywtalem Danii lub osoba posiadajaca ty staly pobyt.
Obywatele UE pracujacy w Danii, moga po prostu wystapic o pobyt dla czlonkow rodziny.
Nietety na tym forum przyjelo sie uzywania sformulowania "laczenie rodzin" dla czynnosci prawnych, ktore nim nie sa.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Wrz 2008, 19:44:36 »
Oczywiście zakładam że przeczytałeś dokładnie i znasz treść strony na którą się powołujesz. Szczególnie zdanie z pierwszej strony:
Cytuj (zaznaczone)
Please note that special rules apply to EU/EEA citizens residing in Denmark under the EU regulations on free movement. Read more under EU and Nordic Citizens.
Co już samo w sobie wyklucza twoją interpretację i podważa to co napisałeś.

W głównej części przytoczonego zaś dokumentu, w dziale zatytułowanym: Requirements relating to your spouse/partner in Denmark znajdziemy:
Cytuj (zaznaczone)
Your spouse/partner in Denmark must:

    * be a Danish citizen or a citizen of one of the other Nordic countries (Norway, Sweden, Finland and Iceland), or
    * hold a Danish residence permit granted on the grounds of asylum or Protected Status, or
    * have held a permanent Danish residence permit for the past three years or more.

Więc skoro piszesz:
Cytuj (zaznaczone)
moja żona jest tutaj na zasadzie "family reunification"
to który z powyższych punktów ma zastosowanie do Ciebie?

Więc proszę nie wprowadzaj w błąd innych użytkowników forum, oraz jak sam piszesz NAJPIERW SIĘ UPEWNIJ !!
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Wrz 2008, 23:41:04 »
To postaram się wytłumaczyć jeszcze raz.

Łączenie rodzin (Family reunification) - dotyczy rodzin Duńsko - nie Duńskich. Używanie tego terminu w stosunku do Sprowadzenia rodziny jest niepoprawne i prowadzi do wielu niedomówień i problemów.

99% opisanych na forum przypadków dotyczy Sprowadzenia rodziny do Danii a nie łączenia rodzin. Może efekt końcowy jest ten sam - cała rodzina razem w kupie - ale są zupełnie inne procedury, wymagania itd. i dotyczy  to zupełnie innych warunków.

O sprowadzeniu rodziny przez obywatela EU można przeczytać  TUTAJ .

Dla zainteresowanych najważniejszy fragment:
Cytuj (zaznaczone)
Bringing your family

If you come to Denmark to work, you may also bring your family members. Each of your family members must be able to document their relation to you, e.g. with a marriage licence or birth certificate.

If your family members are EU/EEA citizens, they can apply for a proof of registration. They will receive their proof of registration in the form of a letter from the Immigration Service. The proof of registration does not expire.

If your family members are third-country citizens, they can apply for a residence card. They will receive their residence card in the form of a plastic card the size of a credit card. The residence card will be issued for a period of five years, or the planned duration of your stay. Your family members must hold a valid visa if they are citizens of a country with a visa requirement for Denmark.

You can apply on behalf of your family members in your own application for a work permit, or your family members can apply at the Danish diplomatic mission in their country, at a police station in Denmark, or directly to the Immigration Service.

If your are employed in a position covered by a collective bargaining agreement, your family members can apply to the Regional State Administration or a Danish diplomatic mission.

If your are not employed in a position covered by a collective bargaining agreement, your family members should apply to the Immigration Service, the local police in Denmark, or a Danish diplomatic mission.

Podsumowując: proszę nie używać terminu Łączenie rodzin w stosunku do osób przebywających w Danii na zasadach unijnych ponieważ jest to błędne i mylące.

Różnica między tymi dwoma rzeczami jest BARDZO ISTOTNA:

Przy łączeniu rodzin, trzeba zapłacić kaucję w wysokości ok 50000 dkk, a osoba przyjeżdżająca do Danii otrzymuje STAŁY NIEOGRANICZONY POBYT. (Jednym słowem Państwo Duńskie się o nią troszczy do kończ życia)

Natomiast Sprowadzenie rodziny przez mieszkańca EU ... daje im prawo do pobytu, opieki zdrowotnej itd. i nie jest to jednoznaczne ze stałym pobytem. Skończy się praca, skończą się pieniążki na utrzymanie - wracasz tam skąd przybyłeś.

Mam nadzieję temat został wyjaśniony.

Do misio_99: Nadal uważasz że twoja rodzina przebywa tu na podstawie Łączenia Rodzin ??
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

poloniainfo.dk

Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Wrz 2008, 23:41:04 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrz 2008, 09:08:38 »
Willi, mam sugestie, by moze ten kawalek o "laczeniu rodzin" odciac i podpiac u gory, by moze raz na zawsze wyprostowac te  kwestie. 
Faktem jest, ze praktycznie 90% uzytkowinkow posluguje sie tym pojeciem blednie.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Wrz 2008, 13:20:52 »
Willi, mam sugestie, by moze ten kawalek o "laczeniu rodzin" odciac i podpiac u gory, by moze raz na zawsze wyprostowac te  kwestie. 
Faktem jest, ze praktycznie 90% uzytkowinkow posluguje sie tym pojeciem blednie.

Jak to obliczyłaś?? ;)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Wrz 2008, 13:42:49 »
rzutem oka :)
hehe... te 10% to na granice bledu, bo tych, ktorzy widza roznice pewnie jest z 1% :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

lilianka

  • Gość
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Wrz 2008, 15:48:29 »
moim zdaniem : rodzina powinna byc razem, wiec próbujcie załatwic jak najszybciej pobyt ( chociaz z doswiadczenia wiem ze czeka sie baaaaardzo długo ) ale dzwoncie , upominajcie sie, moze to cos da ,do stycznia jeszce sporo czasu.

Offline zyrafffkaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrz 2008, 16:15:24 »
odpowiedz do osoby pytajacej: bylam w podobnej sytuacji, rowniez nie posiadalam papabusew w Danii (teraz jestem w trakcie oczekiwania na pobyt od sierpnia), natomiast malzonek posiada staly pobyt, zdecydowalismy sie ze bede rodzic w Danii, tez kombinowalismy ze moze niebieska karta czy cos... nic nie wypalilo z kombinowania bo po pierwsze faktycznie karta dotyczy naglych wypadkow a porod takim nie jest bo dziwne... co kobieta moze porabiac za granica przed zblizajacym sie porodem, co innego jesli porod nastapil by do 36tyg ciazy a po drugie osoba zarejestrowana w polsce jako osoba bezrobotna moze taka karte otrzymac tylko na miesiac... wiec co miesiac bym musiala jezdzic na wyrobienie karty,co w koncowce ciazy raczej wchodzilo w rachube. Poprostu poszlismy do szpitala jak bylam w 35tyg ciazy, powiedzielismy ze chcemy do kontroli, uprzedzali nas ze za wszystko bedziemy musieli po porodzie zaplacic... i co ? do dnia dzisiejszego nie dostalismy za nic rachunku a minelo prawie pol roku :) ale z tego co wiem to chyba zalezy od szczescia.... cena porodu plus wizyty miala wyniesc okolo 12tys koron :)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Wrz 2008, 16:36:01 »
A ja drogi Misiu, chcialabym zwrocic Ci uwage, ze kazdy nagly skurcz, czy bol brzucha, w wyniku ktorego rozwinie sié akcja porodowa, po 38 tygodniu ciazy jest juz porodem o czasie.
Czyzbys radzil dziewczynie przedwczesny porod, tylko po to by za niego nie placic???

Co do Ciebie zyrafko, zycze CI by wszytsko dobrze sie skonczylo. Bo niestety, jak znam zycie w przyrodzie nic nie ginie... A JUZ NA PEWNO NIE PIENIADZE  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Wrz 2008, 17:06:28 »
.. uprzedzali nas ze za wszystko bedziemy musieli po porodzie zaplacic... i co ? do dnia dzisiejszego nie dostalismy za nic rachunku a minelo prawie pol roku :) ale z tego co wiem to chyba zalezy od szczescia.... cena porodu plus wizyty miala wyniesc okolo 12tys koron :)
Kilka lat temu mowili w tv, ze Dania traci wiele milionow rocznie bo lekarze nie zawsze wystawiaja nalezne rachunki pacjentom zagranicznym rownoczesnie gdy Dania pokrywa rachunki wystawione za granica Dunczykom.

co zrobic

  • Gość
Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrz 2008, 20:53:44 »
to jest naprawde ciezka decyzja,  nie uda mi sie zalatwic papabusew bo nikt zapewne nie wezmie ciezarnej do pracy... w Polsce za nic nie bede placila, w kazdej chwili do lekarza jakby cos nie tak sie dzialo..... ale i tak z czasem chcialabym tu przyjechac i pracowac tu jest calkowicie inne zycie w 100% lepsze niz w Polsce.

poloniainfo.dk

Odp: jestem w ciazy, rodzic w Danii????
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrz 2008, 20:53:44 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251548
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 612
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27166
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33475
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30578
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand