poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pierwsze kroki w Dani  (Przeczytany 12558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
pierwsze kroki w Dani
« dnia: 22 Sie 2006, 23:07:26 »
Witam serdecznie i dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi.I proszę okolejne odnoszące się do moich pytań.Od niedawna zmieniły się przepisy odnośnie pozwolenia na pracę czyli  można pracować w Dani i czekać na pozwolenie zaznaczam że mam podpisany kontrakt zbiorowy.Jeśli na decyzję trzeba czekać kilka tygodni to na samym poczatku jakie kroki powinienem poczynik w urzędzie i w firmie aby nie pobrano podatku najwyższego 60% przy pierwszych kilku wypłatach.Choć wiem że w maju otrzymałbym zwrot ale dopabuse w maju.Jeśli dobrze się oriętuję to na samym początku powinno sie iść załatwić kartę podatkową póżniej numer personalny ichyba karte ubezpieczeniową nie wiem jaka kolejnośc ale jeśli nie mam pozwolenia to czy cokolwiek załatwie w urzędzie ? i komu przysługuje się dodatek mieszkaniowy wynoszący 15%
Wiem że osoba wynajmująca pokój to raczej nie a jeśli trzy osoby wynakmują całe mieszkanie lub jedna para? pozdrawiam serdecznie i dziękuje :)

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sie 2006, 23:31:19 »
Ja na powitanie zycze powodzenia w Danii. Niestety nie umiem Ci doradzic, ale jesli bedziesz potrzebowal porady w bardziej przyziemnych sprawach na pewno pomoge.;)
Zycze powodzenia na poczatek.

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sie 2006, 23:33:56 »
Bardzo dziękuję pozdrawiam :)

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sie 2006, 23:34:57 »
Bardzo dziękuję pozdrawiam :)

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sie 2006, 00:16:16 »
Podziekowania z Twojej strony sa mile, ale jeszcze pomocy nie uzyskales.
Mysle ze pewnie Grzegorz cos Ci poradzi, jak tylko sie z tym upra, wiec zycze cierpliwosci.

Powiem Ci jednak , z wlsnego doswiadczenia, ze poczatki sa najgorzsze- ale  masz to forum i mozesz zawsze poprosic o pomoc.

Tutaj zawsze ktos CIe wyslucha, a to juz cos!
Na poczatek najwazniejsi sa przyjaciele.
Oni dodaja Nam sil na emigracji

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Sie 2006, 00:23:55 »
.
Zachecalbym do zajrzenia do Poradnika gdzie jest specjalny artykul dla osób niedawno przybylych - Co , gdzie , jak ? - i.t.d.

Prace bez zezwolenia mozna podjac tylko w zakladzie który ma specjalny status \"zgoda z góry\" ( forhændsgodkendelse ) . Lista tych zakladów jest na stronie www.udlst.dk a link do niej w watku \"Kajdany opadaja\" na forum Hyde Park .

Kolejnosc zalatwiania formalnosci jest taka - zameldowanie przyjazdu w urzedzie ewidencji ludnosci ( Folkeregister ) - i oni zadbaja o nadanie numeru osobistego ( cpr. nr ) i przyslanie karty ubezpieczenia ( sygesikringsbevis ) . Do rejestracji potrzebny jest paszport i normalnie zezwolenie na prace . Mysle ze poniewaz jest tu mowa o kontrakcie zbiorowym to powinien to zalatwic pracodawca .

Po kilku dniach od zarejestrowania otrzymuje sie list z nadanym cpr. nr. Z tym mozna juz isc do urzedu podatkowego , zarejestrowac sie i pobrac karte podatkowa . Trzeba przedstawic list z cpr. nr. paszport , kontrakt i zaswiadczenie o stalym zameldowaniu w Polsce ( aby przy kontraktach na czas okreslony dostawac przez pierwszy rok bardzo duzy odpis podatkowy zwalniajacy w praktyce z placenia podatku w Danii ) .

Dodatek mieszkaniowy ( boligsikring ) przysluguje tylko osobom wynajmujacym samodzielne mieszkania . Dla osób bez dzieci moze on wyniesc max. 15% czynszu - ale zaleznie od ich dochodu . Para moze go na pewno dostac ( przy odpowiednio niskich dochodach ) - ale nie jestem pewien czy 3 rózne osoby - o to trzeba by zapytac w komunie w wydziale tym sie zajmujacym .

Joachim

  • Gość
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Sie 2006, 14:15:23 »
Witam mam kolejne pytanie jeśli spółdzielnia się zgadza na własny remont to powinniśmy przedstrawiś rachunek za farbę ? a co z naszą robocizną jak to będzie odliczone z czynszu? Wiem że firmy malarskie mają stawke za metr kwadratowy i jestem ciekaw jak nam policzą jeśli wykonamy to w własnym zakresie Dziękuje i pozdrawiam  :P

poloniainfo.dk

Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Sie 2006, 14:15:23 »

Grzegorz_Odense

  • Gość
Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sie 2006, 17:39:00 »
.
Musicie opisac sytuacje bardziej dokladnie poniewaz sa rózne mozliwosci a tu musze sie domyslac o co chodzi .

Przy obejmowaniu mieszkania od spóldzielni powinno ono jako standart byc calkowicie odnowione . To robi zwykle firma na zlecenie spóldzielni za pieniadze z kaucji poprzedniego lokatora a kaucja która wplaca sie przy obejmowaniu mieszkania pójdzie z kolei na odnowienie mieszkania dla nastepnego lokatora po zakonczeniu wynajmowania .

Jednak w niektórych spóldzielniach sa mozliwe odstepstwa od tych ogólnych regul . Np. mozna objac mieszkanie nieodnowione i zrobic to samemu - albo samemu je odnowic na koniec wynajmowania . Jezeli odnawia sie mieszkanie samemu na poczatku to kaucja poprzedniego lokatora zostaje dopisana do wlasnej i wlaczona do koncowego rozliczenia . Mozna wziasc pieniadze z tej kaucji na farby od spóldzielni - ale nie mozna za robocizne . Natomiast niewykorzystana z kaucji suma zasila to konto z którego bedzie przeprowadzone koncowe rozliczenie . Przy wyprowadzaniu mozna równiez w niektórych spóldzielniach odnowic mieszkanie samemu jednak musi to byc zrobione zatwierdzonymi przez nich farbami i na odpowiednim poziomie aby moglo byc przez nich uznane .

Joachim

  • Gość
Odp:Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Sie 2006, 20:38:49 »
Dowiedziałem się że w tej spółdzielni jes tak że jak jest coś do malowania to zgłasza się do spółdzielni spółdzielnia zgłasza to w sklepie i się idzie po farby a kaucje i tak trzeba zapłacić choć nie wynosi ona za trzy miesiące naszczęscie na trzech to 7200 dkk a za miesiąc około 2000dkk na osobe to  nie jest duża miejscowość więc myślałem że będzie taniej choć mieszkanie ma około 1000 m  pozdrawiam:)

Offline Grzegorz_Odense

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: +21/-1
Odp:Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Sie 2006, 21:16:19 »
.
Za mieszkanie 1000 m2 to wcale nie tak drogo ;-)

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Sie 2006, 21:22:08 »
Przepraszam to nie 1000m a 100m to żeczywiśc bylaby niezła cena :P

Offline marta_malgorzata

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: +9/-4
  • Płeć: Kobieta
Odp:Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Sie 2006, 23:32:01 »
Moze 100m2 bo na 1000m2 to faktycznie malo do zaplaty:)
Przepraszam, nie zauwazylam sprostowania.Okulary gdzies zgubilam
Pozdrawiam:)

Offline Joachim

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
Odp:Wlasne odnowienie mieszkania .
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Sie 2006, 01:20:04 »
nic sie nie stało pozdrawiam :P

Mona

  • Gość
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Sie 2006, 12:36:20 »
Taka mala drobnostka.Do rejestracji i innych rzeczy wystarczy,ze pokarzesz polski dowod osobisty.Jestesmy w EU i zacznijmy tez wykorzystywac prawo podrozy i  legitymowanie sie dowodem osobistym.Nie ma z tym zadnego problemu.
Przy rejestrowaniu sie w Folkeregistret bedziesz musial wybrac sobie lekarza(dostaniesz liste lekarzy do wyboru).Good Luck

Offline annab83

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Sie 2006, 13:59:37 »
a czy do rejestracji trzeba miec dowod osobisty? bo ja swoj zgubilam i mam tylko paszport. W paszporcie nie ma adresu zameldowania czy to wystarczy?

poloniainfo.dk

Odp:pierwsze kroki w Dani
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Sie 2006, 13:59:37 »

 

Jak w Dani są rozliczane nadgodziny?

Zaczęty przez kyniu113Dział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5323
Ostatnia wiadomość 21 Cze 2011, 19:25:34
wysłana przez @ae@
SZUKAM PRACY W DANI

Zaczęty przez arturo72Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4151
Ostatnia wiadomość 11 Gru 2012, 21:38:38
wysłana przez PRZYJACIEL
Kultura Polaków w Dani...

Zaczęty przez Dareq M.Dział Hydepark

Odpowiedzi: 164
Wyświetleń: 55642
Ostatnia wiadomość 27 Lip 2009, 21:56:15
wysłana przez szczeciniak
export auta z dani do polski

Zaczęty przez benek19892Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6620
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2015, 11:25:29
wysłana przez benek19892
Powrót do Dani

Zaczęty przez egoDział Pomoc!

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 9791
Ostatnia wiadomość 08 Maj 2013, 17:43:22
wysłana przez aisak