poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Praca tymczasowa a zolta karta!  (Przeczytany 6692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Praca tymczasowa a zolta karta!
« dnia: 30 Sty 2009, 18:50:47 »
Moja sytuacja wyglada nastepujaco.Jestem zatrudniona przez firme posredniczaca jako pracownik tymczasowy.Dotychczas przez ponad rok czasu pracowalam dla klienta tego posrednika praktycznie bez przerwy i w tym czasie dostalam pozwolenie na pobyt i zolta karte.Obecnie nie pracuje poniewaz posrednik nie ma dla mnie propozycji pracy(dodam ze jestem w ciazy) ale moja umowa z nim nie jest zerwana(jest podpisana do maja jednakze posrednik ma prawo zerwac ja w kazdym momencie bez wypowiedzenia).Czy w takim wypadku moja zolta karta jest nadal wazna?A jesli zerwa ze mna umowe czy bede mogla korzystac z opieki medycznej?Jest to dla mnie niezmiernie wazne ze wzgledu na ciaze.

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sty 2009, 20:39:07 »
wydaje  mi się,choć nie wiem napewno,ale nawet po utraceniu pracy ,my jako obcokrajowcy, mamy pół roku na znalezienie pracy ,więc co za tym idzie,prawo do opieki medycznej!

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sty 2009, 20:40:38 »
Dziekuje patsy:)Jezeli ktos moglby to potwierdzic bylabym naprawde wdzieczna.

eva77

  • Gość
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sty 2009, 22:06:52 »
W grudniu skończył mi się kontrakt, również jestem w ciązy i moja żółta karta jest nadal wazna.Chodzę do lekarza i nie mam żadnych problemów.

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sty 2009, 22:52:22 »
Dziekuje eva77.Wiem ze kiedys wydawano papabusewe tymczasowe zolte karty ktore mialy termin waznosci.Moja jest plastikowa i jest tylko podana data wazna od...

Offline monikczka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sty 2009, 14:01:20 »
Wydaje mi sie ze Twoja zolta karta powinna byc wazna, ale musisz zglosic sie do komorki socjalnej w swojej komunie i zglosic ze jestes w ciazy. Wowczas oni zarzadaja dokumentow od lekarza i beda wyplacac ci pieniadze.


[Posted on: 31 Styczeń  2009, 13:58:41]

Mam jeszcze jedno pytanko. Czy posrednik nie ma dla ciebie pracy przez to ze jestes w ciazy? Jesli tak to wszystko jest na dobrej drodze do tego zebys dostawala pieniazki i siedziala w domu.

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sty 2009, 14:13:05 »
Ja w momencie zgloszenia sie do komuny po zolta karte powieddzialam ze jestem w ciazy i uprzejmy pan pomogl mi wybrac kobiete lekarza blisko miejsca mojego zamieszkania.Czy w takim wypadku musze jeszcze raz pojsc poinformowac o tym fakcie czy moze tym razem pojsc z zaswiadczeniem od lekarza?Czy za takie zaswiadczenie bede musiala zaplacic?No i w koncu odpowiadajac na pytanie mysle ze moja ciaza przyczynila sie do tego ze posrednik nie ma  dla mnie zadnej oferty pracy.Czy w takim przypadku naleza mi sie jakies pieniadze?Z gory dziekuje za odpowiedz.

poloniainfo.dk

Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sty 2009, 14:13:05 »

eva77

  • Gość
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sty 2009, 15:25:28 »
Ja ze swojego doswiadczenia radzilabym ci jak najszybciej postarac sie o zwolnienie lekarskie.Ja zrobiłam tak samo, choc rzeczywiscie mialam problemy z ciążą.Potem kiedy skonczyl mi sie kontrakt zostalam w systemie i dostaje dalej zasilek z komuny, za miesiac ide na macierzynskie.Musisz isc do lekarza rodzinnego po zwolnienie lekarskie, a potem z tym do pracodawcy i komuny.Za nic nie placisz.Radze ci tak tylko dlatego ze mam kontakt z innymi dziewczynami w podobnej sytuacji jak ty.Nagle okazalo sie ze nie ma dla nich pracy, pokonczyly im sie kontrakty i komuna kazala wracac im do Polski.Pozdrawiam i powodzenia

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sty 2009, 15:38:55 »
Eva77 dziekuje Ci bardzo.Mysle ze najlepiej bedzie jesli zrobie jak radzisz,przynajmniej nie zostane bez srodkow do zycia.Ale mam jeszcze jedno pytanie.Jak zdobyc zwolnienie lekarskie?Slyszalam ze jesli ciaza nie jest zagrozona to wcale nie jest to takie latwe.Wydaje mi sie ze niestety nie wystarczy po prostu poprosic....

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sty 2009, 16:53:34 »
eva 77!mam pytanko odnośnie macierzyńskiego,czy po zwolnieniu lekarskim komuna wypłaca macierzyński automatycznie,czy trzeba jednak do nich iść i coś załatwiać?z góry dziękuję za odpowiedż!

[Posted on: 31 Styczeń  2009, 16:51:29]

ania85 !wydaje mi się,że pracodawca powinien zawiadomić komunę,że nie ma dla ciebie pracy ze względu na ciąże!jeżeli przepracowałaś wymagane 13 tygodni komuna powinna ci zapłacić,ale nie jestem pewna!

Offline ania85

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 32
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sty 2009, 17:00:39 »
Przepracowalam ponad rok czasu po 37,5 godz tygodniowo.Jednak z powodu braku ofert pracy od polowy grudnia nie pracuje.Mysle ze po prostu pojde do komuny i sie dowiem.Wiadomo jak to z urzednikami bywa...

Offline patsy

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sty 2009, 17:11:35 »
moja rada!nie daj się "odesłać z kwitkiem" w razie jakby coś "kombinowali",a jak ci odmówią,niech ci na piśmie dadzą dlaczego!związki mogą też w jakimś stopniu coś doradzić!

Offline monikczka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sty 2009, 17:19:22 »
Slyszalam ze najlepiej poinformowac pracodawce na pismie ze jest sie w ciazy. Nastepnie idz do komuny powiedz ze jestes w ciazy i pracodawca nie ma dla ciebie obecnie pracy. Oni ci powiedza co masz zrobic. Dadza kilka dokumentow do wypelnienia a jesli sytuacja nie bedzie dla nich jasna wowczas zadzwonia do twojego pracodawcy. Ale dokladnie tak jak kolezanka wyzej wspomniala, nie daj sie odeslac z kwitkiem. W sumie to wszystko zalezy z kim bedziesz rozmawiala, tzn. na kogo trafisz ale mysl pozytywnie bo jestes w tej chwili na prawie i pieniadze musza ci dac.

eva77

  • Gość
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sty 2009, 17:21:46 »
Do patsy. Do Konca nie wiem jak wyglada sprawa z tym macierzynskim bo ja na macierzynskie przechodze dopabuse za miesiac.Ale mysle ze automatycznie wyplacaja bo wyplacaja juz miesiac przed planowanym terminem porodu, a w komunie wiedza na kiedy masz termin porodu.Ale tak profilaktycznie radzilabym ci sie przejsc do komuny, bo ja bylam zalatwiac inne sprawy i przypytalam sie przy okazji o macierzynskie, ale nie o to czy trzeba wczesniej zglaszac i pani w komunie byla bardzo zdziwiona, bo myslala ze ja bede rodzic w Polsce i ze nie bede chyba tu pobierala macierzynskiego.Nie wiem o co jej chodzilo.A do Ani85 chcialam powiedziec ze rzeczywiscie jest ciezko dostac zwolnienie lekarskie,choc nie wszyscy lekarze odmawiaja.Ja mialam z tym problem.No coz bedziesz musiala troche lekarza naklamac.wiem ze zaraz dostane gromy od innych forumowiczek,ze naciagamy Panstwo dunskie,ale zyc przeciez tez z czegos trzeba.Jak zaniechasz tego to zostaniesz z niczym.

Offline monikczka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sty 2009, 17:34:21 »
Z tym zwolnieniem tez slyszalam ze jest ciezko. Kolezanka zaszla w ciaze i poszla do polskiej lekarki (twierdzila ze lepiej moze sie z nia dogadac). Lekarka od razu powiedziala jej ze nie ma na co liczyc. Zwolnienie da jej tylko na tydzien a potem musi wrocic do pracy. Wspomne ze miala juz za soba 2 poronienia, ale to lekarke nic nie obchodzilo. Kolezanka ta wykonywala ciezka prace czyli sprzatanie wiec dla mnie oczywiste jest ze zwolnienie powinna dostac. No niestety trzeba bylo zmienic lekarza. I tak tez kolezanka zrobila. Ma teraz lekarke dunska, ktora jest bardziej przychylna do tego typu spraw. byc moze lekarka polska bala sie ze ktos moze zarzucic jej ze rozdaje zwolnienia bezpodstawnie, natomiast okazuje sie ze zwolnienie sie nalezalo skoro inna dala. W kazdym razie kolezance w miedzy czasie konczyl sie kontrakt, praktycznie okazalo sie ze jest w ciazy 2 dni przed koncem kontraktu. Poszla do komuny z tymi wszystkimi informacjami i uswiadomili ja ze ta firma nie moze jej wyrzucic w tym momencie. Ale firmie tej konczyl sie kontrakt z bankiem ktory ona sprzatala wiec tak naprawde nie miala gdzie wrocic. Wiec sytuacja wyglada tak ze nadal jest zatrudniona w tej firmie, pracodawca nie ma dla niej innego stanowiska, a lekarz dla jej zwolnienie lekarskie. 2 tygodnie placi pracodawca a potem placi juz komuna. Ale i tak w rezultacie kolezanka wyjechala do Polski rodzic i wogole na okres ciazy, poniewaz ze wzgledu na to ze 2 razy juz poronila a tutaj niestety nie maja zwyczaju stsowac srodkow podtrzymujacych.

poloniainfo.dk

Odp: Praca tymczasowa a zolta karta!
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sty 2009, 17:34:21 »

 

praca w ochronie środowiska

Zaczęty przez crazyrafDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9771
Ostatnia wiadomość 22 Maj 2024, 14:56:49
wysłana przez jonemartin
Praca w nocy szkodliwa jak azbest

Zaczęty przez MargaretMitchellDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 17967
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2011, 17:15:50
wysłana przez @ae@
Praca jako opiekun osób niepełnosprawnych lub starszych

Zaczęty przez OpiekunDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 27741
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 13:18:42
wysłana przez lilia
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21590
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Feriepenge na A-Kasse a praca jako vikar

Zaczęty przez pytttekDział Podatki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 15203
Ostatnia wiadomość 15 Mar 2014, 14:59:03
wysłana przez faja