poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: art. w Politiken  (Przeczytany 14659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Lut 2009, 19:03:33 »
Napiszcie to samo jako komentarz pod artykulem w Politikken, jest tam taka mozliwosc, a nie tylko tutaj.
Skad wiesz, ze juz nie napisalismy?
A zwalanie winy na komunistyczny rezim nic nie da; za wolnej Polski tez nie bylismy swieci...

Klingon

  • Gość
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Lut 2009, 22:36:50 »
Jestem Polakiem ale nikt w moim otoczeniu nie jest antysemita. Z opowieści moich rodziców, w domu moich dziadków na wsi do 1943 roku ukrywał się Żyd. W tym roku gdzieś jechał i na stacji złapało go gestapo. Ja żyję więc nie wydał moich dziadków i po wojnie żyli oni w biedzie więc majątku też nie wyłudzili. Nawet niewiem czy to miało miejsce. :-\

W Ameryce była segregacja przeciwko której prawo przeszło dopabuse w 1960 roku. Czy murzyni powinni do końca życia nienawidzieć białych? 50 lat później murzyn został prezydentem. 8)

Joanna pisze, że nie była mobbet chociaż wiele dzieci jest, z powodu wagi, koloru włosow lub okularów. Joanna cieżko przeżyła wyjazd za granicę - w tamtych czasach wielu ludzi marzyło o wyrwaniu się na wolność.

Ale chyba łatwiej drążyć w starych czasach niż zabrać stanowisko do obecnych.

[Posted on: 10 Luty  2009, 20:21:00]

Wywiad z Amira Hass ktora jako pierwszy izraelski dziennikarz kiedykolwiek zamieszkala w wsrod Palestynczykow - pierw w Gazie teraz w Ramallah. Wspanialy czlowiek.
http://www.dr.dk/DR2/Modige_kvinder/
po prawej stronie wybierz date 20/10 i jezeli przerywa to niska jakosc "LAV". Amira mowi po anigelsku.


[Posted on: 10 Luty  2009, 21:20:46]

Skad wiesz, ze juz nie napisalismy?
Jeżeli nawiązujesz do mojego komentarza to nie jestem dumny bo zrobiłem byki. :-[
No cóż, na drugi raz muszę zrobić to lepiej a teraz idę do kąta klęczyć na grochu. ;D

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Lut 2009, 22:45:21 »
Nie bylam pewna, ale sprawdzilam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_obozy_koncentracyjne

"Terminem "polskie obozy koncentracyjne" – bez wyjaśnienia, że chodzi o lokalizację geograficzną – posługiwały się czasopisma takie jak amerykański "New York Times", brytyjski "The Guardian", "The Australian", a nawet niemieckie ("Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", "Stern") i inne. W 2008 r. użył go izraelski dziennik "Haaretz"[1]. Kilkukrotnie posłużyło się nim także Centrum Szymona Wiesenthala."

Szczesliwie dla Nas nie ma dunskich przykladow.

Offline bumi71

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Lut 2009, 01:14:21 »
Klingon ...  samo  slowo "   Zyd  "  ma  w  jezyku  polskim  niestety bardzo  negatywny wydzwiek   .  Icek  ,  mosiek  itd..  Pamieta  ktos  pianiste Polanskiego  http://www.youtube.com/watch?v=itR0-I9idXk i te  przejmujace  sceny  z  warszawskiego  ghetta ...  Taka   mamy  historie  jaka  sami  sobie wybralismy ......  To  samo  sie  dotyczy  prezydenta ...  jak  jeden braciak  drugiemu  na  plecach stanie to  prawie  zaraz  bedzie  wzrost  normalnego  chlopa ...  co  nie ?  Odnosnie   Obamy ... to  z tego  co pisza urodzil  sie na Hawajach .   Chyba  ciezko  bedzie nawiazac   do murzynskich niewolnikow   z  poludniowych   stanow  . Just  my humble opinion

Klingon

  • Gość
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Lut 2009, 02:40:30 »
Nie użyłem słowa Żyd w obraźliwym znaczeniu. :)

Podobał mi się Pianista a zwłaszcza pokazanie Polaków, Żydów i Niemców takimi jacy są - czyli różni. Dziwi mnie tylko że tak trywialną rzecz trzeba wkładać łopatą do głowy.

Co do tych dwóch barciaków to jakiś krzywy humor. :-\

Wnioskując po wyglądzie Obamy, myślisz że 50 lat temu mógłby skorzystać z toalety dla białych albo usiąść w autobusie razem z białymi? ??? Teraz jest pierwszym czarnym prezydentem USA. 8)

Jak miałem 14 lat to wydarzyła się tragedia mojego życia - rano obudziłem się z olbrzymią krostą na brodzie. Zakleiłem plastrem i przemknąłem się do klasy z nadzieją że jakoś to będzie. Szło dobrze dopóki nauczycielka po zadaniu pytania i szukając kto ma odpowiedzieć nie spojrzała na mnie i wezwała - "Józio pryszczyk". ;D Mógłbym do tej pory dusić się w złości, a gdybym był obcokrajowcem, pluć na wszystkich Polaków, ale dlaczego miałbym to robić? ??? To mówiłoby więcej o mnie niż o tej drugiej osobie.

Wychowałem się w centrum dużego miasta i nie spotkałem się z nienawiścią do kogokolwiek. Jak przyjeżdżało Wesołe Miasteczko to można było oberwać od Romów (wtedy Cyganów) i wtedy ich nie lubiłem ale na szczęście z wiekiem zmądrzałem. ;D
« Ostatnia zmiana: 11 Lut 2009, 03:06:42 wysłana przez Klingon »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Lut 2009, 08:17:14 »
Tulo, pytasz  w takim razie kto jak nie Polacy?
Po prostu komunisci, nawet jak chcesz moga to byc polscy komunisci, ale i ten zwrot juz czyni roznice.
Nie mozna obaraczac odpowiedzialnoscia calego narodu, ktory w znacznej wiekszosci byl przeciw, ale komunistyczno-sowiecka wladza krwawo tlumila ich sprzeciwy.

Zwroc uwage, ze na swiecie nie mowi sie (nawet Pani Bittner w swoim wywiadzie) o niemieckich obozach smierci. Mowi sie natomiast o nazistowskich czy hitlerowskich.

Dzieki Mala za wklejenie informacji o "polskich obozach smierci". Dla mnie bylo to zbyt oczywiste, by przypuszczac, ze ktos mogl o tym nie slyszec. MOze teraz w koncu teraz dotra do poniektorych moje wczesniejsze wypowiedzi.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lut 2009, 08:35:28 »
Tulo, pytasz  w takim razie kto jak nie Polacy?
Po prostu komunisci, nawet jak chcesz moga to byc polscy komunisci, ale i ten zwrot juz czyni roznice.
Mi nie robi zadnej, obawiam sie. Polak to Polak, tak samo mi wstyd za komuniste Ikonowicza, jak i za nacjonaliste Piaseckiego.
Cytuj (zaznaczone)
Nie mozna obaraczac odpowiedzialnoscia calego narodu, ktory w znacznej wiekszosci byl przeciw
Nie obarczam, natomiast nie podoba mi sie umywanie raczek od naszych win przy jednoczesnym wynoszeniu bezustannie zaslug. I mam wrazenie, ze jestes nazbyt optymistyczna przy tym, ze wiekszosc tzw. zwyklych ludzi byla przeciw; do tego nawiazuja podane wczoraj przez mnie artykuly.
Cytuj (zaznaczone)
Zwroc uwage, ze na swiecie nie mowi sie (nawet Pani Bittner w swoim wywiadzie) o niemieckich obozach smierci. Mowi sie natomiast o nazistowskich czy hitlerowskich.
Oczywiscie. Natomiast nikt nie zaprzecza, ze nazisci/hitlerowcy byli Niemcami.

Mi chodzi jedynie o to, zeby nie tworzyc nowych bialych plam, za duzo juz ich w naszej historii mamy.

poloniainfo.dk

Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lut 2009, 08:35:28 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Lut 2009, 10:03:43 »
A ja smiem twierdzic, ze byla tyle, ze nie smiala tego wyrazic. Rzad dysponowal wieloma narzedziami represji i nie wahal sie przed uzyciem tych najciezszych.
Moje doswiadczenia siegaja roku 1970 - pamietam wizyty panow z teczka nekajacych moja matke nieustannymi wizytami, z powodu emigracji mojego ojca. Wiem tez, ze matka przynajmniej do roku 1975 byla systematycznie wzywana do UB na przesluchania. To samo bylo z bratem mojego wujka.
Pamietam wizyty Ubekow u mnie, kiedy to dzialalalam w nieprawomyslnym harcerstwie. WIelu moich kolegow miewalo podobnych gosci, niezaleznie od pory dnia czy nocy.
Pamietam zolnierzy rosyjskich na ulicach Szczecina.

A przeciez mowie o latach 1970-1989, w ktorych rezim nie byl juz az tak ciezki jak w latach 1946-1970.
Kiedy to w ciagu 5 lat wymordowano prawie 200.000 osob powiaznaych z AK. Kiedy to przesluchiwani przez UB "wyskakiwali przez okna" . Kiedy to ludzie po prostu gineli i nie mozna bylo ich znalezc.
Lub zdarzala sie przypadkowa katastrofa, jak generalowi Sikorskiemu...

Narod byl zastraszony, do granic mozliwosci zwlaszcza przed odwilza 1956, wiec co sie dziwic, ze wiekszosc milczala w 1968????

NIe jestem zwolenniczka retrospektywizmu. Nie zyje w poczuciu krzywd narodu polskiego. Nie zywie urazy do przesladowcow.
Nie chodzi mi rowniez o wybielanie historii. Uwazam, jednak ze naszemu narodowi nalezy sie po prostu sprawiedliowsc.

Tak jak kazdy wie, ze nazisci i hitlerowcy byli Niemcami, ale mimo wszystko nie uzywa wyrazu niemiecki, by oderwac wspolczesny narod niemiecki od haniebnej historii. Moim zdaniem "zbrodni" polskich w jakikolwiek sposob z hitlerowskimi porownac nie mozna. Dlaczego wiec nie nazywac wyraznie przestepstw komunistow, przestepstwami komunistow?????
« Ostatnia zmiana: 11 Lut 2009, 11:36:32 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Lut 2009, 12:26:49 »
Kwestie terminoligiczne:
UB w 1954r. w czasie odwilzy zlikwidowano i czesc pracownikow, organow przemianowano na SB, te sluzby istnialy do '90r.
Nie uznaje sie ciaglosci hostorycznej miedzy carska Rosja, a Zwiazkiem Radzieckim, dlatego tez zolnierzy z czasow ZSRR 1922-1991 okresla sie mianem: zolnierzy sowieckich lub zolnierzy radzieckich.

Osobiscie uwazam, ze jest duza roznica w okresie stalinowskim, a gomulkowskim, a jak wiemy z artykulu cale dziecinstwo autorki uplynelo w tym okresie.

O antysemityzmie polskim nie chcialabym rozmawiac.

I ostatnia uwaga: w imie integracji europejskiej czesc podrecznikow nie pisze wprost niemieckie obozy koncentracyjne, lecz nazistowskie obozy koncentracyjne. Nie wiem, czy moi niemieccy koledzy na zajeciach z historii Europy czuja sie w zwiazku z tym lepiej, ale w imie budowanie wspolnej tozsamosci europejskiej dochodzi do pewnego relatywizmu ofiar, katow oraz nazewnictwa. Prosze tez nie zapominac, ze to zadanie Miedzynarodowej Rady Oswiecimskiej oficjalna nazwa obozu na liscie UNESCO brzmi: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Lut 2009, 12:59:51 »
Terminologia terminologia, a uzytkowanie terminow w okreslonych grupach spolecznych, uzywaniem.
Ja wychowalam sie w srodowisku, gdzie ubek byl zawsze ubekiem, a Sowiet Sowietem.

Tak naprawde zmienia sie tylko terminologia, zasady dzialania instytucji, funkjconariuszy czy polityki krajow pozostaja bez zmian.

Nie ma juz ZSRR jest Rosja.
I coz? zmienilo sie stosunek Rosji do Polski? Moim zdaniem jest tak samo wrogi jak przed laty. Jeno bardziej zakamuflowany.

O przemianach UB - SB czy obecnego UOP dyskutowac nie bede  ;D
Co nie znaczy, ze nie mam nic do powiedzenia.

Owszem, jest roznica pomiedzy okresem stalinowskim i gomulkowskim... Za Gomulki przestano zabijac jawnie...
Chyba uczylysmy sie historii z roznych ksiazek :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lut 2009, 15:58:41 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Klingon

  • Gość
Odp: art. w Politiken
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lut 2009, 14:16:26 »
Demokratyczne kraje rozwijaja sie szybciej nie tylko ekonomicznie ale tez kulturowo. Dlatego Rosja jest zacofana i chce znowu byc "respektowana" na swiecie poprzez zbrojenie - ah, gdyby tak mogli odbudowac ten bajeczny swiat ZSRR z milionami marionetek. ;D
Myslicie ze Putin zostawilby ludzi w spokoju gdyby dostal Civilization gre? ??? :-\
« Ostatnia zmiana: 11 Lut 2009, 14:53:29 wysłana przez Klingon »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
POLSKIE OBOZY ZAKLADY...
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Lut 2009, 15:57:07 »
Dedykuje watek szczegolnie tym, ktorzy mieli problemy ze zrozumieniem, co mialam na mysli piszac o nich:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Amerykanska-gazeta-pisze-o-nazistowskiej-Polsce,wid,10882408,wiadomosc.html?ticaid=17900


Gdyby komus nie chcialo sie otwierac linku, prosze bardzo arykul:

Po "polskich obozach koncentracyjnych", czy "polskich obozach zagłady" zachodnie media tym razem napisały o „nazistowskiej Polsce”. "Freski z nazistowskiej Polski ujrzały światło dzienne" to tytuł artykułu w "San Francisco Chronicle".

Artykuł zatytułowany "Freski z nazistowskiej Polski ujrzały światło dzienne" autorstwa Arona Hellera ukazał się na SFGate, które jest internetowym wydaniem gazety "San Francisco Chronicle". Dziennikarz pisze o wystawie odnalezionych w Drohobyczu fresków Brunona Schultza, które powstały najprawdopodobniej w 1941 r., rok przed tragiczną śmiercią autora "Sklepów cynamonowych" z rąk nazistów. Obecnie można je oglądać w instytucie Yad Vashem.

Tytuł artykułu zbulwersował internautów. Pod tekstem Hellera zamieszczają swoje krytyczne komentarze i nazywają go nieznającym historii ignorantem.

Mimo iż Polacy zawsze, gdy w mediach pojawia się termin typu "polskie obozy koncentracyjne" protestują, a od 2007 r. oficjalna nazwa obozu w Auschwitz, ustalona przez Unesco, brzmi "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz", wciąż zdarzają się kolejne przypadki używania takich określeń przez zachodnich dziennikarzy.

Wcześniej terminu "polskie obozy koncentracyjne" używały m.in. "New York Times", "The Guardian", "The Australian", "Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", czy "Haaretz".

« Ostatnia zmiana: 24 Lut 2009, 16:02:20 wysłana przez Tula »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

POLSKIE OBOZY ZAKLADY...
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Lut 2009, 15:57:07 »

 

Art. z Praca i zycie za granica z 7. lipca 2009r.o firmie w Danii

Zaczęty przez mala_z_AarhusDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5874
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2009, 23:34:19
wysłana przez mala_z_Aarhus
sklep z art. ślubnymi

Zaczęty przez vaxa_rysDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3033
Ostatnia wiadomość 25 Lut 2009, 14:24:11
wysłana przez claudia
art. o pracy w Danii

Zaczęty przez JutaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4579
Ostatnia wiadomość 06 Lut 2008, 20:04:02
wysłana przez GoTTie
Kopenhaga dla doroslych - art. z Onetu

Zaczęty przez mala_z_AarhusDział Kopenhaga

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2695
Ostatnia wiadomość 20 Maj 2009, 19:15:13
wysłana przez Tula
reklamacja art. spozywczego

Zaczęty przez vaxa_rysDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 6303
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2008, 23:31:09
wysłana przez K3