poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce  (Przeczytany 12647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

karol2222

  • Gość
podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« dnia: 05 Mar 2009, 00:00:15 »
Jestem studentem, caly 2008 rok mieszkalem w Danii w zwiazku z moimi studiami. Dodatkowo pracowałem tak dodatkowo. Dostałem Frikort, zarobiłem ok. 40 tys koron, z czego zaplacilem 8 % podatku. Jednak w 2008 roku czasami dorabialem tez sobie w Polsce na umowe o dzielo. Zarobilem ok. 7 tys zl (z czego zaplacilem oczywiscie podatek 20 cos procent). Wiem ze musze rozliczyc PIT w Polsce. Czy bede musial cos doplacac w Polsce? Slyuszalem ze jest umowa o uniknieciu podwojnego opodatkowania, i że muszę tylko wykazac zarobki dunskie, aby obliczyc prog podatkowy dla mnie za polskie zarobki. Czyli jesli nie przekraczam zarobkami polskimi i dunsk 80 tys zlotych, to nic nie musze doplacac. Czy to jest prawda, czy to wyglada inaczej? Czy ktos jest zorientowany w tym temacie? bede wdzieczny za pomoc

K3

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Mar 2009, 00:16:21 »
Jestem studentem, caly 2008 rok mieszkalem w Danii w zwiazku z moimi studiami. Dodatkowo pracowałem tak dodatkowo. Dostałem Frikort, zarobiłem ok. 40 tys koron, z czego zaplacilem 8 % podatku. Jednak w 2008 roku czasami dorabialem tez sobie w Polsce na umowe o dzielo. Zarobilem ok. 7 tys zl (z czego zaplacilem oczywiscie podatek 20 cos procent). Wiem ze musze rozliczyc PIT w Polsce. Czy bede musial cos doplacac w Polsce? Slyuszalem ze jest umowa o uniknieciu podwojnego opodatkowania, i że muszę tylko wykazac zarobki dunskie, aby obliczyc prog podatkowy dla mnie za polskie zarobki. Czyli jesli nie przekraczam zarobkami polskimi i dunsk 80 tys zlotych, to nic nie musze doplacac. Czy to jest prawda, czy to wyglada inaczej? Czy ktos jest zorientowany w tym temacie? bede wdzieczny za pomoc

w skrócie: mając rezydencję podatkową w PL płacisz podatek w PL od polskich i duńskich dochodów, pomniejszony o dochód zapłacony za granicą....
a skoro za granicą zapłaciłeś mało, to resztę doliczą w PL... proste...

karol2222

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Mar 2009, 00:36:14 »
Czyli ile doliczą mi do tych 8% zaplaconych w Danii? Tak zeby bylo 20%, czyli dolicza 12%? To jest bez sensu, przeciez jesli zaplacilem podatek w Danii, no to czemu mam jeszcze w Polsce placic? Czy to na pewno tak jest?

robwag

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Mar 2009, 00:37:35 »
z tego co sie dowiedziałem ostatnio w skarbówce w PL to nawet jesli wyjdzie ci jakas dopłata to bedzie ona traktowana jako ulga (niedawno wprowadzona,efekt abolicji)

karol2222

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Mar 2009, 00:50:33 »
z tego co sie dowiedziałem ostatnio w skarbówce w PL to nawet jesli wyjdzie ci jakas dopłata to bedzie ona traktowana jako ulga (niedawno wprowadzona,efekt abolicji)

oj to byloby mi bardzo milo :)

Klingon

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Mar 2009, 01:01:13 »
Dwa dni temu patsy podala link w innym watku:
http://ulgi.wieszjak.pl/o-tym-sie-mowi/90886,temat.html

karol2222

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Mar 2009, 01:21:26 »
Dzieki za linka

poloniainfo.dk

Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Mar 2009, 01:21:26 »

karol2222

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Mar 2009, 01:23:03 »
mozesz skorzystac z ulgi abolicyjnej ale i tak bedziesz mial podatek do zaplaty w Polsce gdyz tam zarabiales... nie chce mi sie poraz "enty" pisac o tym samym... poszukaj
Ale w Polsce juz pracodawca zapłacil za mnie podadek, nie dostalem kwoty brutto, tylko netto w Pl. Czyli z tego wynika ze nic nie bede musial doplacac chyba. No tak to rozumiem.

Klingon

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Mar 2009, 09:36:14 »
Cytat z w/w artykulu:
"Inaczej mówiąc, zgodnie z metodą wyłączenia z progresją, dochód uzyskany za granicą jest zwolniony od podatku w kraju miejsca zamieszkania podatnika (Polsce). Jednak dochód ten brany jest pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej dla dochodów osiągniętych w Polsce."

karol2222

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Mar 2009, 10:23:00 »
Cytat z w/w artykulu:
"Inaczej mówiąc, zgodnie z metodą wyłączenia z progresją, dochód uzyskany za granicą jest zwolniony od podatku w kraju miejsca zamieszkania podatnika (Polsce). Jednak dochód ten brany jest pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej dla dochodów osiągniętych w Polsce."
Tak wlasnie myslalem. Dziekuje Klingon za krótkie, jasne i rzeczowe wyjasnienie.

Klingon

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Mar 2009, 21:42:27 »
Polak pracujący w Danii NIE rozlicza się metodą wyłączenia z progresją, a metodą odliczenia proporcjonalnego...
Wiem, ale nastepne zdanie w w/w artykule mowi:
"W praktyce prawie zawsze metoda wyłączenia z progresją gwarantuje podatnikowi łącznie niższy poziom obciążenia podatkowego, co powoduje nierówność traktowania podatników pracujących za granicą. Stąd powstał pomysł abolicji podatkowej, która tą nierówność eliminuje."
Czyli rozumiem ze zaplaci taki podatek jaki bylby obliczony metoda wylaczenia z progresja. ???

W praktyce prawie zawsze:
Metoda proporcjonalnego obliczenia - ulga abolicyjna = metoda wylaczenia z progresja

Tak to rozumiem ale dopabuse teraz przeczytalem jeden artykul wiec moge sie mylic. :-\

a

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Mar 2009, 23:48:42 »
Wg mojej wiedzy bedzie tak: uwzgledniajac dochody uzyskane w Danii w rozliczeniu podatkowym w Polsce, dzieki uldze abolicyjnej nie zaplacisz od dochodow dunskich podatku w ogole (pozycja 37 w PIT-O, o ile mnie pamiec nie myli, zalatwia sprawe podatku obliczanego wg metody proporcjonalnego odliczenia), natomiast poniewaz zsumuja sie one z dochodami polskimi spowoduja, ze wejdziesz w wyzszy prob podatkowy i dlatego zaplacisz wyzszy podatek od polskich dochodow niz wynika to z zaliczek odprowadzonych przez zleceniodawce. Jednak bedzie to niewielka kwota, porownujac ja z podatkiem jaki musialbyc zaplacic gdyby nie bylo ulgi abolicyjnej.
Klingon ma racje: dzieki uldze abolicyjnej zaplacisz taki podatek jaki bylby obliczony metoda wylaczenia z progresja

K3, czasem mam wrazenie, ze masz za zle wszystkim, ktorzy skorzystaja na abolicji...

asas

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Mar 2009, 00:31:36 »
czy feriepenge dolicza sie dochodu i jesli tak to czy w roku naliczania czy ich otrzymania

JaTak

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Mar 2009, 09:44:35 »
z tego co sie dowiedziałem ostatnio w skarbówce w PL to nawet jesli wyjdzie ci jakas dopłata to bedzie ona traktowana jako ulga (niedawno wprowadzona,efekt abolicji)


abolicja jest za lata 2002-2007, za 2008 nie ma abolicji  ;D ;D ;D

robwag

  • Gość
Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Mar 2009, 09:56:08 »
ale jest ulga abolicyjna :P

poloniainfo.dk

Odp: podatek 8% w Danii i PIT w Polsce
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Mar 2009, 09:56:08 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 255791
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1600
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 28552
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 34928
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 32447
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand