poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest  (Przeczytany 19416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KIKI1

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Kwi 2009, 19:29:26 »
U mnie rowniez to samo umowa na stale- twardy plastik ... Kolega umowa na czas okreslony-twardy plastik... i tez urzednicy z Haderslev.Przy mojej umowie na stale dzis rowniez zostaly odliczone dojazdy do Polski

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Kwi 2009, 21:24:56 »
czyli jak juz kiedys kolega V. napisał >> to zalezy jak urzednikowi ze skata czapka stoi << heh . pozdrawiam

[Posted on: 29 Kwiecień  2009, 21:16:02]

sztywna- dla osób mieszkających na stale.

wcale nie :) pozdrawiam

[Posted on: 29 Kwiecień  2009, 21:18:14]

dodam że bez żółtej karty ludzie (obcokrajowcy ) tez sa osobami tu mieszkajacymi (  bo ile można byc bezdomnym ?? ) nikt w to nie  uwierzy ze np.,rok czy dwa

uka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Maj 2009, 19:37:03 »
Tak się składa, że właśnie dzisiaj byłam w Skat po nowa kartę podatkową, ponieważ skończyła mi się umowa na czas okreslony i otrzymałam umowę na czas stały. Żółtą kartę (sztywną) otrzymałam po 2 tygodniach od przybycia do Danii pomimo że kontrakt był na czas okreslony, i nie znaczyło to wcale (jak już ktoś dobrze powyżej napisał) że mam tu pobyt na stałe. Strasznie co po niektóre osoby, próbują zrobić ludziom wodę z mózgu.
Trafiłam dzisiaj na bardzo uprzejmą Panią w skat, która bardzo dokładnie mi wytłumaczyła, że odliczenia za noclegi i wyżywienie (w zeszłym roku 644 DK dziennie) mogłam odliczyć sobie tylko do końca kwietnia bo w tym okresie miałam kontrakt na czas okreslony i od mają już nie przysługują mi te ulgi, ale że w tym roku (również w momencie posiadania stałego kontraktu) mogę oczywiście odliczać ulgi za dojazdy do Polski (nadmienię że wcześniej dostarczyłam do SKAT przetłumaczone zaświadczenie z mojego Urzędu Miasta o stałym zameldowaniu w Polsce). Dojazdy do Polski mam rozliczyć na koniec 2009, gdyz wtedy będe wiedziała ile ich w rzeczywistości było. Poinformowała mnie również, że żeby odliczyć te dojazdy muszę mieć dowód wyjazdu (np. bilet na prom), który należy w Danii przechowywać przez okres 5 lat (w tym czasie SKAT ma prawo zawsze przeprowadzić kontrolę).

Informacja jest z dzisiaj ze SKAt we Frederesborgu.

Żółta karta nie ma nic do odliczeń - to dowód naszego ubezpieczenia w Danii. Własnie tą kartą dzisiaj się wylegitymowałam w SKAT

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Maj 2009, 21:06:42 »
ja i kilku znajomych ma tak samo, pozdrawiam

mariuszk

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Maj 2009, 22:28:45 »
jak patrze na to co tu ludzie pisza to az mi sie wlos na glowie jezy! diety i dojazdy mozna odliczac  nawet po kilku latach pracy ale tylko jesli ma sie nie stale miejsce pracy,a musi to byc zaznaczone w kontrakcie o prace.zolta karta nie ma nic do rzeczy.

lilianka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Maj 2009, 22:41:12 »
ja juz zauważyłam ze co skat i co urzednik to inna wersja, wg.urzedników do których ja uczęszczam , wyzywienie kontrakt określony, dojazdy - nie koniecznie. warunek , aktualny dowód zameldowania z Polski. żółta karta nie ma nic do tego .ja pisze to z własnego doświadczenia . wy możecie mieć inne.

[Posted on: 07 Maj  2009, 22:31:59]

po raz kolejny cytat ze strony skat :
"..    *  Ulgę możesz także otrzymać za przejazdy do Polski jeżeli tam masz miejsce stałego zamieszkania. W przypadku wątpliwości ustala się miejsca stałego zamieszkania na podstawie oceny, gdzie osoba ma swoje centrum interesów życiowych.
      SKAT podaje sprzeczne informacje na temat potrzeby dokumentacji przejazdów. Przejazd można udokumentować mając np. bilet ale nie jadąc samochodem.
      Ulgę możesz obliczyć wpisują do kalkulatorka ilość przejazdów (Antal arbejdsdage) i ilość kilometrów w obie strony (Antal km pr. dag).
..'


[Posted on: 07 Maj  2009, 22:34:45]

"...Koszty wyżywienia (Udgifter til kost)
Ulgę według ryczałtu za wyżywienie (440 kr. na dobę) możesz otrzymać przez pierwsze 12 miesięcy, potem tylko za udokumentowane, faktyczne koszty, i tylko jeżeli w dalszym ciągu masz tymczasowe miejsce pracy. 12-miesięczny-okres zaczyna się od początku w przypadku zmiany na nowe tymczasowe miejsce pracy. ..."

[Posted on: 07 Maj  2009, 22:38:36]

"...    * 

a

  • Gość
liselko, miej litosc i zamilknij
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Maj 2009, 03:49:53 »
liselko, miej litosc i zamilknij, bo piszesz takie brednie, ze zeby bola.
Co Ty wciaz o tej sztywnej zoltej karcie? Kto Ci takich glupot naopowiadal? I po co sie nimi zaraz dzielisz na forum?

KLINGONIE, WRACAJ!!!
Bo odkad zniknales, zaroilo sie tu od wszelkiej masci "ekspertow". Po prostu zgroza.

poloniainfo.dk

liselko, miej litosc i zamilknij
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Maj 2009, 03:49:53 »

Offline Dzidek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Maj 2009, 21:30:10 »
witam,
z tego co się orientuję to odliczyć wyjazdy do Polski mogą tylko (grænceegner) czyli polacy któży sa tu na czas okreslony (nie na stale). Jesli ktoś ma tą sztywną zółtą kartę, jest traktowany jako tu mieszkający i nie może odliczyć sobie od podatku wyjazdów do polski. To chyba jasne, duńczyk tu mieszkający też nie może. Jesli ktoś odliczy sobie, a potem sie skapną to będziecie mieli drakę. Tu sie nie patyczkują z ekonomicznymi oszustami. W skacie odliczają bo wychodzą z założenia ze nie jesteście na stale. Problem polega na tym, że to wy odpowiadacie za zgodność, a nie pani w skacie.



Jesteś osoba o ograniczonej ilości zasobowej, wiedzy i bardzo proszę o nie pisz takich głupot z tego chociażby tytułu, że nastepna osoba czytająca takie posty może sie przerazić i naprawdę spanikować co w rezultacie moze przynieść szkody materialne i nawet moralne!!
Jestem tu dwa lata, szukam odpowiedzi na wiele pytań, poznaje dużo duńskich haczyków prawnych, i nigdy nie słyszałem o tym że plastikowa karat upoważnia do tego żeby być traktowanym jak duńczyk. Nie ma nic logicznego w tym co napisała ta osoba!!

Bardzo proszę moderatorów tego portalu o zwracanie uwagi na takie wypowiedzi, nie poprawiają one zapewne chumoru osobą czytającym te forum!!
Pozdrawiam!!

[Posted on: 12 Maj  2009, 21:19:28]

Przeczytałem jeszcze kilka cytatów tej autorki i musze przyznać, że Andrzej Leper i jego wąglik w Klewkach koło Olsztyna(z kond pochodze) był naprawdę pikus w porównaniu z tym co ona tu wypisuje!!

Prosze jeszcze raz moderatorów o zwracanie uwagi na kłamliwe wypowiedzi lub nie uzasadnione bo jak wszyscy wiemy te forum należy do uzyskania wiedzy i informacji a nie do tego zeby sobie popisac lub powku... ludzi!!!

Troche kultury!!!

Lis i Elka

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Maj 2009, 21:43:26 »
Dzidek - ale za to Twoje bledy ortograficzne sa 1-a klasa :)

- "chumoru" - poprawnie to humoru
- "osobą" zamiast osobom
- "z kond" - poprawnie to skąd

Mi poprawiles humor :)

Mam nadzieje, ze docenisz to, ze dzieki mnie mozesz sie doskonalic :)

Tula

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Maj 2009, 08:26:48 »
Szanowni Panstwo, apeluje o umiar, a do Pana Dzidka takze o kulture wypowiedzi, o ktora sam sie upomina.

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Maj 2009, 10:06:46 »
Dunskie przepisy mowia ze mozna odliczac przejazdy z domu do pracy jesli odleglosc pomiedzy miejscem zamieszkania i miejscem pracy wynosi powyzej 24km w obie strony.Jezeli mamy miejsce zamieszkania w Polsce(stale zameldowanie)i jestesmy rezydentami podatkowymi w Polsce, mozemy odpisywac przejazdy .Rodzaj umowy o prace nie ma tu nic do tego.
Mozemy tez odpisywac jednoczesnie przejazdy z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca zatrudnienia jesli odleglosc ta wynosi powyzej 12km w jedna strone.(Informacje posiadam od radcy podatkowego w Danii).Rodzaj umowy o prace(stala lub czasowa)ma znaczenie w przypadku odpisywania diet za nocleg i wyzywienie.Wyjatkiem jest stala umowa o prace, lecz samo miejsce pracy jest nieokreslone (czyli praca jest wyjazdowa i nie pozwala ze wzgledu na odleglosc spotykania sie w miejscu zatrudnienia codziennie np. rano)Przykladem jest moja firma ktora zatrudnia polskich pracownikow na stale lecz w kontrakcie jest punkt mowiacy ze miejsce pracy jest nie okreslone.Wszyscy sa rezydentami podatkowymi w Polsce,wiec odpisuja zjazdy do Polski,diety 
lub podwojne prowadzenie domu.Osobiscie jestem rezydentem podatkowym w Danii i moge tylko odpisywac przejazdy do pracy pow.24 km,diety placi mi pracodawca jesli praca jest wyjazdowa i nie pozwala na powrot codziennie do domu.
Tak to wszystko wyglada.(rozliczam moich kolegow z pracy od 2 lat i jestem zawsze w kontakcie ze skatem w razie watpliwosci)

onea

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Maj 2009, 11:14:28 »
Dunskie przepisy mowia ze mozna odliczac przejazdy z domu do pracy jesli odleglosc pomiedzy miejscem zamieszkania i miejscem pracy wynosi powyzej 24km w obie strony.Jezeli mamy miejsce zamieszkania w Polsce(stale zameldowanie)i jestesmy rezydentami podatkowymi w Polsce, mozemy odpisywac przejazdy .Rodzaj umowy o prace nie ma tu nic do tego.
Mozemy tez odpisywac jednoczesnie przejazdy z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca zatrudnienia jesli odleglosc ta wynosi powyzej 12km w jedna strone.(Informacje posiadam od radcy podatkowego w Danii).Rodzaj umowy o prace(stala lub czasowa)ma znaczenie w przypadku odpisywania diet za nocleg i wyzywienie.Wyjatkiem jest stala umowa o prace, lecz samo miejsce pracy jest nieokreslone (czyli praca jest wyjazdowa i nie pozwala ze wzgledu na odleglosc spotykania sie w miejscu zatrudnienia codziennie np. rano)Przykladem jest moja firma ktora zatrudnia polskich pracownikow na stale lecz w kontrakcie jest punkt mowiacy ze miejsce pracy jest nie okreslone.Wszyscy sa rezydentami podatkowymi w Polsce,wiec odpisuja zjazdy do Polski,diety 
lub podwojne prowadzenie domu.Osobiscie jestem rezydentem podatkowym w Danii i moge tylko odpisywac przejazdy do pracy pow.24 km,diety placi mi pracodawca jesli praca jest wyjazdowa i nie pozwala na powrot codziennie do domu.
Tak to wszystko wyglada.(rozliczam moich kolegow z pracy od 2 lat i jestem zawsze w kontakcie ze skatem w razie watpliwosci)


Czy to ma rowniez zwiazek jesli mamy tu meldunek ale czasowy bo nas pobyt jest czasowy do 5 lat a potem mozemy starac sie o pobyt

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Maj 2009, 15:15:13 »
Nie dotyczy poniewaz przeniesliscie tutaj swoje centrum zyciowe i podlegacie takim samym przepisom jak osoby mieszkajace tutaj na stale.Te 5 lat pobytu czasowego z zamierzeniem na staly jest konieczne do uzyskania pobytu stalego na zasadach unijnych-trzeba miec adres tutaj przez ten okres co wiaze sie z utrata ulg dla osob nie zamierzajacych zostac tutaj na stale.

onea

  • Gość
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Maj 2009, 15:35:36 »
Nie dotyczy poniewaz przeniesliscie tutaj swoje centrum zyciowe i podlegacie takim samym przepisom jak osoby mieszkajace tutaj na stale.Te 5 lat pobytu czasowego z zamierzeniem na staly jest konieczne do uzyskania pobytu stalego na zasadach unijnych-trzeba miec adres tutaj przez ten okres co wiaze sie z utrata ulg dla osob nie zamierzajacych zostac tutaj na stale.

Droga Karmo
To jak mi to wytlumaczysz
mam umowe na stale ,zona tak samo ,jestesmy tu drugi rok wiec nie mam ulg z tytuly noclegow i wyzywien ,nie mamy meldunku,mamy staly meldunek w polsce,tu poslugujemy sie zolta papabusewa karta z polskim adresem czy to oznacza ze caly czas liczy nam sie pobyt czy nie

Offline KARMA

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 155
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maj 2009, 16:58:50 »
Odpowiem tak - jak najpredzej zameldujcie sie tutaj - to ze placicie dunskie normalne podatki nie daje Wam podstaw do pobytu stalego - musicie tutaj mieszkac a to oznacza dunski adres - przy rozpatrywaniu wniosku o staly pobyt bedzie sie liczylo gdzie macie to swoje "centrum interesow zyciowych" i dopuki macie adres polski bedzie to Polska.Musicie byc w dunskim systemie przez 5 lat.Koniecznie zameldujcie sie jesli oczywiscie chcecie uzyskac pobyt staly.

poloniainfo.dk

Odp: Ulga na dojazdy do Polski czyli jak to dokładnie jest
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maj 2009, 16:58:50 »

 

tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30324
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
z duńskiego na polski

Zaczęty przez jan22Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 17036
Ostatnia wiadomość 22 Cze 2009, 23:12:13
wysłana przez robertcph.
Nabiał itp. z Polski

Zaczęty przez seba08Dział Kącik Kulinarny

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 29207
Ostatnia wiadomość 16 Lis 2011, 20:05:53
wysłana przez M z Horsens
gdzie wymienic polski certyfikat na dunski ( wozki widlowe )

Zaczęty przez kumcokDział Hydepark

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 19364
Ostatnia wiadomość 03 Sty 2022, 20:01:03
wysłana przez wafl
Okna z Polski?

Zaczęty przez MAJECZKADział Hydepark

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 26355
Ostatnia wiadomość 14 Mar 2012, 22:25:40
wysłana przez roga