poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!  (Przeczytany 16874 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krawcunio

  • Gość
"Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« dnia: 04 Maj 2009, 00:12:23 »
W 2008 roku pracowałem w Kopenhadze przez około 3 miesiące w wakacje. Pomimo tego, że przedstawiłem w SKACIE dowód zameldowania w Polsce,

nie otrzymałem Frikort. Przed wyjazdem z Danii odwiedziłem SKAT i próbowałem wyjaśnić sprawę. Urzędnik zdał sobie sprawę z tego, że mam rację i powiedział,
że dostanę zwrot zapłaconego podatku. Tymczasem przysłano mi ostatnio rozliczenie, z którego wynika, że nie dostanę żadnego zwrotu i płacę podatek wg normalnej procedury (nie Frikort).

Czy istnieje jeszcze możliwość odkręcenia tej sytuacji? Czy mogę jeszcze wywalczyć Frikort i zwolnienie z podatku? Wyczytałem, że powinien obowiązywać mnie

"ograniczony obowiązek podatkowy". Proszę pytać jeśli potrzeba jakichś bardziej szczegółowych informacji. Bardzo proszę o jakąś pomoc, pozdrawiam.

roslinka

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2009, 10:21:10 »
Bo musisz to rozliczenie poprawic i odeslac, zobacz co tam stoi w rubryce 51 i 53 bo gøwnie to sa dwie do poprawki

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maj 2009, 13:23:08 »
Chyba mnie nie zrozumiałaś. Oni mnie potraktowali jakbym podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, wysłali mi rozliczenie roczne (Årsopgørelse) i

nie miałem do wypełnienia ich pitu (Selvangivelse). Tymczasem powinienem podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, gdyż mam certyfikat rezydencji

na terenie Polski i pracowałem w Danii mniej niż 183 dni w roku. Tu jest to opisane: http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/Selvangivelse.html

Teraz cała sprawa polega na tym czy da się jeszcze wywalczyć zwolnienie od podatku?

Offline wesoly

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maj 2009, 14:54:57 »
Pewnie, ze sie da. Musisz tylko sie udac do SKAT, zabrac wszystkie dokumenty (zameldowanie w Polsce, kontrakt) i poprawia.

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2009, 15:54:05 »
Nie mogę udać się do SKAT, bo jestem w Polsce, w Kopenhadze pracowałem w wakacje. Czy mógłby załatwić to za mnie kolega? Aha i jeszcze sprawa kontraktu.

Na jaki okres należy mieć kontrakt? Na początku udałem się do skatu z kontraktem na 2 lata, później porzuciłem tą pracę i miałem równolegle dwa inne kontrakty:

jeden na czas nieokreślony, a drugi na okres, w którym rzeczywiście byłem w Danii. Nic jednak nie zmieni faktu, że pracowałem tylko 87 dni i powinienem być

zwolniony z podatku. Mam rację?

Offline wesoly

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2009, 10:49:53 »
troche to skomplikowales
masz dostep do tastselv?

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2009, 11:25:22 »
Tak, mam dostęp.

poloniainfo.dk

Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Maj 2009, 11:25:22 »

Offline wesoly

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2009, 11:01:10 »
To prawdopodobnie tam mozesz wszystko zmienic.

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2009, 11:57:33 »
Wydaje się, że nie rozmawiamy na ten sam temat. Ja pytam o Frikort, a wszyscy odpowiadają mi nt. ulg. Jest taka karta

podatkowa (frikort), na której ma się kwotę wolną od podatku równą 61000kr. Wydaje mi się, że taką powinienem dostać po

zarejestrowaniu się w skacie, a nie dostałem.

PS. w tastselvie nie mogę nic zmieniać, chyba dlatego, że już po 3 maja.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maj 2009, 14:10:19 »
Wydaje się, że nie rozmawiamy na ten sam temat. Ja pytam o Frikort, a wszyscy odpowiadają mi nt. ulg. Jest taka karta

podatkowa (frikort), na której ma się kwotę wolną od podatku równą 61000kr. Wydaje mi się, że taką powinienem dostać po

zarejestrowaniu się w skacie, a nie dostałem.

PS. w tastselvie nie mogę nic zmieniać, chyba dlatego, że już po 3 maja.


Frikort
Du kan tjene et bestemt beløb uden at skulle betale skat.  Se beløbet størrelse på borger.dk

Selv om du får et frikort, skal du betale 8 pct. af din løn i AM-bidrag (arbejdsmarkedsbidrag). Er du over 17 år, skal du også betale 1 pct. til den særlige pensionsopsparing (SP).

Tjener du mere end det beløb, der står på frikortet, skal du betale fuld skat af de beløb, der er højere end frikortet.
Du kan få lavet frikort hos kommunen. Frikortet kan ikke laves elektronisk.

Oczywiscie mozesz w inny sposob uzyskac ten sam resultat podatkowy jak w przypadku Frikort, tzn. przy wykorzystaniu ulg podatkowych
w takiej wysokosci, ze nie bedziesz placil podatku (za wyjatkiem 8%), ale to juz inna sprawa. Info o wysokosc Frikort itp. - zobacz www.borger.dk 









[Posted on: 06 Maj  2009, 13:51:54]

Jezeli pierwszy raz starasz sie o karte podatkowa lub Frikort - zglos sie do komuny/skatu. W innych przypadkach powinienes otrzymac Frikort autoamtycznie na podstawie podanych przez Ciebie oczekiwanych zarobkow (selvangivelse).   

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maj 2009, 17:18:38 »
Cytuj (zaznaczone)
Oczywiscie mozesz w inny sposob uzyskac ten sam resultat podatkowy jak w przypadku Frikort, tzn. przy wykorzystaniu ulg podatkowych
w takiej wysokosci, ze nie bedziesz placil podatku (za wyjatkiem 8%), ale to juz inna sprawa.

Na to chyba i tak za późno? Do 3-go maja można było? Czy jest jeszcze jakaś rada dla gapowiczów?

Gość

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maj 2009, 17:39:47 »
Na to chyba i tak za późno? Do 3-go maja można było? Czy jest jeszcze jakaś rada dla gapowiczów?
Do 1 maja bylo skladanie deklaracji podtkowych.
Widac ze nie rozumiesz co to jest frikort. Na podstawie prognozowanego przychodu i ulg otrzymujesz karte podatkowa i jezeli nie przewiduje sie ze bedziesz placil podatek (bo masz niskie zarobki lub wysokie ulgi) to otrzymujesz frikort, tzn ze nie bedzie odprowadzana zaliczka na podatek. Nie mozesz dostac karty podkowej na 2008 rok bo ten rok juz minal i nie ma zadnego znaczenia czy w ubieglym roku miales frikort. Jezeli byla odprowadzona za duza zaliczka na podatek (bo np. nie miales frikort) to rozliczeniu rocznym, ktore teraz jest, otrzymasz zwrot podatku.

krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Maj 2009, 18:44:21 »
Chyba nie czytałeś wątku od początku. (he he niezły rym)

Rozumiem, że jak dostałbym frikort w lipcu 2008 (kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Danii i poszedłem do skat), to dostałbym kartę

podatkową, na której jest napisane "personfradrag = 61000" i kwota ta nie jest podzielona na poszczególne miesiące na cały rok, tylko co

miesiąc odpisuje się z niej kwotę, którą się zarobiło aż do wyzerowania. Wtedy zaczyna się płacić podatek 60% (o ile się nadal pracuje).

Cała rzecz polega na tym, że ja takiej karty nie dostałem. Dostałem za to zwykłą Hovedkort i do niej Bikort. Płaciłem co miesiąc zaliczki na

podatek. Na rozliczeniu rocznym (årsopgørelsen), które otrzymałem od skat jest napisane, że w sumie zarobiłem 48000kr (Lønindkomst

for AM-bidrag/Pension), podstawa do opadtkowania (Skattepligtig indkomst) to 42000kr, a podatek który muszę zapłacić (Beregnet skat) to

12500kr. Podczas mojego pobytu w Danii wpłaciłem już 12000kr zaliczek (jest to odnotowane na rozliczeniu rocznym), więc jeszcze

muszę dopłacić Restskat.

Więc teraz pytam: czy mogę jeszcze wygrać ze skatem i udowodnić im, że wydali mi złą kartę podatkową? Jeżeli nie to czy mogę jeszcze

dopisać ulgi do mojego rozliczenia rocznego, pomimo że minął już termin 1-go (w tym roku 3-go) maja?

Gość

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Maj 2009, 20:24:17 »
Jezeli masz ograniczony obowiazek podatkowy to termin skaldania zeznaia jest do 1 lipca.

Co do frikort to popatrz na dwa scenaria:
1. w lipcu 2008 otrzymales duze ulgi i dlatego dostales frikort (nie byla odprowadzana zaliczka na podatek).
2. w lipcu 2008 nie otrzymales ulg i dlatego byla odprowadzana zaliczka na podtek (nie miales frikort). Teraz deklarujesz ta duze ulge ktorej nie otrzymales w lipcu i otrzymujesz zwrot wplaconej zaliczki na podatek.

Tak wiec widzisz, nie ma teraz zadnego znaczenia czy miales frikort.

W twoim przypadku chyba bylo cos posrodku - otrzymales ulgi (ale nie tak duze by otrzymac frikort) ktorych nie zadeklarowales i dlatego teraz masz doplate podatku.

Oblicz ulgi i zadeklaruj (przy drugim kontrakcie ktory byl na czas nieokreslony, nie mozesz otrzymac ulgi za koszty wyzywienia i noclegu bo twoje miejsce pracy nie bylo tymczasowe). Przeczytaj tez o rubryce 51 i 59. Jezeli masz nieograniczony obowiazek podatkowy w Danii to napisz do SKATu o poprawienie bledu - tu jest formularz kontaktowy på angielsku http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1728417&vId=0 (a tu tlumaczenie http://home25.inet.tele.dk/pl/Skat/TastSelv/KontaktSKAT.html).


krawcunio

  • Gość
Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Maj 2009, 23:23:35 »
Co powinienem im napisać w tym formularzu? Jakie dokumenty załączyć? Wystarczy certyfikat rezydencji w Polsce? Teraz nie mam

 dostępu do "Ændre årsopgørelsen (oplysningskortet/selvangivelsen)" w TastSelvie (bo chyba tutaj mógłbym dopisać te ulgi?) -

 wydaje mi się, że z powodu terminu 3-go maja. Myślisz, że po wysłaniu do nich tej prośby o poprawienie błędu, i jeżeli by ją

rozpatrzyli pozytywnie, to miałbym możliwość dopisania ulg do 1 lipca? Dzięki bardzo za pomoc...

P.S. rubryka 59 mnie nie dotyczy, jestem kawalerem.

poloniainfo.dk

Odp: "Ograniczony obowiązek podatkowy" - nie dla mnie?!
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Maj 2009, 23:23:35 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 14952
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19201
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19837
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Obowiązkowa cyfrowa skrzynka pocztowa dla prowadzących działalność

Zaczęty przez waruinyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6202
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2013, 14:01:37
wysłana przez waruiny
należne ulgi dla polaków pracujących na umowe o prace na czas nieokreslony

Zaczęty przez wbisewski33Dział Podatki

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 29252
Ostatnia wiadomość 16 Mar 2008, 14:39:02
wysłana przez Klingon