poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie  (Przeczytany 5693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Monika

  • Gość
Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« dnia: 13 Gru 2006, 10:47:28 »
Zwiazek zawodowy,do ktorego jestem zapisana oswiadczyl mi,iz musze oplacac miesiecznie skladki emerytalne i zaplacic za zalegly czas,w ktorym nie uiszczalam oplat.Moj pracodawca musi rowniez placic mi na emeryrure.
Czy osoba na rocznym kontrakcie MUSI oplacac pension.Cala sprawa wydaje mi sie bardzo dziwna,poniewarz jest to wedlug mnie wbrew zasadom logiki abym wypracowywala emeryture w obcym panstwie skoro jestem na kontrakcie.
Prosze o pomoc,gdyz w gre wchodza duze pieniadze i nie chcialabym ich stracic ze wzgledu na niewiedze.
Z gory dziekuje i pozdrawiam

Offline GoTTie

  • Przyjaciel Portalu
  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +19/-6
Odp:Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Gru 2006, 12:02:39 »
Pełna emerytura przysługuje osobom, które ukończyły 65 rok życia i mieszkają w Danii przez co najmniej 40 lat po przekroczeniu 15 roku życia. Jeżeli dana osoba mieszka w Danii krócej, jej emerytura będzie zmniejszana o 1/40 za każdy rok krótszego pobytu.

Tak czy owak skladki sie placi, natomiast moj pracodawca zwraca mi te skladki na koniec roku, gdyz nie zamierzam zostac w Danii na stale.

Nie wiem co na to zwiazki, ale skladki placic trzeba. Co innego ze zwrotem.

piatka

  • Gość
Odp:Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Gru 2006, 16:32:49 »
Mam najswiezsze wiadomosci z ZUS w Szczecinie.
Skladki placone na emeryture czy to w Danii, czy w Polsce sumuja sie  i lata pracy sie licza do obliczenia emerytury, niezaleznie gdzie mieszka i gdzie sie pracowalo.
 Warto wiec placic.

Monika

  • Gość
Odp:Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Gru 2006, 10:44:11 »
No to teraz sprawa wyjasnila sie.Mysle ze jest ok,ze czas przepracowany w Danii wlicza sie do stazu pracy.Brawa dla polskiego ZUS-u.Dobrze,ze chociaz to im wyszlo.
Co do kwestji zwrotu skladek przez pracodawce-czy to jest umowa miedzy wami czy ogolnie pracodawcy tak robia

Offline Slavo

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
Odp:Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Gru 2006, 14:18:15 »
Witam :)
Mam nadzieję, że te dwie krótkie informacje będą również przydatne dla Użytkowników, zwłaszcza dla osób które są zatrudnione i/lub chcą prowadzić własną działalność w Danii. Informacje te dotyczą kwestii ubezpieczeń społecznych.

Informacja 1
Jeżeli jesteś pracownikiem, podpisanie umowy o pracę z polskim czy zagranicznym pracodawcą, oznacza automatycznie, że zobowiązany jest on do odprowadzania składki od twojej pensji wyliczając ją według przepisów obowiązujących w kraju, w którym pracujesz.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – sam opłacasz składki na różne rodzaje ubezpieczenia.

Informacja 2.
Podstawową zasadą dla ustalenia właściwego ustawodawstwa w dziedzinie ubezpieczeń jest zasada miejsca pracy – podlegasz ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu tam, gdzie pracujesz.

Pracownik zatrudniony na terytorium jednego państwa podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli zamieszkuje w innym państwie lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego państwa członkowskiego.

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek w jednym kraju podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego.

poloniainfo.dk

Odp:Emerytura w Danii na rocznym kontrakcie
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Gru 2006, 14:18:15 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251932
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 615
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27330
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33596
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30717
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand