poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: A-kasse dla studenta  (Przeczytany 2847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kloucek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
A-kasse dla studenta
« dnia: 20 Cze 2009, 18:20:32 »
Witam. Dowiedziałem się, że studentów kończących szkołę w Danii nie obowiązują zwyczajne zasady dostania pieniędzy z A-kasse i można po nie sięgnąć od razu po skończeniu studiów.

Właśnie kończę koledż w Aarhus (2 lata) i już w maju zapisałem się do Teknisk Landsforbund i do A-kassy. Starałem się wszystkiego dowiedzieć w związku o tym jak to załatwić, i powiedziano mi, że jest do do załatwienia ale że miewałem już różne doświadczenia z kompetencją duńskich urzędników chciałbym się upewnić też tu.

Po pierwsze będę musiał na miesiąc przed złożeniem wniosku o pieniądze zrezygnować z pracy, a jest to moje jedyne źródło utrzymania. Jeżeli okaże się, że jednak pieniądze mi nie przysługują bo pominięto jakiś szczegół to obudzę się z ręką w nocniku. Oto co wiem do tej pory:

Kończę studia 29 czerwca i od tego dnia już też nie będę pracował (mam taką umowę, która mi na to pozwala). Kazano mi od razu zarejestrować się w urzędzie pracy i 30 lipca złożyć wniosek o pieniążki, które dostałbym 28 sierpnia (za 3 tyg i 2 dni) i potem co miesiąc.

Jak się zapisywałem do związku powiedziano mi, że zarówno członkowstwo i A-kasse jako studenta nic mnie nie będzie kosztować, a jednak wczoraj przyszło indbetalingskort za A-kasseststsbidrag i A-kasse adm za okres od 1 lipca do 31 lipca.

Trochę się denerwuje, bo zrezygnowanie z pracy (której mam niewiele, ale zawsze pozwala mi się utrzymać) to dość poważna decyzja a już miałem sytuacje, że urzędnik powiedział jedno a stało się drugie. Może ktoś już w ten sposób czerpał z A-kasse i ma dla mnie jakieś rady. W sumie interesuje mnie każdy skrawek (sprawdzonej) informacji.

WWja

  • Gość
Odp: A-kasse dla studenta
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Cze 2009, 19:22:54 »
1) Wedlog prawa mozesz dostac "kontant hjælp" z kommuny za ten miesiac w ktorym nie masz dagpenge z a-kasy.- dlatego tez ci kazano zameldowac sie w jobcenter. Jezeli pieniazki z kommuny Ci sie naleza to musisz byc przygotowany na to, ze w kazdej chwili moga Cie wezwac na rozmowe.
2) Co do indbetalingskort: praktycznie nie jestes studentem od 1. lipca, wiec tez i maja prawo sciagnac kontygent.
3) Z pracy musisz zrezygnowac, jezeli tego nie zrobisz to mozesz ryzykowac brakiem dagpenge przez TRZY miesiace. Ale...porozmawiaj jeszcze raz z A-kasa na temat pracy - gdyz do pewnej liczby godzin mozesz pracowac. (Sprawdzone ;)). A tak to jedyne wyjscie "kontant hjælp"

Taka mala rada: Jezeli cos Ci uzednik powie zadaj tego na pismie - nie moga Ci odmowic, a Ty za to masz dowod, ze otrzymales informacje :).

Zycze powodzenia! :)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: A-kasse dla studenta
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Cze 2009, 22:11:17 »
Witam. Dowiedziałem się, że studentów kończących szkołę w Danii nie obowiązują zwyczajne zasady dostania pieniędzy z A-kasse i można po nie sięgnąć od razu po skończeniu studiów.

Trochę się denerwuje, bo zrezygnowanie z pracy (której mam niewiele, ale zawsze pozwala mi się utrzymać) to dość poważna decyzja a już miałem sytuacje, że urzędnik powiedział jedno a stało się drugie. Może ktoś już w ten sposób czerpał z A-kasse i ma dla mnie jakieś rady. W sumie interesuje mnie każdy skrawek (sprawdzonej) informacji.
Nie rozumiem tylko dlaczego chcesz zrezygnowac z pracy z ktorej mozesz sie utrzymac i isc na zapomoge dla bezrobotnych ?

Offline Kloucek

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: A-kasse dla studenta
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Cze 2009, 21:25:52 »
WWja - dzieki. Na pewno skorzystam z ostatniej rady...

poloniainfo.dk

Odp: A-kasse dla studenta
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Cze 2009, 21:25:52 »

 

Formularz na a prawo pobytu dla dziecka

Zaczęty przez kahmaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 15391
Ostatnia wiadomość 14 Lut 2008, 22:47:55
wysłana przez kahma
FORUM DLA NASTOLATKOW

Zaczęty przez JomirDział Hydepark

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 19773
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2009, 18:21:36
wysłana przez Jomir
Pokłosie nie dla duńczyków

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 51321
Ostatnia wiadomość 07 Lip 2013, 01:30:31
wysłana przez aisak
PRACA DLA TATY

Zaczęty przez macu123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21073
Ostatnia wiadomość 04 Paź 2007, 21:27:09
wysłana przez Manior
Obowiązkowa cyfrowa skrzynka pocztowa dla prowadzących działalność

Zaczęty przez waruinyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6482
Ostatnia wiadomość 06 Wrz 2013, 14:01:37
wysłana przez waruiny