poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: problematyczna umowe o prace, a zwiazki  (Przeczytany 12765 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kasia.m

  • Gość
problematyczna umowe o prace, a zwiazki
« dnia: 29 Lip 2009, 12:36:05 »
Witam szanownych forumowiczow :)
Mam pytanie, bo juz sama nie wiem czy prawo pracy w Danii jest inne dla kazdego pracownika, czy tylko dla mnie :P
Zwrocilam sie do zwiazkow, zeby mi pomogli z kontraktem, tyle sie nasluchalam o ich akcjach odzyskiwania kasy, wiec postanowilam sprobowac. Pracuje za 150dkk jako hmmm... w kontrakcie pisze frontline menager, ale ujelabym to jako szef z wieloma glupimi obowiazkami  :) pisze, ze mam 37,5 godziny, ze stawka na godzine to 150dkk. tylko, ze ja pracuje 210h w miesiacu. Zgadzam sie na to, ale dostaje stawke 150dkk a nie 200% za nadgodziny.. tak samo za swieta, normalna stawka, pracuje w kazdy weekend, ale to nic chyba nie wnosi. Rozmawialam z panem od zwiazkow, ktory zapewnial, ze tak nie mozna, ze powinnam dostac kase. Ucieszylam sie, bo wyszlo mi 500 nadgodzin w sumie. Po tygodniu zadzwonil inny pan, ktory oznajmil, ze mu tez sie kontrakt nie podoba, ale 3f nic nie zrobia, bo pisze w nim, ze stawka na godzine to 150dkk. Czyli oni uwazaja, ze za kazda godzine, nawet nadgodziny... Nigdzie nie pisza kazda... on sam tak wywnioskowal chyba.. ehhh.. a zreszta pod spodem jest napisane, ze pracuje 37h... sama nie wiem co robic... cieszylam sie, ze cos z tego bedzie, a tu klops... moze sie mna nie interesuja, bo zaplace im ostatnia skladke w sierpniu i wyjezdzam do Polski... Co uwazacie o tym? Czy to jawne olewanie, czy maja racje????
W ogole wie ktos jak sie wypisac ze zwiazkow, gdy sie wyjezdza?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 29 Lip 2009, 23:58:47 wysłana przez mala_z_Aarhus »

sonka

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lip 2009, 12:49:26 »
Zobacz co jest w układzie zbiorowym, w jaki sposób płacą za nadgodziny

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lip 2009, 12:52:08 »
Kiedys Mirra o tym pisala. To nienormowany czas pracy. Uwazam, ze to rozmowa miedzy pania i szefem.

kasia.m

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lip 2009, 12:55:44 »
niestety moj pracodawca nie jest w zwiazkach... nie mam punktu zaczepu...
a moj pracodawca jest jak dziecko, powiedzialam mu o tm, on powiedzial, ze to nie prawda, gdy spytalam o sh-saldo, powiedzial, ze nie slyszal, ze przy pracy na godziny, to nie przysluguje... dobrze, ze sie nie zgodzilam na etat, tylko nalegalam na wyplate za godziny, bo bym w ogole nic nie miala :P ogolnie glupia sytuacja, wiem, ze mi sie nalezy, a nic nie moge z tym zrobic...

Offline rzeznik55

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lip 2009, 16:50:43 »
witam to w takim razie jak nalezysz do zwiazkow to powinnas sie domagac przez zwiazki aby one podpisaly uklad zbiorowy z twoja firma bo tak ciezko bedzie cos zwojowac pozdrawiam

Klingon

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lip 2009, 21:21:56 »
Jesli nalezysz do zwiazkow to czy oni nie wytlumaczyli dlaczego nie moga pomoc?

Normalnie umowa o prace wymienia na przyklad wysokosc wynagrodzenia i wskazuje uklad zbiorowy w ktorym sa omowione pozostale warunki pracy (nadgodziny, SH itd).
Od 1 maja 2009 Polacy pracuja na tych samych zasadach co obywatele starej Unii, tzn. miejsce pracy nie musi byc objete ukladem zbiorowym lub nie musza byc podobne warunki.
Jaka umowe podpisalas?

Offline jaclaw6

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lip 2009, 22:04:12 »
Związki pomagają ale nie zawsze do końca mówią prawdę kiedy werbują nowych członków.Ja należę do Danske Metal i w czasie pierwszego spotkania z przedstawicielami związków dowiedzieliśmy się że po roku opłacania składek łącznie z a-kassa,w razie utraty pracy dostaniemy 15000 kr.miesięcznie. ale po jakimś czasie i widmie upadku naszej firmy okazało się że najważniejszym czynnikiem decydującym o otrzymaniu tego zasiłku jest przepracowanie 1925 godzin będąc członkiem związku. Każdy szybko policzy ile to miesięcy.Piszę o tym dlatego aby pytać w związkach o podobne wymogi zanim się do nich przystąpi.Poza tym DM to jeden z porządniejszych związków przynajmniej na terenie Arhus.

poloniainfo.dk

Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lip 2009, 22:04:12 »

kasia.m

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lip 2009, 22:06:24 »
Pracodawca nie jest zrzeszony. Mam umowe po ang.
cytuje

5.WORK TIME
The weekly work time varies but is aimed at 37 hours a week.
There is a 10 minute paid coffee break a day.
6. WAGES
the hourly wage is 150dkk.

Nic, totalnie nic wiecej nie pisze   >:( a oni zreasumowali, ze to oznacza 150 dkk za kazda godzine czyli nadgodziny tez. jakim cudem to nie wiem...Powiedzieli, ze jest madrze napisana i nie moga sie niczego przyczepic! opadaja rece :/ 1000 koron przez 15 miesiecy... za pseudo zwiazki :P chyba taniej byloby za adwokata :) albo meczyc ich o to? sama nie wiem. kazdy z Was mi pisze, ze mam dostac, a oni swoje :) to nie jest kwestia nie zrozumienia, bo mowie plynnie po angielsku. wydaje mi sie, ze nie chce im sie tego ruszyc.. chyba wiec odpuszcze  :-[

jasia83

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lip 2009, 22:19:59 »

"5.WORK TIME
The weekly work time varies but is aimed at 37 hours a week.
There is a 10 minute paid coffee break a day.
6. WAGES
the hourly wage is 150dkk."

Niestety, 3F maja raczej racje. Wszystko przez "the weekly work time varies." Firma, wykorzystala Ciebie, a Ty poprostu sie dalas zlapac.  :(






Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lip 2009, 22:36:02 »
Pracodawca dobrze to ujal, praca jest zalozona na 37 godz w tygodniu, ale moze sie to roznic.
Musialaby pani udowodnic, ze to celowa polityka firmy, np wysylanie maila o 15.59  itd.
Nie widze, aby miala pani podany sztywny czas pracy tj: od 8 do 16 i wtedy  mozna zobaczyc jakas szanse.
Wydaje mi sie, ze zawarcie kontraktu typu praca na projekt/ zadaniowa byloby lepsze.

Moze zwiazki doszly do tego, ze trudno udowodnic jakas niezgodnosc z prawem i pani prawo do nadgodzin, zwlaszcza ze nie ma podanych godzin...teoretycznie mogliby pojsc za tym 10 min przerwy na kawe. Ma pani ta przerwe platna, ale jesli to jest jedyna pani przerwa w pracy jest to za malo, choc ponownie to zalezy od ukladu zbiorowego.

Wydaje mi sie, ze jest juz po ptakach.
Umowa podpisana 15 miesiecy temu. Przeczytala ja pani przed poczytaniem. Zna pani angielski.
Nalezalo juz przy zapisywaniu sie do zwiazkow prosic o sprawdzenie jej pod wzgledem prawnym i wtedy widzialabym wieksze szanse na zmiane kontraktu = inna stawka, nadgodziny itd.

Z drugiej strony nie dziwie sie, ze zwiazki odpuscily....Potyczki prawne kosztuja duzo. Krzywda, taka razaca, nie pani sie nie stala. Nie wiadomo, czy maja interes w podpisaniu umowy z pani pracodawca. Moze wspomniala pani o wyjezdzie.

Moze inni uzytkownicy bede mieli inne pomysly i komentarze. Moze Mirra lub Roga.

A czy moge zmienic tytul watku. Nie ma tu problemow z 3F, ale z kontraktem.

kasia.m

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lip 2009, 23:04:06 »
dziekuje za odpowiedzi. ja tez uwazalam, ze krzywda mi sie nie dzieje :) 150dkk bylo cudowna stawka dla mnie. po czasie dowiedzialam sie o nadgodzinach, gadalam z pracodawca, on zaprzeczyl, nie chcialam sie buntowac, bo musialam nazbierac kase, zeby studiowac w Polsce. jestem szczesliwa z pieniedzy, dobrowolnie odchodze, ale chcialam sprobowac, bo wszyscy mnie zapewniali, ze mi sie nalezy... i tak zarobilam lepiej niz w Polsce :) rzeczywiscie im powiedzialam w zwiazkach, ze odchodze, moze dlatego nie chca tego grzebac... szkoda tylko, ze tak naobiecywali :P ze dostane kase za nadgodziny i moze dodatki za prace po 18, i kazde weekendy... a tu nic :) ja sama sie zgodzilam pracowac w kazdy weeken za te 150, nie ma tego oczywiscie w kontrakcie... a godziny dostalam z gory 48 tygodniowo, zawsze, i nie protestowalam, a potem juz nie moglam zmienic, bo slyszalam haslo, ze za to mi placa :P no ale nie bede tu narzekac, bo za 20 dni wyjezdzam i puszczam wszystko w zapomnienie :) pozdrawiam

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lip 2009, 23:30:58 »
(...) a godziny dostalam z gory 48 tygodniowo, zawsze, i nie protestowalam, a potem juz nie moglam zmienic, bo slyszalam haslo (...)

Jeszcze raz, ma pani kartki, grafiki, na ktorych jest napisane/wyliczone, ze pracuje pani 48 godz w tygodniu. I tak przez 15 miesiecy?
Pokazywala pani to w 3F ?

Klingon

  • Gość
Odp: problem z 3f....
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lip 2009, 23:43:06 »
.. najważniejszym czynnikiem decydującym o otrzymaniu tego zasiłku jest przepracowanie 1925 godzin będąc członkiem związku.
Trzeba nalezec do a-kase a nie do zwiazkow. To sa reguly ktore ustala panstwo.
"have været beskæftiget som lønmodtager i mindst 52 uger inden for de sidste tre år"
byc zatrudnionym co najmniej 52 tygodni w ciagu ostatnich 3 lat
Arbejdsløshedsdagpenge

Przy zatrudnieniu przed 1 maja 2009 w miejscu pracy nieobjetym ukladem zbiorowym bylo wymagane pozwolenie na prace.

Skladka w wysokosci 1000 kr. miesiecznie to nie tylko skladka na zwiazki ale tez na a-kase (ubezpieczenie w przypadku bezrobocia z ktorego nie planowalas korzystac).

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problematyczna umowe o prace, a zwiazki
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Lip 2009, 00:08:03 »
Sadze, ze powinnas pisemnie skonfrontowac 3F proszac o spotkanie z kims z kabusewnictwa klubu, przy okazji takze,
napomknac o checi kontaktu z prasa polska czy dunska.
Jestem przekonany, ze prawa dunskiego rynku pracy nie zezwalaja na historie ktore cie spotkaly, bez znaczenia jest czy twoj pracodawca podpisal umowe z 3F. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze w zwiazkach zawodowych czesto pracuja rozleniwione i niedouczone pacany, no i teraz jeszcze jakas Polka na wylocie i tu zaraz wakacje :)

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: problematyczna umowe o prace, a zwiazki
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Lip 2009, 00:11:58 »
Po pani ostatnim wpisie, zaczynam sie przychylac do opinii pana Jamjuranda.
W najgorszym wypadku prosze poprosic o uzasadnienie na pismie. Wtedy musza cos napisac. Sprawe mozna nadal drazyc.

poloniainfo.dk

Odp: problematyczna umowe o prace, a zwiazki
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Lip 2009, 00:11:58 »

 

POZWOLENIE NA PRACE

Zaczęty przez Marek&GosiaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6855
Ostatnia wiadomość 14 Cze 2006, 20:15:12
wysłana przez Grzegorz_Odense
Umowa o prace w jezyku polskim, czy moge o nia prosic?

Zaczęty przez karolcia25Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7080
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 17:01:14
wysłana przez K3
2 prace na 1 pozwoleniu

Zaczęty przez barbara1Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6574
Ostatnia wiadomość 22 Wrz 2007, 09:00:30
wysłana przez marta_malgorzata
Ulga 53 przy zmianie umowy o pracę

Zaczęty przez kadillDział Podatki

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7277
Ostatnia wiadomość 25 Mar 2014, 16:34:13
wysłana przez kadill
Wzory wnioskow na pobyt, prace i laczenie rodzin

Zaczęty przez rogaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 196453
Ostatnia wiadomość 15 Lip 2018, 20:25:20
wysłana przez Jomir