poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zwrot kosztow  (Przeczytany 14732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

uka

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Wrz 2009, 00:20:15 »
Kochani
Prywatne ubezpiueczenie i owszem mozna sobie wykupic, tylko jezdzac do Polski pytanie jest po co? (oczywiscie sa tez przyczyny dla ktoprych warto je wykupic) Polska i Dania naleza do UE i obowiazuja w tych krajach dokladnie takie same zasady leczenia dla obcokrajowcow. Kazdy kto wyjezdza z Polski np. na wakacje do innego kraju Uni Europejskiej udaje sie do naszego szanownego Narodowego Funduszu Zdrowia i prosi o wydanie (oczywiscie na specjalnym druku) tzw. niebieskiej karty a dokladniej mowiac Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka karta upowaznia do NIEODPLATNEGO skorzystania ze sluzby zdrowia w naglych wypadkach na terenie kraju w ktorym obecnie przebywamy (dotyczy to oczywiscie osob ubezpieczonych w Polsce).

Odnoszac sie do osob ubezpieczonych tutaj czyli w Danii (czyli kazdej osoby posiadajacej zolta karte) przed wyjazdem do Polski nalezy sie zaopatrzyc w tzw. niebieska karte rowniez, tyle ze wydana w Danii (rowniez nazywa sie to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego , a dokladniej po dunsku: EU - SYGESIKRINGSKORT). Takie karty wydaje komuna. Wniosek mozna zlozyc albo osobiscie albo za posrednictwem strony internetowej i czas oczekiwania na taka karte to oficjalnie do 10 dni, ale zwykle przychodzi po 2-3 dniach poczta.

Karta wydawana w Polsce i w Dani (zreszta rowniez w innych krajach UE) wyglada dokladnie tak samo. Roznica polega jedynie na tym, ze w Polsce pracujacej osobie najczesciej wydaje sie taka karte na maksimum 3 miesiace, a w Dani ja dostalam takowa od razu na 5 lat.

Karta jest wydawana oczywiscie we wszystkich krajach nieodplatnie (w Danii rowniez) :).
Posiadajac niebieska karte, w sytuacji kiedy cos sie nam przydarza podczas wyjazdu nie ponosimy zadnych kosztow leczenia na miejscu, W placowce sluzby zdrowia okazujemy tylko ta niebieska karte i juz rozliczenie za nasze liczenie oba kraje przeprowadzaja miedzy soba bez naszego czynnego udzialu. Tak wiec jak widzicie, nic nas nie kosztuje wyrobienie takiej karty a daje spokoj podczas podrozy (rowniez jesli podrozujemy np. przez Niemcy).

Oczywiscie istnieje mozliwosc uzyskania zwrotu kosztow poniesionych za leczenie w sytuacji gdy nie posiadalismy niebieskiej karty i bylismy zmuszeni skorzystac podczas wyjazdu z uslug medycznych (tylko w razie naglego zdarzenia) i procedura wyglada tak jak to ktos juz opisal powyzej i niestety wymaga najpierw wylozenia swoich pieniedzy (co w sytuacji powaznych zabiegow np. operacji moze okazac sie kompletnym dramatem) a potem oczekiwaniem na ich zwrot.

Jesli chodzi o prywatne ubezpieczenie to i owszem warto czasami kupic, ale moim zdaniem tylko w zakresie sytuacji ktorej nie obejmuje zakres swiadczen w ramach Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego a takowym przykladem moze byc chociazby transport zwlok po zgonie do kraju ubezpieczenia zmarlego. Wiem , ze troche to przerazajaco brzmi i nikt zwykle o tym nie mysli, nie mniej zapewniam wszystkich forumowiczow ze taki przypadek to niezwykle ogromny wydatek i bywa ze nieubezpieczona prywanie osoba ulega smiertelnemu wypadkowi i rodziny nie stac najzwyczajniej w swiecie na sprowadzenie zwlok do kraju.
Nie zycze oczywiscie nikomu zadnych przykrych wypadkow podczas podrozy (zwlaszcza tych najgorszych), ale jak mowi powiedzenie: "Przezorny zawsze ubezpieczony"
Pozdrawiam wszystkich i zycze milych podrozy z NIEBIESKA KARTA

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Wrz 2009, 07:36:34 »
Cholery bys dostala, jakbys nie wbila szpili, nie? Nie podoba sie? To won na inne fora, duzo ich.

A Ty jakim tonem ? Narwaniec z Ciebie  :o Nie mow o czlowieku zle bo on podsluchuje w Tobie  ::)

Wystarczylo napisac co sie mysli do ... i teraz sie tu bedzie na gosciu mscil ?? ;D  :D
Pieniacze :D
zreszta qq nie napisal nic nowego, to samo co ja w wiekszym wydaniu :D
 
Podam jeszcze strone na temat Danii : przewodnik, turystyka, praca ,edukacja i inne.O ubezpieczeniach tez jest.  Z ktorej czesto kopiowane sa odpowiedzi  :D

http://www.dania.pl/

Pozdrawiam :)

ps. takie ubezpieczenie ktore ma moja rodzina, maja rowniez inni dunczycy. Ale tak jak pisala Uka, przezorny ubezpieczony ... dla wlasnego spokoju. A kombinowanie nie w mojej naturze :)
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz 2009, 09:33:20 wysłana przez Zelandia »

barsel

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Wrz 2009, 07:38:28 »
witam wszystkich, a co w przypadku porodu - czy to jest nagły przypadek? jade na swieta bozego narodzenia do polski na pare tygodni a termin porodu mam na styczen. Czy porod o czasie jest przypadkiem nagłym? wiem , ze już była dyskusja na forum w podobnym temacie ale ja z informacji, jakie uzyskałam od NFZ bedąc ostatnio w Polsce, dowiedzialam sie, iż aby moc tu rodzic (w Polsce - w terminie) musze miec druk e112, inaczej bede musiala zaplacic za całą opiekę, niebieska karta nie upowaznie mnie do porodu za darmo na terytorium Polski gdy nie jest to poród przedwczesny. Poszlam z ta informacja do mojej komuny w Danii gdzie powiedzieli mi, iż nie wydadza mi takiego dokumentu gdyz obowiazuje on tylko w przypadku, gdy ktos jest bardzo ciezko chory i musi miec operacje zrobiona za granica w trybie natychmiastowym (choroba zagraza jego zyciu). I kropka. I co teraz? W Polsce chcą formularz, w Danii go nie wydadzą...bądź tu mądry.....

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Wrz 2009, 08:09:13 »
Przypomniala mi sie sytuacja gdy kilka lat temu chcialam jechac pierwszy raz dunskim autem do Polski. I abym mogla sie swobodnie po PL poruszac, polska policja chciala pisemnego pozwolenia od wlasciciela auta i dodatkowo pieczatki tutejszej  policji. Ona oczywiscie nie chciala bo bylo to smieszne dla nich, ale po rozmowie z ambasada polska z wielka niechecia podbila.
Moze Tobie tez by pomogla? Moze wytlumaczylaby, ze w Polska taki dokument jest wymagany?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Wrz 2009, 19:55:32 »
Tu nie chodzi o to czy dokument jest wymagany czy tez nie. Dania po prostu nie wyraza zgody na oplacenie porodu o czasie w Polsce (czy tez w innym kraju).
Wychodzi z zalozenia, ze skoro wiesz, ze masz rodzic to siedz tu gdzie masz lekarza. Nikt za Twoje fanaberie placil nie bedzie. My mamy swoja sluze zdrowia i w jej ramach chcemy mozemy udzielic CI takiej pomocy jaka potrzebujesz. Nie widzimy potrzeby zlecania tego typu zabiegu za granica.  Koniec i kropka. Zadna ambasada w tym przypadku nie pomoze.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

uka

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Wrz 2009, 00:31:20 »
Mirra masz calkowita racje. Tylko w przypadku np. porodu przedwczesnego sytuacje zaliczyc mozna do naglych i wtedy panstwo Dunskie pokryloby koszty takiego pobytu w polskim szpitalu. Prawo mowiace o sytuacjach kiedy mozna skorzystac nieodplatnie ze sluzby zdrowia poza granicami kraju w ktorym jest sie ubezpieczonym (mowa oczywiscie caly czas tylko o krajach UE) jest nieublagalne i dla wszystkich krajow nalezacych do wspolnoty Europejskiej dokladnie takie samo. Nie ma znaczenia czy jest sie ubezpieczonym w Danii i wlasnie przebywa sie w Polsce, czy jest sie ubezpieczonym w Polsce i przebywa np. w Danii w odwiedzinach, czy mieszka np. we Francji.a wylanie jestesmy  na wakacjach w Hiszpanii. Nieodplatne leczenie na podstawie Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje tylko konkretne sytuacje. I o ile w przypadku np. jakis operacji lekarz moze napisac w papierach z leczenie to byla sprawa nagla, to w przypadku porodu nie za bardzo da sie napisac ze byl to nagly porod o czasie :)  Moja dobra rada, to zaprosic w tym roku rodzine z Polski na Swieta do Danii, zeby nie zafundowac sobie "najdrozszych" Swiat w zyciu :) Tak czy inaczej zycze szczesliwego (i niedrogiego :) ) rozwiazania ciazy i zdrowego potomka :)

gosccc

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Wrz 2009, 09:34:53 »
Akurat ciaza i porod jest traktowana specjalnie w przepisach o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego i nie ma zadnego problemu z porodem w innym kraju unijnym.
Moja zona przykladowo rodzila w Niemczech i nie byl to porod nagly, a wrecz po terminie, w szpitalu tylko okazalismy niebieska karte zony i za nic nie placilismy...
Zreszta byla glosna sprawa w Polsce, jak to Polki ze Szczecina i okolic, masowo rodzily w okolicznych, polozonych niedaleko Szczecina niemieckich szpitalach, po prostu jak poczuly bole to pakowaly sie do samochodu i maz je wiozl do szpitala np. w Schwedt, czy Prenzlau i tam rodzily.
NFZ sie zbulwersowal i nie chcial placic za te porody (koszt porodu w Niemczech jest 4xwiekszy niz w PL) , sprawa trafila do sadow i instytucji unijnych, i efekt byl taki,ze NFZ musial za te wszytskie porody zaplacic.
Po prostu prawo unijne jest takie i kropka, pozatym nikt nie moze zabronic pani, ktora jest w 9 miesiacu ciazy pojechac sobie "na zakupy" ze Szczecina do Prenzlau, czy z Padborga do Flensburga i tam akurat zlapia ja bole...

Na koniec cytat z przepisow n/t karty EKUZ (niebieska) :

"[...]ZASADY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH ZWIĄZANYCH Z CIĄŻĄ I PORODEM KOBIETOM W CIĄŻY UBEZPIECZONYM W SYSTEMIE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO JEDNEGO Z PAŃSTW UNII UDAJĄCYM SIĘ DO INNEGO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO UNII

Kobieta w ciąży, ubezpieczona w systemie ubezpieczenia zdrowotnego jednego z krajów unijnych, ma prawo do świadczeń zdrowotnych przez cały okres czasowego pobytu w innym państwie członkowskim bez względu na zaawansowanie ciąży, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego[...]"

Tak mowia przepisy, ale Mirra jak zwykle wie lepiej, tak bylo tez w watku o kontanthjælp - twierdzila uparcie,ze Polacy nie moga go otrzymywac...

Pozdrawiam.

poloniainfo.dk

Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Wrz 2009, 09:34:53 »

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Wrz 2009, 10:32:20 »
Moze znowu nie na temat  :)
Pamietajcie, ze niekorzystna porade od jakiejkolwiek tutejszej instytucji zdrowotnej nalezy sprawdzic gdzie indziej, nawet dzwoniac do Sundhedstyrelsen.W 2008 podczas letniego strajku pielegniarek i sparalizowanego lecznictwa w KBH zapytalem patientrådgiver (pomoc dla pacjentow, ponoc bezinteresowna, z reguly strata czasu) w 3 roznych szpitalach czy moge leczyc za granica moje dlugotrwale podwojne widzenie, wszedzie odpowiedz byla negatywna i jak sie pozniej okazalo bardzo bledna. Wyleczylem sie sam, znajdujac na internecie dzialania uboczne jednego z lekarstw.

barsel

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Wrz 2009, 14:10:21 »
może to dziwne, ale dla mnie Święta Bożego Narodzenia bez rodziny są nie do pomyślenia. Jeśli to jest "fanaberia", to ok. Każdy może mieć swoje zdanie.... rodziny tu nie ściągne z racji tego, że jest ona dość spora i niestety nie ma warunków na ich pobyt tutaj, do tego transport.... ogromne koszta. Już wolę pojechać do PL i w ramach swojej fanaberii urodzić tam i - w najgorszym przypadku - za poród zapłacić. W sumie nie będzie to duża cena za spędzenie Świąt Bożego Narodzenia z rodziną :)
do Mirra-z informacji uzyskanych z komuny wynikało, że mogę rodzić tam bez problemu na niebieską kartę (bezpłatnie) i mam takie same prawa jak Polka do opieki (z racji tego, że jesteśmy w UE i w odwrotnym przypadku Dania udzieliłaby bezpłatnie pomocy Polce). Moje pytania miały tylko na celu wyjaśnienie zawiłości i nieścisłości wynikających z rozbieżnych opinii urzedów - duńskiego i polskiego. Wg duńskiego nie będzie żadnego problemu, wg polskiego bez tego druku się nie obejdzie. Nota bene rozmawiałam niedawno z polskim ginekologiem przez tel, w ramach konsultacji, jest on dyrektorem oddziału położniczego w moim mieście i powiedział, że absolutnie nigdy nie wymagali w szpitalu żadnego takiego dokumentu, o którym mówi nfz a wielokrotnie rodziły u nas kobiety z innych krajów europejskich (nie w ramach "fanaberii", ale np. w podobnej sytuacji do mojej)
Dzis dostalam tez emaila z ambasady, ze nie ma problemu, napisza pismo, poniewaz nawet w terminie mam prawo rodzic za darmo w Polsce.... takze niestety Mirra, pudło. Wszystkim, którym ta informacja się przyda-radzę zwrócić sie do Ambasady. Serdecznie dziekuje za sugestie - Zelandia :) pozdrawiam serdecznych forumowiczów ;)

Offline Solvej

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 911
  • Reputacja: +34/-32
  • Płeć: Kobieta
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Wrz 2009, 20:09:17 »
Ciesze sie, ze moglam w jakis sposob pomoc :)
Pozdrawiam :))

ps. ja w 7 miesiacu ciazy  pojechalam na urlop, i niczym sie nie martwilam :)
« Ostatnia zmiana: 05 Wrz 2009, 20:31:52 wysłana przez Zelandia »

mobl

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Wrz 2009, 10:31:41 »
do uzytkownika "gosccc":

witam,

mam pytanie: gdzie mozna znalesc ten tekst o swiadczeniach zdrowotnych na terenie UE w przypadku ciazy??? czy gdzies pisze, ze mam pelne prawo do porodu w jakimkolwiek kraju nalezacym do UE? prosze o link, poniewaz sama nic nie znalazlam....

mam  na mysli to:
"[...]ZASADY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH ZWIĄZANYCH Z CIĄŻĄ I PORODEM KOBIETOM W CIĄŻY UBEZPIECZONYM W SYSTEMIE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO JEDNEGO Z PAŃSTW UNII UDAJĄCYM SIĘ DO INNEGO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO UNII

Kobieta w ciąży, ubezpieczona w systemie ubezpieczenia zdrowotnego jednego z krajów unijnych, ma prawo do świadczeń zdrowotnych przez cały okres czasowego pobytu w innym państwie członkowskim bez względu na zaawansowanie ciąży, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego[...]"

Katarynka

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Wrz 2009, 10:40:40 »
A ja sie dziwie kazdej kobiecie co będąc w Danii chce rodzic w Polsce. Wlasnie wczoraj w televizji Pl. podali wiadomosc o tragicznej sytuacji na porodówkach w Polsce, gdzie brakuje lekarzy a szczególnie anestozjologów tak ze emeryci pracuja. A tak swoja drogą z tymi emeryturami w Polsce to dziki luksus. Zdrowe 50-latki idą na emeryture a tu trzeba tyrac do późnej starości

Ewelina

  • Gość
Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Wrz 2009, 15:32:35 »
Witam....
mam takie pytanie wlasnie jestem po porodzie w niemczech bylam i jestem ubezpieczona w polsce ale przyszedl mi rachunek ze musze zaplacic 1200 euro za porod w niemczech akurat w tym czasie nie pmialam karty bo to bylo naprawde niespodziewany porod i po terminie pojechalam odwiedzic ojca dziecka i bummmm urodzilam w ciagu kilki muinut....chce wyslac list z rachunkiem do NFZ zebu zaplacicli za porod ale nie wiem czy dobrze robie....w sumie nie wiem co mam zrobic...bardzo prosze o odpiwedz na moj emeil sisi153@wp.pl pozdrawiam dziekuje  :)
Ewelina



Akurat ciaza i porod jest traktowana specjalnie w przepisach o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego i nie ma zadnego problemu z porodem w innym kraju unijnym.
Moja zona przykladowo rodzila w Niemczech i nie byl to porod nagly, a wrecz po terminie, w szpitalu tylko okazalismy niebieska karte zony i za nic nie placilismy...
Zreszta byla glosna sprawa w Polsce, jak to Polki ze Szczecina i okolic, masowo rodzily w okolicznych, polozonych niedaleko Szczecina niemieckich szpitalach, po prostu jak poczuly bole to pakowaly sie do samochodu i maz je wiozl do szpitala np. w Schwedt, czy Prenzlau i tam rodzily.
NFZ sie zbulwersowal i nie chcial placic za te porody (koszt porodu w Niemczech jest 4xwiekszy niz w PL) , sprawa trafila do sadow i instytucji unijnych, i efekt byl taki,ze NFZ musial za te wszytskie porody zaplacic.
Po prostu prawo unijne jest takie i kropka, pozatym nikt nie moze zabronic pani, ktora jest w 9 miesiacu ciazy pojechac sobie "na zakupy" ze Szczecina do Prenzlau, czy z Padborga do Flensburga i tam akurat zlapia ja bole...

Na koniec cytat z przepisow n/t karty EKUZ (niebieska) :

"[...]ZASADY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH ZWIĄZANYCH Z CIĄŻĄ I PORODEM KOBIETOM W CIĄŻY UBEZPIECZONYM W SYSTEMIE UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO JEDNEGO Z PAŃSTW UNII UDAJĄCYM SIĘ DO INNEGO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO UNII

Kobieta w ciąży, ubezpieczona w systemie ubezpieczenia zdrowotnego jednego z krajów unijnych, ma prawo do świadczeń zdrowotnych przez cały okres czasowego pobytu w innym państwie członkowskim bez względu na zaawansowanie ciąży, na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego[...]"

Tak mowia przepisy, ale Mirra jak zwykle wie lepiej, tak bylo tez w watku o kontanthjælp - twierdzila uparcie,ze Polacy nie moga go otrzymywac...

Pozdrawiam.


poloniainfo.dk

Odp: zwrot kosztow
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Wrz 2009, 15:32:35 »

 

zwrot za remont

Zaczęty przez lukasz_slagelseDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3978
Ostatnia wiadomość 17 Sie 2012, 19:24:46
wysłana przez @ae@
opuszczenie danii - zwrot yellow card

Zaczęty przez mysje_hoodDział Pomoc!

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 10765
Ostatnia wiadomość 07 Sty 2012, 18:02:08
wysłana przez mysje_hood
Zwrot za dojazdy Polska-Dania

Zaczęty przez feliksambaDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7050
Ostatnia wiadomość 21 Mar 2016, 19:15:39
wysłana przez feliksamba
Zwrot!!!!!

Zaczęty przez SkretlaviusDział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5681
Ostatnia wiadomość 28 Kwi 2009, 11:56:12
wysłana przez Krzysiek19844
Zwrot podatku z Danii

Zaczęty przez diinusDział Podatki

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 40815
Ostatnia wiadomość 02 Wrz 2009, 13:21:48
wysłana przez katka